okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-24, 14:56   #1
margolinas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 259
Lightbulb

okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...


Witam. Po krotce opisze swoja sytuacje... wiec... od ponad 5 miesiecy jestem na stazu w jednej firmie - i w lutym maja oni podpisac ze mną umowe. Pracuje głownie przed komputerem. Od jakiegos czasu moje oczy wyraznie odczuwaja to 8 godzinne patrzenie w monitor. Bylam u okulisty - i po gruntownym zbadaniu moich oczu okazalo sie ze mam niewielka wade - tzn jedno oko nadwzrocznosc, na drugim niewielki astygmatyzm Lekarka zalecila mi okulary korekcyjne z tzw antyrefleksami - ktore mam uzywac glownie do komputera, czytania. I teraz mam pytanie - z tego co wiem pracodawca ma obowiazek zrefundowac mi takie okulary - ale nie wiem jak ugryzc te sprawe - poniewaz tak jak pisalam narazie jestem na stazu - zatrudniona przez urzad pracy - a pozniej tak w pierwszych dniach pracy niezrecznie bezie mi wreczyc rachunek za okulary. Prosze pomozcie - jak mam rozwiazac tę sprawe. Jezeli ktoras z wizazanek wie jak rowniez zalatwia sie sprawe okularow -finansowanych przez zaklad pracy -to rowniez prosze o pomoc...
Bede wdzieczna, pozdrawiam
__________________
Margolinas
margolinas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 15:29   #2
Bastian21
Rozeznanie
 
Avatar Bastian21
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 587
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

Jeżeli pracodawca jest "uświadomiony" prawnie w tej sprawie, to nie powinno być żadnych problemów i powinien Ci zwrócić koszty zakupu okularów bądź wyasygnować na ten cel pewną sume pieniędzy. Należy z pracodawcą porozmawiać i poinformować o całej sprawie. Masz za sobą prawo i w razie jakichś komplikacji możesz się na odpowiednie przepisy powołać.

Obowiązek zapewnienia takich okularów reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w paragrafie 8, 2 punktu.
__________________
http://ewcia.pl
Bastian21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 15:35   #3
aptekus
Rozeznanie
 
Avatar aptekus
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wielko Polska
Wiadomości: 654
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

wyczekiwanie nie ma tutaj wiekszego sensu, jak ci sie pogorszy wzrok to okulary bedą droższe...
nie wiem jak to jest u Ciebie w pracy, ale u mnie jest rozporządzenie dyrektora w tej sprawie, mówiące o tym, że tylko lekarz medycyny pracy, z którym mamy podpisana umowe moze zaświadczenie o okularach wystawić...zorientuj sie czy w twoim zakłądzie są te sprawy formalnie uregulowane czy tylko kodeksowo jest to określone...

podpytaj współpracowników, oni lepiej znaja nastroje w firmie, może ci ktos dobrze poradzi...

pozdro
aptekus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 15:59   #4
morwa74
Rozeznanie
 
Avatar morwa74
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: łódz
Wiadomości: 523
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

ja w mojej firmie mogę raz w roku przedłożyć fakturę pracodawcy,za zakup szkieł korekcyjnych zwracają mi 120zł.z tym wyjątkiem,że do okulisty muszę iść w zakładzie pracy a nie np.w rejonie w twoim przypadku skonsultowałabym się z księgową lub kadrami powinni podać ci wszystkie informacje dotyczące zakupu szkieł korekcyjnych''kto pyta nie błądzi''pozdrp
__________________
Bywa nieraz, że czasem stoimy w obliczu prawdy dla, której brakuje słów... JP
morwa74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 21:04   #5
margolinas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 259
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

hmmm - w tym rozporzadzeniu pisze tylko o delegacjach i wyjazdach sluzbowych. Chyba ze ja zle szukam
__________________
Margolinas
margolinas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 21:10   #6
Ptysiulka
Rozeznanie
 
