Czy to może się udać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-22, 20:52   #1
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272

Czy to może się udać?


chciałabym zrobić zdjęcie w nocy, motocyklisty na tle świateł motocykla.
Tylko nie wiem, czy takie zdjęcie ma szansę wypalić i od jakich parametrów zacząć kombinować nie mogę nawet w internecie znaleźć takiego zdjęcia jako przykład, albo, żeby sprawdzić ustawienia. Więc może ktoś pomoże ? Chciałabym tylko parametry przykładowe, a już na miejscu, będę sobie radzić sama, ale chciałabym wiedzieć na czym mogę się oprzeć
Dziękuję
__________________




Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 01:25   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Czy to może się udać?

chciałabym zrobić zdjęcie w nocy, motocyklisty na tle świateł motocykla.
Czy chodzi o osobę oświetloną światłami motocykla, czy chodzi o zrobienie zdjęcia osoby ustawionej przed motocyklem z włączonymi światłami?

Tylko nie wiem, czy takie zdjęcie ma szansę wypalić
Generalnie tak, nie takie cuda ludzie robią

od jakich parametrów zacząć kombinować nie mogę nawet w internecie znaleźć takiego zdjęcia jako przykład, albo, żeby sprawdzić ustawienia.
Jeśli się nie mylę, każdy współczesny aparat ma tryb automatyczny, więc można od tego zacząć. I to nie jest żart, automatyka zrobi to, do czego jest wymyślona - postara się "średnio poprawnie" naświetlić zdjęcie. Zrobisz jedno próbne, odczytasz jego parametry, i będziesz wiedzieć od czego zacząć
Pewien kłopot może sprawić wbudowana lampa błyskowa, jeśli sobie "sama z siebie" błyśnie, więc sugeruję, żeby ją wyłączyć.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 06:03   #3
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272
Dot.: Czy to może się udać?

Bardziej myślę o osobie przed motocyklem, ale mam kilka pomysłów gorzej z realizacją
Do tej pory "bawiłam się" najczęściej w makro więc takie zdjęcia to trochę nie moja bajka tym bardziej zdjęcia w nocy, a aparatu nie trzymałam w rękach kilka lat
ISO lepiej 80 czy 100?
Jeśli chodzi o cuda to wiem, że ludzie tworzą różne, jednak niestety wiele tworzą/poprawiają też w programach graficznych chciałabym, aby zdjęcia "obroniły się" w miarę możliwości same

Oczywiście statyw i wyłączona lampa to podstawa, ale dziękuję za każdą radę


« czasami piszę z telefonu, więc proszę o wyrozumiałość w razie błędów. Mój słownik czasami ma inne zdanie niż ja :p »
__________________





Edytowane przez Angel_00
Czas edycji: 2014-04-23 o 06:10
Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 10:27   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Czy to może się udać?

Cytat:
Napisane przez Angel_00 Pokaż wiadomość
Bardziej myślę o osobie przed motocyklem, ale mam kilka pomysłów gorzej z realizacją
W czym problem
Jeśli nie jesteś pewna, jak się uda zaplanowana sesja, zrób najpierw "przymiarkę" - na spokojnie, na luzie, kilka zdjęć w celu sprawdzenia pomysłów i warunków, ale w takim miejscu, w którym będziesz robić zaplanowane zdjęcia, i w podobnym czasie od zachodu słońca. Dlaczego to samo miejsce - aby na próbach było takie samo oświetlenie zastane (np. lampy uliczne), dlaczego w podobnym czasie do zachodu - aby było/nie było nieco jasnego nieba.
Idę o zakład, że różnicy miedzy ISO100 i np. ISO80 nie zobaczysz
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 11:52   #5
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272
Dot.: Czy to może się udać?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
W czym problem
Jeśli nie jesteś pewna, jak się uda zaplanowana sesja, zrób najpierw "przymiarkę" - na spokojnie, na luzie, kilka zdjęć w celu sprawdzenia pomysłów i warunków, ale w takim miejscu, w którym będziesz robić zaplanowane zdjęcia, i w podobnym czasie od zachodu słońca. Dlaczego to samo miejsce - aby na próbach było takie samo oświetlenie zastane (np. lampy uliczne), dlaczego w podobnym czasie do zachodu - aby było/nie było nieco jasnego nieba.
Idę o zakład, że różnicy miedzy ISO100 i np. ISO80 nie zobaczysz
Właśnie problem w tym, że nie mam szansy być tam wcześniej wtedy na pewno bym poćwiczyła, jednak miejsce w którym będzie jest oddalone kilkadziesiąt kilometrów i wcześniej go nie widziałam.
sesja bardziej dla zabawy, ale nie chciałabym się skompromitować




