Prośba o polecenie odpowiedniej książki... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-06, 22:10   #1
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8

Prośba o polecenie odpowiedniej książki...


Witam serdecznie! Mam do was ogromną prośbę i liczę na to że z pewnością otrzymam tutaj pomoc. Czytam bardzo wiele książek, można powiedzieć że je pożeram lecz niestety mój gust jest bardzo wybredny. Rzadko udaje mi się napotkać na utwór który doprawdy mnie zaciekawi. Mam trzy ulubione książki i każda z nich zawiera podobny przekaz. Myślę że właśnie to mnie w nich ujmuję. Właśnie z tym wiążę moją prośbę. Mam nadzieje że wskażecie mi pozycje książkowe o podobnej tematyce.
Pierwszą z moich ulubionych książek jest "Orkan na Jamajce"- R. Hughesa. Opowiada o losach grupki dzieci przypadkowo porwanej przez dobrotliwych piratów. Jednak z zewnątrz przez ludzi dorosłych jest to odebrane jako największy koszmar tych niewinnych istot. Gdy dochodzi do odbicia dzieci i pojmania piratów dorośli dziwią się że dzieci ze łzami w oczach rozstają się ze swoimi oprawcami. Następnie odbywa się rozprawa na której dzieci na życzenie rodziców i prawników wyuczają się na pamięć aktu oskarżenia przeciwko piratom. Po rozprawie dumnie pytają rodziców czy dobrze sie spisały i odegrały to o co ich poproszono. Następnie pytają co stanie sie z kapitanem i załoga statku w ogóle nie rozumiejąc że właśnie skazały ich na karę śmierci.
Drugą z moich ulubionych książek jest "Malowany ptak"- J. Kosińskiego. Opowiada o losach małego żydowskiego chłopca który podczas wojny ukrywał się w polskich wioskach. Gdziekolwiek zawędrował poznawał coraz to dziwniejszych ludzi. Ludzie i świat który go otaczał był bardzo brutalny. Miało to ogromny wpływ na psychikę tego dziecka. W konsekwencji bity i maltretowany traci głos. Po wojnie udaje mu się powrócić do swoich rodziców. Odzyskuje głos lecz jednak zło którego doznał miało
na niego tak ogromny wpływ że czytelnik po prostu wie iż chłopiec ten już zawsze będzie zły.
Trzecia książka to "Władca much"- W. Goldinga. Opowiada o losach dzieci które znalazły się na bezludnej wyspie. Z początku była to dla nich świetna zabawa lecz z czasem ich sielanka przerodziła sie w koszmar. Zaczęli ze sobą rywalizować, urządzać na siebie polowania, mordować. Na końcu utworu przybywa pomoc. Dzieci grzecznie wchodzą na pokład i wracają do domów. Zachowują się jakby nienawiść i zło które ujawniło się w tamtych okolicznościach nagle zniknęło. Czytelnik oczywiście odczuwa to, wie że raz ujawniona nienawiść i zło na taką skale nie może przeminąć. Wyobraża sobie jak te dzieci będą zachowywały sie w przyszłości.
Trochę się rozpisałam. Więc z góry przepraszam że będziecie musiały tyle czytać. Proszę o pomoc w znalezieniu podobnych utworów. Będę bardzo ale to bardzo wdzięczna! Pozdrawiam!
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 14:32   #2
Rybulka
Zakorzenienie
 
Avatar Rybulka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wiadomości: 5 032
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Nie wiem, czy Cię to zainteresuje, ale poleciłabym książkę "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej. Autorka opisuje w niej swoje życie w getcie i ucieczkę z niego razem z mamą. Autentyczna historia chwytająca za serce.
Rybulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 14:53   #3
eres
Rozeznanie
 
Avatar eres
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 938
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

A nie myslalas zeby zglebic nieco znajomosc tworczosci Kosinskiego? Facet pisal po prostu genialnie ... intrygujaco, prowokujaco, inaczej ... Uwielbiam go.
__________________
And if I am a number, I'm infinity plus one ...
eres jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 17:48   #4
Caramella
Wtajemniczenie
 
Avatar Caramella
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: rydultowy/londyn/frederikssund
Wiadomości: 2 373
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

"Malowany ptak" jest wspaniały....
__________________
sometimes's after the curtain close that the real reckoning comes
whether is about
who we wish we were
who we wish we could be
who we want to be with


63-62-61-60-59-58-57-56-55-54-53-52-51-50-49-48
Caramella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 17:54   #5
Hollyhock
Raczkowanie
 
Avatar Hollyhock
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/Warszawa
Wiadomości: 467
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

