Kuchnia hiszpańska - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-07-05, 18:48   #1
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452

Kuchnia hiszpańska


Poszukuję na gwałt tradycyjnych przepisów z kuchni hiszpańskiej. Byłabym bardzo wdzięczna za polecenie mi jakiegoś dobrego bloga, stronki, albo jeszcze lepiej książki.

Jakie dania znacie i lubicie? Co polecacie?

Póki co znalazłam tą stronę i już mam ochotę leciec do sklepu po produkty
http://www.simplespanishfood.com/201...required-.html
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa

Edytowane przez verda
Czas edycji: 2012-07-05 o 19:46
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 22:18   #2
altai
Rozeznanie
 
Avatar altai
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kioto
Wiadomości: 745
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Moi znajomi poczęstowali mnie kiedyś szpinakiem po katalońsku, był przepyszny! a przepis prosty.

Z tego co pamiętam w przepisie były obecne:
liście szpinaku, rodzynki, orzeszki piniowe, czosnek, sól, pieprz i oliwa

Orzeszki podsmażamy na oliwie dosłownie kilka minut, dodajemy później rodzynki i czosnek - znów kilka minut i na sam koniec szpinak - przykrywamy na góra 5 minut, sól, pieprz i gotowe

Potrawa traktowana jest jako przystawka. Polecam
__________________
Niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Niczego nie pomijać. Należy uwzględniać sprzeczne informacje. Nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków.
altai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 09:24   #3
confused women
Zakorzenienie
 
Avatar confused women
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 061
Dot.: Kuchnia hiszpańska

My ubóstwiamy tortilla de patatas, kiedyś poczęstował mnie nią przyjaciel, który jest Hiszpanem-od tego czasu tortilla często gości na naszym stole. Dobra rada: nie przesadzaj z ilością jaj a ziemniaki najlepiej 'duś' pod przykryciem. I staraj się nie podlewać wodą. Aha, należy użyć dobrej oliwy z oliwek, zwykły olej nie da rady.
__________________
<3
confused women jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 10:11   #4
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Cytat:
Napisane przez confused women Pokaż wiadomość
My ubóstwiamy tortilla de patatas, kiedyś poczęstował mnie nią przyjaciel, który jest Hiszpanem-od tego czasu tortilla często gości na naszym stole. Dobra rada: nie przesadzaj z ilością jaj a ziemniaki najlepiej 'duś' pod przykryciem. I staraj się nie podlewać wodą. Aha, należy użyć dobrej oliwy z oliwek, zwykły olej nie da rady.
Jutro sie za to biorę
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 10:16   #5
confused women
Zakorzenienie
 
Avatar confused women
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 061
Dot.: Kuchnia hiszpańska

verda, pamiętaj jeszcze o baardzo wolnym ogniu, dużej ilości czasu i cierpliwości Robiąc tortille niczego nie da się przyspieszyć. Nie wiem z jakiego przepisu będziesz korzystać, ale nie pozwól aby ziemniaki pływały w jajkach-dla mnie jajka są tylko łącznikiem-taka była tortilla przygotowana dla mnie przez Hiszpana i taka jest najpyszniejsza.
__________________
<3
confused women jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-15, 09:04   #6
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Cytat:
Napisane przez confused women Pokaż wiadomość
verda, pamiętaj jeszcze o baardzo wolnym ogniu, dużej ilości czasu i cierpliwości Robiąc tortille niczego nie da się przyspieszyć. Nie wiem z jakiego przepisu będziesz korzystać, ale nie pozwól aby ziemniaki pływały w jajkach-dla mnie jajka są tylko łącznikiem-taka była tortilla przygotowana dla mnie przez Hiszpana i taka jest najpyszniejsza.
A czy mogłabym Cie prosić o ten przepis, skoro takie dobre Ci wychodzi?
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-15, 15:16   #7
confused women
Zakorzenienie
 
Avatar confused women
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 061
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Ja robię głównie na oko, ale postaram się opisać co i jak
Sładniki(na dosyć dużą tortillę-na większej patelni):
- 8 ziemniaków(niezbyt małych)
-4 jajka
-cebula
-mała łyżeczka soli
-oliwa z oliwek

