Olimpiada Języka Polskiego i Literatury - Strona 36 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-09-30, 22:41   #1051
letitiah
art at its finest.
 
Avatar letitiah
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 673
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Incendie99 Pokaż wiadomość
Ja startuję w tym roku po raz pierwszy. Trochę się obawiam, bo żaden z tematów nie przypadł mi jakoś szczególnie do gustu. Ostatecznie zdecydowałam się na 3 temat. Kusiła mnie jeszcze ta językoznawcza "grzeczność", ale temu chyba bym nie podołała. A co wy wybrałyście, dziewczyny?
Rok temu zabawiałam się z językoznawstwem i znienawidziłam się za to. W tym roku najłatwiejszy wydał mi się temat Młodej Polski. Mam już 1/3 pracy napisaną, ale jakoś nie mogę się zmotywować, żeby pisać dalej
__________________
मेरे भारत में, सब कुछ सुन्दर है
þú ert engillinn efst á trénu mínu
letitiah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-10-01, 11:09   #1052
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez letitiah Pokaż wiadomość
Rok temu zabawiałam się z językoznawstwem i znienawidziłam się za to. W tym roku najłatwiejszy wydał mi się temat Młodej Polski. Mam już 1/3 pracy napisaną, ale jakoś nie mogę się zmotywować, żeby pisać dalej
1/3 pracy już napisana? Zazdroszczę, ja mam opracowany do połowy artykuł Irzykowskiego i niekonkretne pomysły na to, z czym go porównać. Za pisanie chyba wezmę się się dopiero w listopadzie .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-10-01, 19:07   #1053
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

cześć wszystkim! w tym roku pierwszy raz będę brała udział w olijp prawdę mówiąc mam mnóstwo wątpliwości i wydaje mi się, że nic nie wiem - chciałby się ktoś podzielić wiedzą? Jak to wygląda, na czym się skupić, jak pracować, czego unikać? z góry dziękuję <3
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-10-16, 14:20   #1054
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

@dziendobrytoja, trudno powiedzieć.
Praca na pewno musi być rzeczowa i w ciekawy sposób poruszać wybrany temat. Najlepiej też zrealizować możliwie wszystkie zagadnienia, które są wypunktowane, bo mogą się czepić, że pominęłaś jakieś ważne kwestie. Nauczyciel na pewno ci pomoże, bo ma wprawę w przygotowywaniu prac uczniów.

A ja mam pytanie do was, jakie tematy wybrałyście? Bo ja poszłam na łatwiznę i wybrałam "Zaufanie i nieufność wobec słowa...", gdyż pisałam dwa lata temu o Różewiczu i trzon pracy mam już zrobiony. Chociaż teraz męczę się i nie wiem jak ugryźć związki z awangardą... Eh...

Edytowane przez shathlice
Czas edycji: 2016-10-16 o 14:24
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-01, 00:52   #1055
Michaeloes
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej hej

Specjalnie zarejestrowałem się na forum dla tego tematu, bo nigdzie indziej nie udało mi się znaleźć żadnego żywego wątku poświęconego olimpiadzie. Ja porwałem się na temat granice literatury i również jest to mój pierwszy raz z olijp. Takie pytanie do was, czy do tego regulaminowego limitu 15 stron wlicza się również bibliografię i stronę tytułową? 3/4 mojej pracy już powstało, ale zajmuje to już 13 str i czuję, że będę musiał pozbyć się sporej ilości tekstu...
Michaeloes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-01, 13:28   #1056
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Michaeloes Pokaż wiadomość
Hej hej

Specjalnie zarejestrowałem się na forum dla tego tematu, bo nigdzie indziej nie udało mi się znaleźć żadnego żywego wątku poświęconego olimpiadzie. Ja porwałem się na temat granice literatury i również jest to mój pierwszy raz z olijp. Takie pytanie do was, czy do tego regulaminowego limitu 15 stron wlicza się również bibliografię i stronę tytułową? 3/4 mojej pracy już powstało, ale zajmuje to już 13 str i czuję, że będę musiał pozbyć się sporej ilości tekstu...
Nie jestem pewna co do strony tytułowej, ale bibliografia chyba musi wliczać się do tych 15 stron. Wszyscy znajomi, którzy podchodzili rok temu musieli skracać swoje prace, a mojej koleżance w tym roku to nawet koncept się nie zmieścił w limicie .

