Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-01, 14:26   #31
201607211724
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 109
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

fajny wątek - o ile fajnym można nazwać wątek, w którym żadna mama wolałaby autopsyjnie nie uczestniczyć

mój synek ze względu na problemy ciążowe jest na razie "bacznie"obserwowany, szczególnie, że nie głużył kiedy głużyć powinien i to neurologa niepokoiło. Ale teraz wyluzowałam, bo wydaje mi się, że jest nieźle. Z sensem mówi: tak, nie, da (jako daj), kot, mama (na które dłuuugo - zdawało mi się czekałam:)),tata, baba, dzidzia, e-e (pies), kaka (kupka ale i kaczka), koko(kura), kanga (kangur - padłam z wrażenia za pierwszym razem) i jeszcze kilka innych.

i mam pytanie do Was - zaciekawiło mnie to co napisałyście o częściach wyrazów - synek mówi na buty BU, na banana BA, czy tak faktycznie może się dziać, że wymawia tylko początek i to jest ok?
I co z nazywaniem kilku rzeczy tak samo?

Dodam, że pytam Was, bo tak jak byliśmy pod opieką logopedy, tak z tej opieki zrezygnowaliśmy, zresztą za radą neurologa. o kompetencjach logopedy wypowiadać się nie będę - nie znam się, ale intuicyjnie czułam, że zajęcia mijają się z celem.
201607211724 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 14:42   #32
patik87
Zakorzenienie
 
Avatar patik87
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lubelskie
Wiadomości: 3 113
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez orenda Pokaż wiadomość
fajny wątek - o ile fajnym można nazwać wątek, w którym żadna mama wolałaby autopsyjnie nie uczestniczyć

mój synek ze względu na problemy ciążowe jest na razie "bacznie"obserwowany, szczególnie, że nie głużył kiedy głużyć powinien i to neurologa niepokoiło. Ale teraz wyluzowałam, bo wydaje mi się, że jest nieźle. Z sensem mówi: tak, nie, da (jako daj), kot, mama (na które dłuuugo - zdawało mi się czekałam:)),tata, baba, dzidzia, e-e (pies), kaka (kupka ale i kaczka), koko(kura), kanga (kangur - padłam z wrażenia za pierwszym razem) i jeszcze kilka innych.

i mam pytanie do Was - zaciekawiło mnie to co napisałyście o częściach wyrazów - synek mówi na buty BU, na banana BA, czy tak faktycznie może się dziać, że wymawia tylko początek i to jest ok?
I co z nazywaniem kilku rzeczy tak samo?

Dodam, że pytam Was, bo tak jak byliśmy pod opieką logopedy, tak z tej opieki zrezygnowaliśmy, zresztą za radą neurologa. o kompetencjach logopedy wypowiadać się nie będę - nie znam się, ale intuicyjnie czułam, że zajęcia mijają się z celem.
Tak, to jest ok że dziecko mówi "Bu" na buty i "ba" na banana. Moja córka też tak na początku mówiła.
I prawidłowe jest to, że nazywa różne rzeczy tak samo. Np. "bu" powie na buty i "bu" na bułkę, to jest już liczone wg. językoznawców jako dwa odrębne słowa.
Moja córka też nie gaworzyła, ale jakoś wtedy mnie to nie niepokoiło, nikt mnie nie pytał o to, ja nie wiedziałam jakie zachowania są prawidłowe a jakie nie. Gdybym 1,5 roku temu miała tą wiedzę którą posiadam teraz - sprawa wyglądałaby inaczej. Bo nawet z rocznymi maluchami można pracować.
__________________
Sara
patik87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 14:52   #33
201607211724
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 109
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez patik87 Pokaż wiadomość
Tak, to jest ok że dziecko mówi "Bu" na buty i "ba" na banana. Moja córka też tak na początku mówiła.
I prawidłowe jest to, że nazywa różne rzeczy tak samo. Np. "bu" powie na buty i "bu" na bułkę, to jest już liczone wg. językoznawców jako dwa odrębne słowa.
dzięki kaka jako kaczka i kupa mnie rozwalają, bo nie wiem, czy pielucha pełna czy chce książkę z kaczką Muszę wtedy zapytać, gdzie jest kaka i wszystko jasne, jak się złapie za pieluchę

Cytat:
Napisane przez patik87 Pokaż wiadomość
Moja córka też nie gaworzyła, ale jakoś wtedy mnie to nie niepokoiło, nikt mnie nie pytał o to, ja nie wiedziałam jakie zachowania są prawidłowe a jakie nie. Gdybym 1,5 roku temu miała tą wiedzę którą posiadam teraz - sprawa wyglądałaby inaczej. Bo nawet z rocznymi maluchami można pracować.
dokładnie wiem, co masz na myśli - synek jest naszym pierwszym dzieckiem a ja miałam bardzo mały kontakt z dzieciakami, nie miałam pojęcia co, kiedy, ale u nas sytuacja była taka, że Mały od urodzenia jest pod opieką neurologów i fizjoterapeutów, od jednego z neurologów dostaliśmy skierowanie do logopedy, bo synek nie głużył nic... no ale później zaczął gaworzyć więc specjaliści przyjęli, że etap głużenia ominął.

patik - dużo zdrowia dla córki - oby Wam się rozgadała jak najęta a z tego co piszesz robi duże postępy w krótkim czasie - zuch dziewczynka
201607211724 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 14:59   #34
judkama
Zakorzenienie
 
Avatar judkama
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 8 048
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Jeśli kogoś niepokoi niemówienie to najlepiej skonsultować z dobrym logopedą a najlepiej neurologopedą, bo jak tu widać przyczyny mogą być różne, a to co same będziecie robiły bez diagnozy może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Też gdybym wiedziała wcześniej co mogę robić i na co powinnam zwracać uwagę, byłoby na pewno inaczej.
Neurolog chciała iść w leki, pediatra znów nie widziała problemu, druga od razu stwierdziła, że to problemy z koncentracja i iść w tym kierunku. Psycholog nie wiedziała nic dopóki sami jej nie powiedzieliśmy o SI.
__________________


synuś
córeczka
synuś
judkama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 15:57   #35
patik87
Zakorzenienie
 
Avatar patik87
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lubelskie
Wiadomości: 3 113
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez orenda Pokaż wiadomość
dzięki kaka jako kaczka i kupa mnie rozwalają, bo nie wiem, czy pielucha pełna czy chce książkę z kaczką Muszę wtedy zapytać, gdzie jest kaka i wszystko jasne, jak się złapie za pieluchę



dokładnie wiem, co masz na myśli - synek jest naszym pierwszym dzieckiem a ja miałam bardzo mały kontakt z dzieciakami, nie miałam pojęcia co, kiedy, ale u nas sytuacja była taka, że Mały od urodzenia jest pod opieką neurologów i fizjoterapeutów, od jednego z neurologów dostaliśmy skierowanie do logopedy, bo synek nie głużył nic... no ale później zaczął gaworzyć więc specjaliści przyjęli, że etap głużenia ominął.

patik - dużo zdrowia dla córki - oby Wam się rozgadała jak najęta a z tego co piszesz robi duże postępy w krótkim czasie - zuch dziewczynka
U nas też są obciążenia neurologiczne, bo ( jak się okazało dopiero w wieku 2 lat ) córka była niedotleniona przy porodzie. Długo nie zrastało jej się ciemiączko, i zrobiliśmy usg główki. Wyszły zaokrąglone komory, co świadczy o niedotlenieniu. Neurolog liczyła wskaźnik niedotlenienia, wyszedł minimalnie przekroczony, i stwierdziła że to nie ma wpływu. Jednak nie daje mi to spokoju, mózg jest tak delikatną strukturą, że każda nieprawidłowość może mieć wpływ.
Dochodzi kwestia szczepień, zmieniłam zdanie diametralnie.