Avatar Ptysiulka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 462
GG do Ptysiulka
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

jeżeli to jest duża firma to musi mieć dział kadr, w którym wszystko sobie załatwiasz i najprościej będzie tam zapytać. ja niestety od prawa pracy to akurat nie jestem specjalistką, ale wiem jedno, o swoje prawa musisz sie upominać. a przecież nie musisz lecieć z tym od razu do dyrektora czy innego szefazycze powodzenia
__________________
Ptysiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 21:14   #7
morwa74
Rozeznanie
 
Avatar morwa74
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: łódz
Wiadomości: 523
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

Dziennik Ustaw Rok 1998 Nr 148 poz. 973
wersja obowiązująca od 11.03.1999 (Tekst opracowany przez INFOR)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 1 grudnia 1998 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe

Na podstawie art. 23715 § 1 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe,

2) wymagania dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

§ 2. [Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) monitorze ekranowym - należy przez to rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu,

2) stanowisku pracy - należy przez to rozumieć przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, obejmującym:

a) wyposażenie podstawowe, w tym monitor ekranowy, klawiaturę lub inne urządzenia wejściowe, jednostkę centralną lub stację dyskietek,

b) wyposażenie dodatkowe, w tym drukarkę, skaner, mysz, trackball,

c) wyposażenie pomocnicze, w tym stół, krzesło, uchwyt na dokument, podnóżek,

3) systemie komputerowym - należy przez to rozumieć urządzenia wchodzące w skład wyposażenia podstawowego i dodatkowego stanowiska pracy wraz z oprogramowaniem,

4) pracowniku - należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

§ 3. [Wyłączenie stosowania przepisów rozporządzenia] Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,

2) systemów komputerowych na pokładach środków transportu,

3) systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,

4) systemów przenośnych nie przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,

5) kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,

6) maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.

§ 4. [Organizacja stanowiska pracy] Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§ 5. [Oceny warunków pracy] 1. Pracodawca jest obowiązany do przeprowadzania na stanowiskach pracy, wyposażonych w monitory ekranowe, oceny warunków pracy w aspekcie:

1) organizacji stanowisk pracy, w tym rozmieszczenia elementów wyposażenia, w sposób zapewniający spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy,

2) stanu elementów wyposażenia stanowisk pracy, zapewniającego bezpieczeństwo pracy, w tym ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym,

3) obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników,

4) obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem,

5) obciążenia psychicznego pracowników, wynikającego ze sposobu organizacji pracy.

2. Ocena, o której mowa w ust. 1, powinna być przeprowadzana w szczególności dla nowo tworzonych stanowisk oraz po każdej zmianie organizacji i wyposażenia stanowisk pracy. Na podstawie oceny pracodawca jest obowiązany podejmować działania mające na celu usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości.

§ 6. [Obowiązki pracodawcy] Pracodawca jest obowiązany:

1) informować pracowników o wszystkich aspektach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na stanowiskach pracy, w tym o wynikach przeprowadzonej oceny, o której mowa w § 5, oraz wszelkich środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

2) przeszkolić pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie określonym w odrębnych przepisach.

Artykuły prasowe Przepisy prawa Orzeczenia sądowe Porady prawne Wyjaśnienia urzędowe Formularze i wzory

§ 7. [Obowiązki pracodawcy] Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub

2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

§ 8. [Zapewnienie opieki zdrowotnej] 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

§ 9. [Wejście w życie] [1] 1. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Istniejące w dniu wejścia w życie rozporządzenia stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe powinny być dostosowane do wymagań określonych w rozporządzeniu nie później niż w ciągu 2 lat od dnia jego wejścia w życie, z wyjątkiem pkt 5.1 lit. f) i g) załącznika do rozporządzenia, które dotyczą nowo tworzonych stanowisk pracy.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: L. Komołowski

Załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 1 grudnia 1998 r. (poz. 973)

MINIMALNE WYMAGANIA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY ORAZ ERGONOMII, JAKIE POWINNY SPEŁNIAĆ STANOWISKA PRACY WYPOSAŻONE W MONITORY EKRANOWE

1. Wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia elementów tego wyposażenia nie może powodować podczas pracy nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i (lub) wzroku oraz być źródłem zagrożeń dla pracownika.

