Apetyt na DOKTORAT... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-10-02, 10:48   #1
Diorissimo
Zadomowienie
 
Avatar Diorissimo
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 1 097

Apetyt na DOKTORAT...


Kochani nurtuje mnie temat studiów doktoranckich.
Może są wśród Was osoby orientujące się w tym zagadnieniu lub robiące doktorat.
Oczekuję podpowiedzi, jak wygląda rozpoczęcie tzn. czy są zapisy na studia czy trzeba samodzielnie poszukiwać promotora, który zezwoli na otwarcie przewodu, czy niezbędny jest dorobek naukowy, doświadczenie, mniej więcej koszta (wiem, że są ogromne)

Będę wdzięczna ze wszelkie wskazówki i informację
Diorissimo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 11:57   #2
buziaczek82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 247
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Cytat:
Napisane przez Diorissimo Pokaż wiadomość
Kochani nurtuje mnie temat studiów doktoranckich.
Może są wśród Was osoby orientujące się w tym zagadnieniu lub robiące doktorat.
Oczekuję podpowiedzi, jak wygląda rozpoczęcie tzn. czy są zapisy na studia czy trzeba samodzielnie poszukiwać promotora, który zezwoli na otwarcie przewodu, czy niezbędny jest dorobek naukowy, doświadczenie, mniej więcej koszta (wiem, że są ogromne)

Będę wdzięczna ze wszelkie wskazówki i informację
Podpisuje się pod Twoja prośbą A póki co,znalazłam coś takiego
http://www.pracuj.pl/kariera-rynek-p...ly_533.htm#top
Natomiast w szkole, gdzie kończę podyplomówke na seminaria doktoranckie"przyjmowani są absolwenci studiów wyższych z dyplomami magistrów, zainteresowani dana problematyką, na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego (test i rozmowa kwalifikacyjna)". Tylko tyle znalazłam
buziaczek82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 12:16   #3
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

ja tez zastanawialam sie nad takimi studiami. Wiem, ze na roznych uczelniach i na roznych kierunkach roznie to wyglada. Wiem tez, ze sa zazwyczaj 2 wyroznione formy studiow - jedne to etat na uczelni i tym samym prowadzenie zajec ze studentami, wtedy uczelnia placi doktorantowi ale z drugiej strony jest obowiazek obrony rozprawy w okreslonym terminie. Drugie to opcja, ze doktorant placi uczelni (albo placi firma, w ktorej taki doktorant pracuje), doktorant jest tylko studentem i nie musi prowadzic zajec, nie ma etatu na uczelni.
Wymaganie tez sa rozne czesto patrza na wyniki ze studiow magisterkich, dorobek naukowy (wlasne publikacje) itp.

Studia trwaja dlugo - ok 4 lat (ale to tez jest zmienna liczba).

A z jakich dziedzin chcecie sie doktoryzowac??
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 12:22   #4
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Na stronach poszczególnych uczelni też są informacje nt. doktoranckich.
__________________
Wymienię
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 12:46   #5
wersta
Zakorzenienie
 
Avatar wersta
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 6 572
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

cytuję z linka podanego przez buziaczka:
"Inną formą dążenia do doktoratu jest tryb eksternistyczny. Polega on na samodzielnej pracy, prowadzeniu badań, publikowaniu w czasopismach naukowych. Najważniejszy jest jednak wybór promotora. Niewielu samodzielnych pracowników nauki chce zgodzić się na prowadzenie takiego doktoranta. Brak ram czasowych i narzuconych form studiowania powodują, że prace jeszcze nawet przed otwarciem przewodu doktorskiego przeciągają się w nieskończoność. Taka próba podniesienia swojej wiedzy z danego zakresu rzadko kończy się powodzeniem – mówi Przemek z AE Katowice – często brak czasu, motywacji i środków, żeby taki doktorat skończyć i obronić. "


ja robię w ten sposób dr. piszę pracę od roku (minie pod koniec października). ten sposób poznałam od znajomej mamy. płatne studia doktoranckie, to według samej kadry naukowej są pomyłką i wyciąganiem kasy.
trzeba wiedzieć o czym chcesz pisać, mieć temat, poźniej szukasz osoby, która zechce się Tobą zająć (promotora), to rzeczywiście nie jest łatwe, ale możliwe.
na pierwszej rozmowie z promotorem od razu dowiedziałam sę, że jeśli ma poświęcić mi czas to nie wchodzi w rachubę moja praca zawodowa. nawet na pół etatu. naprawdę zajmuje to sporo czasu, kilka godz dzienie. szukanie materiałów, badania, artykuły, konferencje.
po roku intensywnego pisania moja praca powolutku dobiega końca, więc myślę, że mi się uda
wersta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 12:52   #6
Elwinga
Rozeznanie
 
