Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-12-05, 21:24   #1
luca1995
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 108

Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne


Czy robicie sobie prezenty na 6 grudnia? W mojej rodzinie nie robimy. Jak byliśmy mniejsi to dostawalismy jakieś male prezenty i słodycze pod choinkę od rodziców a potem juz nic. Kolega mnie spytał czy kupilam cos rodzeństwu i nie wiedziałam co odpowiedzieć żeby nie pomyślał ze jestem jakas dziwna. W ogóle wszyscy juz ubierają choinki i dekoruja domy czuć świąteczna atmosferę a ja nic. Smutno mi przez to. Nie chce być zacofana. Potem będę mieć partnera rodzinę i nie wyniosłe tajnych wzeocow i tradycji z domu. Boje się ze jestem dziwnie wychhowana. Nie chodzimy na żadne imprezy. Rodzice nigdzie nie wychodzą, nie chodzą do znajomych nie piją. Mam w pracy kooezanke ktoraa jest matka. Ma wiele pomyslow ciągle cos robi i konbinuje jest koleżeńska i towarzyska lubi kosmetyki paznokcie perfumy wszystko załatwi z każdym się Nagada. Moja mama się nie maluje nie nauczyła mnie dbać o siebie i podobać SiE facetom. Przepraszam musiakan sie wyzalic.
__________________
"Kiedy Bóg chce ci zrobić podarunek, zwykle opakowuje go w kłopot. Im większy podarunek otrzymujesz, tym większym kłopotem Bóg go maskuje."
luca1995 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-05, 21:30   #2
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Zwykle robimy, ale w tym roku umówiliśmy się że nikt nie robi prezentów ani na Mikołaja, ani na Święta.

Nie przejmuj się, razem z partnerem stworzysz wasze własne tradycje i też będzie fajnie

I nie musisz czekać na rodziców, żeby poczuć się świątecznie. Nawet coś małego i niedrogiego może poprawić ci nastrój. Np. świąteczna świeczka, kilka gałązek jodły i jakieś małe szyszki, et voila - stroik!
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-05, 22:00   #3
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U mnie 6 grudnia była tradycja raczej małych prezentów, jakieś słodycze itp., bawiłam się w to raczej jak byłam mała. "Mikołaj" je chował wtedy pod poduszkę Pod choinkę była druga tura już raczej bardziej wypaśnych prezentów, które przynosi "Aniołek" i ten zwyczaj kontynuuję do dzisiaj. Osobiście kupuję tylko prezent mamie i chłopakowi (osobno), generalnie w rodzinie wiadomo kto komu kupuje prezent żeby każdy coś znalazł pod choinką, a dzieciaki mogą się cieszyć bajkową wersją wydarzeń.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 01:55   #4
Regista
Meravigliosa creatura
 
Avatar Regista
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 1 280
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

W mojej bliższej i dalszej rodzinie zawsze było odwrotnie, niż teraz jest to praktykowane. Prezenty dajemy sobie 6 grudnia. Mikołaj je przynosi Dzieci dostają takie bardziej wypasione, dorośli drobne, lub wręcz symboliczne. Za to prezentów na gwiazdkę, w święta, nigdy u nas nie było i nie ma. Kiedyś, jako nastolatka, próbowałam to odwrócić, ale tradycja okazała się być silniejsza
__________________
When all else fails, screw it!
Kot(y), Doktor Who i Spółka
Instagram
Regista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 05:37   #5
Iryska75
Zakorzenienie
 
Avatar Iryska75
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: z kociego raju
Wiadomości: 4 716
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U mnie jest tradycja wkładania mikołajowych prezentów do buta, 5grudnia dzieci czyszczą swoje buty, często wszystkie, z nadzieją, że rano w każdym coś znajdą 😁 córka ma 20lat i właśnie wrzuciłam skromny prezent do buta 😊 prezenty gwiazdkowe są bardziej wypasione, Gwiazdor wkłada je pod choinkę, oczywiście jak nikt nie widzi 😀

wysłane z mojego Xiaomi
Iryska75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 06:32   #6
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U mnie raczej nie ma prezentów z tej okazji, ewentualnie słodycze. Z chłopakiem w tym roku w ramach Mikołajek idziemy na standup.

Nie potrzebujesz rodziców, żeby ruszyć z miejsca. Twoja mama nie jest gorsza, bo się nie maluję. Po prostu ma inny styl. Tak samo z wychodzeniem - nie ma nic zlego w byciu domatorem.

A jeśli Ty chcesz się zacząć malować, to droga wolna . Metoda prób i błędów na pewno się nauczysz.

