Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-11-27, 22:45   #1
Karolynn_Black
Raczkowanie
 
Avatar Karolynn_Black
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 84

Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych.


Hej!
Zastanawiam się nad wyborem studiów. Od dziecka pasjonowły mnie języki obce, których uczyłam się chętnie i szybko. Myślę nad studiowaniem lingwistyki stosowanej(ang-niem). Dlaczego nie filologia? Na lingwistyce uczymy się więcej niż jednego języka, na czym mocno mi zależy, poza tym nie chciałabym skupiać się na historii i literaturze wybranego kraju, czego jest więcej na filologiach, z tego co mi wiadomo.
Ale nie orientuję się niestety jak to jest z zapotrzebowaniem na tłumaczy ;c Czy absolwentce lingwistyki może grozić bezrobocie?
Bardzo proszę o opinie osób dobrze znających sytuację na rynku pracy, oraz studentow/absolwentow wspomnianego kierunku studiów.
Z góry dzięki, pozdrawiam
Karolynn_Black jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-28, 17:32   #2
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych.

A czy po studiach, żeby być tłumaczem nie trzeba jeszcze zdawać jakichś państwowych egzaminów? Coś mi się tak wydaje.

Plus, wiesz, że po studiach gdzie uczą języka nie trzeba być tylko albo nauczycielką w szkole, albo tłumaczem. Jest masa innych ciekawych i dobrze płatnych zawodów.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-28, 19:48   #3
201703060948
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1 422
Dot.: Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych.

Cytat:
Napisane przez Karolynn_Black Pokaż wiadomość
Hej!
Zastanawiam się nad wyborem studiów. Od dziecka pasjonowły mnie języki obce, których uczyłam się chętnie i szybko. Myślę nad studiowaniem lingwistyki stosowanej(ang-niem). Dlaczego nie filologia? Na lingwistyce uczymy się więcej niż jednego języka, na czym mocno mi zależy, poza tym nie chciałabym skupiać się na historii i literaturze wybranego kraju, czego jest więcej na filologiach, z tego co mi wiadomo.
Ale nie orientuję się niestety jak to jest z zapotrzebowaniem na tłumaczy ;c Czy absolwentce lingwistyki może grozić bezrobocie?
Bardzo proszę o opinie osób dobrze znających sytuację na rynku pracy, oraz studentow/absolwentow wspomnianego kierunku studiów.
Z góry dzięki, pozdrawiam
Zapotrzebowanie na tłumaczy jest niewielkie. [EDIT] Znaczy zapotrzebowanie jest ogromne. Ale również tłumaczy jest mnóstwo po i bez studiów językowych. Poza tym, zwykle pracuje się na własny rachunek - niewiele firm zatrudnia tłumaczy. A tłumaczenia są w Polsce kiepsko płatne.
201703060948 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-29, 13:51   #4
Karolynn_Black
Raczkowanie
 
Avatar Karolynn_Black
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 84
Dot.: Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych.

Kurczę, to nie jest pocieszające ;c Nie widzę siebie na innym kierunku, chyba że jakaś ekonomia(podobno lepiej z zatrudnieniem) + język to będzie do przebrnięcia.
Karolynn_Black jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-01, 14:55   #5
biszkopcik02c
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 46
Dot.: Lingwistyka stosowana - czy warto? Praca po studiach językowych.

Po lingwistyce niekoniecznie trzeba być tłumaczem. Korporacje tylko czekają na absolwentów, którzy znają języki. Racja, można zrobić sobie po prostu kurs i zdać CAE czy inny egzamin, ale po studiach też przyjmują. Akurat lingwistyka to dosyć "uniwersalne" studia. Tym bardziej, że uczysz się dwóch języków na raz. A jeśli języki to Twoja pasja, to dlaczego męczyć się na kierunku, który nie do końca ci odpowiada?
biszkopcik02c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-02, 01:32   #6
Karolynn_Black
Raczkowanie
 
Avatar Karolynn_Black
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 84
Skandynawistyka vs Lingiwstyka stosowana- praca w Polsce po studiach i zarobki.

Jak myślicie, czy u nas jest zapotrzebowanie na tłumaczy przysięgłych bądź lektorów języka szwedzkiego/duńskiego/norweskiego czy bardziej opłaci się tłumacz/lektor języków angielski/niemiecki?
Który kierunek jest bardziej przyszłościowy: skandynawistyka czy lingwistyka stosowana(ang-niem)?
Tak przeglądałam sobie statystyki dot. zarobków tłumaczy określonych języków i widzę, że jak ktoś tłumaczy język mniej popularny to ma szansę na większą płacę. Tylko tu się rodzi pytanie - ile takich osób potrzeba na rynku?
Bardzo proszę o radę.
@edit: a co sądzicie o połączeniu: LS(ang+niem) + podyplomowa skandynawistyka lub licencjat? Opłacałoby się?

Edytowane przez Karolynn_Black
Czas edycji: 2015-12-02 o 01:41
Karolynn_Black jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-03, 23:33   #7
mell002
Zadomowienie
 
Avatar mell002
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1 489
Dot.: Skandynawistyka vs Lingiwstyka stosowana- praca w Polsce po studiach i zarobki.

Nie ma czegoś takiego jak podyplomowa skandynawistyka.
__________________



mell002 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-04 00:33:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:40.