Aparat dla amatora/początkującego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-09, 14:32   #1
olcia636
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 11

Aparat dla amatora/początkującego


Witajcie

Od jakiegoś czasu interesuję się fotografią i chciałabym rozwinąć w tym skrzydła, ale ogranicza mnie brak dobrego sprzętu. W związku z tym mam pytanie do osób, które na tym się znają sama niestety mam o tym niewielkie pojęcia i jak patrzę na te wszystkie specyfikacje i parametry to aż głowa boli!

Chciałabym fotografować podczas podróży, ale oczywiście nie tylko - interesuje mnie fotografia krajobrazów, budynków, a także zwierząt - ludzie trochę w mniejszym stopniu.

Nie mam żadnych ograniczeń cenowych. Dodatkowo co oprócz aparatu trzeba kupić, tak żeby mieć już "profesjonalny zestaw" ?

Chciałabym już na samym początku kupić lepszej jakości aparat, bo nie wykluczam, że z hobby może się to przerodzić w coś więcej.

Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi !

Edytowane przez olcia636
Czas edycji: 2016-03-09 o 14:42
olcia636 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 18:03   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Aparat dla amtora/początkującego

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Od jakiegoś czasu interesuję się fotografią i chciałabym rozwinąć w tym skrzydła, ale ogranicza mnie brak dobrego sprzętu
Sprzęt często jest ograniczeniem, ale o wiele częściej są nim umiejętności fotografa

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Chciałabym fotografować podczas podróży
Przydałoby się coś małego i lekkiego...

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
oczywiście nie tylko - interesuje mnie fotografia krajobrazów, budynków, a także zwierząt - ludzie trochę w mniejszym stopniu
Zwierzęta na swobodzie, dzikie, w naturalnym środowisku (ptaki itp), czy domowe (psy, koty itp)?

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Nie mam żadnych ograniczeń cenowych
Gratuluję, ale myślę, że nie wydasz równowartości samochodu na kilkanaście kg sprzętu

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Dodatkowo co oprócz aparatu trzeba kupić, tak żeby mieć już "profesjonalny zestaw" ?
Profesjonalne obiektywy, profesjonalne filtry, profesjonalne karty pamięci, a jeśli potrzebujesz, to także profesjonalne oświetlenie.

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Chciałabym już na samym początku kupić lepszej jakości aparat, bo nie wykluczam, że z hobby może się to przerodzić w coś więcej.
Typowy błąd początkujących. Za rok-dwa, jak już opanujesz fotografię obecne "lepszej jakości" aparaty będą trochę przestarzałe, i aby konkurować z innymi fotografami i tak będziesz musiała kupić następny. W efekcie kupisz teraz "lepszy" aparat, najczęściej dojdą do niego "gorsze" obiektywy, będziesz korzystać ze wszystkich możliwości obiektywów, ale nie ze wszystkich możliwości aparatu.

Dlaczego pisałem o równowartości samochodu? Posprawdzaj ceny w google: Canon 1dx mk II (nowość) albo poprzednia wersja 1dx, jak nie musi być szybki, reporterski, to Canon 5ds, jak musi być taniej, to 5d mk III. Obiektywy: krajobraz to szeroki kąt, i to bardzo szeroki, więc Canon 11-24/4L. Nie zawsze jest potrzebny tak szeroki kąt, ale często przydaje się najwyższa jakość - dokładamy Canon 24/1.4L II. Nie myślisz o zdjęciach ludzi, więc darujemy sobie stałoogniskowe najczęściej używane przez "kotleciarzy" (fotografów ślubnych), ale trzeba mieć coś uniwersalnego: Canon 24-70/2.8L II. Zaczynamy myśleć o zwierzętach: Canon 70-200/2.8L II, uznawany za najlepszy istniejący zoom tego typu. Myślimy dalej o zwierzętach, np. o ptakach, więc Canon 300/2.8L IS II (te dwa to w sumie minimum, "ptasiarze" używają jeszcze dłuższych ogniskowych). Podsumowałaś ceny? To jeszcze podsumuj wagę (zwłaszcza obiektywów)

No to schodzimy na ziemię: dla początkującego amatora bez problemów finansowych proponowałbym Canon 750d/760d (prawie to samo) "body only", do tego (taniej) Sigma 17-50/2.8 OS HSM albo (drożej) Canon 17-55/2.8 IS, do "szerokiego spojrzenia" Canon EF-S 10-18/4.5-5.6, jako coś "do przybliżania" (tanio) Canon 55-250 (taniej "IS II" drożej "STM") albo (drożej, na długie lata) Canon 70-200/4L. Całość powinna się zmieścić poniżej 6000 (z tymi tańszymi). Taki zestaw to dobra klasa amatorska, załatwiająca większość tematów (poza zdjęciami ludzi, tzn. portretami "z rozmytym tłem", do nich przydałyby się inne obiektywy, oraz poza zdjęciami "makro" - do nich też trzeba czegoś innego).

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2016-03-09 o 18:04
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-10, 14:22   #3
olcia636
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 11
Dot.: Aparat dla amtora/początkującego

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Sprzęt często jest ograniczeniem, ale o wiele częściej są nim umiejętności fotografa


Przydałoby się coś małego i lekkiego...


Zwierzęta na swobodzie, dzikie, w naturalnym środowisku (ptaki itp), czy domowe (psy, koty itp)?