Ziemniaki obieramy i kroimy w cieniutkie plasterki, cebulę w piórka. Oliwę rozgrzewamy na patelni(sporo, ok 5-6 łyżek), wrzucamy cebulę i ziemniaki, przykrywamy i smażymy(czy raczej dusimy) do miękkości pod przykryciem, na maleńkim ogniu od czasu do czasu mieszając i pilnując aby nic się zbytnio nam nie brązowiło ;-) W dużej misce rozkłócamy jaja, dodajemy sól i zawartość patelni, mieszamy. Na tej samej patelni ponownie rozgrzewamy oliwę(jakieś 2 łyżki), wylewamy masę ziemniaczano-jajeczną i smażymy-ponownie na wolniutkim ogniu, mi to zajmuje jakieś 15min, aby masa 'doszła' i pięknie się zezłociła. Teraz przystępujemy do odwrócenia tortilli.. Bierzemy duży talerz i zsuwamy tortillę na niego z patelni, surową stroną do góry. Teraz nakładamy patelnię na ten talerz i szybko odwracamy do góry nogami aby surowa część została dosmażona. No i kolejne 10-15 min smażenia, po czym zsuwamy tortillę na talerz i zajadamy

---------- Dopisano o 16:16 ---------- Poprzedni post napisano o 16:14 ----------

Moja wygląda mniej więcej tak jak na tej stronie:
http://www.eladerezo.com/eventos-gas...as-espana.html
__________________
<3
confused women jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-16, 11:45   #8
malamenda2009
Zakorzenienie
 
Avatar malamenda2009
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 623
Dot.: Kuchnia hiszpańska

polecam te stronki:
http://mirabelkowy.blogspot.com/2012...i-papryka.html
http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_.../przepisy.html
__________________
nasz dzień
malamenda2009 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-17, 10:43   #9
hanna_f
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1 671
Dot.: Kuchnia hiszpańska

hiszpańska paella! najlepiej z owocami morza.
hanna_f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-18, 09:44   #10
altai
Rozeznanie
 
Avatar altai
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kioto
Wiadomości: 745
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Polecam koniecznie gazpacho - tradycyjny, andaluzyjski chłodnik.

Prosto się go robi i jest pyszny
__________________
Niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Niczego nie pomijać. Należy uwzględniać sprzeczne informacje. Nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków.
altai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-05, 14:30   #11
aalisea
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 6
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Poszukuję na gwałt tradycyjnych przepisów z kuchni hiszpańskiej. Byłabym bardzo wdzięczna za polecenie mi jakiegoś dobrego bloga, stronki, albo jeszcze lepiej książki.

Jakie dania znacie i lubicie? Co polecacie?

Póki co znalazłam tą stronę i już mam ochotę leciec do sklepu po produkty
http://www.simplespanishfood.com/201...required-.html

Zapraszam na blog http://hejslodkiezycie.blogspot.com.es/
pozdrawiam serdecznie

---------- Dopisano o 15:30 ---------- Poprzedni post napisano o 15:27 ----------

Cytat:
Napisane przez aalisea Pokaż wiadomość
Zapraszam na blog http://hejslodkiezycie.blogspot.com.es/
pozdrawiam serdecznie

Bardzo mi smakuje gulasz z baraniny,tortilla z ziemniakow,królik i ryz,paellas,fideuas,ktore robie dosc czesto,losos z ajmejas,osmiornica po galicyjsku itd; mniam mniam

Edytowane przez aalisea
Czas edycji: 2012-12-05 o 14:31
aalisea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-06, 10:38   #12
Dominique00
Przyczajenie
 
Avatar Dominique00
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 28
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Bardzo lubię kuchnię hiszpańską i wielokrotnie przyrządzałam dania w domu. Zapraszam do siebie na bloga na paellę valencianę, tradycyjne tapasy i na wieprzowinę w sosie migdałowo-tymiankowym
__________________
Przepisy kulinarne, fotografia, podróże, odkrywanie smaków
http://www.noziwidelecblog.com
Dominique00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-06, 10:47   #13
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Również polecam tortillę i paellę (z krewetkami pycha )
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 21:33   #14
aalisea
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 6
Dot.: Kuchnia hiszpańska


Tortilla-omlet z ziemniakow i z czerwonej papryki.

