Droga do prawnika. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-23, 19:05   #1
DorosnijJuz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 7

Droga do prawnika.


Stoję właśnie przed ciężkim wyborem, wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. W przyszłości chciałabym zostać prawnikiem, ale wiem, że trzeba włożyć w to wiele pracy i wysiłku. Chciałabym się poradzić do jakiej szkoły się teraz wybrać, o jakim profilu, potem studia, no i jak to jest z tymi aplikacjami. Może ktoś wie dokładniej, jak to wygląda. Byłabym wdzięczna za każdą radę.
DorosnijJuz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-23, 19:28   #2
ishtar
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 648
Dot.: Droga do prawnika.

Na pewno przyda Ci się profil humanistyczny z rozszerzoną hitorią, wosem i łaciną. Byłam na studiach prawniczych, skończyłam klasę humanistyczną (ale to było kilka ładnych lat temu, zdawałam jeszcze stara maturę), ale szczerze mówiąc niewiele to pomaga. Na studiach prawniczych jest kucie, kucie, kucie. Akty prawne, kodeksy, które często trzeba znać prawie na pamięć, więc jeśli szybko zapamietujesz powinno byc ok.

A teraz nie wiem jakie są wymagania zdawania na maturze by móc startować na wydział prawa, tutaj muszą wypowiedzieć się młodsze koleżanki...

A aplikacje? Szczerze - moze byc ciężko. Wiele zależy od szczęścia w wciąż więle od znajomosci, pomimo tego, że zabroniono nepotyzmu. Po zdaniu egzaminu na aplikację, zgłaszasz się do izby adwokackiej, która nie może Ci nie dać namiarów na kancelarię, która powinna Cię przyjąć. Ale ta kancelaria np. moze znajdować się na drugim końcu Polski. Często pracujesz za darmo, albo za jakieś minimalne kieszonkowe i spróbuj się utrzymać jeśli faktycznie będziesz musiała jechać na drui koniec Polski.
Ja nie pracuję w zawodzie, ale takie rewelacje słyszałam od znajomych. Pewnie często sa nieco przerysowane, ale zawsze jakieś ziarno prawdy jest. Poczytaj sobie forma studentow prawa

Absolutnie Cię nie chcę zniechęcać, bo jeśli marzysz o tym zawodzie, to na studiach na pewno sobie poradzisz, a jeśli włożysz w nie sporo pracy (i po pierwszym roku bedziesz sie kręcić wokół kancelarii, np. w wakacje na jakiś praktykach) to powinno byc ok
ishtar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-23, 20:18   #3
olsen16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 20
Dot.: Droga do prawnika.

Jeśli chodzi o szkołę ponadgimnazjalną to wsio ryba jaki profil do matury i tak musisz uczyć się sama, podobnie jak do egzaminu na studia. Jeśli chodzi o same studia to na prawie rzeczywiście jest sporo nauki ale też nie ma co demonizować. Co do wysyłania na drugi koniec polski w ramach aplikacji to nie raz już podobne bzdury słyszałam, prawda jest taka że szukasz sobie patrona a jeśli nie znajdziesz to dziekan właściwej rady adwokackiej a nie izby ma obowiązek tobie wyznaczyć w okręgu twojego zamieszkania a nie na drugim końcu polski. Są osoby które pracują za darmo a są takie które zarabiają, w mojej ocenie warto zainwestować w te 3 lata bo później zwróci to się na pewno
olsen16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-23, 20:42   #4
Juliette88
Zadomowienie
 
Avatar Juliette88
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 672
Dot.: Droga do prawnika.

Jeżeli chodzi o profil to najlepiej humanistyczny i matura obowiązkowo na poziomie rozszerzonym, bo konkurencja na studia duża. Jako przedmiot do wyboru WoS, albo historia.

Same studia to 5 lat kucia, jest ciężko, ale trzeba się bardzo postarać, żeby wylecieć

Po obronie dyplomu możesz zdawać na aplikację. Egzamin to obecnie koszt 670 zł. W tym roku egzamin na aplikację ogólną (sędziowską i prokuratorską) był 24 lipca, a na prywatną (adwokacką, radcowską, notarialną) pod koniec września.
Juliette88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:17.