I nie uważasz, że to nadzwyczaj głupi powód, by myśleć, że ktoś jest dziwny, bo ma inne tradycje? Jeśli ja jem w wigilię zupę rybna, a reszta polski barszcz to jestemt dziwna?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 07:49   #7
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Robimy sobie z TŻ z tej okazji drobne prezenty, nasze koty też coś dostają. W pracy rozdaję wybranym osobom nieco słodkości, czasami też dostaję coś od kogoś (w tym roku dostałam od koleżanki słoik kiszonego barszczu na święta i czekoladę, a od szefa wszyscy dostali po czekoladowym mikołaju).
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-12-06, 07:50   #8
Olusiaa_
Zakorzenienie
 
Avatar Olusiaa_
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 363
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

luca mam podobnych rodziców do Twoich, domatorzy na maksa, mama nigdy nie przywiązywała uwagi do swiątecznego wystroju domu, wspolnego pieczenia pierniczków czy cos, a teraz sama jestem mamą i dbam o świąteczny klimat, bo sama bardzo go lubię!

razem z córa pieczemy i ozdabiamy pierniczki,mamy całe pudło świątecznych ozdób, stroików..

chodzimy razem do kina, zabieramy młodą do restauracji - także naprawdę jak się chce to się da, nie trzeba powielac wzorca z domu rodzinnego
Olusiaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 09:30   #9
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez luca1995 Pokaż wiadomość
Czy robicie sobie prezenty na 6 grudnia? W mojej rodzinie nie robimy. Jak byliśmy mniejsi to dostawalismy jakieś male prezenty i słodycze pod choinkę od rodziców a potem juz nic. Kolega mnie spytał czy kupilam cos rodzeństwu i nie wiedziałam co odpowiedzieć żeby nie pomyślał ze jestem jakas dziwna. W ogóle wszyscy juz ubierają choinki i dekoruja domy czuć świąteczna atmosferę a ja nic. Smutno mi przez to. Nie chce być zacofana. Potem będę mieć partnera rodzinę i nie wyniosłe tajnych wzeocow i tradycji z domu. Boje się ze jestem dziwnie wychhowana. Nie chodzimy na żadne imprezy. Rodzice nigdzie nie wychodzą, nie chodzą do znajomych nie piją. Mam w pracy kooezanke ktoraa jest matka. Ma wiele pomyslow ciągle cos robi i konbinuje jest koleżeńska i towarzyska lubi kosmetyki paznokcie perfumy wszystko załatwi z każdym się Nagada. Moja mama się nie maluje nie nauczyła mnie dbać o siebie i podobać SiE facetom. Przepraszam musiakan sie wyzalic.
Nikomu nie robię prezentów na 6 grudnia ani na święta. W mojej rodzinie była ta tradycja jakieś 20 lat temu, ale szczęśliwie zanikła, bo wszystkich tylko męczyła. Teraz mam podobnie jak u ciebie z tym, że mnie się to bardzo podoba i nie widzę w tym zacofania ani czegoś dziwnego. Jak mnie ktoś pyta czy kupiłam prezenty/ubrałam choinkę/cokolwiek, to odpowiadam, że nie i nie zamierzam.
Jeśli ty masz potrzebę ubierania choinki i obchodzenia świąt, to zacznij to robić. Jeśli masz potrzebę obdarowywania się prezentami, to otocz się ludźmi, którzy to lubią. Nie wiem do czego są ci potrzebne jakieś wzorce w takim wypadku. To samo dotyczy malowania się czy dbania o siebie. Nie potrzebujesz do tego matki, która ci wskaże drogę. W ogóle cały twój post wygląda tak jakbyś miała pretensje do rodziny, że nie żyją tak jak się tobie podoba.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 09:47   #10
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;79459971]W ogóle cały twój post wygląda tak jakbyś miała pretensje do rodziny, że nie żyją tak jak się tobie podoba.[/QUOTE]

W sumie racja.

Weszłam, bo myślałam, że będzie mowa o różnych tradycjach mikołajkowych i świątecznych, a czytam, że matka się nie maluje i rodzice nie chodzą do znajomych pić


U mnie są prezenty i na Mikołaja (skromniej, acz niekoniecznie tylko symboliczny mikołaj z podłej margaryny ), i na święta (w ilościach dużych, na zasadzie każdy każdemu i raczej więcej niż jedną rzecz). Z tym, że my to uwielbiamy, tu nie ma nic na siłę ani żadnego męczenia buły w imię jakiejś tradycji.