Ile Twój synek ma miesięcy ?

Cytat:
Napisane przez judkama Pokaż wiadomość
Jeśli kogoś niepokoi niemówienie to najlepiej skonsultować z dobrym logopedą a najlepiej neurologopedą, bo jak tu widać przyczyny mogą być różne, a to co same będziecie robiły bez diagnozy może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Też gdybym wiedziała wcześniej co mogę robić i na co powinnam zwracać uwagę, byłoby na pewno inaczej.
Neurolog chciała iść w leki, pediatra znów nie widziała problemu, druga od razu stwierdziła, że to problemy z koncentracja i iść w tym kierunku. Psycholog nie wiedziała nic dopóki sami jej nie powiedzieliśmy o SI.
Pewnie, że lepiej jak kompleksowo spojrzy się na problem, i konsultuje z neurologopedą, neurologiem, psychologiem czy psychiatrą ( bo i taki specjalista u nas córkę oglądał ) .
Doświadczenie pokazuje, że między lekarzami nie ma ciała modzelowatego ( to taka struktura łącząca lewą i prawą półkulę mózgu ) i każdy mówi co innego, każdy wie lepiej od poprzedniego, zdania różnią się diametralnie, i człowiek nie wie komu zawierzyć, jakie podjąć kroki.
__________________
Sara
patik87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 16:20   #36
201607211724
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 109
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

hehe patik - u nas to co u Was w usg niedotlenienie przy porodzie a i ciąża na skurczach i lekach

Synek ma 16 miesięcy
201607211724 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 16:43   #37
boska latynoska
Zadomowienie
 
Avatar boska latynoska
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 311
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez orenda Pokaż wiadomość
hehe patik - u nas to co u Was w usg niedotlenienie przy porodzie a i ciąża na skurczach i lekach

Synek ma 16 miesięcy
Moja córka tak mówi a kończy w tym miesiącu dwa lata. Wypowiada kilka prostych słów typu: mama, tata, baba, papa, bach plus na dużo rzeczy na literę m mówi mama, na literę b mówi bubu lub bupy( buty). Też mnie to niepokoi. Liczę na to że na bilansie dwulatka dostaniemy skierowanie do neurologopedy.

Niestety ciągle pokutuje przekonanie że dziecko do 4 roku życia może nie mówić i jest to normalne, trzeba poczekać, szczególnie w przypadku chłopców.

Sama się często zastanawiam czy nie przesadzam?

Lemoorka a jak ''mówił'' Twój syn w wieku dwóch lat?
boska latynoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-04-01, 21:32   #38
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez orenda Pokaż wiadomość
fajny wątek - o ile fajnym można nazwać wątek, w którym żadna mama wolałaby autopsyjnie nie uczestniczyć

mój synek ze względu na problemy ciążowe jest na razie "bacznie"obserwowany, szczególnie, że nie głużył kiedy głużyć powinien i to neurologa niepokoiło. Ale teraz wyluzowałam, bo wydaje mi się, że jest nieźle. Z sensem mówi: tak, nie, da (jako daj), kot, mama (na które dłuuugo - zdawało mi się czekałam:)),tata, baba, dzidzia, e-e (pies), kaka (kupka ale i kaczka), koko(kura), kanga (kangur - padłam z wrażenia za pierwszym razem) i jeszcze kilka innych.

i mam pytanie do Was - zaciekawiło mnie to co napisałyście o częściach wyrazów - synek mówi na buty BU, na banana BA, czy tak faktycznie może się dziać, że wymawia tylko początek i to jest ok?
I co z nazywaniem kilku rzeczy tak samo?

Dodam, że pytam Was, bo tak jak byliśmy pod opieką logopedy, tak z tej opieki zrezygnowaliśmy, zresztą za radą neurologa. o kompetencjach logopedy wypowiadać się nie będę - nie znam się, ale intuicyjnie czułam, że zajęcia mijają się z celem.

jak najbardziej mogą być tylko fragmenty słów, mogą też znaczyć te same sylaby o różnych słowach, i jak najbardziej może być to końcowa sylaba, nie początkowa




Cytat:
Napisane przez boska latynoska Pokaż wiadomość
Moja córka tak mówi a kończy w tym miesiącu dwa lata. Wypowiada kilka prostych słów typu: mama, tata, baba, papa, bach plus na dużo rzeczy na literę m mówi mama, na literę b mówi bubu lub bupy( buty). Też mnie to niepokoi. Liczę na to że na bilansie dwulatka dostaniemy skierowanie do neurologopedy.

Niestety ciągle pokutuje przekonanie że dziecko do 4 roku życia może nie mówić i jest to normalne, trzeba poczekać, szczególnie w przypadku chłopców.

Sama się często zastanawiam czy nie przesadzam?

Lemoorka a jak ''mówił'' Twój syn w wieku dwóch lat?


Moja starsza córa na 2 lata mówiła:

http://www.dzieciologia.blogspot.com...a-i-sowka.html

Jeszcze jedno warto zauważyć: z reguły dziecko nie rozwija kilku sfer jednocześnie, czyli jeśli widzicie, że mowa robi stałe postępy, ale dziecko zdecydowanie lepiej rozwija się ruchowo - to MOŻNA przypuszczać, że w tym tkwi przyczyna, tj. w danym okresie życia rozwój ruchowy dominuje. U nas tak było właśnie. Ale sprawdzić, jeśli coś niepokoi, zawsze warto. Nawet prywatnie iść na kontrolę.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 22:02   #39
boska latynoska
Zadomowienie
 
Avatar boska latynoska
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 311
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;45850051]jak najbardziej mogą być tylko fragmenty słów, mogą też znaczyć te same sylaby o różnych słowach, i jak najbardziej może być to końcowa sylaba, nie początkowa








Moja starsza córa na 2 lata mówiła:

http://www.dzieciologia.blogspot.com...a-i-sowka.html

Jeszcze jedno warto zauważyć: z reguły dziecko nie rozwija kilku sfer jednocześnie, czyli jeśli widzicie, że mowa robi stałe postępy, ale dziecko zdecydowanie lepiej rozwija się ruchowo - to MOŻNA przypuszczać, że w tym tkwi przyczyna, tj. w danym okresie życia rozwój ruchowy dominuje. U nas tak było właśnie. Ale sprawdzić, jeśli coś niepokoi, zawsze warto. Nawet prywatnie iść na kontrolę.[/QUOTE]

No właśnie moja jest świetnie rozwinięta ruchowo. Bardziej mnie niepokoi że nie widzę za bardzo rozwoju tej mowy, nie przybywa nowych słów. Poza tym, coraz częściej widzę, że córka denerwuje się tym, że chce nam coś przekazać a nie potrafi. Na razie nie panikuje ale wolę dmuchać na zimne.