Zazdroszczę takiego postępu w pracy, przez październik ledwo co ruszyłam, bo cały czas coś mi wypadało, a teraz zamiast zacząć pisać dopiero czytam artykuły . Ratuje (albo pogrąża) mnie tylko to, że wyjątkowo późno jest termin oddania pracy .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-10, 19:21   #1057
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

no właśnie z tym nauczycielem, który ma mi pomóc trochę kiepsko
wybrałam temat 'pozór, iluzja i sen...' i też zazdroszczę postępu pracy! ja mam mocne postanowienie, że jutro zaczynam pisać i strasznie się boję że mnie to przerośnie
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-11-12, 18:41   #1058
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

A ja właśnie wczoraj skończyłam pracę! Jestem z siebie dumna, zostały mi poprawki natury kosmetycznej, wpasowałam się w 15 stron i ani słowa więcej ;D

Co do limitu ja zawsze olewam - to znaczy dwa lata temu miałam 16 stron z bibliografią i stroną tytułową, w zeszłym roku i tym było i będzie 17.
Tylko ja robię taki myk, że numeruję od drugiej strony, tak że tytułowa liczy się jako zero i na stronie z bibliografią wyłączam już numerację. Nie wiem, czy moja tępa komisja się nigdy nie zorientowała, czy mają, tak samo jak ja i moja nauczycielka, trochę wywalone Jeszcze mnie za to nie zdyskwalifikowali, ale maksymalnej ilości punktów też nie miałam.
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-23, 17:56   #1059
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

A słuchajcie, jeżeli praca jest podzielona na rozdziały można też tworzyć podrozdziały?
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-23, 20:30   #1060
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez dziendobrytoja Pokaż wiadomość
A słuchajcie, jeżeli praca jest podzielona na rozdziały można też tworzyć podrozdziały?
Możesz robić co chcesz- tekst ciągły, rozdziały, podrozdziały - jak ci wygodnie. Zamysł jest twój
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-24, 18:13   #1061
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

superowo, dzięki
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-11-24, 19:09   #1062
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Na spotkaniu organizacyjnym wspominali też, że lubią, jak praca jest podzielona na jakieś części, bo wtedy widzą tok rozumowania czy jakoś tak .

Dzisiaj mój komputer wrócił z naprawy i mam nadzieję, że w końcu ruszę do przodu z pisaniem .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-29, 22:31   #1063
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

No to trzymam kciuki, piszemy, piszemy a gdzie było takie spotkanie? Bo we Wrocławiu chyba niczego takiego nie zorganizowali, chyba że przegapiłam ;/ a szkoda
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-01, 17:45   #1064
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

W Warszawie było organizowane na początku września, nie wiem jak w innych okręgach. Warto sprawdzać na stronie olimpiady ogłoszenia okręgów, bo dla uczestników robią co jakiś czas wykłady, np. Warszawa ma o języku w połowie grudnia.

Dzisiaj i jutro wzięłam sobie to wolne, które przysługuje olimpijczykom, ale i tak idzie mi strasznie wolno, za dużo rzeczy mnie rozprasza .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-12, 19:56   #1065
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Polecacie jakieś dobre książki związane z wiedzą o języku lub ważnymi, przydatnymi do olijp zagadnieniami z teaorii literatury, historii literatury? Jakieś fajne opracowania warte przeczytania w celu lepszego przygotowania?
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-12, 18:39   #1066
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Pamięta ktoś z was jaki był w zeszłym roku wiersz Przybosia do interpretacji? Jak na złość nie dodali zeszłorocznych tematów do archiwum, a pamiętam, że zastanawiałam się nad tą interpretacją i chciałam sobie na niego zerknąć.
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-07, 15:59   #1067
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Jaka tu cisza... Takie intensywne przygotowania? Jak tam czujecie się kilka dni przed olimpiadą?
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-07, 17:07   #1068
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez shathlice Pokaż wiadomość
Jaka tu cisza... Takie intensywne przygotowania? Jak tam czujecie się kilka dni przed olimpiadą?
Wzięłam urlop olimpijski, ale w ogóle nie mogę się zmobilizować . Jutro muszę stawić się w szkole na ostatnie konsultacje z polonistką i trochę się boję, że moje lenistwo wyjdzie na jaw .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-07, 17:29   #1069
shathlice
Przyczajenie
 
Avatar shathlice
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

No to ja powiem, że od zeszłego tygodnia siedzę w domu i staram się uczyć, ale mam zupełnie przegrzany umysł. Do tego dochodzą próbne matury, które mam w tym tygodniu. Dziś zaliczony rozszerzony polski, ale jutro jeszcze geografia, a potem angielski. I skup się tutaj na czymkolwiek! ;(
No ale trzeba być dobrej myśli. Jutro też mam konsultacje z polonistką, to może ona pchnie mnie w kilku kwestiach do przodu.
shathlice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-08, 20:13   #1070
opheliascruise
Przyczajenie
 
