Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-04-26, 08:53   #1
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051

Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc


Będę wdzięczna za pomoc, czy Znacie godne polecenia sposoby, środki, kosmetyki, łagodzące odleżyny- może na podstawie własych, szpitalnych doświadczeń, lub z innych źródeł? Jak pomóc Osobie, na nie cierpiącej?
Dziekuję serdecznie.
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 08:53   #2
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Będę wdzięczna za pomoc, czy Znacie godne polecenia sposoby, środki, kosmetyki, łagodzące odleżyny- może na podstawie własych, szpitalnych doświadczeń, lub z innych źródeł? Jak pomóc Osobie, na nie cierpiącej?
Dziekuję serdecznie.
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:00   #3
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

sudokrem, antycubit, plastry hydrożelowe gojące np. granuflex, linomag, cynk w tabletkach,solcoseryl, PC 30V Liquidum, materac przeciwodleżynowy/częsta zmiana pozycji/oklepywanie i nacieranie- żeby nie pojawiły się kolejne odleżyny
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:00   #4
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

sudokrem, antycubit, plastry hydrożelowe gojące np. granuflex, linomag, cynk w tabletkach,solcoseryl, PC 30V Liquidum, materac przeciwodleżynowy/częsta zmiana pozycji/oklepywanie i nacieranie- żeby nie pojawiły się kolejne odleżyny
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:05   #5
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Dziękuję Ci bardzo
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:05   #6
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Dziękuję Ci bardzo
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:18   #7
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Jak pisała wyżej Justy Sudocrem,pielęgniarki polecają takie specjalne plastry.Idź do apteki i powiedź,że chcesz plaster na odleżyny,są różne wymiary.To się przykleje na rany,oczywiście odpowiednio duży kawałek wycięty z całości i chyba z tego co kojarzę ok.2 dni tam może być przyklejony.
Z tego co ja kojarzę to ja miałam do czynienia z Granuflexem
Kilka linków:
http://free.med.pl/ecept/opatrunki.htm
http://www.convatec.pl/index.php?act...nuflex3&sub3=1
__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-04-26, 09:18   #8
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Re: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Jak pisała wyżej Justy Sudocrem,pielęgniarki polecają takie specjalne plastry.Idź do apteki i powiedź,że chcesz plaster na odleżyny,są różne wymiary.To się przykleje na rany,oczywiście odpowiednio duży kawałek wycięty z całości i chyba z tego co kojarzę ok.2 dni tam może być przyklejony.
Z tego co ja kojarzę to ja miałam do czynienia z Granuflexem
Kilka linków:
http://free.med.pl/ecept/opatrunki.htm
http://www.convatec.pl/index.php?act...nuflex3&sub3=1
__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-22, 21:02   #9
Bozik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

pracuję w firmie sprzedającej opatrunki i w żadnym wypadku nie można używać środków wysuszających odleżynę ponieważ to tylko pogarsza jej stan. najlepsze na odleżyny są plastry allevyn produkowane przez firmę smith&nephew które utrzymują odpowiednią wilgoć w ranie a jej nadmiar wchłaniają. plastry zakłada się na trzy dni bez zdejmowania. Pozdrawiam
Bozik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-12, 14:30   #10
medicah
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 1
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Racja - utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci na ranie jest bardzo istotne. Polecam opatrunki na bazie miodu Manuka (Activon Tube, Algivon, Activon Tulle, Actilite).
Opatrunku dobiera się w zależności od rodzaju rany (rozmiar, głębokość, ilość wysięku).
Opatrunki zapewniają odpowiednią wilgotność w ranie, a ponadto mają działanie antybakteryjne. W przypadku rany zakażonej pomogą zwalczyć infekcję, a jeśli taka nie występuje będą działały prewencyjnie.
medicah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-13, 00:17   #11
gobilek
Raczkowanie
 