Ile miała Twoja córa jak ruszyła z mową?
boska latynoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 22:07   #40
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Jeśli nie widzisz postępów mowy to idź do logo, jak najbardziej.

Agatka po 2rż, w maju kończyła, ja trafiłam do szpitala i pamiętam, że przyjechała z tatą i padło pierwsze zdanie "gdzie jest baba"

Miała 2,4 r. i była już komunikatywna, poszła do przedszkola i bez większych trudności potrafiła opowiedzieć coś, tzn. nadal to była mowa swoista, np.:

auto pojepało - auto pojechało
pady - ślady (idziemy czasem takim chodnikiem, który jest stary, asfalt się pomarszczył i fragmentami widać odciski opon)
bibably - dzień dobry
totek - kotek, aczkolwiek czasem wychodzi poprawnie
patopus - autobus
papa - kupa, i też dziewczę potrafi powiedzieć jak należy
siaj, staj - wstań (najczęściej rano!)
jajek Majek - jeszcze do niedawna obecnie jest ujek Malek
dziułały - dziurawy
nieboble - niedobre
mufa - mucha

teraz 4 lata będzie miała, ale tak czy sial logopeda nas nie minie bo się czepiam wymowy ale to sobie dziewczę do pracy zgarnę i logopedce w gabinet wsadzę
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-01, 23:16   #41
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez patik87 Pokaż wiadomość
Lemoorka nie mieszkam w Krakowie, jestem z woj. lubelskiego, i do terapeuty dojeżdżam 150 km. w jedną stronę. Jedziemy na 2 h terapii ciągiem.
A Ty pracujesz sama w domu ? Dobrze jest mieć kogoś, kto prowadzi, bo to jednak trudna terapia i można wiele błędów popełniać, sama do dzisiaj je robię.
Na początek miałam opracowany plan ( początkowo dla wszystkich dzieci jest taki sam, ) i pracowałam wg planu. Posiłkowałam się forum na stronie www.konfrencje-logopedyczne.pl ( na forum można zadać pytanie prof Cieszyńskiej, jest też sklep z pomocami) .

Żeby metoda krakowska odniosła pożądany skutek muszą być stosowane wszystkie 17 elementów metody ( można je znaleźć na ww stronie ) .
Terapia jest rozwojowa, jak dziecko opanuje jedno zadanie, przechodzi się do kolejnych, trudniejszych.
Trudno opisać to w kilku zdaniach, warto poczytać książki Cieszyńskiej.

A robienie ćwiczeń oddechowych z dzieckiem które nie mówi to kompletna pomyłka w jaki sposób ma to stymulować rozwój mowy?
Co najwyżej wpływa na poprawę artykulacji, ale to już jak mowa jest na pewnym poziomie rozwinięta.
Dużo jest takich pseudo logopedów, z nijaką wiedzą.
Dla maluchów jak nasze, które nie mówią nic albo mało lepszy jest neurologopeda.

Mogę skopiować plan pracy metodą krakowską na 1 etap.
Widzę,że Tobie jest dużo bliższa metoda krakowska niż mi. Czy możesz polecić mi publikacje pani Profesor Cieszyńskiej? Z chęcią poczytam.
Szukam 17 lementów metody, niesttey nie potrafię znaleźć ( chyba sama mam jakieś zaburzenia zwane mega ciapa)

My jeździmy na 1 godzinę co dwa tygodnie, powinnam częściej, ale mam problem,że nie ma mnie kto zawieźć, a ja z moimi umiejętnościami boje się ruszyć na Katowice. Zajęcia są prowadzone przez studentke pani Profesor. Aktualnie siedze pod drzwiami i słucham co robią by móc prowadić podobne zajęcia i dostajemy pracę domową do domu.

Robimy dużo ajeć z malowania linii w poziomie, pionie, odwzorowania jakiś ukłądanek, układanie puzzli pociętych w pionie, poziomie, staram się teraz już łączyć obraz z wyrazem, powtarzamy i czytamy sylaby. Oprócz tego sama muszę coś wymyślać, bo Młody strasznie się nudzi na nauce, więc jest jedna zabawa, potem nauka- widzę,że to przynosi efekt, bo gdy jest sama nauka prze pół godziny to jest mega ryk i zniechęcenie.

Cytat:
Napisane przez judkama Pokaż wiadomość
Integracja sensoryczna

Nasza terapia polega na tym, że nie pracujemy absolutnie metodą "stolikową". Najpierw musieliśmy sie zająć problemami z przedsionkiem, ośrodkowym układem nerwowym, ponieważ nie mając odpowiednich podstaw moglibyśmy zrobić tylko krzywdę. Mały miał duże problemy z koncentracją, łatwo się rozpraszał, tracił cierpliwość, bywał agresywny, miał nadwrażliwość, obcięcie paznokci u stóp było mordęgą. Zaczęły się pojawiać schematy w zachowaniu np. wszystkie drzwi zamykał, które były otwarte, odkładał, chował przedmioty (tak zwane cechy autystyczne).
Mogłabym tak wyliczać, jeszcze nie jest super, ale postęp jest strasznie duży i proporcjonalny do tego ile ćwiczymy. Przede wszystkim bujamy, w ruchu prostoliniowym. Skaczemy, robimy taczki, raczkujemy, masujemy cyklicznie szczotką Wilberga itd.

Aktualnie mówi sporo, nie wszystkie słowa wyraźnie i poprawnie, ale u nas doszedł problem z niedomykaniem buzi przez trzeci migdał plus jeszcze dużo pracy
Zaciekawiłą mnie ta szczotka Wilberga? Możesz przybliżyć temat

Mody mój też był agresywny, zdarza mu się do tej pory, ale teraz widze,że jego obecne zachowanie to testowanie nas, a nie zaburzenia.

