Daleka przyszlosc...socjologia? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-05-06, 00:28   #1
Diwata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 31

Daleka przyszlosc...socjologia?


Witam cieplutko
Mam 16 lat, wiec stoję przed podjęciem ważnej decyzji- szkoła średnia...
Wybór zbliża sie wielkimi krokami, a ja nie wiem co wybrać.
Jedni doradzają mi liceum- wyższy poziom itp., natomiast drudzy technikum- kształcenie sie pod wybranym kierunkiem, wiedza związana z kierunkiem itp.
("Po liceum nic nie masz").
Jeśli chodzi o oceny, to raczej z tym nie mam problemów, średnia 4,5 wiec do średniego/ dobrego liceum mam szanse się raczej dostać.
Sama nie wiem co wybrać, ale raczej zdecyduje sie na liceum, ponieważ mam w planach studiowanie socjologii. Tak tak, studia to daleka droga, ale trzeba podjać już jakąś decyzje.

Co możecie mi doradzić?
Czytałam wiele wątków o socjologii i ten kierunek jest zdecydowanie w moim typie, to jest to co mnie kreci
I pytanka dotyczące socjologii:
*Czy trudno jest o prace po skończeniu studiów?
*Na jakie przedmioty powinnam 'kłaść' szczególny nacisk?
*Czy trudno dostać sie na socjologie w Krakowie?


Większość z was jest ode mnie starsza i wie coś na ten temat.
Z góry dziękuje za pomoc, na którą liczę
Diwata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 07:51   #2
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Wydaje mi się, że po skonczeniu tylko jednego kierunku dzisiaj ciężko jest o pracę. Ale: moze skonczysz socjologię - licencjat, na jednej specjalizaji - a mgr zrobisz na innej specjalizacji socjologicznej?

Kierunek dość dobry, ciekawy - sama najpierw na socjologię zamierzałam papiery złożyć Koleżanka skonczyła, pracuje w GUSie, a może ty załapałabyś się do jakiejś gazety? A może jakaś firma?

Tu masz przykładowe specjalizacje:

http://www.us.edu.pl/jednostki/jedno...1&id_rodzaj=20
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 08:30   #3
Ludowa
Zakorzenienie
 
Avatar Ludowa
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 6 740
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Diwata Pokaż wiadomość
Witam cieplutko
Mam 16 lat, wiec stoję przed podjęciem ważnej decyzji- szkoła średnia...
Wybór zbliża sie wielkimi krokami, a ja nie wiem co wybrać.
Jedni doradzają mi liceum- wyższy poziom itp., natomiast drudzy technikum- kształcenie sie pod wybranym kierunkiem, wiedza związana z kierunkiem itp.
("Po liceum nic nie masz").
Jeśli chodzi o oceny, to raczej z tym nie mam problemów, średnia 4,5 wiec do średniego/ dobrego liceum mam szanse się raczej dostać.
Sama nie wiem co wybrać, ale raczej zdecyduje sie na liceum, ponieważ mam w planach studiowanie socjologii. Tak tak, studia to daleka droga, ale trzeba podjać już jakąś decyzje.

Co możecie mi doradzić?
Czytałam wiele wątków o socjologii i ten kierunek jest zdecydowanie w moim typie, to jest to co mnie kreci
I pytanka dotyczące socjologii:
*Czy trudno jest o prace po skończeniu studiów?
*Na jakie przedmioty powinnam 'kłaść' szczególny nacisk?
*Czy trudno dostać sie na socjologie w Krakowie?


Większość z was jest ode mnie starsza i wie coś na ten temat.
Z góry dziękuje za pomoc, na którą liczę
Witaj
Też mam 16 lat (rocznikowo) i nie wydaje mi się, abyśmy już teraz musiały podejmować decyzję, co będziemy robić w przyszłości. To wyjdzie "w praniu", w ciągu trzech lat nauki w liceum na pewno pojawią się jakieś bardziej lub mniej realne pomysły Grunt to w tym wieku wiedzieć, jaka dziedzina Cię interesuje, czy jesteś humanistką, ścisłowcem czy przyrodnikiem; na konkretniejsze decyzje przyjdzie czas. Sama jeszcze nie wiem, kim będę, wiem tylko, że wędruję na profil humanistyczno-dziennikarski.