Avatar Elwinga
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 688
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Przede wszystkim potrzebny jest pomysł na pracę lub projekt badawczy - o czym chciałabyś pisać, co Cię interesuje, czego nikt jeszcze nie badał?

Jak się ma pomysł, to się szuka promotora z tej dziedziny i to takiego, który zechce prowadzić pracę (studiów doktoranckich nie rozpoczyna się, wbrew pozorom, od otwarcia przewodu, a przynajmniej nie zawsze i nie wszędzie).

Co do konkretnych wymagań typu konieczność posiadania dorobku naukowego, to trzeba pytać konkretnie - tzn. jeśli interesuje Cię polonistyka na UJ (na przykład), to dzwonisz na polonistykę na UJ i pytasz, czego oni wymagają. I w tej kwestii - mówię z perspektywy osoby kończącej właśnie doktorat, po pięciu latach - nie warto pytać gdzie indziej niż u źródła (no, chyba że u kolegi doktoranta z tego samego instytutu), bo wymagania i obyczaje się różnią w zależności od miejsca.

Jeśli ktoś ma pytania, to chętnie pomogę, ale warto sprecyzować najpierw punkt wyjścia (z jakiej dziedziny magisterka, z jakiej ewentualny doktorat, po co mi tenże itd.), bo inaczej jest to wróżenie z fusów.
Elwinga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-02, 13:25   #7
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Cytat:
Napisane przez Elwinga Pokaż wiadomość
(studiów doktoranckich nie rozpoczyna się, wbrew pozorom, od otwarcia przewodu, a przynajmniej nie zawsze i nie wszędzie).
To ważna uwaga , czasem otwiera się go mając już niemal gotową, napisaną rozprawę i zebrany materiał .
Tak jak zaznaczyły cheer i Elwinga, każda uczelnia ma swoje wymogi
i indywidualne stanowisko w tej kwestii, ale często w warunkiem (oprócz wymienionych już w poprzednich postach) jest praca na uczelni i okreslony dorobek w postaci publikacji w zakresie tematyki doktoratu (tak jest np. u mnie).
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-10-02, 15:07   #8
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Na wielu kierunkach jest też wymagana znajomość j. angielskiego, jak też uczęszczanie na lektorat. Dotyczy to zwłaszcza kierunków błyskawicznie rozwijających się, z których ciężko jest dostać polską literaturę.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 19:24   #9
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

Też myślę o tego typu studiach. Ale wiem, że nie mogę zrezygnować z pracy zawodowej.
Interesują mnie nauki polityczne. Taki kierunek właśnie kończę na studiach mgr.
Czy ktoś się uczęszcza na takie studia na UW?
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-05, 09:50   #10
katarzinka
Wtajemniczenie
 
Avatar katarzinka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 2 775
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

chętnie pomogę jeśli są pytania odnośnie robienia doktoratu w ramach tzw. studiów doktoranckich - czyli tego co już ktoś opisał że się jest na uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami i robi doktorat
jestem już na ostatniej prostej więc mogę pomóc
__________________
"Rozpal czas - jest wieczny - niech płonie
Zadziw świat - pochyli się w pokłonie
Zmieniaj los - uskrzydli Cię
Zanim czas pokona nas"
katarzinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 13:46   #11
Stysik
Zakorzenienie
 
Avatar Stysik
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 6 751
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

a ja mam glupie pytanie od czego zacząć list aplikacyjny?
__________________
Rise and rise again
until lambs become lions...




"Granice? Nigdy żadnej nie widziałem.
Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi."



Stysik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-21, 19:01   #12
Phoebe_9
Przyczajenie
 
Avatar Phoebe_9
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 29
Dot.: Apetyt na DOKTORAT...

...

Edytowane przez Phoebe_9
Czas edycji: 2011-07-29 o 20:18
Phoebe_9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:17.