Zdjęcia weselne - jakieś rady? :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-09-28, 19:59   #1
IzabelaB
Raczkowanie
 
Avatar IzabelaB
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 189
GG do IzabelaB

Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)


Hej Pod koniec października mam wesele kuzynki. Chciałabym zrobić naprawdę dobre zdjęcia . Zdaję sobie sprawę z tego, że zarówno kościół jak i sala będzie źle oswietlona.. Nie wszędzie będzie można dojść... Szum i wysokie czasy naświetlania, rozmycie - trochę to mnie przygnębia. Macie jakieś dobre rady dotyczące fotografowania w tych warunkach?
Oczywiście dodam, że moja lustrzanka jest raczej z niższej półki cenowej ( nikon d3000 ) obiektyw 18-55mm, kit VR.
Co mi odpowiecie
IzabelaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 08:02   #2
Emir1994
Zakorzenienie
 
Avatar Emir1994
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Wiadomości: 3 003
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez IzabelaB Pokaż wiadomość
Hej Pod koniec października mam wesele kuzynki. Chciałabym zrobić naprawdę dobre zdjęcia . Zdaję sobie sprawę z tego, że zarówno kościół jak i sala będzie źle oswietlona.. Nie wszędzie będzie można dojść... Szum i wysokie czasy naświetlania, rozmycie - trochę to mnie przygnębia. Macie jakieś dobre rady dotyczące fotografowania w tych warunkach?
Oczywiście dodam, że moja lustrzanka jest raczej z niższej półki cenowej ( nikon d3000 ) obiektyw 18-55mm, kit VR.
Co mi odpowiecie
Nie wchodź, zamówionemu fotografowi w kadr w kościele, potem już możesz.
Po za tym bez jasnego obiektywu lub zew. lampy błyskowej(najlepiej obu) nie na fikasz.
__________________
<ciach_reklama>
Emir1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 09:00   #3
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez IzabelaB Pokaż wiadomość
Hej Pod koniec października mam wesele kuzynki. Chciałabym zrobić naprawdę dobre zdjęcia . Zdaję sobie sprawę z tego, że zarówno kościół jak i sala będzie źle oswietlona.. Nie wszędzie będzie można dojść... Szum i wysokie czasy naświetlania, rozmycie - trochę to mnie przygnębia. Macie jakieś dobre rady dotyczące fotografowania w tych warunkach?
Oczywiście dodam, że moja lustrzanka jest raczej z niższej półki cenowej ( nikon d3000 ) obiektyw 18-55mm, kit VR.
Co mi odpowiecie

Nie piszesz czy kuzynka zatrudiła profesjonalnego fotografa, jeśli nie i Ty masz bć tym "profesjonalnym" to zrezygnuj z tej funcji, bo potem kuzynka może mieć pretensje że tak ważny dzień w jej życiu został źle "zdjęty". To przemyślenia z mojego doświadczenia na moim ślubie zrobił zdjęcia chłopak polecony przez moją świadkową, sprzet miał dobrej klasy, widziałam jego zdjęcia przyrody, zależałao mi tylko na tym aby zdjęcia były ostre.Niestety chłopak robił zdjęcia na 1/25s z ręki więc można sobie wyobrazić co powychodziło, lepiej wygladaja zdjęcia robone przez gosci na "auto".....
Może kuzynka nie ma kasy na fotografa i Ty "musisz" uwiecznić , TEN dzień zatem moje rady:
1 jeśli nie masz żadnego doświadczenia jedź na programie "auto",
2 skup się głównie na kadrowaniu
3 dla fotografa ślubnego nie ma taiego problemu ze nie może gdzieś dojść...
4 będziesz cały czas biegać zatem szpilki odpadają chyba że biegasz w nich jak łania
5 pamętaj o naładowaniu akumlatora
6 jeśli masz możliwość zaopatrz się w zapasową baterię i aparat


__________________
"Chcę być pomylona , pomyleni mają w głowie Słoneczko ..."
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 09:19   #4
Cestia
Zakorzenienie
 
Avatar Cestia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 3 052
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Jak wyżej

Jest jeszcze trochę czasu więc jeśli kuzynka nie ma zamówionego profesjonalnego fotografa z naprawdę dobrym sprzętem i doświadczeniem niech jeszcze takiego poszuka. W przeciwnym razie - niech zapomni o dobrych zdjęciach z Kościoła i sali.