Takie jest moje zdanie. Miłego dnia
__________________

Ludowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 08:40   #4
Pachnąca_trawą
Zadomowienie
 
Avatar Pachnąca_trawą
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 235
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Myśle że jeszcze masz trochę czasu na decyzję..i pewnie jeszcze ci się zmieni ze 3 razy

ps.LUDOWA ty masz 16 lat?

nigdy bym nie powiedziała

<hehe >

ehh, ja jestem teraz w 2 klasie liceum i szykuje się na archeo...tylko się boje że z pracą może być cienko
__________________
Wild child.
Pachnąca_trawą jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 08:56   #5
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Ludowa - a mnie się podoba, że teraz dziewczyna się zastanawia. Nie zawsze w liceum dowiadujesz sie, co chcesz w przyszłości robic - ja nie wiedziałam nawet w czasie zdawania matury. A tak - dziewczyna ukierunkuje się jakoś, skoro myśli o socjologii, to raczej scisowcem nie jest i może wiekszy nacisk położyć na historię czy języki To nie jest tak, że Diwata juz teraz wie na pewno, ze chce być socjologiem, ale dobrze, że rozpatruje mozliwosci.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 09:03   #6
Ludowa
Zakorzenienie
 
Avatar Ludowa
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 6 740
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Pachnąca_trawą Pokaż wiadomość
Myśle że jeszcze masz trochę czasu na decyzję..i pewnie jeszcze ci się zmieni ze 3 razy

ps.LUDOWA ty masz 16 lat?

nigdy bym nie powiedziała
Ano, jeszcze nie mam Za pół roku


[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;4286056]Ludowa - a mnie się podoba, że teraz dziewczyna się zastanawia. Nie zawsze w liceum dowiadujesz sie, co chcesz w przyszłości robic - ja nie wiedziałam nawet w czasie zdawania matury. A tak - dziewczyna ukierunkuje się jakoś, skoro myśli o socjologii, to raczej scisowcem nie jest i może wiekszy nacisk położyć na historię czy języki To nie jest tak, że Diwata juz teraz wie na pewno, ze chce być socjologiem, ale dobrze, że rozpatruje mozliwosci.[/quote]

Rozpatrywać możliwości to ja też rozpatruję, ale niewiele z tego wychodzi. Na dziennikarza się ponoć nadaję, ale nie chcę, na filozofa chcę, ale się nie nadaję , tatuś chciałby ze mnie zrobić naukowca, mamusia nauczycielkę, siostra pięcioletnia - baletnicę , a ja nie wiem nic. Uważam poza tym, że od modnych i szpanerskich kierunków wieje nudą i pewnie będę wykonywać jakiś bardzo ciekawy, ale nieopłacalny zawód i wyląduje u Brata Alberta.

Chyba że mnie Wizażanki wspomogą finansowo
__________________

Ludowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 09:22   #7
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Ludowa Pokaż wiadomość
Ano, jeszcze nie mam Za pół roku

Rozpatrywać możliwości to ja też rozpatruję, ale niewiele z tego wychodzi. Na dziennikarza się ponoć nadaję, ale nie chcę, na filozofa chcę, ale się nie nadaję , tatuś chciałby ze mnie zrobić naukowca, mamusia nauczycielkę, siostra pięcioletnia - baletnicę , a ja nie wiem nic. Uważam poza tym, że od modnych i szpanerskich kierunków wieje nudą i pewnie będę wykonywać jakiś bardzo ciekawy, ale nieopłacalny zawód i wyląduje u Brata Alberta.

Chyba że mnie Wizażanki wspomogą finansowo
To robimy składkę na Ludową.

