Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Komputery, telefony, tablety

Notka

Komputery, telefony, tablety Masz problem z komputerem, telefonem lub tabletem? Potrzebujesz fachowej porady na temat oprogramowania? Masz wiedzę i chcesz pomóc innym? Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-15, 20:23   #1
morsmordre
sajkolidżist
 
Avatar morsmordre
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Beskidy
Wiadomości: 11 771

Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka


Witam. Mam pewien problem, otóż mam 1,5 letniego laptopa (Dell Inspirion 1525), niedawno zaczęły się z nim problemy, okropnie się wiesza, nie mogę nawet filmu obejrzeć, nie mówiąc już o jakiejkolwiek pracy na nim. Nasunęła mi się pewna myśl - czy zewnętrzny dysk twardy pomógłby coś w tej sytuacji? Dodam, że skanowałam go już antywirusami, a reinstalki nie da się zrobić..
__________________
Wymieniam się

2017: 34
2018: 4
morsmordre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-15, 20:48   #2
LalkaNatalka2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 70
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez morsmordre Pokaż wiadomość
reinstalki nie da się zrobić..
Niby czemu?
LalkaNatalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-15, 21:04   #3
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

kupno dysku twardego nic ci nie da bo niby z jakiej paki? To nie jest pamięć ram która może usprawnić działanie kompa.
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-15, 21:42   #4
shiava
Zadomowienie
 
Avatar shiava
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 318
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez bzyczka1 Pokaż wiadomość
kupno dysku twardego nic ci nie da bo niby z jakiej paki? To nie jest pamięć ram która może usprawnić działanie kompa.
Dokladnie, kupic mozesz - ale nie dysk twardy, tylko pamiec RAM
shiava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-15, 23:11   #5
Akashka
Zadomowienie
 
Avatar Akashka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Stad...
Wiadomości: 1 380
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Nie rozumiem czemu nie da sie zrobic reinstalki? Skoro wczesniej chodzil ok a teraz muli i antywir nie pomaga to format na pewno pomoze
__________________



Akashka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 09:47   #6
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez morsmordre Pokaż wiadomość
Witam. Mam pewien problem, otóż mam 1,5 letniego laptopa (Dell Inspirion 1525), niedawno zaczęły się z nim problemy, okropnie się wiesza, nie mogę nawet filmu obejrzeć, nie mówiąc już o jakiejkolwiek pracy na nim. Nasunęła mi się pewna myśl - czy zewnętrzny dysk twardy pomógłby coś w tej sytuacji? Dodam, że skanowałam go już antywirusami, a reinstalki nie da się zrobić..
Zewnętrzny dysk pomoże tylko wtedy, jeśli masz zapakowany dysk wewnętrzny po brzegi (wtedy komputer może mocno mulić). Przeskanuj komputer dobrym antywirusem, usuń zbędne pliki, jeśli zajmują miejsce na dysku, przeskanuj także programem typu anty-spyware (np. Ad-Aware). Powinno pomóc
Dodatkowo prawdopodobnie przy starcie systemu uruchamia Ci się masa niepotrzebnych usług, ale jeśli nie jesteś "zaawansowana" w obsłudze komputera radziłabym nie zabijać procesów na własną rękę.
Jeżeli masz taką możliwość (czyli jeśli jest na to miejsce w płycie głównej), dokup dodatkową kość pamięci.

A jeśli nic nie pomoże (w co wątpię), to format dysku i reinstalacja systemu (która zawsze jest możliwa - chyba, że się nie ma systemu na płycie ).

Jeszcze pytanie - jakiego systemu operacyjnego używasz?
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 09:51   #7
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

ja nie mam systemu na cd bo i nie miałabym go jak wykorzystać (netbook) a na dysku i normalnie można reinstalkę zrobić.
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-16, 10:05   #8
Li O
Wtajemniczenie
 
Avatar Li O
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 2 812
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Zapominacie, że w laptopach często nie ma miejsca na dodatkową pamięć RAM. Ewentualnie można wymienić obecną na większą... No ale jeśli autorka się na tym nie zna, to niech sama najlepiej nic nie robi, bo wybór jest bardzo duży i może kupić nie taką jak potrzeba.
Radzę popytać po znajomych, czy ktoś, kto się na tym zna nie mógłby ci pomóc
__________________
Jesteś tu pierwszy raz?
Zanim o cokolwiek zapytasz przeczytaj pierwszy post lub skorzystaj z wyszukiwarki
Li O jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 10:18   #9
morsmordre
sajkolidżist
 
Avatar morsmordre
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Beskidy
Wiadomości: 11 771
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez LalkaNatalka2 Pokaż wiadomość
Niby czemu?
Płyty nie mam, a z tym kompem majstrował mój wujek zanim go dostałam i po prostu nie da się zrobić reinstalki a z ukrytej partycji się nie da, próbowałam już.

