Kwas foliowy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-14, 22:17   #1
annfas
Zakorzenienie
 
Avatar annfas
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 4 436
Question

Kwas foliowy


Troche było tutaj o kwasie foliowym, ale tego akurat nie znalazłam. Wiem, że powinny go brać kobiety, które planują zajść w ciąże, albo już spodziewaja się dziecka, ale ostatno spotkałam się z opinią, że powinny go przyjmować wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Czy to jest prawda??? Jeśli tak to jaka jest wymagana dzienna dawka kwasu foliowego???
__________________

Always look on the bright side of life...
annfas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-15, 09:24   #2
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Kwas foliowy

zgadza się- kwas foliowy jest potrzebny każdemu. niektóre kraje dodają go np. do mąki, tak jak my jod do soli- w ramach profilaktyki.
przecietna dawka profilaktyczna to 400mcg.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-16, 14:45   #3
adatka
Zakorzenienie
 
Avatar adatka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: za górami za lasami za dolinami... :)
Wiadomości: 4 641
Smile Dot.: Kwas foliowy

ja od 8 miesięcy biorę "folik" tzn. kwas foliowy jedna tabletka dziennie produkty w których znajduje się kwas foliowy:
* Fasola
* Orzechy
* Soczewica
*Pomarańcze
* Produkty pełno-pszenne
*Wątroba
* Buraki
* Brokuły
*Brukselka *szpinak ........... Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B. Jest niezbędny do powstawania krwinek czerwonych. Reguluje rozwój komórek nerwowych, wpływa na prawidłową funkcję układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów płciowych. Kwas foliowy jest niezbędnym czynnikiem wzrostu i rozwoju. W pierwszych tygodniach ciąży jego rola ściśle związana jest z rozwojem i kształtowaniem układu nerwowego, zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego.
Jeżeli przed ciążą i na jej początku poziom kwasu foliowego w organizmie kobiety był na odpowiednim poziomie, ta witamina może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, dotyczących głównie mózgu i rdzenia kręgowego.
Aby być pewnym, że dostarcza się swojemu organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego, najprościej jest przyjmować go w postaci tabletek, zaleca się wszystkim kobietom, które potencjalnie mogą zajść w ciążę przyjmowanie 400 mikrogramów (0.4 mg) kwasu foliowego dziennie. Może to zapobiec przeszło 70 % niektórych poważnych wad wrodzonych - wadom cewy nerwowej.
Bardzo istotne jest to, abyś zanim zajdziesz w ciążę, codzienne dostarczała odpowiednią ilość kwasu foliowego. Nawet, wtedy gdy nie planujesz potomstwa w bliskiej przyszłości.
Nikt nie spodziewa się ciąży, która jest niezaplanowana. A jednak zdarza się ona dość często. Około połowa wszystkich ciąż jest niezaplanowana. Dlatego tak ważne jest, abyś przyjmowała wystarczającą ilość kwasu foliowego, jeśli tylko jest jakaś szansa na zajście w ciążę. Zazwyczaj, gdy dowiadujesz się o ciąży jest już 4-6 jej tydzień, a mózg i rdzeń kręgowy są już ukształtowane.
__________________
moje skarby
adatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-16, 17:27   #4
annfas
Zakorzenienie
 
Avatar annfas
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 4 436
Dot.: Kwas foliowy

No to dobrze, że kupiłam te tabletki A kwas foliowy zawieraja akurat rzeczy, których ja nie lubie bleeeeee
No ewentualnie pomarańcze
__________________

Always look on the bright side of life...
annfas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-09, 06:06   #5
jotemka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 409
Dot.: Kwas foliowy

To ja kupię sobie folik i będę go łykać codziennie Ale czy można przedawkować kwas foliowy?????? Bo gdy będę jeść produkty zawierające kwas foliowy i jeszcze tabletki to nie będzie za dużo?????
jotemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-09, 15:09   #6
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Kwas foliowy

nadmiar kwasu foliowego jest usuwany z moczem
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 16:52   #7
ewelina27
Raczkowanie
 
Avatar ewelina27
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 125
Dot.: Kwas foliowy