Ja już jestem w liceum i dalej nie wiem, co ze studiami. Wybrałam profil dziennikarski (Ludowa ) ale z perspektywy czasu nie jestem przekonana do tego wyboru. Wybrałam dziennikarski z dwóch powodów. Po pierwsze, chciałam iść na dziennikarstwo, żeby wybrać specjalizację reklama i pr, bo na UW jest chyba coś takiego. Po drugie, chciałam rozszerzony polski, a do matmy nie byłam przekonana ze względu na nauczycielkę z gimnazjum, dzięki której mój rozwój matematyczny stanął w miejscu i całkiem zniechęciłam się do tego przedmiotu. Na pewno coś mi ten profil dał, ale coś też odebrał. Bo teraz widzę, że nauka matematyki nie sprawia mi w ogóle problemów, gorzej z historią (mam rozszerzoną ), bo tutaj naprawdę muszę się przyłożyć, żeby zapamiętać te wszystkie daty, nazwiska, pojęcia. A na zdawanie historii na maturze, to się chyba jednak nie zdecyduję. Chociaż kto wie

Trochę odeszłam od wątku. Zazdroszczę tym, którzy mają ukierunkowane plany, tak jak Diwata. Jeśli wie, co chce robić, to niech to robi a ja życzę powodzenia. A osobom, które trudności z nauką nie mają, technikum bym odradzała (chociaż wiadomo, są szkoły lepsze i gorsze...), bo teraz sam dyplom ze szkoły dużo chyba nie daje, trzeba iść na studia (a maturę zdaje się wszędzie tak samo). No chyba, że chce się zostać np. mechanikiem samochodowym, gdzie już tylko technikum zostaje.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-05-06, 09:23   #8
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

A skarbonkę na to wsparcie już masz?

Nie wiem, może założycielce wątku zmienią się zapatrywania Choć są ludzie, którzy "od zawsze" wiedzieli, kim chcą być. Ja do nich nie nalezałam, po maturze poszłam do szkoły artystycznego projektowania ubioru - i musiałam zrezygnowac, nie było mnie stać na taką naukę Potem zastanawiałam się nad socjologią właśnie, a poszłam na pedagogikę - i okazało się, że to jest to

Diwata - ważna rzecz: nie przejmuj się, jeśli w pewnym momencie stwierdzisz, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić. To normalne.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 09:29   #9
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;4286215]
Nie wiem, może założycielce wątku zmienią się zapatrywania Choć są ludzie, którzy "od zawsze" wiedzieli, kim chcą być. Ja do nich nie nalezałam, po maturze poszłam do szkoły artystycznego projektowania ubioru - i musiałam zrezygnowac, nie było mnie stać na taką naukę Potem zastanawiałam się nad socjologią właśnie, a poszłam na pedagogikę - i okazało się, że to jest to
[/quote]

Ach, dobrze, że w końcu odnalazłaś to swoje powołanie. Dzięki Tobie utrzymuję w sobie nadzieję, że ja też kiedyś jednak znajdę.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 11:34   #10
Diwata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 31
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Dzięki wam za odpowiedzi

^szajajaba- co do socjologii, to szczególnie interesują mnie dwa kierunki- socjologia patologii społecznych i kultura, media i komunikacja społeczna.
Ścisłowcem to na pewno nie jestem Nieźle radzę sobie z wosem, historią, językiem angielskim, z polskim bywa różnie- nie mam głowy np. do gramatyki, z językiem niemieckim- kiepskawo, kompletnie nie pojmuje tego języka, ale w liceum planuje francuski od podstaw, no albo ten niemiecki, także od podstaw, chociaż i tak wiem, że się go nie nauczę.
Mam przeróżne pomysły na przyszłość, ale ostatnio szczególnie myślę o socjologii, bo chyba to naprawdę mnie interesuje, a to chyba najważniejsze, bo nie chce kiedyś myśleć: "Jutro niestety znów do pracy", "Mam dość" czy coś w tym stylu.

^paula007- z technikum masz chyba racje, niższy poziom od liceum- to na pewno, i chyba nie potrafiłabym się już ukierunkować, a wybór byle jakiego profilu, to tylko o rok więcej nauki.