Czesto ja robi moja siostra.Bardzo smaczna tortilla.Zrobilam ja wczoraj wraz z tortilla z baklazanow-palce lizac

Skladniki:
ziemniaki pokrojone w plasterki
cebula pokrojona w piórka
czerwona papryka pokrojona w kostke
sól
oliva
i oczywiscie jajka

Wykonanie:

Smazymy na oliwie pokrojone ziemniaki jakies 5 minut.Nastepnie dodajemy papryke i cebula.
Smazymy wszystko razem z beda ziemniaki miekkie.
Wyciagamy z oleju wszystkie warzywa.
Roztrzepujemy jajka,solimy i dajemy usmazone warzywa.Wymieszamy dobrze i dajemy na rozgrzany olej na parelni.Smazymy z obu stron.Przewracamy tortille za pomoca drugiego talerza.
Gotowa tortilla






Usmazone warzywa daje na papier kuchenny,albo jezeli chcesz mozesz dacna sitko.
Olej na ptelni musi byc goracy jak bedziesz dawal/la warzywa.
Patelnia jezeli jest wydrapana na amen,stara jak swiat moze ci sie przyczepic tortilla i bedzie trudno ja odwrocic.
Pamietaj,ze olej/patelnia musi byc rozgrzna.
np;wlewam jajka,ziemniaki itd;wszystko wymieszane na patelnie ogien/sila na witroceramice 9.Praktycznie do razu zmniejszam ogien na 3-4 i tak smaze do konca.
Zawsze,zawsze i praktycznie wszyscy odwracaja tortille za pomoca drugiego talerza.Przystawiasz talerz do patelni gdzie sie robi tortilla przychylisz,odwrocisz i juz!
Jezeli dasz za duzo oleju na patelnie-przed daniem warzyw jak bedziesz odwracal/la to ci sie moze wylac i byc moze poparzyc
Oleju nalej malo,tyle co tyle-byle patelnia byla tlusta-moze 1-2 lyzki


Smacznego
aalisea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 17:46   #15
baryg
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Jak deser to koniecznie Crema Catalana:

Crema Catalana

litr mleka
6 żółtek
50g skrobi kukurydzianej
150g białego cukru + kilka łyżek brązowego do posypania
skórka z połowy cytryny
gałka muszkatułowa

Mleko zagotować z gałką muszkatułową i skórką z cytryny. Przestudzić.
Żółtka z cukrem ubić do białości. Skrobię kukurydzianą rozrobić z odrobiną mleka.
Ciepłe mleko połączyć z żótkami ciągle mieszając, następnie dodać mleko ze skrobią.
Całą mieszaninę mocno podgrzać, aż do zagotowania. Jak pojawią się pierwsze bąble powietrza natychmiast zdjąć z ognia.
Ciepły krem przecierać przez sito do niewielkich miseczek. Miseczki z kremem schłodzić najpierw w temperaturze pokojowej, potem w lodówce.
Przed podaniem deser posypać brązowym cukrem, cukier skarmelizować specjalnym palnikiem lub wkładająć pod maksymalnie rozgrzaną grzałkę piekarnika na kilka minut.

Jak tapas lub danie to koniecznie coś z genialną, paprykową kiełbaską chorizo np.:

Patatas a la Riojana

Składniki

Kilogram ziemniaków
300-400g pikantna, surowa kiełbasa chorizo fresco
3 grillowane papryki piquillo
1 pikantna marynowana papryczka guindilla
1 duża cebula
1 zielona papryka
6 ząbków czosnku
tymianek, liść laurowy
papryka suszona pimenton de la vera d.o.p.
oliwa z oliwek virgen extra

Przygotowanie

Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę paprykę zieloną pokroić w drobną kostkę, cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać.
Chorizo pokroić w grube plastry, paprykę piguillo i guindilla w duże kawałki.
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać cebulę, czosnek, zieloną paprykę, dusić przez 10 minut.
Zwiększyć ogień, dodać chorizo, pozostałe papryki i smażyć dopóki chorizo się nie wytopi.
Dodać ziemniaki, przyprawy i podlać wodą tak aby prawie przykryć danie. Gotować na mocnym ogniu bez przykrycia dopóki ziemniaki się nie ugotują a woda prawie cała nie wyparuje.
Podawać bardzo gorące od razu lub po podgrzaniu. Podczas podgrzewania ziemniaki mogą się rozpaść jednak nie wpływa to negatywnie na smak dania.