Nie rozumiem zupełnie dlaczego, jeśli jakiś zwyczaj komuś nie odpowiada, nie może po prostu robić po swojemu, tylko koniecznie potrzebuje jakichś 'wzorców'.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 09:55   #11
pani_smith
Zakorzenienie
 
Avatar pani_smith
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 043
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

ja na 6 grudnia dostaję co roku TVNowskiego misia - to taki bardziej symboliczno-rocznicowy prezent niż mikołajkowy. poza tym tego dnia zawsze robimy coś razem i niechaj to choćby będzie kino, teatr czy koncert (ot randka w środku tygodnia).
natomiast właściwe prezenty są w Wigilie - raczej są to nieduże symboliczne podarunki, ale zawsze są i też na zasadzie każdy każdemu. ich rozdawanie i otwieranie to u nas cały ceremoniał - dziś już nikt się nie przebiera za mikołaja i nie mówi wierszyków, bo najmłodsze "dziecko" za stołem jest po 30, ale to taki fajny, serdeczny i radosny moment wieczoru.
__________________
Pożądanie zadowoli się każdą, byle jaką. Ale dusza pragnie tylko jednej - jedynej, wybranej. (H. Sakutaro)

wróciłam

Edytowane przez pani_smith
Czas edycji: 2017-12-06 o 09:57
pani_smith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-06, 10:52   #12
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U nas na 6 grudnia są drobne słodycze i tyle, jak dzieci były małe to dostawały je poupychane w skarpetki (nie wiem skąd ten zwyczaj)
Prezenty są dawane z pod choinki po kolacji wigilijnej
Choinkę tradycyjnie ubiera się rano w wigilię i stoi do 3 Króli

Ależ że na ogół wyjeżdżamy na całe święta, to ubieram tydzień wcześniej.


Okropnie mnie irytuje zaczynanie świąt i "robienie atmosfery" już od 1 listopada. Przez to cała magia sie rozmywa, nie ma wyjątkowości krótkiego okresu świąt, w same święta wszyscy mają już dość, sa umęczeni tematem i nie mogą patrzeć na te Mikołaje, renifery a uszy mają uschnięte od słuchania w każdym sklepie "dżingubelsa".


Tak jeszcze z tradycji wigilijnych jakie panują w mojej rodzinie:
- w wigilię panuje ścisły post aż do kolacji
- kolacja wigilijna jest postna i podaje się 12 potraw.
- kolacja zaczyna się od przeczytania fragmentu biblii mówiącego o narodzinach
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2017-12-06 o 11:00
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 11:23   #13
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
U nas na 6 grudnia są drobne słodycze i tyle, jak dzieci były małe to dostawały je poupychane w skarpetki (nie wiem skąd ten zwyczaj)
Prezenty są dawane z pod choinki po kolacji wigilijnej
Choinkę tradycyjnie ubiera się rano w wigilię i stoi do 3 Króli


Ależ że na ogół wyjeżdżamy na całe święta, to ubieram tydzień wcześniej.


Okropnie mnie irytuje zaczynanie świąt i "robienie atmosfery" już od 1 listopada. Przez to cała magia sie rozmywa, nie ma wyjątkowości krótkiego okresu świąt, w same święta wszyscy mają już dość, sa umęczeni tematem i nie mogą patrzeć na te Mikołaje, renifery a uszy mają uschnięte od słuchania w każdym sklepie "dżingubelsa".


Tak jeszcze z tradycji wigilijnych jakie panują w mojej rodzinie:
- w wigilię panuje ścisły post aż do kolacji
- kolacja wigilijna jest postna i podaje się 12 potraw.
- kolacja zaczyna się od przeczytania fragmentu biblii mówiącego o narodzinach
U mnie dokładnie tak samo. Pochodzę z centralnej Polski

Ja za to nie rozumiem tradycji tzw. kalendarza adwentowego. Skąd to się wzięło
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 11:56   #14
Honcia
Zakorzenienie
 
Avatar Honcia
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 3 705
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U nas prezenty są tylko 6 grudnia. Kiedy byłam dzieckiem Mikołaj przynosił prezenty wieczorem i zostawiał w ganku. Księża organizuja też wizytę Mikołaja w kosciele i tam chętne dzieci odbierają swoje prezenty
Nigdy nie bylo tradycji prezentów pod choinką i z tego co wiem to w mojej okolicy nikt jej nie kultywuje.

Dom dekoruję kilka dni przed Wigilią a choinkę ubieram dzień przed Wigilią i stoi tak sobie do 2 lutego chyba, że wczesniej zacznie się bardzo sypać.

W dzień Wigilii jest post scisły i potrawy też są bezmięsne
__________________







Honcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 11:58   #15
pani_smith
Zakorzenienie
 