^Ludowa- socjologia, to oczywiście nie ostateczna decyzja, to tylko jeden z moich pomysłów, których było baaaardzo wiele.
Zawód socjologa jest w moim stylu i zapewne bardzo by mnie kręcił, i jak pisałam wyżej, to chyba najważniejsze.
Ewentualnie dołożę coś od siebie do składki

^Pachnąca_trawą- masz racje, mam dużo czasu 3 razy? Minimum 30
Diwata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 15:16   #11
kasiunia`18
Zadomowienie
 
Avatar kasiunia`18
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 1 783
GG do kasiunia`18
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

ja studiuje socjologie na pierwszym roku-jestem bardzo zadowolona z wyboru tego kierunku-tylko ta ekonomia...;/
__________________
"I feel the need - the need for speed!"


Majusia 19.01.2012r **
kasiunia`18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-06, 15:22   #12
Olka19.
Raczkowanie
 
Avatar Olka19.
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 74
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

a ja mam inny problem ,chodze do 2 klasy lo,niedługo 3 i nie wiem co chce robić w przyszłości,po prostu nie mam pojęcia:/
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=180451 na wymianę
Olka19. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 15:44   #13
Diwata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 31
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

^kasiunia`18- Trudno jest się dostać na socjologie? Na jakie przedmioty mam stawiać szczególny nacisk?

^Olka19.- Nie ty jedna i nie ostatnia Zastanów się co cię interesuje, z jakich przedmiotów jesteś dobra, lub jaki zawód by ci odpowiadał.
Poczytaj troszkę o różnych kierunkach, porozmawiaj z kimś, lub idź do poradni która pomaga w takich sprawach- u mnie przynajmniej taka jest
Będzie dobrze
Diwata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 17:52   #14
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Diwata Pokaż wiadomość
^kasiunia`18- Trudno jest się dostać na socjologie? Na jakie przedmioty mam stawiać szczególny nacisk?
to zalezy gdzie chcesz sie dostac, ale jako ze jest to dosc popularny kierunek to dosyc trudno...
jakie przedmioty? hmm glownie WOS, troche historia. ja mialam na pierwszym roku duzo filozofii, historie socjologii (Comte, Spencer, Marks, Cooley itp.), ekonomie, psychologie spoleczna, metody badan etc. poziej to juz zalezy od specjalizacji. ja mam gospodarke i badania rynku, na ktorej jest dosc duzo statystyki.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 18:35   #15
lumi
Raczkowanie
 
Avatar lumi
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 111
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Od razu polecam zastanowienie się nad dwoma kierunkami. Jakoś tak się teraz porobiło, że wszyscy kończą dwa fakultety . Ja teraz kończę socjologię, a za rok psychologię, właśnie na UJ. Gdy zaczynałam studiować na psychologii połowa mojej grupy była już dwukierunkowcami i to najróżniejszymi - rosjoznawstwo, polonistyka, politologia, archeologia, ekonomia, prawo. Najwięcej było oczywiście socjologów, bo jakoś tak najwygodniej te dwa kierunki łączyć, w sumie na moim roku na psychologii jest ponad 10 socjologów. Potem także ci, dla których psychologia była pierwsza, zaczęli studiować inne kierunki. Wniosek taki z tego płynie, że nie ma co się przejmować wyborem pierwszych studiów, zawsze można to potem drugim kierunkiem skorygować . Studia są na tyle niewymagające, i na tyle elastycznie można ułożyć sobie plan zajęć (bo samemu wybiera się kursy), i na tyle prowadzący zajęcia idą na rękę podczas sesji, że nie ma najmniejszych problemów przy studiowaniu dwóch kierunków.

Co do pracy po socjologii to nie jest najlepiej . Ja brałam na socjologii dziekankę więc większość moich znajomych broniła się rok temu i etap szukania pracy ma za sobą. No i niestety wielu z nich słyszało tekst w stylu: "studiowała Pani/Pan socjologię? A coż Panią/Pana skłoniło do wyboru tak nieżyciowego kierunku?"... Jedyną szansę na znalezienie pracy jest specjalizacja Lain, czyli socjologia gospodarki i badania rynku. Jest ona najtrudniejsza, bo wymaga opanowania statystyki, ale jeśli chodzi o pracę to jedyna sensowna i dająca praktyczną wiedzę.