Avatar gobilek
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 111
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

ja polecam aptekarską maść z witaminą A - regeneruje i nawilża skórę. : ) wiem, bo lekarz zapisał mi taką po zdjęciu gipsu z nogi - miałam straaaszne odleżyny, ale ta maść mi pomogła. cena? śmieszna, bo ok. 4 zł. no chyba, że to już poważna sprawa, to lepiej zaczerpnąć porady lekarza.
gobilek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-13, 20:42   #12
bergamotka78
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 2
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Polecam ozonellę
bergamotka78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-26, 11:34   #13
ija22
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 1
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Moja babcia (82l) miała odleżynę (dziurę w pośladku, taką, ze można było włożyć do niej małą pięść). Lekarz, który oczyszczał odleżynę chirurgicznie, powiedział, że przy jej stanie zdrowia (cukrzyca, anemia i jeszcze kilka ciekawych rzeczy...) musiałaby cały czas leżeć na brzuchu, aby próbować to wyleczyć, ale i tak marne szanse. Koleżanka mojej kuzynki pracowała 3 lata we Włoskim szpitalu jako pielęgniarka, kazała kupić IntraSite Gel i z tego robić opatrunki. Nie ma tego w polskich aptekach - znaleźliśmy to w internecie (http://sklep.zarys.com.pl/go/_info/?...d=7313&lang=pl). Efekt jest po prostu niesamowity. Dziura zarasta się w oczach. Moja ciocia, która jest pielęgniarką i na co dzień ma styczność z odleżynami, mówi, ze to jakiś cud, że rana tak ładnie się goi.
ija22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-02, 15:26   #14
aram55
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 277
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Moja mama leży juz 2,5 roku po udarze. Ostatnio przestała jeść, pić i przyjmować leki. Dokarmiana jest kroplówkami. Ponieważ zgubiła trochę ciała, zaczynaja sie robic odleżyny. Tzn dopiero na biodrach robią się placki zaczerwienione. Obawiam się, ze to poczatek odleżyn. Może wiecie jak zapobic żeby nie powstaly odleżyny?
aram55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-05, 12:14   #15
chunky_kat
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 186
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Chyba całkiem skuteczne są plastry odleżynowe, tylko nie mam pojęcia, jakie są dostępne firmy i jakie byłyby najlepsze. Moja babcia miała też specjalny materac, ale to na dłuższą metę.
Pozdrawiam.
chunky_kat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-13, 20:07   #16
aram55
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 277
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Cytat:
Napisane przez chunky_kat Pokaż wiadomość
Chyba całkiem skuteczne są plastry odleżynowe, tylko nie mam pojęcia, jakie są dostępne firmy i jakie byłyby najlepsze. Moja babcia miała też specjalny materac, ale to na dłuższą metę.
Pozdrawiam.
Moja mama leży od początku na materacu przeciwodleżynowym. Do tej pory było ok, ale teraz, jak już pisałam, schudła troche, krążenie wysiada i zaczynają się odleżyny. Ale to dopiero początki. Chciałabym jakoś zapobiec , żeby nie zrobiły sie duże odleżyny, że pięść wchodzi.
Razem z pielęgniarką wymyśliłysmy, że nakleimy plaster Granuflex. Jak zobaczył to lekarz, to nas nieźle objechał. Ponoć na takie "zdarcie naskórka" nie wolno. Ja nie chcę dopuścić do głębokich ran, a dla lekarza to "zdarty naskórek" dopiero. Czyli trzeba czekać aż zrobią się dziury?
Już nie wiem co robić
aram55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-13, 22:42   #17
chunky_kat
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 186