Cytat:
Napisane przez orenda Pokaż wiadomość
fajny wątek - o ile fajnym można nazwać wątek, w którym żadna mama wolałaby autopsyjnie nie uczestniczyć

mój synek ze względu na problemy ciążowe jest na razie "bacznie"obserwowany, szczególnie, że nie głużył kiedy głużyć powinien i to neurologa niepokoiło. Ale teraz wyluzowałam, bo wydaje mi się, że jest nieźle. Z sensem mówi: tak, nie, da (jako daj), kot, mama (na które dłuuugo - zdawało mi się czekałam:)),tata, baba, dzidzia, e-e (pies), kaka (kupka ale i kaczka), koko(kura), kanga (kangur - padłam z wrażenia za pierwszym razem) i jeszcze kilka innych.

i mam pytanie do Was - zaciekawiło mnie to co napisałyście o częściach wyrazów - synek mówi na buty BU, na banana BA, czy tak faktycznie może się dziać, że wymawia tylko początek i to jest ok?
I co z nazywaniem kilku rzeczy tak samo
?

Dodam, że pytam Was, bo tak jak byliśmy pod opieką logopedy, tak z tej opieki zrezygnowaliśmy, zresztą za radą neurologa. o kompetencjach logopedy wypowiadać się nie będę - nie znam się, ale intuicyjnie czułam, że zajęcia mijają się z celem.
Tak, to jeden z etapów rozwoju mowy

Cytat:
Napisane przez judkama Pokaż wiadomość
Jeśli kogoś niepokoi niemówienie to najlepiej skonsultować z dobrym logopedą a najlepiej neurologopedą, bo jak tu widać przyczyny mogą być różne, a to co same będziecie robiły bez diagnozy może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Też gdybym wiedziała wcześniej co mogę robić i na co powinnam zwracać uwagę, byłoby na pewno inaczej.
Neurolog chciała iść w leki, pediatra znów nie widziała problemu, druga od razu stwierdziła, że to problemy z koncentracja i iść w tym kierunku. Psycholog nie wiedziała nic dopóki sami jej nie powiedzieliśmy o SI.
Tez to słyszałam, ale nie od neurologa, tylko pediatry,że powinnam mu coś dac na wyciszenie....

Cytat:
Napisane przez boska latynoska Pokaż wiadomość

Lemoorka a jak ''mówił'' Twój syn w wieku dwóch lat?
Mój nie mowił nawet "mama". Było tylko cały dzień " NIE".

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;45850051]
Jeszcze jedno warto zauważyć: z reguły dziecko nie rozwija kilku sfer jednocześnie, czyli jeśli widzicie, że mowa robi stałe postępy, ale dziecko zdecydowanie lepiej rozwija się ruchowo - to MOŻNA przypuszczać, że w tym tkwi przyczyna, tj. w danym okresie życia rozwój ruchowy dominuje. U nas tak było właśnie. Ale sprawdzić, jeśli coś niepokoi, zawsze warto. Nawet prywatnie iść na kontrolę.[/QUOTE]

Tylo dalej dominuje coś takiego,że jak dziecko jest nadruchliwe, to będzie mówić później. Niestety widzę,ż eu nas ta ruchliwośc to męką czasami przy nauce i problem ze skupieniem.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;45850868]Jeśli nie widzisz postępów mowy to idź do logo, jak najbardziej.

Agatka po 2rż, w maju kończyła, ja trafiłam do szpitala i pamiętam, że przyjechała z tatą i padło pierwsze zdanie "gdzie jest baba"



auto pojepało - auto pojechało

teraz 4 lata będzie miała, ale tak czy sial logopeda nas nie minie bo się czepiam wymowy ale to sobie dziewczę do pracy zgarnę i logopedce w gabinet wsadzę [/QUOTE]

Pamiętam jak mnie odwiedziłąś, a Twoja Agatka (2,3 miesiące)powiedziała do mnie "Przesuń się" Oj zatkało mnie

lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-01, 23:29   #42
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 10 917
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Moja corka bardzo ruchliwa, wg niektórych wręcz nadruchliwa i ogólnie bardzo sprawna ruchowo, a mówić zaczęła szybko, dlatego nie ufam tym teoriom o tym, ze jedno wyklucza czy ogranicza drugie.
__________________
przeczytane książki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli książki do oddania
traicionera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 11:14   #43
judkama
Zakorzenienie
 
Avatar judkama
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 8 048
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez lemoorka Pokaż wiadomość
Zaciekawiłą mnie ta szczotka Wilberga? Możesz przybliżyć temat

Mody mój też był agresywny, zdarza mu się do tej pory, ale teraz widze,że jego obecne zachowanie to testowanie nas, a nie zaburzenia.
przepraszam wkradła się literówka, to szczotka Wilbarger
masujemy szczotką według instrukcji terapeuty, nigdy nie zaczynamy terapii samemu, ważny jest nawet kąt trzymania szczotki, terapeuci różnie zalecają odstępy czasowe, nie częściej niz co 2 godziny np. przez 2 tygodnie potem 10 dni przerwy, masujemy ramiona, plecy, nogi, stopy, potem uciskamy określone miejsca u nas zamieniono to na kilka taczek a potem zeskoków

masaż powoduję, że znika nadwrażliwość, dziecko się wycisza, jest mniej agresywne
co ciekawe u nas nie zdawałam sobie sprawy, że nawet zrzucanie koca w nocy było spowodowane nadwrażliwością, ja przykrywałam syn się budził nerwowy i zrzucał, nawet jak było zimno
teraz to wszystko ustąpiło


co do agresji to nie ma takiej jaka była, ale też myśleliśmy że to testowanie nas, tym bardziej że pojawiła sie młodsza siostra na świecie
byliśmy w wielkim błędzie

przede wszystkim ważne jest to, że nie ma problemu z brakiem koncentracji, skupieniem się
np. może spokojnie usiąść i słuchać mojego czytania przez 20minut


kręci się w kółko? lub dużo biega w kółko?
__________________


synuś
córeczka
synuś

Edytowane przez judkama
Czas edycji: 2014-04-02 o 11:29
judkama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 12:17   #44
patik87
Zakorzenienie
 
Avatar patik87
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lubelskie
Wiadomości: 3 113
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Lemoorka książki:
Metoda krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci
Wczesna interwencja terapeutyczna
Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych - niech Cię tytuł nie zmyli, świetna pozycja i też dużo wnosi.

Nie rozumiem, dlaczego nie możesz obserwować z boku zajęć z terapeutą ?