Avatar pani_smith
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 043
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Ja za to nie rozumiem tradycji tzw. kalendarza adwentowego. Skąd to się wzięło
to niemiecki zwyczaj. ma już kilkuwiekową tradycję i oczywiście pierwotnie nie chodziło o słodycze, a raczej o symboliczne poskreślenie, że w adwencie chodzi o oczekiwanie (skandynawowie mają podobny zwyczaj i o ile mi wiadomo tam ma to formę tematycznej dobranocki - jednego dnia były historyjki o świętach, drugiego śpiewano kolędy, trzeciego przepisy na pierniczki itd.).
zresztą w moim domu kalendarz adwentowy przygotowujemy sobie własnoręcznie - oczywiście są w nim słodkości, ale są też karteczki z życzeniami i inne drobiazgi. moje przyjaciólki podchwyciły temat i swoim kilkuletnim dzieciakom też postanowiły przygotować taką alternatywną wersję kalendarza, która pokazuje chyba lepiej o co chodzi przy okazji świąt - dzieciaki mają poukrywane zaproszenia do muzeum, na łyżwy, pieczenie pierniczków, kino, nocowanie u koleżanki z podwórka, wizytę na pracowej gwiazdce dla dzieci, odpalanie miejskich dekoracji, ubieranie choinki... w sumie nic, czego i tak przed świętami by się nie robiło, ale okazuje się, że nawet z "dziś kupimy i zapaujemy prezent dla babci" można zrobić fajny punkt dnia. maluchy się tym strasznie jarają, ale i dorosłym sprawia to dużą frajdę, bo miło jest poczuć, że ktoś o nas szczególnie pomyślał i zadał sobie trud wymyślenia aż tylu małych niespodzianek
__________________
Pożądanie zadowoli się każdą, byle jaką. Ale dusza pragnie tylko jednej - jedynej, wybranej. (H. Sakutaro)

wróciłam

Edytowane przez pani_smith
Czas edycji: 2017-12-06 o 12:01
pani_smith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 12:11   #16
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

W moim rodzinnym domu na mikołajki dostawało się jakieś drobiazgi, większe prezenty na wigilię; choinkę ubierało się w wigilię (bo była żywa), stała maksymalnie 2 tygodnie (potem się sypała i trzeba było wyrzucić).
Teraz rodzice raczej nie obchodzą mikołajek, choinki również nie ubierają (zamiast niej jest kilka ubranych, żywych gałęzi w wazonie, żeby była zapach, ale żeby całość nie zajmowała za dużo miejsca).

Wigilia jest raczej tradycyjna - 12 postnych potraw, ale dla odmiany w ten dzień nie jemy tylko mięsa, a inne potrawy normalnie, od rana. Nadal podtrzymujemy tradycję dawania prezentów gwiazdkowych, mimo, że w rodzinie nie ma dzieci; jedynie zmieniliśmy formę i każdy kupuje jeden prezent, wcześniej wylosowanej osobie

My z mężem nie ubieramy póki co choinki, bo nie mamy za bardzo miejsca, dajemy sobie drobiazgi na mikołajki i prezenty na wigilię.
Ja piekę pierniczki i to tyle ;-)
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 12:21   #17
olla74
Zakorzenienie
 
Avatar olla74
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: puszcza świętokrzyska
Wiadomości: 4 160
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
U nas na 6 grudnia są drobne słodycze i tyle, jak dzieci były małe to dostawały je poupychane w skarpetki (nie wiem skąd ten zwyczaj)
Prezenty są dawane z pod choinki po kolacji wigilijnej
Choinkę tradycyjnie ubiera się rano w wigilię i stoi do 3 Króli

Ależ że na ogół wyjeżdżamy na całe święta, to ubieram tydzień wcześniej.


Okropnie mnie irytuje zaczynanie świąt i "robienie atmosfery" już od 1 listopada. Przez to cała magia sie rozmywa, nie ma wyjątkowości krótkiego okresu świąt, w same święta wszyscy mają już dość, sa umęczeni tematem i nie mogą patrzeć na te Mikołaje, renifery a uszy mają uschnięte od słuchania w każdym sklepie "dżingubelsa".


Tak jeszcze z tradycji wigilijnych jakie panują w mojej rodzinie:
- w wigilię panuje ścisły post aż do kolacji
- kolacja wigilijna jest postna i podaje się 12 potraw.
- kolacja zaczyna się od przeczytania fragmentu biblii mówiącego o narodzinach
Podpisuję sie obiema rękami.
Mam dokładnie takie samo zdanie na temat przedwczenego świętowania . I zwyczaje wigilijne tez takie same.
__________________
Jak to Skorpionica wybaczam, ale nie zapominam.

www.pustamiska.pl

Jesli myślisz,że zmienisz faceta, to lepiej zmień faceta.

kosmetyki, buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post63462611

oraz książeczki NOWE

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post76540401
olla74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 12:21   #18
bleuclair
Zakorzenienie
 