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Nie wiem, jak pod tym względem miała się moja babcia, ale też była chuda i leżała cały czas, a o diecie wysokobiałkowej, która pomaga w przeciwdziałaniu odleżyn nie było mowy, bo w ogóle niewiele jadła. Chyba sudocrem jest też przydatny.
Lekarz radzi, żeby nic nie robić i czekać aż się pogorszy czy zaproponował coś innego? Czekać bezczynnie jest chyba trochę bez sensu, bo chyba lepiej zapobiegać niż potem leczyć rany, a jeśli chory nie zmienia pozycji, to jak je wyleczyć, cały czas je drażniąc.
Do materaca można dodać jeszcze poduszkę przeciwodleżynową i może stosować maściami.
Bardzo mi przykro i życzę siły.
chunky_kat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-14, 16:22   #18
aram55
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 277
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Dzięki za życzenia. Ale czasem już brakuje mi sił. Przekręcana jest mama co 2h, ale ten stan postępuje. Dowiedziałam się, że jak zaczęły się robić odleżyny to tego już nie można zatrzymać. Można działać, żeby to opóźnic. Sudokremu używamy od samego początku. Maść witaminowa, oliwka,wszystko co jest możliwe. Ale najlepszy jest argosulfan - krem z zawartością srebra.
Ja zdaję sobie sprawę, że zakończy się to wiadomo czym. Ale chciałaym, żeby jak najmniej cierpiała.
O poduszce pomyślę, ale mama może leżeć tylko na bokach i nie wiem czy to zda egzamin. Spróbuję w każdym razie.
aram55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-15, 21:10   #19
Bozik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Cytat:
Napisane przez aram55 Pokaż wiadomość
Dzięki za życzenia. Ale czasem już brakuje mi sił. Przekręcana jest mama co 2h, ale ten stan postępuje. Dowiedziałam się, że jak zaczęły się robić odleżyny to tego już nie można zatrzymać. Można działać, żeby to opóźnic. Sudokremu używamy od samego początku. Maść witaminowa, oliwka,wszystko co jest możliwe. Ale najlepszy jest argosulfan - krem z zawartością srebra.
Ja zdaję sobie sprawę, że zakończy się to wiadomo czym. Ale chciałaym, żeby jak najmniej cierpiała.
O poduszce pomyślę, ale mama może leżeć tylko na bokach i nie wiem czy to zda egzamin. Spróbuję w każdym razie.
już kiedyś o tym pisałam że w żadnym wypadku nie można używać środków wysuszających odleżynę -czyli sudocremu właśnie który tak polecają niektórzy (jest on dobry w innych przypadkach ale nie na odleżyny - ponieważ to tylko pogarsza jej stan, najgorsze w przypadku odleżyn jest to że powstają one nie od zewnątrz tylko od środka ciała np od kości która uciska w jedno miejsce i niestety w tym przypadku lekarz może mieć racje bo nawet próbując leczyć samo zdarcie naskórka może się okazać że odleżyna już jest tylko jeszcze jej nie widać. Najlepszy środek na odleżyny z jakim do tej pory się spotkałam to plastry allevyn produkowane przez firmę smith&nephew które utrzymują odpowiednią wilgoć w ranie a jej nadmiar wchłaniają. Plastry zakłada się na trzy dni bez zdejmowania bez obawy że plaster zaszkodzi bo są robione tak żeby przepuszczały powietrze w skórze.
Niestety ciągłe obracanie trzeba stosować tak żeby nie powstawały nowe odleżyny (wiem że nie jest to łatwe)
Ja sama pracowałam z wieloma starszymi osobami i u niektórych odleżyny były takie że lepiej nie mówić, a to było jedyne co pomagało jeżeli faktycznie się stosowało. Oczywiście im szybciej zacznie się kuracje tym lepiej.
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam i dużo siły życzę bo wiem że to nie łatwe.
Bozik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-04-15, 21:34   #20
anuleczka2
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 1 746
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