Avatar opheliascruise
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Witam wszystkich uczestników olimpiady, zwłaszcza tych przyszłych Długo wstrzymywałam się z wypowiedzią na tym forum, nie chciałam bowiem kusić losu, ale teraz, tuż po ogłoszeniu ostatecznych wyników, mogę to zrobić.
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak intensywne są to zawody. Najpierw etap pierwszy, czyli tworzenie kilkunastostronicowej pracy badawczej, potem drugi, czyli zmagania pisemne przy komitecie okręgowym, test językowy i ustna obrona pracy, a na sam koniec ponowne pisanie rozprawki/interpretacji i rozmowa z komisją o dwóch wybranych tematach z dziedziny historii literatury i językoznawstwa.
Zmagania to jedno, ale towarzyszący im stres to drugie. Każdy, kto rozważa wzięcie udziału w tej olimpiadzie, musi przygotować się na co najmniej pół roku wytężonej pracy. Nie wyolbrzymiam, naprawdę - od września do kwietnia jest dokładnie 7 miesięcy.
Najdogodniej (i najbezpieczniej) mierzyć się z tym wyzwaniem w drugiej lub trzeciej klasie. Co prawda podczas przygotowań do matury może nieraz zabraknąć czasu na dopisywanie akapitów do pracy literackiej, ale jest wiele żywych dowodów na to, że da się wyjść z tego cało i z uśmiechem. Wizja wygranej potrafi... wynagrodzić wszystko
Z całą pewnością liczy się też szczęście. Ocena prac i wypowiedzi jest w dużej mierze subiektywna, więc - dura lex, sed lex - odwołania od decyzji komitetów rzadko kończą się pozytywnym wynikiem. To olimpiada inna niż wszystkie, tu nie ma klucza.

Pierwszy etap nie zawiera żadnych "haczyków" ani skomplikowanych zasad. Polecam jednak uważnie przestudiować zasady zawarte w regulaminie oraz dyspozycje dotyczące pracy pisemnej. Warto pamiętać o stronie tytułowej, przypisach, bibliografii... W gruncie rzeczy polecam zaznajomić się z treścią regulaminu już na samym początku OLiJP-owej przygody, bo wiem z autopsji, że w międzyczasie może pojawić się wiele niepokojących niespodzianek.

Etap okręgowy wygląda tak, że jeśli nie otrzymamy odpowiedniej ilości punktów z wypracowania i testu, to nie przechodzimy do części ustnej. Moim zdaniem warto przyłożyć się zwłaszcza do powtarzania zasad językowych (wszystkie testy są tworzone na podobnej zasadzie), bo bywają naprawdę trudne przykłady.
Podczas części ustnej trzeba wykazać się wiedzą na temat utworów/zabiegów/autorów, o których pisało się w I etapie. Ja, wybrawszy temat "Pozór, iluzje i sny w literaturze staropolskiej", usłyszałam następujące pytania:
1. Czym jest koncept i na jakich przykładach z literatury staropolskiej mogę go zobrazować?
2. Czym jest oniryzm i w jakich utworach z XIX i XX wieku go dostrzegam?
3. Jakie są cechy stylu naukowego? Które z nich dostrzegam w swej pracy?
Nie miałam na co narzekać, naprawdę. Komisja była bardzo sympatyczna i pozwalała dłużej zastanowić się nad odpowiedzią.