« czasami piszę z telefonu, więc proszę o wyrozumiałość w razie błędów. Mój słownik czasami ma inne zdanie niż ja :p »
__________________




Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 18:36   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Czy to może się udać?

No to pozostaje "przybliżenie"
Podobnie oświetlone miejsce, pora, zamiast świateł motocykla światło np. samochodu - 5min, kilkanaście zdjęć, i masz odpowiedzi na swoje pytania
Uprzedzam - nie da się w ciemno powiedzieć "ustaw ISO200, t:1/2s, f:2.8", bo do jednego efektu w miejscu A będzie ok, do innego efektu będzie "niezbyt ok", a przy inny miejscu możesz dostać całkiem ciemne zdjęcie, wszystko z takimi samymi ustawieniami.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-24, 06:11   #7
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272
Dot.: Czy to może się udać?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
No to pozostaje "przybliżenie"
Podobnie oświetlone miejsce, pora, zamiast świateł motocykla światło np. samochodu - 5min, kilkanaście zdjęć, i masz odpowiedzi na swoje pytania
Uprzedzam - nie da się w ciemno powiedzieć "ustaw ISO200, t:1/2s, f:2.8", bo do jednego efektu w miejscu A będzie ok, do innego efektu będzie "niezbyt ok", a przy inny miejscu możesz dostać całkiem ciemne zdjęcie, wszystko z takimi samymi ustawieniami.

No rozumiem
Na samochodzie też nie mogę poćwiczyć bo go nie mam. no i musiałabym wyjechać poza miasto, a nawet nie wiem jak wygląda "to" miejsce, więc ciężko znaleźć podobne. No nic, będę kombinować na miejscu mam nadzieję, że coś wyjdzie.



« czasami piszę z telefonu, więc proszę o wyrozumiałość w razie błędów. Mój słownik czasami ma inne zdanie niż ja :p »
__________________




Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-04-24, 12:16   #8
MaciejW
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 72
Dot.: Czy to może się udać?

Cytat:
Napisane przez Angel_00 Pokaż wiadomość
chciałabym zrobić zdjęcie w nocy, motocyklisty na tle świateł motocykla.
Tylko nie wiem, czy takie zdjęcie ma szansę wypalić i od jakich parametrów zacząć kombinować nie mogę nawet w internecie znaleźć takiego zdjęcia jako przykład, albo, żeby sprawdzić ustawienia. Więc może ktoś pomoże ? Chciałabym tylko parametry przykładowe, a już na miejscu, będę sobie radzić sama, ale chciałabym wiedzieć na czym mogę się oprzeć
Dziękuję
Jeśli motocyklista Bedzie stał przed motocyklem a światło reflektora bedzie świecić z tyłu . Zaczął bym od otwarcie przesłony na maxa iso ustawił na około 1200 , a potem regulował czas naświetlania zaczynając od 1/30 i ewentualnie schodząc w dół .
MaciejW jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-24, 12:30   #9
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272
Dot.: Czy to może się udać?

Cytat:
Napisane przez MaciejW Pokaż wiadomość
Jeśli motocyklista Bedzie stał przed motocyklem a światło reflektora bedzie świecić z tyłu . Zaczął bym od otwarcie przesłony na maxa iso ustawił na około 1200 , a potem regulował czas naświetlania zaczynając od 1/30 i ewentualnie schodząc w dół .
Dziękuję :-*




« czasami piszę z telefonu, więc proszę o wyrozumiałość w razie błędów. Mój słownik czasami ma inne zdanie niż ja :p »
__________________




Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-24 13:30:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:29.