A ja polecam stronę www.biblionetka.pl - mi bardzo pomogła w doborze lektur
Hollyhock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 17:59   #6
Mariah
Zakorzenienie
 
Avatar Mariah
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 050
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

desiree02, nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale chyba interesują Cię książki traktujące o wyborach moralnych i o źle tkwiącym w człowieku.
Może spodobałoby Ci się "Zabić drozda" Harper Lee, "Piate dziecko" Doris Lessing (o pierwotnym źle tkwiącym w człowieku), o wyborach moralnych pisał Joseph Conrad. W tej chwili tylko to przychodzi mi do głowy.
__________________
Każdego poranka dostajemy szansę na nowe życie i tylko od nas zależy, czy zaświeci słońce. Pomimo chmur - walcz, bo życie nie kończy się na kłopotach a słońce świeci ponad nimi.
Mariah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 18:14   #7
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Myślę, że powinna cię zainteresować "Lolita" Nabokova albo powieści Doroty Terakowskiej.
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-07-07, 20:27   #8
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Dziękuję dziewczyny za zainteresowanie i pomoc!
Rybulka twórczość R. Ligockiej w większości mam już za sobą. Książki tej autorki doprawdy są interesujące i poruszające ale to jednak nie to co mnie rusza najbardziej.
eres moją pierwszą książką J. Kosińskiego był właśnie cudowny "Malowany ptak". Wrażenie jakie wywarła na mnie ta książka automatycznie poskutkowała dalszym czytaniem pozycji tego autora. Przeczytałam bodajże dwie książki ale niestety okazały się totalnym zaskoczeniem. Mimo to mam zamiar w te wakacje przeczytać więcej z twórczości tego pisarza. Bo może po prostu natknęłam się na te dwie mniej ciekawe.
Hollyhock dziękuję Ci za podanie strony. Z chęcią wyszukam w niej czegoś co mnie zainteresuje.
Mariah nie czytałam tych książek choć do "piątego dziecka" kiedyś się przymierzałam lecz nie wiem dlaczego w końcu jej nie przeczytałam. Dziękuję za radę chętnie przeczytam obie podane przez Ciebie książki.
Dosiak "Lolity" nie czytałam i nie wiem czy spróbować bo to tak jakoś o miłości prawi. Jeśli chodzi o D. Terakowską to czytałam jej książki i żadna jakoś szczególnie mnie nie ujęła. Może po prostu nie trafiłam na żadną która by mi odpowiadała.
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 20:37   #9
kamila2006
Zakorzenienie
 
Avatar kamila2006
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 897
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez Mariah Pokaż wiadomość
desiree02, nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale chyba interesują Cię książki traktujące o wyborach moralnych i o źle tkwiącym w człowieku.
Może spodobałoby Ci się "Zabić drozda" Harper Lee, "Piate dziecko" Doris Lessing (o pierwotnym źle tkwiącym w człowieku), o wyborach moralnych pisał Joseph Conrad. W tej chwili tylko to przychodzi mi do głowy.

o tak ! "Piąte dziecko" polecam jak nic. własnie skonczyłam czytać. Czyta sie bardzo szybko. Autorka dostała nogla literackiego. książka ciekawa ale i rpzerażąjaca o trudnych decyzjach i o tym jak jedna decyzja wpływa na całe życie...
__________________

Biegam tydz: 2/10
Motywacja 100%

http://s7.suwaczek.com/200804173235.png



kamila2006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 22:54   #10
Hollyhock
Raczkowanie
 
Avatar Hollyhock
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/Warszawa
Wiadomości: 467
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez desiree02 Pokaż wiadomość
Hollyhock dziękuję Ci za podanie strony. Z chęcią wyszukam w niej czegoś co mnie zainteresuje.
Biblionetka Ci sama wyszuka Tylko najpierw musisz założyć konto i ocenić jakieś 40 książek
Hollyhock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-07, 23:41   #11
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Hmm, a może "Zerwać pąki, zabić dzieci" Kenzaburo Oe?
Sama jeszcze nie czytałam, ale podobno jest w klimacie "Władcy much".
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-08, 06:32   #12
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Dosiak "Lolity" nie czytałam i nie wiem czy spróbować bo to tak jakoś o miłości prawi. Jeśli chodzi o D. Terakowską to czytałam jej książki i żadna jakoś szczególnie mnie nie ujęła. Może po prostu nie trafiłam na żadną która by mi odpowiadała.[/quote]