[QUOTE=aram55;33539487]Dzięki za życzenia. Ale czasem już brakuje mi sił. Przekręcana jest mama co 2h, ale ten stan postępuje. Dowiedziałam się, że jak zaczęły się robić odleżyny to tego już nie można zatrzymać. Można działać, żeby to opóźnic. Sudokremu używamy od samego początku. Maść witaminowa, oliwka,wszystko co jest możliwe. Ale najlepszy jest argosulfan - krem z zawartością srebra.
Ja zdaję sobie sprawę, że zakończy się to wiadomo czym. Ale chciałaym, żeby jak najmniej cierpiała.
O poduszce pomyślę, ale mama może leżeć tylko na bokach i nie wiem czy to zda egzamin. Spróbuję w każdym razie.[/Q

spróbuj kupić w aptece płyn OCTANISEPT -przykładaj namoczone gaziki ,jest dość drogi .W ten sposób leczę rany na nodze męża i efekt jest zaskakujący .warto spróbować .
anuleczka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-17, 06:54   #21
aram55
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 277
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Octenisept mam od dawna, ale on służy głównie do odkażania ran. Do tej pory najlepiej sprawdza się Argosulfan (też drogi). Ja kupuję duże opakowania i jest o wiele taniej . Octenisept kupiłam cały litr a argosulfan warto kupić 400g - wychodzi taniej o połowę niż w tubkach.
Jak pisałam to nie sa jeszcze głębokie odleżyny, ale chce jakoś zapobiegać dalszemu rozwojowi.
Chociaz lekarze mówią zgodnie, że tego procesu nie da się ponoć zatrzymać. Zatem chce go spowolnić jakoś.
anuleczka2 - zwykłe rany to nie to samo co odleżyny. Mama miała bardzo duże rany na nogach , spowodowane wylewami podskórnymi. Duże jak dłoń. Skóra cieniutka pękała i otwierała się rana. Z tym sobie jakoś radzimy. Najgorsze te odleżyny
aram55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-07, 08:55   #22
Jan_Blizej_Ciebie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 19
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Witam serdecznie. Ostatnio znalazłem ciekawą stronę na ten temat - odleżyny. Jeżeli kliknie się "dobierz opatrunek, to strona zada szereg pytań i ilustracji które pomogą w zdiagnozowaniu rany, a dalej w doborze właściwego opatrunku. Do tego szereg artykułów o pielęgnacji i przyczynach powstawania. Bogate źródło wiedzy. Polecam
__________________
Blog Matyldy - dla niej
i
Blog Jana - dla niego
Jan_Blizej_Ciebie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-12, 13:56   #23
aram55
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 277
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Cytat:
Napisane przez Jan_Blizej_Ciebie Pokaż wiadomość
Witam serdecznie. Ostatnio znalazłem ciekawą stronę na ten temat - odleżyny. Jeżeli kliknie się "dobierz opatrunek, to strona zada szereg pytań i ilustracji które pomogą w zdiagnozowaniu rany, a dalej w doborze właściwego opatrunku. Do tego szereg artykułów o pielęgnacji i przyczynach powstawania. Bogate źródło wiedzy. Polecam
Dziękuję, mnie już się ta informacja nie przyda
aram55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 19:45   #24
Karolina Maria
Zadomowienie
 
Avatar Karolina Maria
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: BDG
Wiadomości: 1 469
GG do Karolina Maria
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Nie czytałam wypowiedzi przede mną, ale ważne żeby lekarz kontrolował i pielęgniarka, co się dzieje z odleżyną, żeby nie doszło do zakażenia. Sudokrem można używać dopuki nie ma przerwania ciągłości skóry, na płykie można użyć granuflex, ale ważne, żeby pielęgniarka przychodziła np. z przychodni i leczyła to fachowo.
__________________
Mój kochany TŻ
Wymianka https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...5#post48241365
Karolina Maria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-12, 15:49   #25
ramona223
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 28
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

A jak się robią ranki i skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna i łatwo ulega uszkodzeniom? Co możecie polecić?
ramona223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-31, 21:26   #26
truskaaaawka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 61
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Na skład trzeba patrzeć, jesli ma kwas hialuronowy to przyspieszy odbudowę skóry.
truskaaaawka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-04, 19:03   #27
siala1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 1
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Witam, jestem studentką pielęgniarstwa. Prowadzę badania na temat wiedzy rodziny o profilaktyce przeciwodleżynowej. Bardzo byłabym wdzięczna za wypełnienie mojej ankiety.


ankietka. pl/ankieta/164248/wiedza-rodziny-pacjentow-lezacych-na-tematprofilaktyki-odlezyn.html

Edytowane przez siala1
Czas edycji: 2014-11-04 o 19:04
siala1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-05, 13:37   #28
krys_77
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 11
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Po pierwsze to materac przeciw odleżynowy, bo bez tego wysilek daremny , plus kosmetyki do pielęgnacji skory i obserwacja czy coś się nie dzieje.

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-11-15 o 10:16 Powód: Link.
krys_77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-02, 09:51   #29
Majagoss
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 13
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

witam doskonale działa naświetlanie aparatem lightmed lub Viofor, po około 10 dniach pozostaje tylko ślad
Majagoss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-03, 11:25   #30
krys_77
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 11
Dot.: Odleżyny,pięknie proszę o sugestie i pomoc

Cytat:
Napisane przez Majagoss Pokaż wiadomość
witam doskonale działa naświetlanie aparatem lightmed lub Viofor, po około 10 dniach pozostaje tylko ślad
po około 10 dniach pozostaje tylko ślad po odlezynie?? jakaś gwarancja ze tak będzie? często odleżyny leczy się latami i trudno mi uwierzyć w wyleczenie w 10dni
krys_77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-03-10 13:50:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:06.