Najważniejszy jest w czasie ciąży. Mój lekarz przepisał mi w pierwszych miesiącach ciąży zwiększoną dawkę (na receptę), ponieważ ten dostępny w aptekach bez recepty trzeba brać ale jedynie profilaktycznie przed ciążą. Tak więc gdy zajdziecie w ciążę, poproście swojego lekarza o większą dawkę.
ewelina27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-01-10, 17:50   #8
jotemka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 409
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez Justy Pokaż wiadomość
nadmiar kwasu foliowego jest usuwany z moczem
Cytat:
Napisane przez ewelina27 Pokaż wiadomość
Najważniejszy jest w czasie ciąży. Mój lekarz przepisał mi w pierwszych miesiącach ciąży zwiększoną dawkę (na receptę), ponieważ ten dostępny w aptekach bez recepty trzeba brać ale jedynie profilaktycznie przed ciążą. Tak więc gdy zajdziecie w ciążę, poproście swojego lekarza o większą dawkę.
Dzięki
jotemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 19:11   #9
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Kwas foliowy

wznawiam wątek

jestem we wczesnej ciąży biorę kwas foliowy, od około miesiąca regularnie (codziennie) natomiast wcześniej różnie to bywało - nie lubię łykać tabletek i zdarzało się, ze po kilka dni (chyba) z rzędu nie brałam tabletki, bo zwyczajnie nie pamiętałam o tym

od dawna przyjmuję ten kwas, ale problem w tym, ze nie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że byłam supersumienna

martwię się, czy mogło się zdarzyć, że to nieregularne branie spowodowało jakiś niedobór kwasu foliowego w moim organizmie

byłam dziś u ginekologa, ale taka byłam przejęta, ze przyszło mi do głowy zapytać, a teraz się zamartwiam

może któraś z was miała też taki problem i radziła się lekarza w tej sprawie...
p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 19:41   #10
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
wznawiam wątek

jestem we wczesnej ciąży biorę kwas foliowy, od około miesiąca regularnie (codziennie) natomiast wcześniej różnie to bywało - nie lubię łykać tabletek i zdarzało się, ze po kilka dni (chyba) z rzędu nie brałam tabletki, bo zwyczajnie nie pamiętałam o tym

od dawna przyjmuję ten kwas, ale problem w tym, ze nie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że byłam supersumienna

martwię się, czy mogło się zdarzyć, że to nieregularne branie spowodowało jakiś niedobór kwasu foliowego w moim organizmie

byłam dziś u ginekologa, ale taka byłam przejęta, ze przyszło mi do głowy zapytać, a teraz się zamartwiam

może któraś z was miała też taki problem i radziła się lekarza w tej sprawie...
Gratulacje
Spokojnie. Jeśli miałaś normalną dietę i brałaś kwas foliowy nawet nieregularnie to ryzyko niedoboru jest niewielkie. Przecież jest mnóstwo kobiet, które zachodzą w nieplanowaną ciążę i nie biorą wcześniej kwasu foliowego a rodzą zdrowe dzieci. Niedobór kwasu foliowego nie robi się z dnia na dzień.
Robiłaś przed ciążą morfologię? Była prawidłowa?
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 19:44   #11
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
Gratulacje
Spokojnie. Jeśli miałaś normalną dietę i brałaś kwas foliowy nawet nieregularnie to ryzyko niedoboru jest niewielkie. Przecież jest mnóstwo kobiet, które zachodzą w nieplanowaną ciążę i nie biorą wcześniej kwasu foliowego a rodzą zdrowe dzieci. Niedobór kwasu foliowego nie robi się z dnia na dzień.
Robiłaś przed ciążą morfologię? Była prawidłowa?
dziękuję,
robiłam jakiś czas temu i było wszystko ok

dzisiaj też dostałam skierowanie na morfologię, więc się wybiorę na dniach

nie mogę sobie darować swojej lekkomyślności (nawet mój wstręt do tabletek mnie nie usprawiedliwia) - dobrze, ze chociaż w tym miesiącu się przyłożyłam, ale i tak się martwię
p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-28, 19:47   #12
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
robiłam jakiś czas temu i było wszystko ok

dzisiaj też dostałam skierowanie na morfologię, więc się wybiorę na dniach

nie mogę sobie darować swojej lekkomyślności (nawet mój wstręt do tabletek mnie nie usprawiedliwia) - dobrze, ze chociaż w tym miesiącu się przyłożyłam, ale i tak się martwię
Nie warto martwić się na zapas. Na pewno wszystko jest w porządku Nie stresuj się niepotrzebnie, bo to przecież też wpływa na dzieciątko.
Powodzenia
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 19:55   #13
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
Nie warto martwić się na zapas. Na pewno wszystko jest w porządku Nie stresuj się niepotrzebnie, bo to przecież też wpływa na dzieciątko.
Powodzenia
dzięki za słowa otuchy, postaram się nie zamartwiać i przy najbliższej okazji zapytam lekarza
p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-29, 10:20   #14
cristi
Raczkowanie
 