A Ty zrób im foty plenerowe, o ile pogoda dopisze


PS. Nie jestem złośliwa... mam "starszego brata" d3000 - d60 i wiem co mówię
__________________
Nikoniara
...całym sercem
...Wish
Cestia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 11:26   #5
Kryzysowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: dolnosląskie
Wiadomości: 11
GG do Kryzysowa
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

A jeżeli mimo wszytko Ty będziesz "głównym" fotografem, tak jak radzą koleżanki wyżej, skup się głównie na kadrach, śmiało podchodź bliżej pary młodej (kościół), dobrze by było gdybyś odwiedziła kościół w którym będzie ślub na kilka dni przed nim (nawet jeśli go znasz), oceń wnętrze pod kątem światła, miejsc skąd będą najlepsze kadry itd. Z własnego doświadczenia: Z za wysokim ISO nie szalej, ale do 600 - 800 możesz spokojnie robić zdjęcia (po odszumieniu na papierze i tak nie będzie nic widać). Tryb "auto" jednak bym odradzała... tam aparat może dobrać za długi czas otwarcia migawki i łatwiej o poruszone zdjęcia, poniżej 1/100 nie schodź, no i nie zapomnij włączyć redukcji drgań na obiektywie (VR). Jeżeli czujesz się na siłach, rób zdjęcia w formacie RAW (NEF), potem dużo idzie podciągnąć na komputerze w postprocesie (korekta ekspozycji, WB itd.), może się przydać zapasowa karta pamięci (ja na ślubie znajomych zapełniłam 2 karty 4 GB Radzić można by jeszcze dużo, oj dużo - powodzenia
Kryzysowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 14:06   #6
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez Kryzysowa Pokaż wiadomość
Tryb "auto" jednak bym odradzała... tam aparat może dobrać za długi czas otwarcia migawki i łatwiej o poruszone zdjęcia,
W tym trybie aparat sam powinien włączyć lampę błyskową
Więc powinno być ok.Mam na mysli tryb "auto" oznaczony u nikona zielonym napisem ""Auto" i ikoną aparatu fotograficznego.

Rada z zapasowymi kartami pmięci bezcenna, ja o tym zapomniałam
__________________
"Chcę być pomylona , pomyleni mają w głowie Słoneczko ..."

Edytowane przez neska951
Czas edycji: 2010-09-29 o 15:11
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-29, 15:32   #7
Emir1994
Zakorzenienie
 
Avatar Emir1994
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Wiadomości: 3 003
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez neska951 Pokaż wiadomość
W tym trybie aparat sam powinien włączyć lampę błyskową
Więc powinno być ok.Mam na mysli tryb "auto" oznaczony u nikona zielonym napisem ""Auto" i ikoną aparatu fotograficznego.

Rada z zapasowymi kartami pmięci bezcenna, ja o tym zapomniałam
Widzicie dziewczyny akurat lampa błyskowa + jakikolwiek automatyczna nastawa to pomyłka.
Z lampą fotografuje się na manualu a to dla tego, że tylko wtedy puszka traktuje światło zastane jako główne a błysk jako dopełnienie - w każdym innym trybie jest odwrotnie.
__________________
<ciach_reklama>
Emir1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-09-30, 12:18   #8
Cestia
Zakorzenienie
 
Avatar Cestia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 3 052
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Poza tym, nie oszukujmy się... chyba każdy wie jak wyglądają zdjęcia z wbudowaną lampą błyskową
__________________
Nikoniara
...całym sercem
...Wish
Cestia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-30, 22:17   #9
IzabelaB
Raczkowanie
 
Avatar IzabelaB
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 189
GG do IzabelaB
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Więc rozjaśnie trochę sytuację Ona będzie miała fotografa, ja chcę zrobić fajne zdjęcia dla siebie na pamiątkę. W takiem tazie kościół odpada ... ;(
Od dłuższego już czasu odczuwam brak lampy ... Jak wyżej, lampa wbudowana to pomyłka.. Poza tym Przydałby się pewnie obiektyw f/1.4, którego niestety nieposiadam.. Ale trudno
Dam z siebie wszystko i zobaczymy co dędzie
A co lepsze ? Większe
ISO czy czas naświetlania? Bo z moich doświadczeń myślę, że lepiej zaryzykować ISO.. A wy? Jak myślicie? ;P
IzabelaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-01, 09:14   #10
ka_tula
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: wstyd się przyznać... Starachowice ... ;)
Wiadomości: 360
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

a masz zgodę na focenie w kościele?
Idzie się na specjalny kurs i dostaje kwitek ... bez tego ksiądz może Cię wyprosić za przeszkadzajstwo i zepsujesz ceremonię kuzynce.
Zostaw focenie specjaliście a sama się baw.

edit: tym sprzętem, jaki masz w kościele nic nie zdziałasz.