2. 1. Monitor ekranowy powinien spełniać następujące wymagania:

a) znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne,

b) obraz na ekranie powinien być stabilny, bez tętnienia lub innych form niestabilności,

c) jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy,

d) regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120° - po 60° w obu kierunkach,

e) ekran monitora powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr.

2. 2. W razie potrzeby wynikającej z indywidualnych cech antropometrycznych pracownika, powinna być użyta oddzielna podstawa monitora lub regulowany stół.

2. 3. Ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicia światła.

3. 1. Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy.

3. 2. Konstrukcja klawiatury powinna umożliwiać użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie powodowałaby zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy. Klawiatura powinna posiadać w szczególności:

a) możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 0Ă·15°,

b) odpowiednią wysokość - przy spełnieniu warunku, aby wysokość środkowego rzędu klawiszy alfanumerycznych z literami A, S..., licząc od płaszczyzny stołu, nie przekraczała 30 mm dla przynajmniej jednej pozycji pochylenia klawiatury.

3. 3. Powierzchnia klawiatury powinna być matowa, a znaki na klawiaturze powinny być kontrastowe i czytelne.

4. 1. Konstrukcja stołu powinna umożliwiać dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury.

4. 2. Szerokość i głębokość stołu powinna zapewniać:

a) wystarczającą powierzchnię do łatwego posługiwania się elementami wyposażenia stanowiska i wykonywania czynności związanych z rodzajem pracy,

b) ustawienie klawiatury z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 100 mm między klawiaturą a przednią krawędzią stołu,

c) ustawienie elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, to jest w zasięgu jego kończyn górnych, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji.

4. 3. Wysokość stołu oraz siedziska krzesła powinna być taka, aby zapewniała:

a) naturalne położenie kończyn górnych przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem,

b) odpowiedni kąt obserwacji ekranu monitora w zakresie 20°Ă·50° w dół (licząc od linii poziomej na wysokości oczu pracownika do linii poprowadzonej od jego oczu do środka ekranu), przy czym górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika,

c) odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu.

4. 4. Powierzchnia blatu stołu powinna być matowa, najlepiej barwy jasnej.

5. 1. Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:

a) dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,

b) wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

c) regulację wysokości siedziska w zakresie 400Ă·500 mm, licząc od podłogi,

d) regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu,

e) wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

f) możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,

g) podłokietniki.

5. 2. Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

6. 1. Jeśli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokument, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.

6. 2. Uchwyt na dokument powinien znajdować się przed pracownikiem - między ekranem monitora i klawiaturą - lub w innym miejscu - w pozycji minimalizującej uciążliwe ruchy głowy i oczu.

7. 1. Na życzenie pracownika, a także gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.

7. 2. Podnóżek powinien mieć kąt pochylenia w zakresie 0°Ă·15°, a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z cech antropometrycznych pracownika.

7. 3. Powierzchnia podnóżka nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien przesuwać się po podłodze podczas używania.

8. 1. Stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych.

8. 2. Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy powinno być tak usytuowane w pomieszczeniu, aby zapewniało pracownikowi swobodny dostęp do tego stanowiska. Odległości między sąsiednimi monitorami powinny wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - co najmniej 0,8 m.

8. 3. Odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić 400Ă·750 mm.

9. 1. Oświetlenie powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej, a szczególnie:

a) poziom natężenia oświetlenia powinien spełniać wymagania określone w Polskich Normach,

b) należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od ekranu monitora, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie żaluzji lub zasłon w oknach.

9. 2. Dopuszcza się stosowanie opraw oświetlenia miejscowego, pod warunkiem że będą to oprawy nie powodujące olśnienia.