Większość☠składników na hiszpańskie potrawy można dostać w Warszawie, na Mokotowie w Delikatesach Carmona lub przez internet: http://delikatesy.carmona.pl

Delikatesy mają też swój blog z ciekawymi przepisami i informacjami: http://carmona.blox.pl.
__________________
http://www.carmona.pl
baryg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 18:05   #16
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Kuchnia hiszpanska, owoce morza, chorizo, paella. Uwielbiam paella, taka prawdziwa z kurczakiem, malzami, krewetkami i chorizo. Jak tu http://lacuisinededey.blogspot.fr/20...on-my-dey.html moglabym ja codziennie chyba jesc, moje ulubione danie z kuchni hiszpanskiej.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-01-28 o 18:10
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 20:16   #17
bambinkka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 89
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Cytat:
Napisane przez Lazurowewybrzeze Pokaż wiadomość
Kuchnia hiszpanska, owoce morza, chorizo, paella. Uwielbiam paella, taka prawdziwa z kurczakiem, malzami, krewetkami i chorizo.
Paella jest świetna. Kurczak z sosem piri piri polecam z całego serca. Kiełbasa fuet niezła. Mają też super szynki. Natomiast chorizo to chyba składa się też z flaków - mnie to średnio smakowało. Ale da radę zjeść.
bambinkka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-16, 08:24   #18
pumka344
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Poszukuję sklep z żywnością hiszpańską w Lublinie.Może ktoś wie gdzie taki sklep się znajduje?
Uwielbiam hiszapńskie żarełko: fuet,chorizo,jamon serrano,paella,tortilla itd .

Dzięki za pomoc
pumka344 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-16, 13:45   #19
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Kuchnia hiszpańska

paella, tortilla, gazpacho, fuet - wszystko jadam regularnie, nie ma problemu z kupnem takiego jedzenia we Francji.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-13, 08:09   #20
asia_sh
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 1
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Po przepisy kuchni hiszpańskiej i...nie tylko, zapraszam na stronę smakhiszpanii.blogspot.co m
asia_sh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-13, 09:16   #21
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Moj przepis na gaspacho https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...2&postcount=25
i pizza chorizo

Skladniki na ciasto:
2 i 1/2 szklanki maki lub 2 szklanki maki jak maka o duzej chlonnosci
3/4 szklanki wody
1 torebka drozdzy instant
5 lyzek oliwy z oliwek, lub zwyklego oleju slonecznikowego, lub rzepakowego
1/2 lyzeczki soli
niepelna lyzeczka cukru

Skladniki na sos:
3 nieduze, lub 2 duze pomidory
1 cebula
2 zabki czosnku
czubata lyzka koncentratu pomidorowego
bazylia lub ziola prowansalskie
slodka lub ostra papryka w proszku
sol, pieprz

Dodatki:
4 duze pieczarki
kielbaska chorizo tyle, zby plasterkami pokryc pizze
1/2 zielonej papryki
1/2 zoltej papryki
1/2 czerwonej papryki
10 czarnych oliwek
starty zoty ser
kawalek sera mozarella (fakultatywnie)

Przygotowanie ciasta na pizze

Zagrzac wode, powinna byc lekko ciepla nie goraca, zeby nie zabic drozdzy (uwaga temperatura 30 stopni i ponad 30 stopni zabije drozdze), wsypac do niej niepelna lyzeczke cukru i lyzke maki, oraz wsypac drozdze instnt, wymieszac, zeby wszystko sie rozpuscilo.

Do miski wsypac make i pol lyzeczki soli oraz wlac olej. Jak drozdze zastartuja, nie trzeba czekac az drozdze wyrosna, dodac je do maki, soli i oleju i wszystko razem zagnesc na jednolita mase. Zagniatamy przez 7 minut. Ciasto powinno byc elastyczne i nie lepic do rak, konsystencja
ciasta powinna byc jak ciasta na pierozki.

Nastepnie obsypac kulke ciasta maka, przykryc miske scierka i pozostawc ciasto do wyrosniecia. Ciasto powinno podwoic swoja objetosc, jak podwoi, tzn., ze jest juz odpowiedno wyrosniete (z reguly zanim przygotuje sos i pieczarki, to juz ciasto jest odpowiednio wyrosniete).

Jak ciasto bedzie roslo, to przystepujemy w tym czasie do przygotowania sosu.

Przygotowanie sosu

W niewielkim garnku lub rondelku zeszklic na oleju pokrojone w drobna kostke cebule i czosnek.

Nastepnie dodac do tego, najlepiej obrane ze skorki pomidory. Przed obieraniem pomidorow ze skorki wlozyc je na troche do wrzacej wody, to skorka praktycznie sama z nich bedzie schodzic. Jak ktos nie ma ochoty to moze pomidorow nie obierac.