Avatar bleuclair
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6 203
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Jak bylam dzieckiem dostawalam prezenty na 6.12 od Mikolaja pod poduszką chowane. Całkiem fajne, wypasione paczki z zabawkami,slodyczami, czasem z ubraniami. W Wigilię prezenty dawalo sie na gwiazdke, ale tu juz byla mowa ze prezenty dają bliscy. Teraz sama na mikolajki robię małe podarunki najblizszym z ktorymi mieszkam. Sama nie woem, cxy cos dostane. Wiekszy prezent bedzie na gwiazdkę.
Choinkę ubieramy na ogol dwa dni przed Wigilia. Zadnych spechalnych dekoracji w mieszkaniu nigdy nie bylo. Nigdy tez nie ma specjalnej swiatecznej rodzinnej atmosfery.
Wigilia jest postna, ale nigdy nie bylo 12 potrwa- i dobrze bo tylko wiecej wyrzuciloby sie wowczas do smieci. Zawsze odczytujemy fragment z pisma swietego, jest tez dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego goscia. Ot -tyle z tradycji

Edytowane przez bleuclair
Czas edycji: 2017-12-06 o 12:25
bleuclair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 12:35   #19
lovebird
Zakorzenienie
 
Avatar lovebird
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 6 375
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

6 grudnia w butach słodycze, w Wigilię prezenty pod chodzinką. Choinkę ubierało się u nas w Wigilię i stała do Trzech Króli. Potraw nigdy nie było 12, a jeśli się tak zdarzyło, to przypadkiem, nigdy nikt nie liczył, żeby coś jeszcze zrobić albo czegoś nie podawać.
Poza tym:
Nikt mnie nie nauczył malować, gotować (mama dobrze gotuje, ale zawsze robiła wszystko sama poza obraniem ziemniaków czy wydaniem polecenia "pokrój to tak, a to zrób tak"). Rodzice nie wychodzą ze znajomymi, nie piją alkoholu.
Ja miałam okres, kiedy się malowałam, gotuję bardzo dobrze, piekę, wychodzę ze znajomymi, piję alkohol, korzystam z życia.
Rozumiem, że przez kilkanaście lat żyjesz tak, jak chcą Twoi rodzice i że jeśli mama nie była dla Ciebie przykładem w jakichś kwestiach, to jest Ci trudniej, ale żyjemy w czasach, gdzie malować możesz nauczyć się z tutoriali na YT, książek, blogów, zapytać na forum, to samo ze wszystkim innym. Nie oglądaj się na nich, nie masz być ich wierną kopią, tylko działaj
__________________

Przyszłość zaczyna się dzisiaj. Nie jutro.
Wymianki

Edytowane przez lovebird
Czas edycji: 2017-12-06 o 12:36
lovebird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-06, 12:53   #20
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Ja mam dodatkowo 1 autorski nowy zwyczaj świąteczny- zamiast robić gruntowne porządki przedświateczne, obwieszam dom lampkami bardzo hojnie, licząc ze ściągną uwagę i nikt nie zauważy ewentualnego braku nieskazitelnego porządku.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 17:54   #21
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U mnie w domu rodzinnym choinkę ubiera się dzień przed Świętami, jak się wyprowadziłam dom przystrajam na początku grudnia jakoś nie przeszkodził mi w tym domowe przywary
Prezenty są na Mikołaja i pod choinką.
Moja mama nie malowała się, nie robiła paznokci, perfumy umiarkowanie. Ja kocham makijaż, paznokcie mam żelowe zawsze i kilkadziesiąt flaszek perfum. Też obraz mojej mamy (która jest bardzo zadbana, ale naturalna) nie przeszkodziło mi w byciu sobą
Powoli nauczyłam mamę delikatnych sztuczek makijażowych, lepsze perfumy "do wieku" też dostała ode mnie
Nie zwalaj wszystkiego na innych, masz wolną wolę i sama możesz decydować o tym co będzie potem, oczywiście pewne przyzwyczajenia / opatrzenia zostają, ale nic nie stoi na przeszkodzie by z nimi walczyć.
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-06, 19:10   #22
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Moja mama obdzwania w Mikolajki swoje dzieci obojetnie jak stare by nie byly, a jak akurat sa w domu, to im wklada slodycze do butow . Uwazam, ze to bardzo mile.
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 13:40   #23
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U mnie w najbliższym gronie jest fajnie, bo nie dajemy sobie prezentów. Wolę tą opcję, bo nie biegania po sklepach i kombinowania co komu kupić. Jest masa urodzin, imienin, dni matki/ojca kiedy coś się komuś daje, święta już sobie darujemy. Prezenty są dla dzieci, dziadkowie zazwyczaj dają coś wnukom w każdym wieku (ci starsi po prostu dostają pieniądze). Mimo że nie obchodzę świąt, jest to dla mnie okazja do spotkania się z rodziną, porozmawiania, zjedzenia rzeczy, które jakoś w święta smakują wyjątkowo. Na święta zawsze jedziemy do dziadka, tam wszystko przygotowujemy, przyjeżdżają goście. Na jeden dzień jedziemy do rodziny z drugiej strony. Jeśli chodzi o jedzenie to nie przesadzamy, nigdy nie ma 12 potraw. Jest barszcz, uszka z grzybami, pierogi, gołąbki, zupa grzybowa, jakieś śledzie, sałatki. Z tym że u nas Wigilia jest krótka, świętuje się raczej w następne dni kiedy przychodzą goście. Kiedyś nie cierpiałam przygotowań do świąt, teraz trochę wyluzowaliśmy i po prostu robimy wszystkiego mniej. Gotowaniem zajmuję się ja z mamą, dziadek robi sernik, ja jakiś inny placek, mama sprząta, tata robi zakupy (zawsze ktoś o czymś zapomni), bratu zawsze się coś zleci w międzyczasie. Odkąd wyluzowaliśmy jest o wiele fajniej. No bo po co robić po garze pierogów ruskich i z kapustą, jak i tak wszyscy są napchani i wystarczy ulepić trochę symbolicznie ruskich? Jedzenie że świąt dojadamy przez kilka dni więc nie gotuje się obiadu. Rzeczą której szczerze nie cierpię jest choinka w naszym mieszkaniu, bo mamy bardzo duże, sztuczne drzewko, które zajmuje pół pokoju.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 15:22   #24
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