10. Przy projektowaniu, doborze i modernizacji oprogramowania, a także przy planowaniu wykonywania zadań z użyciem ekranu monitora pracodawca powinien uwzględniać w szczególności następujące wymagania:

a) oprogramowanie powinno odpowiadać zadaniu przewidzianemu do wykonania,

b) oprogramowanie powinno być łatwe w użyciu oraz dostosowane do poziomu wiedzy i (lub) doświadczenia pracownika,

c) systemy komputerowe muszą zapewniać przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej o ich działaniu,

d) systemy komputerowe muszą gwarantować wyświetlanie informacji w formie i tempie odpowiednich dla pracownika,

e) bez wiedzy pracownika nie można dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej jego pracy,

f) przy tworzeniu oprogramowania i przetwarzaniu danych powinny być stosowane zasady ergonomii.

11. 1. Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy z monitorami ekranowymi nie powinna być mniejsza niż 40%.

11. 2. Wymagania dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w tym dotyczące poziomu hałasu oraz promieniowania, określają odrębne przepisy i Polskie Normy.



--------------------------------------------------------------------------------

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 11 marca 1999 r.
__________________
Bywa nieraz, że czasem stoimy w obliczu prawdy dla, której brakuje słów... JP
morwa74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-24, 22:00   #8
kocie_oko
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: katowice
Wiadomości: 72
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

Przede wszystkim na zaświadczeniu lekarskim o zdolności do pracy (tu: umowa o pracę) musisz mieć info od lekarza o tym, że masz wadę wzroku = okulary. Z pewnością wyślą Cię do lekarza na badania i po stosowne zaświadczenie.To raz.
Dwa faktura koniecznie z wyszczególnieniem (osobno!) : koszt szkieł, koszt oprawek, koszt robocizny. I tu uwaga - nie wszystkie firmy wystawiają w ten spsoób faktury. Ale przed zakupem zawsze można zapytać. Chodzi chyba o vat i jego stawki - firmy potrafią być sprytne. Czasami pomaga uwaga o kontroli z urzędu skarbowego
Refundacja jest - o ile mnie pamięć nie myśli - procentowa. Na pewno nie dostaniesz pełnej kwoty. Niestety ...

Resztę informacji uzupełnię jutro.
Jak zapomnę wyślij do mnie maila. Ale późnym wieczorem.
kocie_oko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-25, 11:22   #9
koKOro
Zakorzenienie
 
Avatar koKOro
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 3 159
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

może porozmawiaj z behapowcem na ten temat
__________________
narysuj mi baranka...

zakorzenienie
koKOro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-19, 14:09   #10
DeeDee13
Rozeznanie
 
Avatar DeeDee13
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Miasto smoków
Wiadomości: 508
Dot.: okulary... praca...?? Help - do znajacych sie na prawie pracy...

Podbijam
Może ktoś jeszcze się wypowie w taj kwestii
Pozdrawiam
__________________
Kokieteria to zachowanie, które ma dać drugiej osobie do zrozumienia, że spółkowanie jest możliwe, ale ta mozliwość nie może być pewnością.
/Milan Kundera/
DeeDee13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-28, 16:58   #11
skwaruszek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 137
Refundacja okularów przez pracodawcę

Mam nietypowe pytanie.
Przy badaniach wstępnych okulista przepisał mi wymianę szkieł w okularach. Niestety, minął już ponad miesiąc od wydania recepty. Nie mogłam się zdecydować na jej wykorzystanie, bo miałam jedną parę okularów. Nie sądzę, żeby zmienili mi szkła w oprawkach na miejscu i następnego dnia mogłabym normalnie iść w nich do pracy...
Czy refundacja i recepta są aktualne? Czy może jest jakiś okres po którym refundacja mi nie przysługuje? Niestety nie znalazłam żadnych informacji w google.
Pomóżcie, bo chciałam w długi weekend zmienić te nieszczęsne szkła
skwaruszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-04-28 17:58:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:38.