Gratuluję, ale myślę, że nie wydasz równowartości samochodu na kilkanaście kg sprzętu


Profesjonalne obiektywy, profesjonalne filtry, profesjonalne karty pamięci, a jeśli potrzebujesz, to także profesjonalne oświetlenie.


Typowy błąd początkujących. Za rok-dwa, jak już opanujesz fotografię obecne "lepszej jakości" aparaty będą trochę przestarzałe, i aby konkurować z innymi fotografami i tak będziesz musiała kupić następny. W efekcie kupisz teraz "lepszy" aparat, najczęściej dojdą do niego "gorsze" obiektywy, będziesz korzystać ze wszystkich możliwości obiektywów, ale nie ze wszystkich możliwości aparatu.

Dlaczego pisałem o równowartości samochodu? Posprawdzaj ceny w google: Canon 1dx mk II (nowość) albo poprzednia wersja 1dx, jak nie musi być szybki, reporterski, to Canon 5ds, jak musi być taniej, to 5d mk III. Obiektywy: krajobraz to szeroki kąt, i to bardzo szeroki, więc Canon 11-24/4L. Nie zawsze jest potrzebny tak szeroki kąt, ale często przydaje się najwyższa jakość - dokładamy Canon 24/1.4L II. Nie myślisz o zdjęciach ludzi, więc darujemy sobie stałoogniskowe najczęściej używane przez "kotleciarzy" (fotografów ślubnych), ale trzeba mieć coś uniwersalnego: Canon 24-70/2.8L II. Zaczynamy myśleć o zwierzętach: Canon 70-200/2.8L II, uznawany za najlepszy istniejący zoom tego typu. Myślimy dalej o zwierzętach, np. o ptakach, więc Canon 300/2.8L IS II (te dwa to w sumie minimum, "ptasiarze" używają jeszcze dłuższych ogniskowych). Podsumowałaś ceny? To jeszcze podsumuj wagę (zwłaszcza obiektywów)

No to schodzimy na ziemię: dla początkującego amatora bez problemów finansowych proponowałbym Canon 750d/760d (prawie to samo) "body only", do tego (taniej) Sigma 17-50/2.8 OS HSM albo (drożej) Canon 17-55/2.8 IS, do "szerokiego spojrzenia" Canon EF-S 10-18/4.5-5.6, jako coś "do przybliżania" (tanio) Canon 55-250 (taniej "IS II" drożej "STM") albo (drożej, na długie lata) Canon 70-200/4L. Całość powinna się zmieścić poniżej 6000 (z tymi tańszymi). Taki zestaw to dobra klasa amatorska, załatwiająca większość tematów (poza zdjęciami ludzi, tzn. portretami "z rozmytym tłem", do nich przydałyby się inne obiektywy, oraz poza zdjęciami "makro" - do nich też trzeba czegoś innego).
Wow! Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Tak przypuszczałam, że pewnie trochę się zapędzam jak na początek

Jeśli chodzi o te zwierzęta to raczej miałam na myśli zwierzęta domowe, głównie psy.

Tak czy inaczej pewnie długa droga zanim w ogóle opanuję sprzęt :P Chciałabym też wybrać się na kurs fotografii dla początkujących - myślę, że to całkiem fajna sprawa, aby uzyskać wiedzę od profesjonalisty na początku

W każdym razie z rady na pewno skorzystam i pewnie teraz czeka mnie wieczór z "wujkiem google" w celu zapoznania się z zaproponowanymi aparatami

Ciekawa jestem tylko co z Nikonem ? Czy Canon jest lepszy na początek czy w ogóle ? Bo przyznam się, że wstępnie jako całkowity laik rozglądałam sie za Nikonem bo było to pierwsze co przyszło mi do głowy.
olcia636 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-10, 15:47   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Aparat dla amtora/początkującego

Cytat:
Napisane przez olcia636 Pokaż wiadomość
Tak przypuszczałam, że pewnie trochę się zapędzam jak na początek

Jeśli chodzi o te zwierzęta to raczej miałam na myśli zwierzęta domowe, głównie psy.

Ciekawa jestem tylko co z Nikonem ? Czy Canon jest lepszy na początek czy w ogóle ? Bo przyznam się, że wstępnie jako całkowity laik rozglądałam sie za Nikonem bo było to pierwsze co przyszło mi do głowy.
Obiektywy Nikona są trochę droższe niż Canona.
A w jakiej kwocie powinny się zmieścić wszystkie zakupy?
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 15:04   #5
olcia636
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 11
Dot.: Aparat dla amtora/początkującego

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Obiektywy Nikona są trochę droższe niż Canona.
A w jakiej kwocie powinny się zmieścić wszystkie zakupy?
Ciężko powiedzieć. Teoretycznie mam budżet nieograniczony, ale z drugiej strony chyba nie chcę wydawać fortuny na samym początku. Dobrze by było gdyby jednak wszystko zmieściło się w 5 tys.
olcia636 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 18:05   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Aparat dla amtora/początkującego

Na początek: 750d (2400-2500) + Sigma 17-50 OS HSM (1500) + Canon EF-S 55-250 IS II (700-800).
Potem do krajobrazu Canon EF-S 10-18 (ok. 1000).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-11 19:05:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:11.