Krakowska socjologia ma oczywiście mnóstwo innych kursów, większość jest bardzo ciekawych i rozwijających, ale niestety nie dających żadnych praktycznych umiejętności, które można wykorzystać na rynku pracy. Ale jeżeli ktoś chce rozszerzyć swoje horyzonty to pozostałe specjalizacje są bardzo fajne.

Polecam przeglądnięcie katalogu kursów, który można znaleźć tutaj:
http://www-is.phils.uj.edu.pl/studia/index.html
To najprostszy sposób sprawdzenia, czy te studia cię zainteresują .
__________________
Nie ma co rozpaczać nad gasnącym słońcem,
początek był ciemnością, ciemność będzie końcem...
lumi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 21:29   #16
Diwata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 31
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Lain, Lumi- dziękuje wam za wypowiedzi

^Lumi, trudno było się dostać? Jakie miałaś wyniki w lo itp.?
Diwata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 21:49   #17
lumi
Raczkowanie
 
Avatar lumi
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 111
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Niestety niewiele ci pomogę jeśli chodzi o trudność dostania się. Jestem tym dinozaurem, który zdawał na studia kiedy zarówno na psychologii, jak i socjologii były stare testy, a o nowych maturach dopiero się wspominało. Wtedy było o tyle trudniej, że sporo miejsc zajmowali własnie dwukierunkowcy . Gdy zdawałam na psychologię na Teście Umiejętności Studiowania (wchodzącym w skład egzaminu wstępnego oprócz testu z lektury) była teoria którą znałam z poprzedniego kierunku. Było mi więc o wiele łatwiej niż osobie prosto po maturze. Jeżeli chodzi o mój rocznik (i te wcześniejsze także) miało to spore znaczenie, bo połowę mojej grupy na pierwszym roku studiów stanowili dwukierunkowcy. Teraz system rekrutacji wydaje się dużo bardziej sprawiedliwy pod tym względem, o tyle masz lepiej .

Pozatym do czasu gdy ty zaczniesz studia może się wiele zmienić. Prawdopodobnie już całkowicie zostanie wprowadzony system boloński (czyli rozbicie każdego kierunku na licencjat, studia magisterskie i doktorskie) i będzie sobie można łączyć kierunki jak puzzle .

Właśnie bardzo żałuję, że za moich czasów nie było takiej możliwości. Nie musiałabym się męczyć pięć lat na socjologii tylko skończylabym przygodę na licencjacie... Wybierając studia wachałam się między socjologią i psychologią. W sumie nie miałam pojęcia co dokładnie się na tych studiach robi, właściwie sugerowałam się samą nazwą i niepatrznie zdecydowałam się na socjologię (ponieważ egzamin był w tym samym dniu musiałam zdecydować się tylko na jeden kierunek). Teraz wiem, że samo przejrzenie i porównanie katalogów kursów tych kierunków pomogłaby mi podjąć właściwą decyzję i od razu wylądowałabym na psychologii - stąd też moja rada dla wszystkich wybierających studia - warto przejrzeć katalog kursów czyli czego tak na prawdę będziemy się uczyć . Efekt jest taki, że wprawdzie bardzo rozszerzyłam swoje horyzonty i dowiedziałam się na prawdę fajnych rzeczy, ale tak na prawdę jestem trzy lata do tyłu bo przyszłość zawodową wiążę z psychologią.

No i na koniec jeszcze taka mała rada: wielu moich znajomych wybiera jako pierwszy kierunek może ten mniej ciekawy ale dający zawód, a drugi własnie robią dla własnych zainteresowań. Np tak studiuje przynajmniej połowa osób na religioznawstwie.