A elementy metody :

  • Terapia słuchowa – program Słucham i uczę się mówić, oparty na badaniach nieuobrazowania mózgu.
  • Stymulacja naśladowania mowy ze wsparciem Gestów Artykulacyjnych (GA). W sytuacji braku naśladownictwa stosowane jest Manualne Torowanie Głosek (MTG – układanie narządów artykulacyjnych czyli manualne torowanie ruchu, jak w innych metodach manualnych).
  • Terapia funkcji wzrokowych (między innymi: koncentrowanie wzroku na twarzach, obrazkach, identyfikowanie obrazków, analiza synteza wzrokowa na materiale tematycznym-konkretnym i atematycznym-symbolicznym).
  • Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania® i kształtowanie systemu językowego poprzez programowanie.
  • Budowanie kompetencji komunikacyjnej i językowej poprzez prowadzenie Dziennika wydarzeń.
  • Diagnoza dominacji stronnej umożliwiająca wybór dominującej ręki.
  • Stymulacja zabawy (od naśladowania elementów zabawy tematycznej do rozbudowanych sekwencji z użyciem języka w dialogach).
  • Stymulacja lewej półkuli mózgu (naśladowanie, kontynuowanie, uzupełnianie sekwencji i szeregów, wskazywanie relacji, naśladowanie symbolicznych, linearnych, sekwencyjnych wzorów z klocków).
  • Terapia zachowań społecznych (stosowanie się do reguł, nawiązywanie kontaktu z dorosłymi, starszymi dziećmi i rówieśnikami.
  • Stymulacja funkcji motorycznych (manualnych, planowania ruchu i motoryki dużej).
  • Stymulacja przetwarzania bodźców smakowych, zapachowych i dotykowych (poznawanie smaków, zapachów i wrażeń dotykowych poprzez język).
  • Stymulacja pamięci (ćwiczenia pamięci symultanicznej i sekwencyjnej na materiale konkretnym i symbolicznym),
  • Ćwiczenia kategoryzacji (od kategorii prymarnych do językowo wyrażonych)
  • Ćwiczenia myślenia sytuacyjnego i przyczynowo-skutkowego.
  • Ćwiczenia myślenia przez analogię.
Rozwój motoryki małej, ćwiczenia sprawności dominującej ręki jest silnie skorelowany z rozwojem mowy i planem ruchu artykulacyjnego.
A i wszystkie sfery poznawcze dziecka powinny być na podobnym poziomie. Wzmożona aktywność ruchowa nie jest dobrym objawem, tym bardziej jeżeli dziecko nie rozwija mowy. " Cała para idzie w gwizdek" ( czyli w bieganie ) . Prof Cieszyńska dobrze tłumaczyła zależność sfery ruchowej na rozwój mowy, ale nie potrafię tego wyjaśnić.

Moja młoda siedzi bite 2 h przy stoliku , dla niej to jest zabawa. Wiadomo, ma swoje ulubione ćwiczenia i czasami nie chce wykonać danego zadania, ale staram się trzymać dyscyplinę ( w sensie jak decyduję ) Początki były najgorsze.
__________________
Sara

Edytowane przez patik87
Czas edycji: 2014-04-02 o 12:21
patik87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 13:57   #45
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez traicionera Pokaż wiadomość
Moja corka bardzo ruchliwa, wg niektórych wręcz nadruchliwa i ogólnie bardzo sprawna ruchowo, a mówić zaczęła szybko, dlatego nie ufam tym teoriom o tym, ze jedno wyklucza czy ogranicza drugie.
Moja starsza najpierw ruch, potem mowa, młodsza gaworzy jak najęta ciągle, a ruchowo w tyle.
Często tak się dzieje, tu nie ma co ufać, tak jest
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 14:47   #46
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 10 917
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Chodziło mi o teorię, że jeśli dziecko jest ruchowo bardzo sprawne,to będzie późno czy tez bardzo późno mówiło- wg norm. Oczywiście, ze sa takie przypadki, ale znam tez sporo dzieciaków, u których obie sprawności mniej więcej paralelnie się rozwijały bez jakiś większych przestojów. Wiadomo, ze odbywało sie to etapami, ale tak zamiennie w miarę i proporcjonalnie.
__________________
przeczytane książki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli książki do oddania
traicionera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 17:25   #47
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Hej
zobaczyłam dziś ten wątek a akurat jestem po wizycie u logopedy
byłam tam dopiero drugi raz, ale rozwój mowy ćwiczę z synkiem (teraz ma 4 lata i 2 miesiące) już ok pół roku. Wcześniej nie robiłam nic, oprócz takiej standardowej stymulacji - mówienie, czytanie, pytanie o różne rzeczy itp... mój synek rozwijał mowę ewidentnie z opóźnieniem - myślę że ok półrocznym, bo cały czas starałam się kontrolować "ten temat" ale cały czas do przodu bez dodatkowego wsparcia, w sumie zgodnie z tym co piszą o kolejności "literek" tyle że wszystko trochę później. W sumie to pewnie nadal bym z nim nigdzie nie chodziła, gdyby logopeda przedszkolny nie uświadomiła mi, że do pierwszej klasy nie jest już tak daleko (Pani powiedziała, że jeśli tempo rozwoju mowy pozostanie takie jak jest, to on opanuje całkiem poprawnie wszystkie głoski, ale prawdopodobnie nie zdąży przed 6 urodzinami) to zaczelismy cwiczyc wg jej instrukcji i postępy były niesamowite już w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy, co prawda Teściowa spanikowała, że coraz gorzej go rozumie (przez telefon), ale to wina tego że inaczej zaczął zamieniać głoski, a już była przyzwyczajona do tego co było...
widząc ten gwałtowny skok nie szłam nadal do logopedy (pani w przedszkolu ma za dużo dzieci starszych) żeby nie jechać na dwa fronty - zdecydowanie odradzała ta przedszkolna, a rozwój ruchu języka wydawał mi się kluczowy (jakby się nie rozwinęło to trzeba by było podcinać wiązadełko) a logopedzi z tego co słyszałam mają różne metody - trudno ocenić czy ten na kogo bym trafiła byłby dobrym specjalistą
Ostatecznie postanowiłam dalej pomagać synkowi w przyspieszeniu prawidłowego wypowiadania głosek, a dziś przy okazji zastanawiałam się jak połączyć ćwiczenia z zabawą - no i wpadłam na pomysł nauki sylab z "k" jednocześnie z nauką ich czytania - jako takie zagadki... i wtedy zobaczyłam ten wątek i jakieś źródła książkowe - muszę sobie pooglądać, bo może jakoś z nich mogłabym skorzystać i wspomóc się nimi...
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 08:42   #48
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Dziewczyny, polecam blog, właśnie trafiłam - świetny, no i konkretnie post o tym, ile 2 latek powinien mówić i jak to rozumieć

http://wsiecidzieci.blogspot.com/201...-dwa-lata.html
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 08:57   #49
Scio
Zakorzenienie
 
Avatar Scio
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Świętokrzyskie Góry ;)
Wiadomości: 12 985
GG do Scio
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Szaja nie znałaś wcześniej? O jakbym wiedziała to bym Ci podesłała:
O MK inne fajne:
http://zabawysylabowe.blogspot.com
http://skaczacwkaluzach.blogspot.com
http://dwujezycznosc.blogspot.com
__________________
Pozdrawiam Paulina