U nas 6.12. dajemy sobie prezenty (malutkie rzeczy typu mała zabawka, slodycze, książka, t-shirt ze śmiesznym napisem itp. Powiedzmy, że max do 50pln ale np w tym roku zamknęłam prezenty w kwocie 30pln na osobę).
Tlumaczymy synowi(lat 6), że 6.12 są imieniny Mikołaja, na tą pamiatkę ludzie dają swoim bliskim symboliczne prezenty, żeby im pokazać, że o nich pamietają(hak Mikolaja ten dajacy prezenty wszystkim-dzieciak jeszcze w niego wierzy).

Choinkę zawsze mamy sztuczną- kot zeżarłby naturalną, a potem zdychał, poza tym szkoda mi pieniędzy i tych biednych drzew.

Święta- u nas w domu na wigilię wszystko jest bezglutenowe, więc naprawdę czekamy na te uszka(pierogi robię moze ze 4 razy do roku, więc jest to wyjątkowe danie). Poza uszkami z barszczem- jemy właśnie pierogi ruskie (bo syn lubi), sałatkę i...bezglutenowy opłatek jesli uda się kupić.
Poza tym- nie mamy parcia na wigilijne potrawy.
Prezenty za to pod choinką są mega-wypaśne i te "przynosi" Mikołaj.
Nie czytamy biblii, bo jesteśmy niewierzący. Ale lubimy atmosferę świąt, wiec jakies elementy wprowadzamy do domu, no i tlumaczymy tez dziecku skąd się wzięła idea świąt na terenie Polski, jak chrześcijanie ją przyjęli dla siebie, dlaczego choinka, dlaczego skladanie zyczen i łamanie oplatkiem/chlebem itp.
Jak jedziemy do tesciowej- u niej czytają biblię- wtedy wyjasniamy młodemu dlaczego u nas się tego nie robi, a u Babci owszem.
Ogolnie świeta to dla nas czas lenistwa, obżarstwa, radości, ze dzien sie zaczyna wydłużać i "niedlugo" bedzie wiosna, odpoczynku. Dlatego nie mamy zazwyczaj posprzatane na błysk, czasem- wcale, bo nam się nie chce, gotujemy tylko tyle, żeby mieć coś na stole ale nie wyrzucać nadmiaru, za to mamy czas pograć w planszówki, karty, obejrzeć filmy, isc na basen i w ogole jakoś ta "gonitwa" świateczna nas omija.

Niestety raz na 2-3 lata wypada pojechać do teściowej- tam święta "obchodzi" sie tradycyjnie- sprzatanie zaczyna się zaraz po 1.11. Żarcia jest tyle, że pies dojada resztki aż do 3 króli albo nawet później.Wszyscy mają 5kg na plusie i zatwierdzenie level expert. No i jest płacz, że znów karpia nie jadlam. Że nie sprobowalam milion pińcet sałatek/ specjałow typu kutia, ciasta (glutenowe wszystko), zawsze slyszę, ze w świeta mi nie zaszkodzi mlody zawsze ma biegunkę albo wymioty bo ktos w niego wepchnie trochę chlebka/ciasta itp...nie dociera, że nie wolno.
Tesciowa musi się umordować staniem przy garach, myciem okien, praniem dywanow itp. A potem wscieklizny dostaje, że prezenty nie spakowane, że w kosciele nie bylismy, ze dziecko nie zna siedemnastu kolęd, a jedynie te najpopularniejsze...no cyrk i nerwówa.



Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...