Aktualnie najbliższy jest mi wątek III etapu, stąd też pozwolę sobie skupić się właśnie na nim.
Przygotowując się do części ogólnopolskiej, korzystałam z cennych rad dziewczyn biorących udział w olimpiadzie na przełomie 2013 i 2014 roku, zwłaszcza @JestemErynia i @Miltiades. Dzięki ich dłuuugaśnym relacjom z przebiegu zawodów mogłam wyobrazić sobie, co zastanę na miejscu. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do tej części dyskusji, bo jest naprawdę rzetelna merytorycznie!
Wszystko wyglądało tak, jak trzy lata temu. Prace nadal pisze się w przestronnym, pełnym paproci hallu, a ogłoszenie wyników jest w sali na piętrze. Opóźnienia wciąż są na porządku dziennym
W bieżącej edycji tematy prac były całkiem ciekawe. Ja wybrałam interpretację porównawczą "Pieśni II" Kochanowskiego i "Do świtu" Miłosza. Rozprawki dotyczyły zaś pokoleń literackich i myślenia generacyjnego, inspiracji literatury przez literaturę (pastisz, cytat, parafraza itd.), granic swobody wyrażania (od fantastyki romantycznej po science fiction i fantasy)... Tylko tyle pamiętam, ale lista tematów z XLVII edycji z pewnością pojawi się niedługo na stronie OLiJP.
Co do wyników - 61 osób zostało skierowanych do etapu ustnego, sto kilkanaście uzyskało tytuł finalisty. Ostatecznie tylko 27 osób zostało laureatami...
Mnie osobiście część ustna trochę przygnębiła, trafiłam na mało liberalną komisję i nie miałam możliwości klarownego przedstawienia wszystkiego, co chciałam. Dlatego warto pamiętać, że na olimpijski sukces składają się też czynniki zewnętrzne i że nie zawsze ma się wpływ na ostateczny wynik...

Życzę powodzenia wszystkim, którzy zamierzają przystąpić do OLiJP w przyszłym roku szkolnym. To naprawdę fascynująca przygoda, ubogacająca w ogromną wiedzę i szereg nowych znajomości. Przez tak długi czas nie zdarzyło mi się zniechęcić do jakiegokolwiek uczestnika czy opiekuna, wszyscy starają się być mili i pomocni, a sekretarz mojego okręgu jest wprost przecudowną osobą! Ach, tylko ten stres...
opheliascruise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-15, 22:13   #1071
minka01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 16
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Prośba do dziewczyn, które są już z Olimpiadą na ty: mogłybyście wysłać mi swoje stare prace na maila? (inka.74@tlen.pl) Chciałabym zobaczyć, jak to powinno wyglądać. Głównie chodzi mi właśnie o przypisy etc., bo nie mam zbyt dużego doświadczenia, jeśli chodzi o pisanie tego typu prac . We wrześniu idę do I kl LO i nie mam kontaktu z żadnym nauczycielem. Odpowiadają mi trzy tematy 4, 5, 6.
minka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-15, 22:23   #1072
VeroV
Raczkowanie
 
Avatar VeroV
 
Zarejestrowany: 2015-12
Lokalizacja: WWL
Wiadomości: 166
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez minka01 Pokaż wiadomość
Prośba do dziewczyn, które są już z Olimpiadą na ty: mogłybyście wysłać mi swoje stare prace na maila? (inka.74@tlen.pl) Chciałabym zobaczyć, jak to powinno wyglądać. Głównie chodzi mi właśnie o przypisy etc., bo nie mam zbyt dużego doświadczenia, jeśli chodzi o pisanie tego typu prac . We wrześniu idę do I kl LO i nie mam kontaktu z żadnym nauczycielem. Odpowiadają mi trzy tematy 4, 5, 6.
Podesłałam moją pracę, bo przed napisaniem swojej miałam okazję przeczytać co nasmarowała moja koleżanka .
VeroV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-25, 20:15   #1073
schulyer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej, mam dokładnie taką samą prośbę jak @minka01 - byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś podesłał mi swoją pracę na mejla annabeth.atena@op.pl
schulyer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-26, 20:47   #1074
minka01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 16
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

schulyer na tej stronie są trzy prace
http://jagiellonka.plock.pl/pdf/zeszyty/zj_nr107.pdf
minka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-09, 22:35   #1075
OmniGladioAncipiti
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Mam do Was, Kochane, podobną prośbę jak poprzedniczki. W tym roku przymierzam się do olimpiady z j. polskiego, tylko nie wiem zupełnie, jak zabrać się do pracy pisemnej. Czy mogłabym prosić o Wasze stare prace w celu przeglądnięcia ich i ogarnięcia przypisów, formy, stylu i tym podobnych rzeczy? Oczywiście nie chcę niczyich prac plagiatować, tym bardziej, że dostanę i tak inne tematy, jednak chciałabym porównać ogólny wygląd kilku prac, częstość przypisów etc.
Mogę liczyć na Waszą pomoc? Wszelkie dobre duszyczki, które zechciałyby mi pomóc proszę o kontakt pod adresem morrigan_a@wp.pl.
PS. Gdyby ktoś także mógł podesłać prace lub wskazówki odnośnie prac z historii i wosu, to byłabym zobowiązana i bardzo, bardzo wdzięczna.
Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie Was pozdrawiam! <3
OmniGladioAncipiti