Edytowane przez ka_tula
Czas edycji: 2010-10-01 o 09:18
ka_tula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-01, 10:54   #11
Kryzysowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: dolnosląskie
Wiadomości: 11
GG do Kryzysowa
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez ka_tula Pokaż wiadomość
a masz zgodę na focenie w kościele?
Idzie się na specjalny kurs i dostaje kwitek ... bez tego ksiądz może Cię wyprosić za przeszkadzajstwo i zepsujesz ceremonię kuzynce.
Zostaw focenie specjaliście a sama się baw.

edit: tym sprzętem, jaki masz w kościele nic nie zdziałasz.
Ksiądz wyprosić może, lecz nie musi, profilaktycznie warto zapytać przed samą ceremonią lub kilka dni szybciej (sama tak robiłam, ksiądz podpowiedział gdzie mogę się poruszać i jak). Z tymi "specjalistami" bardzo różnie bywa, czasami to więksi leserzy niż "amatorzy", nie popadajmy ze skrajności w skrajność, dziewczyna chce zrobić zdjęcia na ślubie kuzynki - niech robi, po co ją zniechęcać i z góry zakładać niepowodzenie?

Co do wyboru ISO czy dłuższy czas, napisałam kilka postów wyżej. Masz w swoim Nikonie matrycę CCD, ISO 800 nie przekraczaj, czas poniżej 1/100 s może dać poruszony obraz, więc poniżej nie schodziłabym. Rób zdjęcia w RAW-ach, sporo podciągniesz bez spadku jakości pliku na komputerze.
Kryzysowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-10-01, 11:22   #12
Emir1994
Zakorzenienie
 
Avatar Emir1994
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Wiadomości: 3 003
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez Kryzysowa Pokaż wiadomość
Ksiądz wyprosić może, lecz nie musi, profilaktycznie warto zapytać przed samą ceremonią lub kilka dni szybciej (sama tak robiłam, ksiądz podpowiedział gdzie mogę się poruszać i jak). Z tymi "specjalistami" bardzo różnie bywa, czasami to więksi leserzy niż "amatorzy", nie popadajmy ze skrajności w skrajność, dziewczyna chce zrobić zdjęcia na ślubie kuzynki - niech robi, po co ją zniechęcać i z góry zakładać niepowodzenie?

Co do wyboru ISO czy dłuższy czas, napisałam kilka postów wyżej. Masz w swoim Nikonie matrycę CCD, ISO 800 nie przekraczaj, czas poniżej 1/100 s może dać poruszony obraz, więc poniżej nie schodziłabym. Rób zdjęcia w RAW-ach, sporo podciągniesz bez spadku jakości pliku na komputerze.
Akurat w kościele większość to statyczne ujęcia ja często robię 1/50 s (stałką 50) i nic nie jest poruszone, mam koleżankę co potrafi zejść do 1/30 s - mi się łapska za bardzo trzęsą więc jej nie dorównam.
Krótsze czasy to wejście/wyjście, przysięga i zakładanie obrączek, znak pokoju i komunia.
__________________
<ciach_reklama>

Edytowane przez Emir1994
Czas edycji: 2010-10-01 o 11:25
Emir1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-01, 11:40   #13
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez IzabelaB Pokaż wiadomość
Więc rozjaśnie trochę sytuację Ona będzie miała fotografa, ja chcę zrobić fajne zdjęcia dla siebie na pamiątkę. W takiem tazie kościół odpada ... ;(
Od dłuższego już czasu odczuwam brak lampy ... Jak wyżej, lampa wbudowana to pomyłka.. Poza tym Przydałby się pewnie obiektyw f/1.4, którego niestety nieposiadam.. Ale trudno
Dam z siebie wszystko i zobaczymy co będzie A co lepsze ? Większe
ISO czy czas naświetlania? Bo z moich doświadczeń myślę, że lepiej zaryzykować ISO.. A wy? Jak myślicie? ;P
Skoro jest fotograf to możesz się pobawić.Spróbuj iść do kościoła i obadaj miejsce . Może będzie oświetlony i będziesz mogła pstryknąć kilka próbnych zdjęć Weź koleżankę i porób jej zdjęcia, popróbuj różnych ustawień czasu i iso, spróbuj z lapą, wypróbuj wszystkie "programy tematyczne",jak ja to nazywam itd Zobacz na jakich ustawieniach najlepiej wychodzą zdjęcia
Co do iso i czasu. Moim zdaniem najkrótszy z możliwych czasów(dla mnie dla zdjęć obiektów ruchomych nie warto schodzić poniżej 1/160, ale nawet wtedy jest spore ryzyko poruszenia, ponieważ podczas ceremonii nikt specjalnie nie będzie pozował), najniższe z możliwych iso . Nie rezygnowałabym jednak z używania lampy nawet jak jest wbudowana. .Wiadomo że lampa wbudowana nie jest za świetna, jednak uważam że łatwiej będzie obrobić zdjęcia ostre , niż rozmazane dzięki długiemu czasowi i zaszumione dzięki wysokiemu iso.