Cytat:
Napisane przez fonn Pokaż wiadomość
Zewnętrzny dysk pomoże tylko wtedy, jeśli masz zapakowany dysk wewnętrzny po brzegi (wtedy komputer może mocno mulić). Przeskanuj komputer dobrym antywirusem, usuń zbędne pliki, jeśli zajmują miejsce na dysku, przeskanuj także programem typu anty-spyware (np. Ad-Aware). Powinno pomóc
Dodatkowo prawdopodobnie przy starcie systemu uruchamia Ci się masa niepotrzebnych usług, ale jeśli nie jesteś "zaawansowana" w obsłudze komputera radziłabym nie zabijać procesów na własną rękę.
Jeżeli masz taką możliwość (czyli jeśli jest na to miejsce w płycie głównej), dokup dodatkową kość pamięci.

A jeśli nic nie pomoże (w co wątpię), to format dysku i reinstalacja systemu (która zawsze jest możliwa - chyba, że się nie ma systemu na płycie ).

Jeszcze pytanie - jakiego systemu operacyjnego używasz?
Spróbuję tego, co napisałaś Jeśli chodzi o uruchamianie się niepotrzebnych usług ograniczyłam je do minimum. A jak mogę sprawdzić czy jest miejsce na płycie głównej?

Co do systemu: Windows XP, pierwotnie była Vista, ale jak mówiłam, wujaszek mi w niem grzebał zanim go dostałam

Cytat:
Napisane przez Li O Pokaż wiadomość
Zapominacie, że w laptopach często nie ma miejsca na dodatkową pamięć RAM. Ewentualnie można wymienić obecną na większą... No ale jeśli autorka się na tym nie zna, to niech sama najlepiej nic nie robi, bo wybór jest bardzo duży i może kupić nie taką jak potrzeba.
Radzę popytać po znajomych, czy ktoś, kto się na tym zna nie mógłby ci pomóc
Popytam, mam kilku znajomych studiujących informatykę, jak sama sobie nie pomogę, to zgłoszę się po pomoc do nich.
__________________
Wymieniam się

2017: 34
2018: 4
morsmordre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 10:58   #10
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez morsmordre Pokaż wiadomość

Spróbuję tego, co napisałaś Jeśli chodzi o uruchamianie się niepotrzebnych usług ograniczyłam je do minimum. A jak mogę sprawdzić czy jest miejsce na płycie głównej?

Co do systemu: Windows XP, pierwotnie była Vista, ale jak mówiłam, wujaszek mi w niem grzebał zanim go dostałam


Popytam, mam kilku znajomych studiujących informatykę, jak sama sobie nie pomogę, to zgłoszę się po pomoc do nich.
Żeby sprawdzić czy jest miejsce na płycie głównej, trzeba zajrzeć do środka, albo zrobić tak:
sprawdzić w panelu sterowania ile masz pamięci oraz zapytać u producenta/sprzedawcy ile maksymalnie pamięci może pomieścić Twój komputer. Oba wyniki porównać
przypuszczam, że masz miejsce na dwie kości. Najproścuiej, jeśli Twój wujek lub ktoś kto się zna zajrzy do środka i sprawdzi, czy jest jeszcze wolne miejsce.

Wujaszek grzebał w Viscie aż się zrobiło XP szkoda, bo najłatwiej byłoby przeinstalować. Ale czekaj, przecież skoro wujaszek zainstalował XP, to pewnia ma płytę instalacyjną (aczkolwiek zgodnie z prawem 1 płyta= jeden użytkownik).

A co z dyskiem? Przepełniony?
Powinnaś mieć minimum 10GB wolnego miejsca na dysku, na którym działa system.