W Gagatkowym świecie Mamo, połamigłówkujemy? - Logico primo
Agatka jest już z nami
Scio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-04, 09:03   #50
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Nie, no aż tak źle ze mną to nie jest skacząc w... i dwujęzyczność znam Zabaw sylabowych nie, dzięki
A ja zrobiłam grę w lody literowe, ale jeszcze bez fotek. Wrzucę w weekend.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 09:35   #51
Scio
Zakorzenienie
 
Avatar Scio
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Świętokrzyskie Góry ;)
Wiadomości: 12 985
GG do Scio
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;45885606]Nie, no aż tak źle ze mną to nie jest skacząc w... i dwujęzyczność znam Zabaw sylabowych nie, dzięki
A ja zrobiłam grę w lody literowe, ale jeszcze bez fotek. Wrzucę w weekend.[/QUOTE]
Ja zrobiłam cukierki I lody też Ale mało robimy, bo próbuje zrobić porządek w moich pomocach
__________________
Pozdrawiam Paulina

W Gagatkowym świecie Mamo, połamigłówkujemy? - Logico primo
Agatka jest już z nami
Scio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 09:15   #52
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

a u nas panowała grypa żołądkowa... nawet na samo powtarzanie ka ko ku nie mieliśmy siły (tzn najpierw nie miał synek, a potem ja bo też się zaraziłam)
czy dwulatek może się nauczyć K i T? bo się zastanawiam czy mogę równolegle próbować z córką... czy najpierw powinna najpierw coś innego "złapać" - ona mówi niewiele gorzej od synka i trudno mi wyłapać u niej "braki", ale bardzo by chciała też ćwiczyć... ale się mocno zniechęca jeśli to jest niewykonalne... a słyszałam że są jakieś zasady: np nie nauczy się mówić r bez l itp...

Edytowane przez aga__tka
Czas edycji: 2014-04-06 o 09:16
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 09:31   #53
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Próbuj, szczerze mówiąc ja w żadne zasady nie wierzę, owszem, są ogólne rzeczy bardzo ale i wyjątki od każdej zasady istnieją
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 12:59   #54
Priety
Raczkowanie
 
Avatar Priety
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 343
GG do Priety
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cześć dziewczyny

Ja miesiąc temu wylądowałam z synkiem u logopedy, bo ma problemy z mówieniem... Dopóki nie miał trzech lat przez wszystkich było to bagatelizowane, na czele z pediatrą na zasadzie "ma czas, rozwija się ruchowo, chłopcy do 3 roku życia mogą nie mówić", dopiero jak w grudniu skończył 3 lata to pediatra stwierdziła, że faktycznie czas najwyższy z kimś to skonsultować... Kiedy wylądowałam u logopedy to usłyszałam, że mam iść z synkiem do psychologa, psychiatry, neurologa i laryngologa... Bo Maks doskonale rozumie co się do niego mówi, ma jednak problem z wymową i mówieniem jako takim... I uznała, że może to być afazja (dlatego neurolog), bądź tak jak podejrzewa TŻ i pediatra powiedziała, że istnieje taka możliwość może to być zespól Aspergera... Więc teraz czekam na skierowania (mam dostać w tym tygodniu) i zaraz będę go rejestrować na badania... A na razie pracuję z nim w domu... Dostaliśmy książeczki „Słucham i uczę się mówić” Elżbiety Wianeckiej, a poza tym gramy w różne gry i bawimy się słowami... Chociaż widzę, że powoli się poprawia, zaczął łączyć krótkie zdania typu „mama daj pić” co brzmi „mama dań pip” i kilka innych krótkich zdań, ale to raczej jak się go namawia...

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
Nie panikowałabym, jeśli dziecko Ciebie rozumie, normalnie się rozwija itp. Mam 2 synów, teraz nastolatków- nie mówili do 3 roku życia- proste: mama, tata, daj + jakieś odgłosy kontaktowe lub wydawane przy zabawie.
Dużo do dzieci mówiliśmy, czytaliśmy im książeczki, nie "pieściliśmy" się w rozmowie, nie przekręcaliśmy słów- dziewczynki wokół mówiły, śpiewały, znały proste wierszyki, a ci niewiele.
I przy pierwszym synu bardzo się tym martwiłam- i jakoś tak się stało, ze po skończeniu 3 lat każdy z nich "odblokował" się, zaprocentowały te wszystkie wierszyki, książeczki, zaczęli mówić zdaniami.
Synów dzielą 4 lata, przy młodszym, nauczona doświadczeniem przy starszym już nie martwiłam się.
Aha, późniejsze mówienie u nich nie przełożyło się zupełnie na szkołę- nie mają i nie mieli z nauką problemów.
Madana ja bym uważała z takimi radami... Mi tak mówiła pediatra(zresztą rodzina i znajomi tak samo), że mały ma czas, że bardzo się rozwija ruchowo, że to 3 roku życia to jest norma itp... W końcu po jego 3 urodzinach kiedy się nie poprawiało dostaliśmy skierowanie do logopedy... Czasem może być tak jak mówisz, a czasem ktoś posłucha takich rad i tak jak ja będzie sobie w brodę pluł, zwłaszcza jak logopeda mi powiedziała, że mogłam z Maksem przyjść już jak miał 2 latka...

Cytat:
Napisane przez Scio Pokaż wiadomość
Ja z Młodą też pracuje "po krakowsku".

Madana a weźmiesz odpowiedzialność za to, ze dziecko jednak się nie rozgada? Tylko straci rok niepotrzebnego czekania, kiedy stymulacją można by osiągnąć pewne wymierne efekty.
Należałoby tylko pamiętać, że słowo w ustach dwulatka (22-27 miesięcy) to np. bu jako buty, czy am jako jedzenie, to nie muszą być pełnowymiarowe słowa w naszym dorosłym znaczeniu.
Scio, a nie wiesz może jak to jest kiedy te "zamienniki" przestają być ok? Bo np. mój Maksio nie mówi "buty" tylko "bibi" i ni huhu nie chce inaczej

Cytat:
Napisane przez lemoorka Pokaż wiadomość
CZesc Sanetka
A Twój Bartuś jest dalej taki drobniutki?
Andrzej też nie powtarza jak mu każe. Dużo rzeczy wymuszam przez zabawe, albo np przez kilka dni z rzedu nie kaze mu powtarzac, po czym azyna sam mowic. Teraz mamy nowa zabawe, wyszukałam rekwizyty- telefon, kube, talerz, stetoskop, recznik i mamy figurki do tego- Boba i Ule. Ja mówie "Ula gada", Młody bierze telefon. Ja mówie "CO ula robi Ula Gada" i tak powtarzam z innymy czynnosciami. Jutro dołoze do tego A mówi " gada" i bede dawac telefon. Pewnie jutro powie " ga" lub samo " da", ale dla mnie oznacza,że probuje mowic. I nie mówie do niego powiedz , tylko " A mówi.."
A. powtarza z płyt " słucham i ucze się"- wyrażenia dżwiekonaśladowcze uwielbia słuchać i w wiekszości powtarza.