Każdy daje Ci rady , ale to Ty sama musisz wypracować sobie własny techniczno-estetyczny styl fotografowania. Każdy fotografuje innaczej , każdy ma inne priorytety techniczno- estetyczne.
Zatem do roboty! Tzn do prób!
Mam nadzieję że zamieścisz efekty swojej pracy
__________________
"Chcę być pomylona , pomyleni mają w głowie Słoneczko ..."

Edytowane przez neska951
Czas edycji: 2010-10-01 o 11:50
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 11:23   #14
tmeks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Z tym iso 800 to jakaś pomyłka :/ Niby czemu nie wyjść wyżej? Ze ziarno? no i co z tego? Fotografia to światło - to po pierwsze primo, po drugie primo - ŚWIATŁO. Popatrz na najlepszych/najdroższych - oni ziarna się nie boją.
tmeks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 13:59   #15
Emir1994
Zakorzenienie
 
Avatar Emir1994
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Wiadomości: 3 003
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez tmeks Pokaż wiadomość
Z tym iso 800 to jakaś pomyłka :/ Niby czemu nie wyjść wyżej? Ze ziarno? no i co z tego? Fotografia to światło - to po pierwsze primo, po drugie primo - ŚWIATŁO. Popatrz na najlepszych/najdroższych - oni ziarna się nie boją.
Nie ziarno bo to w analogach było w cyfrakach są szumy. Warto by wiedzieć, że najlepsi dodają tzw. ziarno na etapie obróbki.
__________________
<ciach_reklama>
Emir1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 14:37   #16
tmeks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Ale dodają to ziarno głównie po to, by ukryć szumy o których piszesz, często po odszumieniu w programach graficznych. To zresztą temat na osobny wątek.

iso 12800 podczas ślubu

Powyżej link do bloga człowieka którego chyba nie trzeba przedstawiać komuś kto interesuje się rynkiem fotografii ślubnej w Polsce. Iso 12800, czyli 16 x większa czułość niż 800.

Moim zdaniem iso 6400 z powiedzmy 50d jest absolutnie do zaakcepowania jeśli tylko zdjęcie ma prawidłową ekspozycję i nie wymaga podbijania jej w programach graficznych, proponuje skończyć wątek ISO bo jego rozwijanie mało wnosi do dyskusji o problemie jaki ma Autorka postu. Pozdrawiam
tmeks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 16:48   #17
Emir1994
Zakorzenienie
 
Avatar Emir1994
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Wiadomości: 3 003
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Cytat:
Napisane przez tmeks Pokaż wiadomość
Ale dodają to ziarno głównie po to, by ukryć szumy o których piszesz, często po odszumieniu w programach graficznych. To zresztą temat na osobny wątek.

iso 12800 podczas ślubu

Powyżej link do bloga człowieka którego chyba nie trzeba przedstawiać komuś kto interesuje się rynkiem fotografii ślubnej w Polsce. Iso 12800, czyli 16 x większa czułość niż 800.

Moim zdaniem iso 6400 z powiedzmy 50d jest absolutnie do zaakcepowania jeśli tylko zdjęcie ma prawidłową ekspozycję i nie wymaga podbijania jej w programach graficznych, proponuje skończyć wątek ISO bo jego rozwijanie mało wnosi do dyskusji o problemie jaki ma Autorka postu. Pozdrawiam
Spoko, tylko czym Adam fotografuje wiesz? Ja wiem
Jakość szumy 6400 w 50 d i 12800 w Nikonie D3 jest nieporównywalna. A i możliwości odszumiania oraz całego postprocesingu niewyobrażalnie większe(Adama) od dziewczyny której radzisz wchodzić na wyższe iso.

Jeśli koleżanka amatorską puszką w której struktura szumu jest po prostu brzydka, zacznie wchodzić na wyższe iso to potem będzie jakość zdjęć do pupy.
Dziewczyna jest amatorką więc zapewne nie uda jej się prawidłowo naświetlić kadrów - koleżanki jej dobrze radziły żeby nie wychodziła poza 800 iso.

Dokładnie tak jest jak napisałeś z dodawaniem ziarna ale pytająca zapewne nie wie o wielu trikach które pozwalałyby jej uratować zdjęcie.
__________________
<ciach_reklama>

Edytowane przez Emir1994
Czas edycji: 2010-10-14 o 16:54
Emir1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 20:12   #18
tmeks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zdjęcia weselne - jakieś rady? :)

Dzizas.. ok. 800 i koniec, masz rację skończmy temat.
tmeks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:04.