Edytowane przez fonn
Czas edycji: 2011-02-16 o 11:06 Powód: dopisek
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-16, 20:06   #11
morsmordre
sajkolidżist
 
Avatar morsmordre
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Beskidy
Wiadomości: 11 771
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez fonn Pokaż wiadomość
Żeby sprawdzić czy jest miejsce na płycie głównej, trzeba zajrzeć do środka, albo zrobić tak:
sprawdzić w panelu sterowania ile masz pamięci oraz zapytać u producenta/sprzedawcy ile maksymalnie pamięci może pomieścić Twój komputer. Oba wyniki porównać
przypuszczam, że masz miejsce na dwie kości. Najproścuiej, jeśli Twój wujek lub ktoś kto się zna zajrzy do środka i sprawdzi, czy jest jeszcze wolne miejsce.

Wujaszek grzebał w Viscie aż się zrobiło XP szkoda, bo najłatwiej byłoby przeinstalować. Ale czekaj, przecież skoro wujaszek zainstalował XP, to pewnia ma płytę instalacyjną (aczkolwiek zgodnie z prawem 1 płyta= jeden użytkownik).

A co z dyskiem? Przepełniony?
Powinnaś mieć minimum 10GB wolnego miejsca na dysku, na którym działa system.
Dziękuję za porady
Co z dyskiem? Śmieszna historia, poznikało mi mnóstwo filmów, zdjęć i innych danych z dysku i nie zwolniło się miejsce, po prostu tak jakby one dalej tam były, ale ich nie widać, kombinowałam już z ukrytymi plikami i dwóch informatyków próbowało coś z tym zrobić i nic, po prostu porażka...
__________________
Wymieniam się

2017: 34
2018: 4
morsmordre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-17, 10:22   #12
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez morsmordre Pokaż wiadomość
Dziękuję za porady
Co z dyskiem? Śmieszna historia, poznikało mi mnóstwo filmów, zdjęć i innych danych z dysku i nie zwolniło się miejsce, po prostu tak jakby one dalej tam były, ale ich nie widać, kombinowałam już z ukrytymi plikami i dwóch informatyków próbowało coś z tym zrobić i nic, po prostu porażka...
A, to inna bajka.

Czy jeśli wyszukujesz nazwy tych znikniętych plików, komputer je znajduje? Sprawdź to, najlepiej w trybie awaryjnym.

Spróbuj też opcji oczyszczania dysku:
Start - Programy - Akcesoria - Narzędzia Systemowe - Oczyszczanie dysku.

Możesz też zmienić wielkość pliku stronicowania:
Panel Sterowania - System - Zaawansowane - Wydajność (kliknąć ustawienia) - Zaawansowane
(powinien wynosić 1,5 razy więcej niz ilość posiadanej pamięci RAM, ale może być też mniejszy, np. 512MB)

Oczyścić folder "Temp" (Ustawienia lokalne/Temp).



No i defragmentacja dysku.


Mam nadzieję że nie pomyliłam ścieżek, od półtora roku nie używam XP
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-17, 19:07   #13
Tygrysiak
Rozeznanie
 
Avatar Tygrysiak
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 781
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

zgodnie z prawem to nie tak że 1 płyta = 1 użytkownik, tylko 1 licencja = 1 uzytkownik, chyba że licencja stanowi inaczej. Po prostu trzeba ją przeczytac. Możesz z danej płyty zainstalować sobie ten sam system i na 10 komputerach ale zgodnie z prawem każdy z nich musi miec własną licencję (na przykład).
Ty zapewne masz licencję na vistę skoro taki system był pierwotnie na laptopie, więc może po prostu zainstaluj vistę zamiast XP i zrób downgrade do XP jesli jest taka opcja, a jeśli nie ma to poproś kolegów (jeżeli sama nie dasz rady) żeby powyłączali Ci te wszystkie vistowe bajery. Wtedy system zacznie przypominać XP i sprawniej działać.
albo zainstaluj linuksa dobrze skonfigurowany linux jest naprawde przyjemny w obsłudze
__________________


Edytowane przez Tygrysiak
Czas edycji: 2011-02-17 o 19:09
Tygrysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-18, 13:29   #14
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Pamięć zewnętrzna - pytanie do informatyka

Cytat:
Napisane przez Tygrysiak Pokaż wiadomość
zgodnie z prawem to nie tak że 1 płyta = 1 użytkownik, tylko 1 licencja = 1 uzytkownik, chyba że licencja stanowi inaczej.
to miałam na myśli
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Komputery, telefony, tablety


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:03.