Edytowane przez la'Mbria
Czas edycji: 2017-12-11 o 15:34
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 16:50   #25
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

A ja autorkę trochę rozumiem, tyle, że u nas zawsze Mikołaj i Gwiazdka (przynosząca pod choinkę prezenty), ja tylko z mamą się wychowywałam, święta w niewielkim, rodzinnym gronie 7 osób. W latach 80 - moje dzieciństwo - nie było mody na wielkie strojenie domu, choinkę się ubierało dzień przed Wigilią z reguły.
Ale mama też się nie malowała (ale znów - inne czasy zupełnie, wtedy normalnie pracująca kobieta nieumalowana, z kompletnie niedobranym ubraniem to raczej norma była). więc ani mnie tego nie nauczyła (tak naprawdę nauczyłam się jako dorosła), nigdzie nie wychodziła (wyjąwszy BN, 1 listopada czy Wielkanoc - spotkania z rodziną), zero znajomych itd. Zero wyjść ze mną (no ale ok, mało wtedy miejsc dla dzieci było). Kilka razy był szał i jechała ze mną do Katowic na zapiekankę i do kawiarni z obrotowymi drzwiami na kawę (ona) i ciacho (ja). Wielki świat

Mam 2 córki, choinkę ubieramy różnie, w tym roku o dziwo jeszcze nie. Robię z nimi różne plastyczne pierdółki okołoświąteczne. Wychodzimy często, czasem w ogóle nie w miejsca typowe dla dzieci, ale umawiam się z dużą ekipą dzieciatą i np. jedziemy w góry w 6 dorosłych osób + 11 dzieciaków albo na pieczenie pierników do którejś rodziny z ekipy, czy też na lanie wosku Chcieć, to móc. Nie miałam barwnego dzieciństwa z racji dziwnych czasów, ale jestem dorosła i to ja podejmuję decyzję - jak będzie wyglądało dzieciństwo moich córek.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 17:00   #26
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
U nas 6.12. dajemy sobie prezenty (malutkie rzeczy typu mała zabawka, slodycze, książka, t-shirt ze śmiesznym napisem itp. Powiedzmy, że max do 50pln ale np w tym roku zamknęłam prezenty w kwocie 30pln na osobę).
Tlumaczymy synowi(lat 6), że 6.12 są imieniny Mikołaja, na tą pamiatkę ludzie dają swoim bliskim symboliczne prezenty, żeby im pokazać, że o nich pamietają(hak Mikolaja ten dajacy prezenty wszystkim-dzieciak jeszcze w niego wierzy).

Choinkę zawsze mamy sztuczną- kot zeżarłby naturalną, a potem zdychał, poza tym szkoda mi pieniędzy i tych biednych drzew.

Święta- u nas w domu na wigilię wszystko jest bezglutenowe, więc naprawdę czekamy na te uszka(pierogi robię moze ze 4 razy do roku, więc jest to wyjątkowe danie). Poza uszkami z barszczem- jemy właśnie pierogi ruskie (bo syn lubi), sałatkę i...bezglutenowy opłatek jesli uda się kupić.
Poza tym- nie mamy parcia na wigilijne potrawy.
Prezenty za to pod choinką są mega-wypaśne i te "przynosi" Mikołaj.
Nie czytamy biblii, bo jesteśmy niewierzący. Ale lubimy atmosferę świąt, wiec jakies elementy wprowadzamy do domu, no i tlumaczymy tez dziecku skąd się wzięła idea świąt na terenie Polski, jak chrześcijanie ją przyjęli dla siebie, dlaczego choinka, dlaczego skladanie zyczen i łamanie oplatkiem/chlebem itp.
Jak jedziemy do tesciowej- u niej czytają biblię- wtedy wyjasniamy młodemu dlaczego u nas się tego nie robi, a u Babci owszem.
Ogolnie świeta to dla nas czas lenistwa, obżarstwa, radości, ze dzien sie zaczyna wydłużać i "niedlugo" bedzie wiosna, odpoczynku. Dlatego nie mamy zazwyczaj posprzatane na błysk, czasem- wcale, bo nam się nie chce, gotujemy tylko tyle, żeby mieć coś na stole ale nie wyrzucać nadmiaru, za to mamy czas pograć w planszówki, karty, obejrzeć filmy, isc na basen i w ogole jakoś ta "gonitwa" świateczna nas omija.

Niestety raz na 2-3 lata wypada pojechać do teściowej- tam święta "obchodzi" sie tradycyjnie- sprzatanie zaczyna się zaraz po 1.11. Żarcia jest tyle, że pies dojada resztki aż do 3 króli albo nawet później.Wszyscy mają 5kg na plusie i zatwierdzenie level expert. No i jest płacz, że znów karpia nie jadlam. Że nie sprobowalam milion pińcet sałatek/ specjałow typu kutia, ciasta (glutenowe wszystko), zawsze slyszę, ze w świeta mi nie zaszkodzi mlody zawsze ma biegunkę albo wymioty bo ktos w niego wepchnie trochę chlebka/ciasta itp...nie dociera, że nie wolno.
Tesciowa musi się umordować staniem przy garach, myciem okien, praniem dywanow itp. A potem wscieklizny dostaje, że prezenty nie spakowane, że w kosciele nie bylismy, ze dziecko nie zna siedemnastu kolęd, a jedynie te najpopularniejsze...no cyrk i nerwówa.