Edit: Poza tym należy pamiętać, że (przynajmniej na UJ) można wybierać kursy spoza kierunku. Dla socjologii i psychologii dla przykładu to 60 punktów ECTS czyli właściwie rok studiów. Można więc powiedzieć, że 4 lata studiuje się socjologię, a na rok piąty skłądają sie kursy z psychologii, religioznawstwa, filozofii czy na co się tam ma ochotę.
__________________
Nie ma co rozpaczać nad gasnącym słońcem,
początek był ciemnością, ciemność będzie końcem...
lumi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 22:04   #18
Elwinga
Rozeznanie
 
Avatar Elwinga
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 688
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Diwata Pokaż wiadomość

Co możecie mi doradzić?
Czytałam wiele wątków o socjologii i ten kierunek jest zdecydowanie w moim typie, to jest to co mnie kreci
I pytanka dotyczące socjologii:
*Czy trudno jest o prace po skończeniu studiów?
*Na jakie przedmioty powinnam 'kłaść' szczególny nacisk?
*Czy trudno dostać sie na socjologie w Krakowie?
Nie studiowałam socjologii, ale jestem mniej więcej dwa razy starsza od Ciebie zatem pozwalam sobie doradzić, co następuje: nie szukać w tym momencie odpowiedzi na Bardzo Konkretne Pytania (typu "czy potem trudno o pracę"), bo zanim te studia skończysz (zakładając, że w międzyczasie nie zainteresuje Cię coś innego...), to minie przynajmniej 8-9 lat, licząc od dzisiaj. A nikt Ci nie powie, jak będzie wyglądał za 8-9 lat rynek pracy w Polsce i w ogóle w Europie, więc nie ma się co nastawiać.

Skoro socjologia jako taka Cię interesuje - to pogłębiaj wiedzę i czytaj jak najwięcej, żeby się upewnić, że to jest to. A nawet jeśli się okaże, że to nie to, to w każdym razie nauczysz się czegoś, co potem może być przydatne. Też nie do pogardzenia.
Elwinga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 22:40   #19
midori
Raczkowanie
 
Avatar midori
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 283
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Generalnie Lumi napisała Ci wiele przydatnych rzeczy i w zasadzie wyczerpała temat.

Cytat:
Napisane przez lumi Pokaż wiadomość
Jedyną szansę na znalezienie pracy jest specjalizacja Lain, czyli socjologia gospodarki i badania rynku. Jest ona najtrudniejsza, bo wymaga opanowania statystyki, ale jeśli chodzi o pracę to jedyna sensowna i dająca praktyczną wiedzę.

Tutaj sytuację znam z autopsji, nie ma problemów ze znalezieniem pracy po tej specjalizacji.
Może jeszcze praca socjalna daje jakieś opcje zatrudnienia... ale nie wiem tego dokładnie.
Pozdrawiam i życzę jak najlepszych wyborów.
midori jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-07, 11:26   #20
asiulka123
Zakorzenienie
 
Avatar asiulka123
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 597
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez Diwata Pokaż wiadomość
Co możecie mi doradzić?
Czytałam wiele wątków o socjologii i ten kierunek jest zdecydowanie w moim typie, to jest to co mnie kreci
I pytanka dotyczące socjologii:
*Czy trudno jest o prace po skończeniu studiów?
*Na jakie przedmioty powinnam 'kłaść' szczególny nacisk?
*Czy trudno dostać sie na socjologie w Krakowie?
Przyznam się, że ja w tym wieku nie zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów, choć moje zdolności językowe wskazywały na studia filologiczne. W liceum byłam w klasie o profilu lingwistycznym, planowałam studiować jakąś filologię obcą, ale ostatecznie wybrałam właśnie socjologię . Szczerze mówiąc trudno jest mi powiedzieć czy warto ją studiować czy też nie. Socjologia jako nauka jest bardzo interesująca, ale sam program studiów pozostawia, jak dla mnie, wiele do życzenia. Oczywiście wiele zależy od konkretnej uczelni, wykładowców, itp. Teraz odpowiem Ci na pytania

