Technikum/studia na ile przydatne? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-08-16, 10:27   #1
smerfna11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 175

Technikum/studia na ile przydatne?


No właśnie. Na ile przydały Wam się studia/zawodówka/ technikum?
Pracujecie w zawodzie? Czy drugi raz podjęlibyście tą samą decyzje w kwestii szkół? Czy wykonujecie prace, w których była one konieczne czy wystarczałoby samo wykształcenie ogólne?
smerfna11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-17, 13:36   #2
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Technikum/studia na ile przydatne?

Cytat:
Napisane przez smerfna11 Pokaż wiadomość
No właśnie. Na ile przydały Wam się studia/zawodówka/ technikum?
Pracujecie w zawodzie? Czy drugi raz podjęlibyście tą samą decyzje w kwestii szkół? Czy wykonujecie prace, w których była one konieczne czy wystarczałoby samo wykształcenie ogólne?
Studia I stopnia rozwinęły moją językową pasję i trochę podszlifowały dotychczasową znajomość języka, co uważam za przydatne, ale przede mną jeszcze II stopień - wtedy będę mogła wypowiedzieć się szerzej. Mam też niewielką ilość znajomych po technikum informatycznym i elektronicznym (i takie studia również wybrali) - z tego, co kiedyś mi opowiadali, to ukończenie technikum pozwoliło im na łatwiejsze wdrożenie się w obrane studia, np. lepiej sobie radzili na laboratoriach, bo z niektórymi zagadnieniami (podstawy) zetknęli się na przedmiotach zawodowych.

Dziś żyjemy w takich czasach, że często robimy coś, co nie do końca jest powiązane ze studiami. W niektórych branżach, np. w księgowości już mało kiedy można trafić na wymóg ukończenia FiR, częściej piszą ogólnie - wykształcenie ekonomiczne, co często obejmuje kilka różnych kierunków.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-17, 19:23   #3
okapi
Rozeznanie
 
Avatar okapi
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 623
Dot.: Technikum/studia na ile przydatne?

Ja uważam, że studia mają sens tylko wtedy, gdy są przemyślanym i świadomym wyborem i jest to kierunek, który faktycznie wyposaży absolwenta w umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania jakiegoś konkretnego zawodu. Żeby nie rozpętywać burzy nie będę rzucać żadnych nazw uczelni, czy wydziałów, ale dodam tylko, że refleksje powinny się nasuwać po przejrzeniu wysokości progów punktowych, punktowanych przedmiotów, liczby chętnych, czy rankingów (choć to ostatnie nie zawsze bywa obiektywnym odzwierciedleniem sytuacji). Reszta - tj. kierunki, na które wystarcza podejrzanie niska suma punktów, albo na które przyjmują wręcz "jak leci" byle zapełnić miejsca, to (w znacznej większości przypadków) po prostu przedłużanie sobie liceum (Piszę to jako osoba, która przez chorobę w klasie maturalnej i niskie wyniki z matury miała "przyjemność" spędzenia, a raczej zmarnowania roku życia na takich "pseudostudiach" I myśl, że niektórzy z mojego roku prześlizgną się przez te studia i będą tytułować się jako specjaliści sprawia, że martwię się o ten kraj).

Nie rozumiem, czemu panuje w społeczeństwie taka presja na wykształcenie wyższe i patrzenie z góry na osoby bez studiów. Nie oszukujmy się - są ludzie zdolni i mniej zdolni. Ci drudzy wyszliby o wiele lepiej na uzyskaniu jakiegoś fachu i rozpoczęciu pracy niż studiowaniu taboretoznawstwa w wyższej szkole w pcimiu dolnym (najlepiej zaocznie i przyjęci wg kolejności zgłoszeń), żeby chwalić się dyplomem, który i tak nic im nie da. Nie wspominając nawet o postępującej dewaluacji tytułów naukowych...

Edytowane przez okapi
Czas edycji: 2015-08-23 o 11:46
okapi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-17, 19:30   #4
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Technikum/studia na ile przydatne?

Cytat:
Napisane przez okapi Pokaż wiadomość
Ja uważam, że studia mają sens tylko wtedy, gdy są przemyślanym i świadomym wyborem i jest to kierunek, który faktycznie wyposaży absolwenta w umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania jakiegoś konkretnego zawodu. Żeby nie rozpętywać burzy nie będę rzucać żadnych nazw uczelni, czy wydziałów, ale dodam tylko, że refleksje powinny się nasuwać po przejrzeniu wysokości progów punktowych, punktowanych przedmiotów, liczby chętnych, czy rankingów (choć to ostatnie nie zawsze bywa obiektywnym odzwierciedleniem sytuacji). Reszta - tj. kierunki, na które wystarcza podejrzanie niska suma punktów, albo na które przyjmują wręcz "jak leci" byle zapełnić miejsca, to po prostu przedłużanie sobie liceum (Piszę to jako osoba, która przez chorobę w klasie maturalnej i niskie wyniki z matury miała "przyjemność" spędzenia, a raczej zmarnowania roku życia na takich "pseudostudiach" I myśl, że niektórzy z mojego roku prześlizgną się przez te studia i będą tytułować się jako specjaliści sprawia, że martwię się o ten kraj).

Nie rozumiem, czemu panuje w społeczeństwie taka presja na wykształcenie wyższe i patrzenie z góry na osoby bez studiów. Nie oszukujmy się - są ludzie zdolni i mniej zdolni. Ci drudzy wyszliby o wiele lepiej na uzyskaniu jakiegoś fachu i rozpoczęciu pracy niż studiowaniu taboretoznawstwa w wyższej szkole w pcimiu dolnym (najlepiej zaocznie i przyjęci wg kolejności zgłoszeń), żeby chwalić się dyplomem, który i tak nic im nie da. Nie wspominając nawet o postępującej dewaluacji tytułów naukowych...
Uważasz więc, że np. studia matematyczne, filozoficzne etc. (a tam biorą ludzi jak leci, bo mało oblegany kierunek, więc i punktów malutko) to przedłużenie liceum?

Taka presja panuje, bo teraz praktycznie każdy ma możliwość studiowania. Wystarczy zdać maturę na 30%. Spora ilość magistrów na rynku powoduje to, że pracodawcy wolą wybrać osobę lepiej wykształconą. Na szczęście rynek i tak wszystko weryfikuje.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 12:24   #5
xandrax95
Przyczajenie
 
Avatar xandrax95
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5
Dot.: Technikum/studia na ile przydatne?

Ja powiem jak to wygląda z mojej perspektywy. Ukończyłam technikum-niszowe. Bardzo rozwijające+ze świetnym, opłacalnym zawodem ALE mało znaczące na rynku bez uzyskania dyplomu wyższej uczelni. Taka prawda. Ponieważ jest to zawód typowo techniczno-artystyczny-cały czas trzeba być że tak powiem w temacie, siedzieć w aktualnych trendach, Trzeba to po prostu lubić i się temu poświęcić. No chyba, że ktoś w wieku 20 lat jest na tyle obrotny że już zakłada swoją firmę-wtedy jest szansa na to, by się wybić Jednak po samym tytule technika..cóż..Ale nie żałuję, wiele się nauczyłam. Jednak nie wiem, czy to jest "to"
xandrax95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-26, 23:34   #6
elizaz777
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 11
Dot.: Technikum/studia na ile przydatne?

Zawsze można zrobić najpierw technikum, a później studia
elizaz777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-02-27 00:34:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:50.