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
Teściowa teściową, ale moja własna matka nie może zakumać od ponad 10 lat co to jest dieta cukrzyka i ma na mnie focha, że wymyślam.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 17:03   #27
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Kaledonia, moja własna mama cukrzyczka od prawie 20 lat nie może ogarnąć
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 17:21   #28
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Teściowa teściową, ale moja własna matka nie może zakumać od ponad 10 lat co to jest dieta cukrzyka i ma na mnie focha, że wymyślam.
A matka to swoją drogą- ja nie mam ze swoją kontaktu, ale jak mialam, to też slyszalam, ze dieta bezglutenowa to "wygłupy gówniary"- mialam 20parę lat wtedy

Niestety od strony męza rodziny nie tylko tesciowa nie obczaja co to nietolerancja glutenu, ale nawet bracia męża i ich żony (kobiety 30letnie, jedna ma dziecko na diecie bezsolnej więc tym bardziej powinna ogarniać temat doet eliminacyjnych).

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 18:21 ---------- Poprzedni post napisano o 18:18 ----------

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;79605666]Kaledonia, moja własna mama cukrzyczka od prawie 20 lat nie może ogarnąć [/QUOTE]Moja teściowa ma cukrzycę- w święta nie szkodzi podobno nawet jesli sa to:
-3 kawalki sernika z białą czekoladą,
-2 kawałki makowca z lukrem,
- 2 kawy, kazda z 2 lyzeczkami cukru i mlekiem,
- do tego "tradycyjne" mączne potrawy typu pierogi, kutia, masa salatek z majonezem, chleb, wszelkie slodycze kupne, racuszki z jablkami o tak dalej...ale w świeta nke szkodzi na 100%

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-11, 17:46   #29
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;79605666]Kaledonia, moja własna mama cukrzyczka od prawie 20 lat nie może ogarnąć [/QUOTE]
Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
A matka to swoją drogą- ja nie mam ze swoją kontaktu, ale jak mialam, to też slyszalam, ze dieta bezglutenowa to "wygłupy gówniary"- mialam 20parę lat wtedy

Niestety od strony męza rodziny nie tylko tesciowa nie obczaja co to nietolerancja glutenu, ale nawet bracia męża i ich żony (kobiety 30letnie, jedna ma dziecko na diecie bezsolnej więc tym bardziej powinna ogarniać temat doet eliminacyjnych).

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 18:21 ---------- Poprzedni post napisano o 18:18 ----------
Moja teściowa ma cukrzycę- w święta nie szkodzi podobno nawet jesli sa to:
-3 kawalki sernika z białą czekoladą,
-2 kawałki makowca z lukrem,
- 2 kawy, kazda z 2 lyzeczkami cukru i mlekiem,
- do tego "tradycyjne" mączne potrawy typu pierogi, kutia, masa salatek z majonezem, chleb, wszelkie slodycze kupne, racuszki z jablkami o tak dalej...ale w świeta nke szkodzi na 100%

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
Teksty teściowej, że kiedyś ludzie jedni wszystko i byli zdrowi to ja przemilczam, bo jest starsza kobieta ( choć sama ma cukrzycę ). U niej będzie wszystko tradycyjnie i tradycyjnie ja tego nie ruszę.
Matka doradziła mi dziś, że sobie najwyżej wezmę więcej tych tabletek niż zwykle i będzie dobrze, a w święta jedna szklaneczka winka nie zaszkodzi
Chciałam zrobić zdrową wersję ciast na święta i naleśniki z cieciorki zamiast pierogów jeść to usłyszałam, że to niepotrzebne, a i panierka na karpiu ( bo innych ryb tradycyjnie nie ma ) nie zaszkodzi.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-18, 18:28   #30
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Prezenty na Mikołajki i tradycje rodzinne

Jako dzieci dostawaliśmy jakieś mniejsze (czytaj: tańsze ) zabawki i czekoladę, mama zawsze wsadzała je nam w buty. Teraz jako stare krowy dostajemy czekoladę (moja mama kupuje mi i trzyma u siebie aż do moich odwiedzin ). Rodzicom i sobie nawzajem nie robimy z bratem prezentów wcale.

Teraz jestem w UK i zapominam, że w ogóle są Mikołajki. Ale jak będę miała dzieci jakieś drobiazgi pewnie będą dostawać.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-12-19 00:49:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:05.