*Moim zdaniem z pracą może nie być różowo. Niby socjolog wszędzie się wciśnie, ale kto jest do wszystkiego jest w sumie do niczego. Dla mnie socjolog to przede wszystkim naukowiec. Wiele zależy od tego, jaką wybierzesz specjalizację. Ja studiuję 5 lat, a więc kończę studia, mam nadzieję , dyplomem magistra. Na studiach licencjackich, inaczej zawodowych bądź 3 letnich są specjalizacje. Poza tym, nie ukrywajmy, 1 kierunek to może być za mało. Uważam, że socjologia jest świetnym kierunkiem studiów, jeśli połączymy ją z innym np. z ekonomią, filologią, prawem, itp. byle był to kierunek dobrze prosperujący.
* j.polski, j.angielski, historia, WOS- na pewno, oprócz tego geografia-elementy demografii i matematyka- statystyka
* niestety nie wiem czy trudno dostać się na te studia do Krakowa, ale zawsze możesz sprawdzić statystyki dot. ilości osób na 1 miejsce, choć nie należy im do końca ufać . Nie mniej jednak socjologia należy do modnych kierunków a co za tym idzie jest na nią sporo chętnych
__________________





asiulka123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-07, 12:31   #21
iwciunia
Zakorzenienie
 
Avatar iwciunia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 3 178
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Myślę, że nawet jeśli zdecydujesz się teraz, to plany do czasu podjęcia ostatecznej decyzji jeszcze Ci się zmienią W Twoim wieku chciałam studiować psychologię, teraz kończę filologię polską (i to ze specjalizacją nauczycielską ), następnie wybieram się na komunikację społeczną... a później może jeszcze na coś... (coś czuję, że to będzie 'niekończąca sie historia' )

Co do pracy... Myśle, że pewna praca 'w zawodzie' to jest po kierunkach typu medycyna, prawo, informatyka Po innych, zwłaszcza humanistycznych z pracą jest ciężko Najlepiej zrobić więcej specjalizacji, zdobyć certyfikaty językowe, skończyć kursy itp...
iwciunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-07, 12:47   #22
Diwata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 31
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Jak zawsze dziękuje za odpowiedzi
Ostatnio zaczęłam się nad tym szczególnie zastanawiać, bo jak pisałam, stoję przed wyborem szkoły średniej
Lubie wszystko planować, chociaż nigdy nie planowałam nic na tak dużą skale
To tylko moje małe plany, marzenia, albo po prostu rozmyślam co mogłabym kiedyś tam robić
Diwata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-20, 21:29   #23
oleffka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 119
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Jestem na socjologii na UJ, na czwatrym (mniej więcej roku. Kiedy zdawałam na ten kierunek były jeszcze testy umiętności studiowania, bardzo proste z resztą, skoro się dostałam

Osobiście najbardziej przydala mi się wiedza z WOSu, tak naprawdę duzo z tego to socjologia.

Podobnie jak lumi trafiłam jednak nie do końca na ten kierunek, co powinnam i teraz studiuję równocześnie psychologię i socjologię.

Przyznam, że psychologia, choc temaycznie podobna oferuje wiedzę bardziej "twardą", wyraźną, konkretną. Po roku studiowania wiem juz na wiele tematów wiele więcej. Socjologia to czasem dużo gadania o niczym, choć ma niezmiernie szerokie pole zainteresowań, uczyłam się np o feminiźmie, massmediach, polityce, organizacjach, buddyźmie, najnowszej historii polski, przemianach rodziny, problemach wsi, reklamie, internecie, socjotechnikach, przestępczości i dewiacjach, homoseksualiźmie, zaburzeniach psychicznych....
a psychologia to tylko mózg i mózg