Avatar cristi
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 47
GG do cristi
Dot.: Kwas foliowy

Ja biore już 2 lata bo lekarz zalecił odkad się staram i powiedział żeby brać cały czas.Czasami zapominam a tak to codziennie po 1 tabl.
cristi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 15:35   #15
cristi
Raczkowanie
 
Avatar cristi
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 47
GG do cristi
Dot.: Kwas foliowy

Widzę, że wątek martwy ale dodam ,że brałam ostatnio antybiotyki i na ulotce pisało żeby nie łączyć z kwasem foliowym.
cristi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-08, 20:41   #16
chilligirl
Rozeznanie
 
Avatar chilligirl
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Chester
Wiadomości: 852
Dot.: Kwas foliowy

mam nadzieję, że mimo wymarcia wątku ktoś udzieli mi informacji...

Wróciłam po 7-8 m-cach do tabletek...Ginekolog kazała mi do nich przyjmować kwas foliowy...szczerze mówiąc trochę się dziwię czemu ale ok..kupiłam..zapoznałam się z ulotką, w której napisano, że przyjmowanie tabletek anty z kwasem osłabia jego działanie...więc jaki w tym sens?
Domniemam tylko, że niby to by mi miało pomóc później z zajściem w ciąże i by nie było żadnych problemów z dzidzią....ale to tylko moje przypuszczenia..
Czy któraś z was wie może po co mam to brać? zapomniałam zapytać podczas wizyty a następna za 2 miesiące...
__________________
Aparatka od 04/08/2013


"Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever"
chilligirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-06, 07:45   #17
szonja
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 524
Dot.: Kwas foliowy

Lekarka ma rację, kwas foliowy zapobiega występowaniu u noworodków wady cewy nerwowej, rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia i innych groźnych wad i chorób, które powoduje niedobór kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy.
szonja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-07, 13:02   #18
alli78
Raczkowanie
 
Avatar alli78
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: 100lica/PTB/Cz-wa
Wiadomości: 182
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez ewelina27 Pokaż wiadomość
Najważniejszy jest w czasie ciąży. Mój lekarz przepisał mi w pierwszych miesiącach ciąży zwiększoną dawkę (na receptę), ponieważ ten dostępny w aptekach bez recepty trzeba brać ale jedynie profilaktycznie przed ciążą. Tak więc gdy zajdziecie w ciążę, poproście swojego lekarza o większą dawkę.
Niekoniecznie. ja biorę 1 x dziennie FOLIK i dzidzia rośnie elegancko.Resztę uzupełnia się bogatą w warzywa i owoce jak wiadomo dietą w ciąży.

---------- Dopisano o 14:02 ---------- Poprzedni post napisano o 12:50 ----------

Cytat:
Napisane przez szonja Pokaż wiadomość
Lekarka ma rację, kwas foliowy zapobiega występowaniu u noworodków wady cewy nerwowej, rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia i innych groźnych wad i chorób, które powoduje niedobór kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy.
No spoko tylko po co w takim razie ma brać koleżanka tabletki anty skoro jedno wyklucza drugie
alli78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-10, 06:52   #19
szonja
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 524
Dot.: Kwas foliowy

Ale przypuszczenia koleżanki są słuszne, bo kwas foliowy ułatwia zajście w ciążę, poza tym w profilaktycznej dawce 0,4 mg jest witaminą z grupy B, niezbędną każdej młodej kobiecie. Z tego co slyszałam, to kwaf foliowy stosowany jest nawet w profilaktyce miażdżycy, więc sens jest.
szonja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-04-11, 20:49   #20
flybird
BAN stały
 
Avatar flybird
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 3 039
Dot.: Kwas foliowy

pisałam o tym pracę dyplomową (po części bo bardziej o żelazie ale to powiązane z kwasem foliowym) i potwierdzam: warto w ogóle w okresie rozrodczym brać nawet w niektórych krajach są badania prowadzone, zeby warzywa produkować (modyfikowane) z wyższą zawartością kwasu foliowego lub po prostu dodają kwas foliowy do mąki czy płatków śniadaniowych
flybird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-12, 06:10   #21
szonja
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 524
Dot.: Kwas foliowy

Gdy takie warzywa zostaną poddane obróbce termicznej to od 50-90% folianów ulegnie utracie, wiec nawet warzywa modyfikowane z wyższą zawartością kwasu foliowego nie zastąpią folika
szonja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-24, 20:39   #22
kkasienka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 293
Dot.: Kwas foliowy

teraz sezon na bób się zaczyna, a w nim duużo kwasu foliowego
__________________
Never lose hope!!