Doprawic przyprawami, jak w skladnikach sosu. Jak pomidory beda juz miekkie to wziac praske do ziemniakow (taka jak do purée) i sprasowac nia wszystko na jednolita mase. Nastepnie dodac do sosu 1 czubata lyzke koncentratu pomidorowego, dokladnie wymieszac i gotowe.

Przygotowanie dodatkow i pizzy.

Pieczarki obrac, umyc, pokroic na plasterki i usmazyc na patelni na oleju, dorzucic je do sosu. Wszystko razem wymieszac.

Wyrosniete ciasto na pizze rozwalkowac na kawalku papieru sniadaniowego lub na kawalku folii aluminiowej, wielkosci blaszki od piekarnka. Wylozyc rozwalkowane ciasto razem z papierem siadaniowym na blaszke od piekarnika.

Na wierzch ciasta wylozyc rownomiernie sos z pieczrkami. Ulozyc na tym papryke pokrojona w cienkie paski i chorizo pokrojone w rondelki, oraz oliwki, nastepnie posypac pizze szczodrze startym zoltym serem (ja na taka pizze daje 200 g startego zotego sera emmental), oraz pokrojona w drobna kostke mozarelle (fakulatywnie).

Piec w 180 stopniach z termoobiegiem, przez okolo 20 minut.
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 07:35   #22
Kucharka2013
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 900
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Hmmm fajny przepis, właśnie dziś palnuje zrobić na kolację jakąś pizze, chyba zrealizuje z tego przepisu, bo szukam czegoś nowego ciekawego.
Kucharka2013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-17, 09:51   #23
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Paella
skladniki:
2 szklanki ryzu (najlepiej specjalnego do paelli np. Arborio)
3 lub4 szklanki bulionu z kurczaka, takiego z kostek rosolowych
1 duza cebula
2 duze zabki czosnku
1 duza zielona papryka
1 duza czerwona papryka
6 sredniej wielkosci pomidorow
3/4 szklanki mrozonego zielonego groszku
9 maczug kurczaka
18 krewetek krolewskich (podgotowanych, czyli tych rozowych w pancerzach)
1/2 litra malzy
250 g kalamarow w rondelkach
20 cm kielbaski chorizo
przyprawy: sol, pieprz, szafran

Specjalna patelnia do paelli lub duzy wok.

Krewetki, malze i kalamary umyc. Jak uzywacie mrozonych kalamarow i krewetek to najpierw je rozmrozic.

Malze dobrze wyszorowac szczotka i jak trzeba to i pomoc sobie nozem. Wszystkie otwarte malze wyrzucic, takze te ktore otworza sie przy ich szorowaniu. Jak malze sa juz oczyszczone, to wysarczy je przepulkac woda. Malze ugotowac w garnku w wodzie, wody okolo 1 szklanki i nie wiecej niz pol garnka malzy, bo malze w gotowaniu otworza sie i podwoja swoja objetosc. Gotowac tyle, zeby malze otworzyly sie (trwa to krotko 5-7 minut). Odkryc pokrywke i pomieszac malze, to sie otworza niektore jeszcze zamkniete. Nieotwarte malze i puste skorupki wyrzucic. Malzy, ktore beda bez skorupek, nie wyrzucamy, je takze razem z tymi ze skorupkami dajemy do paella.

Pokroic w drobna kostke cebule i czosnek. Pokroic w cienke paski papryke. Pomidory zanurzyc na chwile we wrzacej wodze, obrac ze skorki, przekroic na pol, odpestkowac, pestki wyrzucic, a miazsz pomidora po odpestkowaniu pokroic na drobne kawalki.

W specjalnej patelni do paellli lub woku, na oliwie z oliwek podsmazyc cebule i czosnek, nastepnie dodac do tego papryke, przez chwile podsmazyc i na koniec dodac do tego pomidory, przez chwile pdsmazyc.

Oddzielnie na normalnej patelni na oliwie z oliwek podsmazyc maczugi kurczaka. Pod koniec podsmazania kurczaka, dodac pokrojona w rondelki kielbaske chorizo, niech sie troche z kurczakiem podsmazy i razem nada kurczakowi troche inny "paellowy" smak.