Jesli miałabym coś polecać, to uważam, że lepszym wyborem jest liceum, bo po nim masz większa szansę dostania się na studia. A w naszym kraju bez studiów wiele się nie zdziała.
Socjologia to naprawdę ciekawy kierunek, poza tym na UJ jest ona... hm... dosyć bezstresowa Dostać się może nie najłatwiej, ale wyleciec jeszcze trudniej, studiuje się naprawdę miło
oleffka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-14, 17:34   #24
fashionmaki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Wiadomości: 13
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Cytat:
Napisane przez asiulka123 Pokaż wiadomość
Przyznam się, że ja w tym wieku nie zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów, choć moje zdolności językowe wskazywały na studia filologiczne. W liceum byłam w klasie o profilu lingwistycznym, planowałam studiować jakąś filologię obcą, ale ostatecznie wybrałam właśnie socjologię . Szczerze mówiąc trudno jest mi powiedzieć czy warto ją studiować czy też nie. Socjologia jako nauka jest bardzo interesująca, ale sam program studiów pozostawia, jak dla mnie, wiele do życzenia. Oczywiście wiele zależy od konkretnej uczelni, wykładowców, itp. Teraz odpowiem Ci na pytania

*Moim zdaniem z pracą może nie być różowo. Niby socjolog wszędzie się wciśnie, ale kto jest do wszystkiego jest w sumie do niczego. Dla mnie socjolog to przede wszystkim naukowiec. Wiele zależy od tego, jaką wybierzesz specjalizację. Ja studiuję 5 lat, a więc kończę studia, mam nadzieję , dyplomem magistra. Na studiach licencjackich, inaczej zawodowych bądź 3 letnich są specjalizacje. Poza tym, nie ukrywajmy, 1 kierunek to może być za mało. Uważam, że socjologia jest świetnym kierunkiem studiów, jeśli połączymy ją z innym np. z ekonomią, filologią, prawem, itp. byle był to kierunek dobrze prosperujący.
* j.polski, j.angielski, historia, WOS- na pewno, oprócz tego geografia-elementy demografii i matematyka- statystyka
* niestety nie wiem czy trudno dostać się na te studia do Krakowa, ale zawsze możesz sprawdzić statystyki dot. ilości osób na 1 miejsce, choć nie należy im do końca ufać . Nie mniej jednak socjologia należy do modnych kierunków a co za tym idzie jest na nią sporo chętnych

Jeśli chodzi o dostanie się na studia, z racji niżu demograficznego, będzie coraz łatwiej. Więc dla wszystkich zestresowanych to chyba dobra informacja

Co do pracy po tym kierunku - to moim zdaniem kluczowe jest tutaj bycie aktywnym podczas okresu studiów tzn. wykorzystywanie możliwości jakie daje uczelnia.
U mnie na uczelni (Socjologia na AGH), mamy sporo kół naukowych, zarówno tych wydziałowych (Koło Studentów Socjologii i Koło Studentów Kulturoznawstwa) jak i międzywydziałowych w których humaniści współpracują ze studentami kierunków technicznych (np. Koło nowych technologii ItBerries). Udzielanie się w kołach, z tego co zauważyłam po absolwentach baaaardzo owocuje. Oprócz kół można działać w kilku gazetach, radio, w telewizji studenckiej - poznaje się fajnych ludzi, zbiera doświadczenia. No i trzecia opcja - polecam sprawdzać czy uczelnia którą wybierasz ma podpisane umowy z dużą ilością firm i instytucji w których można odbywać obowiązkowe praktyki. Moje praktyki, na socjologii - odbywały się w jednej z krakowskich agencji interaktywnych. Sprawdziłam się i zaproponowano mi prace. Także nie uogólniałabym, że po socjologii trudno o pracę. Jeśli człowiek nie jest leniwy i robi coś w trakcie studiów to socjologia (podobnie jak inne kierunku humanistyczne) daje naprawde dużo możliwości.
fashionmaki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-02-14, 12:20   #25
Karo66200
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-02
Wiadomości: 3
Dot.: Daleka przyszlosc...socjologia?

Wątek już ma trochę lat, ale uważam, że pytanie aktualne. Ja polecam Socjologię xxx bo ta uczelnie oferuje formę nauki online. To wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Studiuję tam i powoli zaliczam kolejne przedmioty. Fajne jest to, że będę miała skończone studia wyższe, a nie muszę rezygnować z pracy. I myślę, że po socjologii na pewno znajdę pracę w zawodach nastwionych na stały kontakt z klientem.

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2024-02-15 o 09:06 Powód: reklama
Karo66200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-02-14 13:20:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:39.