Na czym polega Si i Wasza terapia?



My mamy przejsc do tych ksiazek jak ruszy jeszcze troszke mowa, na razie słuchamy i powtarzamy z plyt j. cieszynskiej " wyrazenia..", "samogłoski.."- Czytamy z plakietek-sama robie plakietki z sylabami i spolgloskami- Młody czyta społgłoski z a i czesc z o. Młody tak kocha O,że jak gdzieś idziemy i jest szyld z " o" to ryk " oooooooooooo".
Lemoorka a znasz może książeczki "Słucham i uczę się mówić" Elżbiety Wianeckiej? Bo mi babcia takie kupiła dla synka i jak On siedzi i tego słucha to w sumie ładnie powtarza sylaby...
Nie wiem czy może jest to coś podobnego do tego co Ty masz, a może warto zainwestować w jeszcze takie jak Ty?

Cytat:
Napisane przez sanetka Pokaż wiadomość
Nadal, ok 95 cm i 10,5 kg. Ale to chyba taka uroda moich dzieci bo mlodsza 17 miesiecy i nie ma nawet 8

Fajnie ze piszesz o plytach do sluchania, sprobuje i u nas puszczac.

Ja ciagle sie spotykam z ukradkowymi spojrzeniami, zdziwieniem i porowbywaniem bo mlody taki duzy i wszystko "yyyyyyy"
Dzis z p-kola przyniosl "ej, co chwile to slysze[COLOR="Silver"]
Sanetka przepraszam, że zapytam, ale czy miałaś duże rozbieżności wagowe między synkiem a córcią? Bo ja się trochę martwię, bo mój synek starszy też drobniutki, ale córcia jeszcze bardziej i bardzo powoli przybiera na wadze... Niby podobno nie ma się czym martwić, ale czasem warto zapytać kogoś kto ma podobnie

Kurczę u nas też często widzę te spojrzenia, że synek taki duży a nie mówi... Niektórzy nawet wprost mówią, że taki duży to już powinien mówić, a on jest młodszy niż sugerowałby to jego wzrost... Denerwują mnie czasem tacy ludzie

Cytat:
Napisane przez SaraSara Pokaż wiadomość
Cześć, dziewczyny.Powiem tylko informacyjnie i niczego zupełnie nie sugerując. Uważam jednak,że naprawdę warto się pod tym względem ubezpieczyć. SYnek mojej koleżanki miał ten sam problem. I z resztą nadal ma, a końcy 3,5 roku. Też nic nie mówił, a poza tym wszytskie bilanse itd wypadały pozytywnie. Szkoda,że sopiero jak kilka osób zasugerowało zaczeła szukać, chodzić po lekarzach i okazało się,że synek ma autyzm. Na szczęście w tym wieku można nadrobić zaległości, ale metody pracy z takimi dziećmi są inne niż tylko motywowanie do mówienia i ćwiczenia aparatu mowy. Polecam wam naprawde dobrego specjalistę i po prostu wykluczyć tę możliwość, tak dla włąsnego spokoju.
Proszę raz jeszcze-nie odbierajcie tego jako groźbę ani straszenie, chcę tylko dodać jakąś perspektywę do tego wątku, a jest to pewna 'mośliwość".
SaraSara to też nie jest tak do końca, ale czasem ludzie widzą to co chcą widzieć... A podobno często bywa tak, że jak nie ma typowych objawów to diagnoza jest trudna i często "na wyrost". Wiadomo, że trzeba badać i sprawdzać jeśli wydaje się nam, że coś jest nie tak, ale z tego co rozmawiałam z lekarzami (na chwilę obecną, bo większość specjalistów jeszcze przed nami) to pewne schorzenia na 100% da się określić dopiero u starszego 5-6cio letniego dziecka. Wynika to z różnych przyczyn, ale trzeba uważać, żeby nie przypiąć dziecku "łatki" a później się okaże, że dziecko z pewnych zachowań po prostu wyrasta...
Chociaż jestem ciekawa co mi powiedzą, bo u mojego Maksia istnieje podejrzenie zespołu Aspergera (w łagodnej postaci) chociaż ja nie widzę u niego specjalnie jakiś objawów...
__________________
Maksio - 22.12.2010
Zuzia - 31.07.2013
19.08.2011
Priety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 14:39   #55
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Priety, powiedz mi, co jeszcze wskazuje na ZA u synka? tylko mowa? przy ZA mowa jest specyficzna, jest mechanizacja głosu (nie ma modulacji lub jest bardzo ograniczona), jest to tzw. nietypowa prozodia. Czy mały wykazuje jakieś zachowania rutynowe, powtarzalne? jak reaguje na obcych, na zmiany w życiu? interakcje z dziećmi?

Widzę, że jesteś z Zabrza, wiem, że w Gliwicach jest dobrym ośrodkiem GOAR jeśli chodzi o diagnostykę, no i katowickie SORO - http://www.osrodek.katowice.pl o dziwo terminy nie jakieś masakryczne, ale skierowania potrzebne
Jak ruchliwość synka? w normie czy opóźniona?

Edytowane przez 0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Czas edycji: 2014-04-06 o 14:41
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 15:41   #56
Priety
Raczkowanie
 
Avatar Priety
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 343
GG do Priety
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Szajajaba, właśnie logopeda nakierowała nas na GOAR, bo pediatra powiedziała tylko, że prywatnie do Krakowa lub do Żywca. Jeśli chodzi o ZA to chodzi o pewną powtarzalność - np układa samochodziki jeden za drugim (nigdy obok siebie!) i nie ma mowy, żeby mu to ruszyć lub przestawić bo zaraz się złości. Jeśli chodzi o kontakty to nie ma z tym problemu - co prawda jest tak, że bardziej się bawi obok dzieci niż z dziećmi - tak samo jest z nami rzadziej bawi się z nami raczej obok, ale to zależy od sytuacji... Jeśli chodzi o mowę to nie wiem za bardzo jak wyczaić to o czym piszesz, ale chyba nie ma aż tak... Szczerze mówiąc każde rady będą dla mnie cenne, bo jestem w tym temacie świeża i nie bardzo wiem nawet jak z nim pracować - szczerze mówiąc miałam nadzieję, że logopeda mi coś podpowie, ale ona ograniczyła się do skierowania mnie do specjalistów. Dobre jest tylko to, że Maks doskonale rozumie co się do niego mówi i to widać...
A jeśli chodzi o ruchliwość to jest chyba troszkę ponad normę... Nie ma ADHD, ale ruchliwy jest bardzo.
__________________
Maksio - 22.12.2010
Zuzia - 31.07.2013
19.08.2011
Priety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 18:46   #57
sanetka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 6 373
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez Priety Pokaż wiadomość

Sanetka przepraszam, że zapytam, ale czy miałaś duże rozbieżności wagowe między synkiem a córcią? Bo ja się trochę martwię, bo mój synek starszy też drobniutki, ale córcia jeszcze bardziej i bardzo powoli przybiera na wadze... Niby podobno nie ma się czym martwić, ale czasem warto zapytać kogoś kto ma podobnie
Widzę że między naszymi synami tylko kilka dni różnicy

Syn wcześniak,1850g i 47 cm, córka o czasie 3kg i 50 cm.
Na rok syn 7,6 kg i 74 cm, córka 7 kg i 77 cm.

