Problem z zapamiętywaniem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-03, 12:22   #1
scotiii
Raczkowanie
 
Avatar scotiii
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456

Problem z zapamiętywaniem


Witam
Zaznaczam na początku, że post będzie długi, bo chciałabym dokładnie wyjaśnić o co mi chodzi. Mam problem z naukami humanistycznymi. Zaznaczę, że bardzo je lubię i mnie interesują. Uwielbiam czytać, dowiadywać się nowych rzeczy. Problem polega na tym, że jeśli chcę zapamiętać daną partię materiału, nie wychodzi mi to. Humanista to dla mnie osoba posiadająca rozległą wiedzę z wielu różnych dziedzin (czyli przedmioty matematyczno-przyrodnicze też).
Mam z tym problem już od bardzo dawna. Obawiam się, że na studiach mogę coś przez to zawalić, bo czegokolwiek bym się nie uczyła-wracam do punktu wyjścia. Nie umiem robić notatek. Wszystko muszę mieć rozpisane, podzielone, pogrupowane, podkreślone, zaznaczone, żeby wyłapać najważniejsze informacje. Zabiera to bardzo dużo czasu i w efekcie skupiam się na bardzo małej części materiału i nie potrafię tego rozszerzyć i dokończyć własnymi słowami (wydaje się jakbym opanowała bardzo mały zakres, choć poświęciłam na to bardzo dużo czasu). Niby uporządkowane notatki są przejrzyste, ale mam tylko przez to świadomość, że są dobrze zrobione, bo ja wraz nic nie zapamiętałam. Dodatkowo przez porządkowanie ucinam ważne, wyszukane słowa i tekst wydaje się bardzo prostolinijny. Wydaje mi się to trochę dziecinne, że nie skupiam się na samym tekście. Niektórzy są do tego przyzwyczajeni i od razu wyłapują najważniejsze informacje, mi sprawia to trudność. Symbole wydają się ważniejsze niż sama treść. Jedynie jeśli umiem na blachę jestem w stanie odtworzyć, to czego się nauczyłam. Problem chyba polega na przeroście formy nad treścią lub nazbyt niej dokładności i dodatkowo nieumiejętności łączenia faktów, wnioskowania, myślenia.
Z drugiej strony mam świadomość, że mogę do tych notatek wrócić, ale zazwyczaj do nich już nie wracam, bo pojawiają się kolejne… Coś tu jest nie tak, w czymś popełniam błąd. Chciałabym pokazać jak duży jest to dla mnie problem. Lubię słuchać jeśli ktoś pięknie mówi, ale sama też chciałabym się tego nauczyć.
Jestem świadoma tego, że niektórzy mają wrodzone zdolności „lania wody” i przychodzi im to bardzo łatwo, naturalnie. Mam wrażenie, że czasem zbyt dokładnie się uczę i ze zbyt wieloma szczegółami, które są mało istotne. Zapamiętuję bardziej ciekawostki niż rzeczy istotne. Nie wiem czy to nie wynika z pewnej formy „lenistwa umysłowego”, żeby omijać rzeczy ważne. Choć wydają się proste, to później nic nie pamiętam.
Mam bardzo duże problemy z pamięcią. Doszukać przyczyny mogę się trochę w tym, że wypieram negatywne wspomnienia (zresztą chyba jak każdy), nie ułatwia mi to jednak (wręcz przeszkadza) w nauce. Podobno pamięć jest kształtowana przez wielokrotne powtarzanie i przede wszystkim regularność. Wiem, że za dużo rzeczy gromadzę i zostawiam na ostatnią chwilę. Każdy ma niby taką samą ilość czasu i nie wiem czy po prostu niektórzy lepiej go rozporządzają i robią rzeczy szybciej znajdując w ten sposób czas na powtarzanie? Nie sądzę, żebym miała jakiś umysł logiczny.Jeśli jednak tak już pracuje mój umysł i mimo wielu prób nie potrafię inaczej funkcjonować, to może powinnam się skupić na zadaniach bardziej logicznych i nie męczyć się przy dłubaniu z czymś do czego nie mam zdolności. Bardzo duże rzeczy po prostu rozumiem i gdzieś krążą w mojej głowię, ale nie umiem ich przekazać w jakąś spójną wypowiedź.
Niektóre rzeczy wydają mi się tak oczywiste, że je pomijam i chcę przejść jakby „do kolejnego etapu”, ale kolejnego etapu już nie ma Zauważyłam, że zbyt wiele przez to tracę. Staram się wszystko zapisać, nie ćwicząc przy tym pamięci i w pewnym momencie, pomimo młodego wieku, nie mogę sobie przypomnieć co robiłam lub zapisałam parę dni temu. Czy powinnam wzbogacić jakoś moją dietę tak, żeby mózg lepiej pracował czy zacząć jakoś go ćwiczyć (choć takie metody szybko nudzą)? A może chodzi tu o zasób słownictwa? Starając się wszystko uprościć być może nie zwracam na to uwagi. Może powinnam czytać więcej książek? Może chodzi tu o brak pewności siebie i przekonania, że to naprawdę umiem skoro tyle się uczyłam?
scotiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 14:32   #2
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Powinnaś mniej korzystać z internetu a więcej czytać książek- są już badania, że to wpływa na mózg i na sposób korzystania z pamięci.
Warto też trenować pamięć krótko i długotrwałą. Poczytaj o neurobiku.
Ważne są powtórki. Ja na studiach nie robię zbyt wielu notatek z tego, co czytam bo czytania jest tak dużo, że na wynotowanie nawet połowy materiału nie ma czasu.
Przy powtórkach po prostu korzystam ze skryptów, repetytoriów.
Właściwa dieta jest bardzo ważna. Najważniejsza jest chyba witamina D3 i kwasy omega czyli warto jeść ryby, łykać tran.
Trzeba uważać z cukrem- nadmiar cukru jest traktowany przez mózg jak neurotoksyna, powoduje stany zapalne w hipokampie czyli w ośrodku pamięci.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 19:15   #3
scotiii
Raczkowanie
 