Do podsmazonych warzw dodac ryz, przez chwile podsmazy ryz z warzywami ciagle mieszajac. Nastepnie zalac ryz z warzywami 3 szklankami bulionu, 4 szklanke trzymac z boku, gyby trzeba bylo dodatkowo podlac bulionem paelle w trakcie smazenia i dodac do tego podsmazonego kurczaka i chorizo, oraz mrozony zielony groszek, krewetki, malze i kalamary.

Doprawic sola, pieprzem i szafranem. I smazyc przykryte 1 warstwa folii aluminiowej, od czasu do czasu mieszajac od dna, az sie cala woda z paelli wygotuje i ryz bedzie miekki.

Podawac w patelnii do paelli (lub woku), na ktorej sie smazyla udekorowana polowkami cytryny (liczyc 1/2 cytryny na osobe) i bialym wytrawnym winem.

Dla ulatwienia w przepisie mozna uzyc gotowej mrozonki owocow morza, w ktorej skladzie sa malze bez skorup i krewetki bez pancerzy, oraz rondelki kalamarow, taka mieszanke po rozmrozeniu i przepulkaniu woda, dajemy prosto na patelnie. Wtedy, paella sie tak ladnie nie prezentuje, ale jest o tyle latwiej, ze nie trzeba czyscic i gotowac oddzielnie malzy.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-09-17 o 19:43
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-17, 12:44   #24
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Hola!
Tradycyjna hiszpańska paella jest robiona bez chorizo. Chorizo w paella to wymysł francuzow albo anglikow.
Poza tym sangria do picia, tapas na wiele rożnych sposobów, churros smażone na głębokim oleju i okropnie kaloryczne ale warte spróbowania, pisto manchego-takie jakby ratatuille ale z boczkiem, chorizo i jajkiem, empanada ciasto z nadzieniem tunczykowym, sardynkowym albo chorizo.
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-17, 13:26   #25
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Nie wiem, byc moze masz racje, ze to francuski wymysl, z tym, ze Hiszpanie we Francji robia czesto z chorizo, nie zawsze, ale najczesciej. Spotkalam sie tu takze z paella robiona z krolikiem, takze przez Hiszpanow. Ja robie w sposob, jaki podalam w przepisie, byc moze nie jest to w 100% tradycyjna paella, a jej "sfrancuszczona" wersja, ale nam smakuje.

Sangrie i tapas lubie. Restauracje tapas ostatnio bardzo modne na calym swiecie. Churros smaczny, budek przy parkach i plazach w Marsylii z nim nie brakuje. Wiec kupujemy czesto w godzinach podwieczorku, jak gdzies obok jest akurat budka z churros, troche podobne do naszych paczkow, tluste, ale dobre. Sama ich nie robie.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-09-17 o 13:34
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-17, 13:52   #26
kata_87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 81
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Z dań kuchni hiszpańskiej to ja lubię najbardziej quesadillę, czyli placki tortilli zapiekane z serem i ew. innymi dodatkami (szynka, kurczak, jakieś warzywa). Najbardziej jednak lubię z samym serem i do tego sosik śmietankowy. Pyszności! Ale tortillą z ziemniakami i chorizo też nie pogardzę
kata_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-18, 09:24   #27
PepperPunch
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 22
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Moim faworyci to gazpacho i sosy mojo z canarian potatoes
PepperPunch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-18, 14:33   #28
cerasi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 55
Dot.: Kuchnia hiszpańska

a co to za sos, ten mojo?
cerasi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-19, 08:18   #29
PepperPunch
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 22
Dot.: Kuchnia hiszpańska

Cytat:
Napisane przez cerasi Pokaż wiadomość
a co to za sos, ten mojo?
Sosy mojo mialam okazje sprobowac na Wyspach Kanaryjskich. Zostaly one podane na zimno do ziemniaczkow (canarian potatoes) - jeden zielony a drugi czerwony (oba przepyszne!). Podstawa jest oliwa z oliwek, czosnek, kumin; zielony jest na bazie kolendry, natomiast czerwony zazwyczaj czerwonej papryki z chili – składników nadających im przepieknych kolorow. Smak zalezy glownie od proporcji poszczególnych składników.
PepperPunch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-19, 10:35   #30
koralik89
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 9
zupka kastylijska

bardzo lubię zupy hiszpańskie i polecam Wam zupę kastylijską z chipsami serrano 15 minut i macie fajną zupkę http://wrzacakuchnia.pl/przepisy/zup...psami-serrano/
koralik89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-07-04 01:12:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:52.