Staranka z OvuFriend


Mój wykres:
http://ovufriend.pl/thumb/c68b76157f...fd34c38436.png
kkasienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 07:54   #23
iza251
Zakorzenienie
 
Avatar iza251
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 5 663
Dot.: Kwas foliowy

polećcie jakichś konkretny kwas foliowy brany przed ciążą (planuję w najbliższym miesiącach)a chcę zacząć już brać
__________________
D&A
iza251 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 08:07   #24
mysza_myszowska
Raczkowanie
 
Avatar mysza_myszowska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 110
Dot.: Kwas foliowy

Folik Male tabletki, latwe do przełknięcia


Sent from my Windows Phone 8S by HTC using Tapatalk
__________________
Zaręczeni 17.12.2012

NASZ DZIEŃ 24.05.2014
mysza_myszowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 11:36   #25
helutka
Przyczajenie
 
Avatar helutka
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 7
Dot.: Kwas foliowy

A możliwe, żeby po kwasie foliowym występowała zgaga?
helutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 16:38   #26
mysza_myszowska
Raczkowanie
 
Avatar mysza_myszowska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 110
Dot.: Kwas foliowy

Mnie sie nie zdarzylo..


Sent from my Windows Phone 8S by HTC using Tapatalk
__________________
Zaręczeni 17.12.2012

NASZ DZIEŃ 24.05.2014
mysza_myszowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-17, 22:08   #27
red_tights
Raczkowanie
 
Avatar red_tights
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 216
Dot.: Kwas foliowy

no nie wiem, ja przy codziennym przyjmowaniu po ok miesiącu nagle miałam kwasu foliowego ponad 100, zdecydowanie powyżej normy. więc czemu nie usuwał mi się z moczem?

---------- Dopisano o 23:08 ---------- Poprzedni post napisano o 23:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Justy Pokaż wiadomość
nadmiar kwasu foliowego jest usuwany z moczem
;>
red_tights jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-13, 09:57   #28
malika33
Raczkowanie
 
Avatar malika33
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: z leśnej doliny
Wiadomości: 88
Dot.: Kwas foliowy

A jak miałaś stwierdzony ten nadmiar kwasu foliowego? Czytałam ze udowodniono naukowo, że pomaga w rozwoju układu nerwowego u płodu a jego nadmiar jest usuwany z moczem.
malika33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 08:57   #29
an78
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 18
Dot.: Kwas foliowy

A ja mam skutki uboczne od brania kwasu foliowego w tabletkach w ulotce napisane, że mogą wystąpić cytat z ulotki:
,,Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Kwas foliowy jest na ogół dobrze tolerowany. Mogą pojawić się reakcje alergiczne (wysypka skórna, zaczerwienienie skóry, skurcz oskrzeli, gorączka), złe samopoczucie, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, nudności, wymioty, zaburzenia snu, depresja, pobudzenie. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.''
Miałam bardzo poważne problemy z oddychaniem, od czego w wyniku niedotlenienia zaczynało misie kręcić w głowie, po odstawieniu leku wszystko ustąpiło. Nie jestem zwolennikiem brania leków ale staramy się o dziecko i zaleciła mi go lekarka. Teraz muszę poszukać naturalnych metod dostarczania kwasu do organizmu.
an78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-22, 12:41   #30
weroniqe87
Raczkowanie
 
Avatar weroniqe87
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 111
Dot.: Kwas foliowy

Cytat:
Napisane przez malika33 Pokaż wiadomość
A jak miałaś stwierdzony ten nadmiar kwasu foliowego? Czytałam ze udowodniono naukowo, że pomaga w rozwoju układu nerwowego u płodu a jego nadmiar jest usuwany z moczem.
Nadmiar kwasu foliowego wydalany jest z moczem, więc nie można go przedawkować raczej. Zdecydowanie lepiej brać niż nie brać 3 miesiace przed i w 1 trymestrze ciąży. Ja polecam Folik - sprawdzony i rekomendowany przez ginekologów.
__________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
— Kurt Cobain
weroniqe87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-04-09 10:59:02


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:24.