Dla mnie ta książka opowiada właśnie o złu wywołanym miłością. Główny bohater pod wpływem silnego uczucia ujawnia ciemną stronę swojego charakteru
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 11:28   #13
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Wczoraj przeczytałam "Zabić drozda"- nie przypadło mi szczególnie do gustu. Oj dziwny ten mój gust. Szkoda ,że już od dłuższego czasu po przeczytaniu książki nie powiedziałam " to było świetne!"- no cóż... Obecnie pogłębiam twórczość J.Kosińskiego. Nastał czas na "Cockpit". A potem będę czytała " Zerwać pąki, zabić dzieci" tak jak poleciła mi jedna z was. Choć już teraz wydaje mi się że będzie to kiepska podróbka "Władcy much" Miejmy nadzieje że po przeczytaniu będę pozytywnie zaskoczona.
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 15:25   #14
Rybulka
Zakorzenienie
 
Avatar Rybulka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wiadomości: 5 032
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez desiree02 Pokaż wiadomość
Dziękuję dziewczyny za zainteresowanie i pomoc!
Rybulka twórczość R. Ligockiej w większości mam już za sobą. Książki tej autorki doprawdy są interesujące i poruszające ale to jednak nie to co mnie rusza najbardziej.(...)
Ligocka napisała tylko bodajże 5 książek
Rybulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 21:36   #15
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez Rybulka Pokaż wiadomość
Ligocka napisała tylko bodajże 5 książek
W takim razie jeśli napisała tylko pięć książek to faktycznie przeczytałam większość bo były to trzy.
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 22:11   #16
Rybulka
Zakorzenienie
 
Avatar Rybulka
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wiadomości: 5 032
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez desiree02 Pokaż wiadomość
W takim razie jeśli napisała tylko pięć książek to faktycznie przeczytałam większość bo były to trzy.
Rybulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-10, 22:20   #17
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez desiree02 Pokaż wiadomość
A potem będę czytała " Zerwać pąki, zabić dzieci" tak jak poleciła mi jedna z was. Choć już teraz wydaje mi się że będzie to kiepska podróbka "Władcy much" Miejmy nadzieje że po przeczytaniu będę pozytywnie zaskoczona.
To daj znać, jak przeczytasz, bom sama ciekawa
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-11, 00:31   #18
luciolla
Raczkowanie
 
Avatar luciolla
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 250
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

ja bym jeszcze dorzuciła Tomka Tryznę. 'Idź kochaj' na mnie wrażenie wywarło, 'Pannę Nikt' jako dziecko obejrzałam w telewizji, później trafiłam na książkę. Dylematy moralne dziecka i takie tam kojarzące się z tematem
luciolla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-11, 10:52   #19
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
To daj znać, jak przeczytasz, bom sama ciekawa
Jestem na 40 stronie. Myślę że dziś w nocy ją skończę. Prawdę mówiąc już po tych początkowych stronach jestem trochę pozytywnie zaskoczona. Zobaczymy co będzie jak przeczytam całą.
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-12, 11:50   #20
desiree02
Przyczajenie
 
Avatar desiree02
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 8
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
To daj znać, jak przeczytasz, bom sama ciekawa
Po pierwsze, dziękuję Germini za polecenie tej książki! Pozytywnie mnie zaskoczyła, bardzo mi się spodobała. Podchodząc do niej miałam mieszane uczucia gdyż nawet na okładce była notatka w której porównywano "Zerwać pąki, zabić dzieci" do "Władcy much" więc myślałam o jakiejś nieudolnej kopii. W moim odczuciu te książki wcale nie mają ze sobą tak wiele wspólnego. Jedyną wspólną cechą występująca w obu jest porzucona, opuszczona, zagubiona grupka chłopców. Można więc pomyśleć że ta cecha nadaje książką ogromnego podobieństwa. Lecz tylko na tym elemencie podobieństwa kończą się. Losy chłopców toczą się zupełnie inaczej bo też mówią o czymś innym. We "Władcy much" mimo tego, że występuje pozytywne zakończenie czytelnik ma bardzo negatywne odczucia. Natomiast w "Zerwać pąki, zabić dzieci" zakończenie jest raczej pesymistyczne, niedomówione, więc możemy sami zdecydować czy "bohaterowi uda się czy też nie". Gorąco Ci polecam i jeszcze raz dziękuję, gdyż w końcu od dość dawna przeczytałam książkę która mi sie spodobała.
desiree02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 23:36   #21
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Prośba o polecenie odpowiedniej książki...

Cieszę się, że pomogłam
Nie ma to jak polecić książkę, której samemu się nie czytało - i trafić w czyjś gust



Polecam się na przyszłość
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:47.