Avatar scotiii
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Staram się już mniej korzystać z internetu i czytać jakieś fajne książki (oprócz tych do nauki). Neurobik wydaje się ciekawy, szukałam dziś o tym i nawet znalazłam jakieś ćwiczenia Nie słodzę w ogóle herbaty itp., ale i tak jem pełno cukrów, bo obecnie są prawie wszędzie: płatki śniadaniowe, w jakichś batonikach fit, dłuuuga lista Ok, w każdym razie dzięki za odpowiedź postaram się zastosować do Twoich rad i może osiągnę efekty Zaciekawił mnie pewien blog, może tam też znajdę porady.
scotiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 20:20   #4
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Jak od dawna to masz? Czy w dzieciństwie też tak było? Ja miałam problemy z koncentracją w gorszych momentach mojego życia, więc może to problem natury psychologicznej (nerwica?). I tak jak przedmówca polecam odpowiednią dietę, czytanie książek i przede wszystkim wrzuć na luz, nie musisz być wspaniałym mówcą, ważne żebyś po prostu nad sobą pracowała i robiła drobne kroczki do przodu.
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 20:33   #5
scotiii
Raczkowanie
 
Avatar scotiii
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Od bardzo dawna, ale zauważyłam to najbardziej na lekcjach historii w gimnazjum. Moje wypowiedzi były strasznie niespójne Nie poświęcałam na naukę zbyt dużo czasu, bo inne przedmioty wydawały mi się ważniejsze i ten problem zaczął się za mną ciągnąć. Nie chodzi mi o bycie mówcą, ale chciałabym dla własnej satysfakcji zrobić jakieś postępy Staram się nad tym pracować, mniej więcej wiem już na czym polega problem, bo sprawdziłam to w kilku sytuacjach. Mimo wszystko trudno pozbyć się wyrobionych wcześniej złych nawyków
scotiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 20:39   #6
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Trening czyni mistrza Skoro masz problemy z wypowiadaniem się to ja bym właśnie czytała na różne tematy, żeby powiększyć wiedzę i zasób słownictwa, możesz też uczyć się fragmentów tekstów na pamięć i recytować albo pisać pamiętnik, żeby nauczyć się spójnego formułowania myśli. Branie udziału w dyskusjach na wizażu i innych forach też może trochę pomóc
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-04, 21:11   #7
scotiii
Raczkowanie
 
Avatar scotiii
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Już i tak wydaje mi się, że jest dużo lepiej odkąd zdałam sobie z tego sprawę. Tak, wiem, że czytanie jest ważne, ale chodzi mi trochę o coś innego. Lubię czytać, ale właśnie mam problem później z formułowaniem myśli, które mam już w głowie. Brakuje mi czasem odpowiednich słów do opisania czegoś. Uwielbiam czytać proste artykuły o jakichś praktycznych rzeczach. Dużo się z nich uczę i rozumiem je. Posiadam taką wiedzę, którą nie za bardzo mogę przekazać. Przez czytanie takich krótkich tekstów nie da się powiększyć słownictwa, ale można się dużo dowiedzieć. Eh, coś za coś. Trzeba poświęcić trochę czasu na szukanie ciekawszych książek Wydaje mi się, że niektórzy mają po prostu jakieś większe zdolności jeśli o to chodzi. Mi zależy bardziej na pokonywaniu własnych barier, a nie porównywaniu się z innymi. To prawda z tymi forami. Choć udzielam się tylko czasem na kilku, to pomaga w zebraniu w całość wypowiedzi (przynajmniej w formie pisemnej)
scotiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-04, 22:09   #8
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Problem z zapamiętywaniem

Są książki uczące podstawowych "chwytów", nie musi to być super poważny podręcznik do retoryki i erystyki (choć są bardzo ciekawe ) ale pewne "szablony", które pomagają uporządkować wypowiedź. Poza tym, mów do siebie w myślach, nie uporządkujesz wypowiedzi chaotycznie myśląc.
Jak Ci szły rozprawki w gimnazjum? To sztuczna i kanciasta forma, ale postaraj się zrobić sobie plan tego, co chcesz powiedzieć właśnie taki jak do rozprawki
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-04 22:09:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:36.