Na razie porównując ona wyższa a szczuplejsza. Ale przybieranie baaardzo słabe było,co ja się nalatałam po lekarzach to moje, w badaniach nic nie wyszło.
Za to rozwojowo o wiele lepiej, ona praktycznie na te 17 miesięcy mówi niewiele mniej niż on
__________________


Edytowane przez sanetka
Czas edycji: 2014-04-06 o 18:56
sanetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 21:26   #58
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez Priety Pokaż wiadomość
Szajajaba, właśnie logopeda nakierowała nas na GOAR, bo pediatra powiedziała tylko, że prywatnie do Krakowa lub do Żywca. Jeśli chodzi o ZA to chodzi o pewną powtarzalność - np układa samochodziki jeden za drugim (nigdy obok siebie!) i nie ma mowy, żeby mu to ruszyć lub przestawić bo zaraz się złości. Jeśli chodzi o kontakty to nie ma z tym problemu - co prawda jest tak, że bardziej się bawi obok dzieci niż z dziećmi - tak samo jest z nami rzadziej bawi się z nami raczej obok, ale to zależy od sytuacji... Jeśli chodzi o mowę to nie wiem za bardzo jak wyczaić to o czym piszesz, ale chyba nie ma aż tak... Szczerze mówiąc każde rady będą dla mnie cenne, bo jestem w tym temacie świeża i nie bardzo wiem nawet jak z nim pracować - szczerze mówiąc miałam nadzieję, że logopeda mi coś podpowie, ale ona ograniczyła się do skierowania mnie do specjalistów. Dobre jest tylko to, że Maks doskonale rozumie co się do niego mówi i to widać...
A jeśli chodzi o ruchliwość to jest chyba troszkę ponad normę... Nie ma ADHD, ale ruchliwy jest bardzo.
chodzi mi raczej o jakość ruchu - pytam, ponieważ ludzie z ZA są z reguły słabo sprawni fizycznie, tzn. pewnie - chodzą, biegają, ale cechuje ich taka niezborność ruchowa, tu możesz poczytać, chociaż odnosi się to to nieco starszych - przedszkolnych - dzieci:

http://www.sotis.pl/art15,3-26,Czy-m...spergera-.html

Specjaliści - zahacz koniecznie o kogoś z terapii SI, przy ZA najczęściej taka terapia jest potrzebna.

A teraz jeszcze - czy synek bawi się w naśladowanie ciebie oraz czynności różnych? Czy wskazuje palcem interesującą go rzecz?

Polecam bardzo blog: www.wswieciedaniela.blogspot.com - prowadzi go jedna Wizażanka, synek ma 4 lata, morze wiedzy.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-07, 08:01   #59
Priety
Raczkowanie
 
Avatar Priety
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 343
GG do Priety
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Cytat:
Napisane przez sanetka Pokaż wiadomość
Widzę że między naszymi synami tylko kilka dni różnicy

Syn wcześniak,1850g i 47 cm, córka o czasie 3kg i 50 cm.
Na rok syn 7,6 kg i 74 cm, córka 7 kg i 77 cm.

Na razie porównując ona wyższa a szczuplejsza. Ale przybieranie baaardzo słabe było,co ja się nalatałam po lekarzach to moje, w badaniach nic nie wyszło.
Za to rozwojowo o wiele lepiej, ona praktycznie na te 17 miesięcy mówi niewiele mniej niż on
Nie ma to jak dzieci w zbliżonym wieku
U mnie syn 3540 i 57 cm, no ale przenoszony, córcia równiutko o czasie 3330 i 55 cm.
Po roku syn miał 10,5 kg i 86 cm, córcia ma teraz niecałe 9 miesięcy i 74 cm a waga 6,480. Bardzo wolniutko przybiera i tym się martwiłam, ale widzę, że u Ciebie jeszcze wolniej, więc chyba taka jej uroda

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;45919825]chodzi mi raczej o jakość ruchu - pytam, ponieważ ludzie z ZA są z reguły słabo sprawni fizycznie, tzn. pewnie - chodzą, biegają, ale cechuje ich taka niezborność ruchowa, tu możesz poczytać, chociaż odnosi się to to nieco starszych - przedszkolnych - dzieci:

http://www.sotis.pl/art15,3-26,Czy-m...spergera-.html

Specjaliści - zahacz koniecznie o kogoś z terapii SI, przy ZA najczęściej taka terapia jest potrzebna.

A teraz jeszcze - czy synek bawi się w naśladowanie ciebie oraz czynności różnych? Czy wskazuje palcem interesującą go rzecz?

Polecam bardzo blog: www.wswieciedaniela.blogspot.com - prowadzi go jedna Wizażanka, synek ma 4 lata, morze wiedzy.[/QUOTE]

Szajajaba ruchowo jest bardzo wydaje mi się rozwinięty - uwielbia wszelkie przeszkody, jak miał 1,5 roku to sam śmigał po drabinie i huśtał się na zwykłej huśtawce(tzn nie sam ale ładnie się trzymał i można go było huśtać bezpiecznie), uwielbia wszelkie murki po których może przechodzić, rowerek i hulajnoga są ciągle w użyciu. Ruchowo jest zgrabny, nawet myślałam o jakiś zajęciach sportowych od jesieni.
Bardzo ładnie pokazuje jak coś chce, coś mu się podoba, albo bawimy się, że ja mówię nazwy różnych rzeczy a On ma je pokazać... Tak samo jest z naśladowaniem - uwielbia robić to co ja, bardzo chętnie się włącza w sprzątanie czy gotowanie. Dlatego właśnie mi jakoś nie pasuje do niego ZA. Nawet w lekkim stopniu, ale może się mylę.

Dzięki za namiary na strony, chętnie poczytam, może będę mądrzejsza
__________________
Maksio - 22.12.2010
Zuzia - 31.07.2013
19.08.2011

Edytowane przez Priety
Czas edycji: 2014-04-07 o 08:03
Priety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-07, 09:16   #60
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Opóźniony rozwój mowy - wątek wsparcia

Poczytaj po prostu o całościowych zaburzeniach rozwoju (CZR), w to i ZA wchodzi, i autyzm, i różne takie... drobne cosie, co to nie wiadomo z czym ugryźć.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-17 22:19:29


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:57.