Edytowane przez OmniGladioAncipiti
Czas edycji: 2017-09-09 o 22:43
OmniGladioAncipiti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-10, 12:48   #1076
Lila0010
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Moje drogie,
przez całe studia licencjackie bagatelizował wiadomość z tej strony. Twierdziłam, że nikt nie będzie chciał czytać postów, kogoś, kto brał udział w Olimpiadzie jakby już w innej epoce, bo w 2014. Postanowiłam jednak napisać kilka słów z perspektywy kogoś, kto przeszedł wszystkie etapy OLiJP i zaczął studia polonistyczne. Klika słów z perspektywy osoby, która zakłada, że większość osób biorących udział w tym konkursie właśnie o studiowaniu filologii polskiej myśli. Co mogę dodać do tego, co napisała użytkowniczka kilka postów przede mną? Nie znam już nowego regulaminu, zdążyłam tylko się zorientować, że otrzymujecie o wiele więcej wskazówek niż my. Kiedy ja przystępowałam do Olimpiady, miałam od organizatorów tylko temat, spis lektur i terminy. Tyle. I jestem żywym przykładem na to, że można sobie poradzić. Jaki jest zatem klucz? Prace olimpijczyków oceniają wykładowcy uczelni. Wykładowcy, na których nierzadko podczas studiowania znów się trafia (jeżeli studiuje się na tej uczelni, która była pełniła rolę komitetu okręgowego). Nie pytamy więc o ogólne zasady, a to, czego oczekują naukowcy. Oczywiście, doktorzy, profesorowie są świadomi, że cudem byłaby osoba, która w liceum pisałaby jak ktoś, kto jest na V roku (nie twierdzę, że to niemożliwe!). Ale faktem pozostaje to, że są to ludzie z określonym doświadczeniem. Co z tego wynika? Po przejściu przez Olimpiadę, studia licencjackie na niecały miesiąc przed magisterką powiem tylko - pragnienie oryginalności. Takie prace, jakie piszecie teraz, na polonistyce pisze się co najmniej jedną w semestrze (z Historii Literatury obowiązkowo), lecz zasady się nie zmieniają. Im nie chodzi o pracę według klucza, o pracę ograniczoną do tego, co każdy powiedział. Chodzi im o pasję, o to coś, czego nie da się dowiedzieć z innych rozpraw. Indywidualność. A to w tekście widać, przecież każda z nas ma swój styl. Pytanie ,,jak ma wyglądać praca?", chyba trzeba zadać samemu sobie. A wyznaczniki formalne? Ja ich nie znałam, a praca wtedy uzyskała dużą ilość punktów. Dzisiaj już wiem, że każdy chce - Times 12; interlinia 1,5; marginesy 2,5; przypisy Times 10.
Jeszcze na zakończenie z życzeniami powodzenia - (nie obędzie się bez patosu) - nie zapominajcie o tym, co jest ważne. Literatura i język. Więcej nic. Olimpiada daje satysfakcje, ale poznacie wiele osób z ogromną wiedzą, które nigdy nie myślały o udziale. Bo najważniejsze jest tylko jedno - samorozwój. I wydaje mi się, że tylko takie podejście do OLiJP ma sens
Pozdrawiam i jeszcze raz wszystkiego najlepszego
Lila0010 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-11, 16:09   #1077
minka01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 16
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Witam. Czy był ktoś na spotkaniu organizacyjnym Krakowskiego i Małopolskiego Komitetu Okręgowego, co mówiono? /ogólnie lub na temat 5. Orientalizm polskiej literatury i kultury./ Niestety nie dałam rady pojechać, a nauczyciel z mojej szkoły nie jeździ.
minka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-13, 23:41   #1078
dziendobrytoja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

I jak idzie pisanie? zostały 4 tygodnie!
dziendobrytoja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-20, 20:58   #1079
zuzia_lala
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-02
Wiadomości: 2
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hej! Wątek jest stary, ale może ktoś jeszcze na niego trafi...

Aktualne, wartościowe wskazówki odnośnie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego znajdziecie TUTAJ:

http://polbohater.pl/2017/08/10/jak-...ych-wskazowek/

http://polbohater.pl/2018/03/20/olij...e-porownawcza/

Polecam polubić bloga Półbohater, by być na bieżąco.

Pozdrawiam
zuzia_lala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-27, 18:13   #1080
kizi28
Przyczajenie
 
Avatar kizi28
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 5
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

A może byłoby warto popytać w tej kwestii znajomych? Moim zdaniem to byłoby dość dobre rozwiązanie
__________________
Nie musisz być doskonała.
kizi28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-06 11:49:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:32.