chce załozyc gabinet masazu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Masaż

Notka

Masaż Miejsce dla osób, które interesują się masażem wyszczuplającym i zdrowotnym. Dołącz do nas, podziel się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-03-07, 14:22   #1
apsikus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 2
GG do apsikus

chce załozyc gabinet masazu?


hej jestem tutaj pierwszy raz, chciałbym sie dowiedizec co mi jest potrzebne do załozenia własnego gabinetu, prócz dyplomu Fizjioterapeuty, jak wogóle funkconuje taki gabinetacha i jeszcze jedno gdzie moge znalezc jakies ksiązki o masazu wyszczuplająco-modelującym... dziekuje z góry
P.S.
powodzenia w dalszych sukcesach..
apsikus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-03-08, 20:42   #2
Piotr
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 708
Re: chce załozyc gabinet masazu?

Myslę że pytanie dobre nie tylko w przypadku masażu. Na początek kilka uwag w punktach:
- Pytanie podstawowe - jaki to ma byc gabinet, w jakim kierunku, bo od tego dużo zależy?
- Masaż mozna wykonywać jako usługi kosmetyczne lub jako usługi medyczne. Od tego zalezy regon, NIP itd., no i wiele innych spraw: forma rozliczenia, opłaty, Sanepid itd.

Jeżeli ma to byc gabinet masazu w kierunku kosmetyki to warto zrobic dobry kurs dotyczący np. drenazu limfatycznego, masażu tk. łacznej warto sie pokusić także o jakis kurs masażu stricto relaksacyjnego.

Potem reklama, foldery, oczywiście na początku sprzęt do masażu.

Najwięcej jednak osób przychodzi z polecenia i tu rzecz jasna potrzeba czasu.

Drugie pytanie.

Na temat masażu wyszczuplacącego lub modelujacego nie ma wielu publikacji. Warto kupowac Nowosci w Kosmetyce np. Empik, sa tam regularne artykuły nt. masażu. W Magazynie Medycyna Estetyczna wyszły pierwsze publikacje dotyczące Klinicznego zastosowania masazu w medycynie estetycznej i chirurgi plastycznej oraz w terapii botulinowej. Warto sięgnąc po książkę Drenaz Limfatyczny Adama Zborowskiego. Z mojej strony zapraszam do planowanej publikacji : Masaż w kosmetyce, Med. Estetycznej i Chirurgii, ale jeszcze troche czasu to potrwa.

Życzę miłego początku. Pozdrawiam.
Piotr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-23, 14:10   #3
wanted27
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 1
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Witam Piotrze
mam do Ciebie pytanie
tak samo jak koledze umamil mi sie pomysl zalożenia gabinetu masażu lecz troche innego, a chodzi mi dokładnie o swiadczenie usług masażu za pomocą łożek nefrytowych, pewnie cos na ten temat słyszałeś i w tej kwesti mam pytanie :
czy swiadczenie takich usług przy pomocy tych łożek nie bedzie kolidować z brakiem wyksztłcenia w tej branży
- i czy potrzebuje przebycia jakiegos szkolenia lub podjecie nauki w tym kierunku
pytania te kieruje z tego powodu gdyż z tego co slyszalem to nie trzeba miec wyksztalcenia aby swiadczyc uslugi masażu z tym sprzetem
- lozka te sa sprzedawane osobom prywatnym np moj tesc takie nabyl po serii zabiegów w salonie masazu, jest zadowolony, twierdzi ze dolegliwosci ktore u niego wystepowaly przeszly mu
Prosze odpowiedz na moje pytania
z gory dziekuje
wanted27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 16:51   #4
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Odkurzam wątek..
Z pytaniem czy po licencjacie z fizjoterapii i kursie masażu klasycznego z elementami masażu spotowego mogę otworzyć swoją działalność? Nie chodzi mi póki co o otwarcie gabinetu masażu, ale o to żebym mogła się legalnie ogłaszać i zarabiać.. żeby się skarbówka nie doczepiła..
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-12, 07:47   #5
T001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 9
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Pewnie że możesz otworzyć działalność związaną z masowaniem. Nie wiem tylko dokładnie jak się sprawa ma z masażem leczniczym.. Wiem że technik masażu może robić masaż leczniczy ale czy twój licencjat też to obejmuje to nie wiem na 100%... Ale masaż relaksacyjny możesz uskuteczniać na DG po zwykłych kursach.
__________________
Szykuje się do otwarcia własnego gabinetu
Już niedługo
T001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 04:13   #6
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Cytat:
Napisane przez onlyyhope88 Pokaż wiadomość
Odkurzam wątek..
Z pytaniem czy po licencjacie z fizjoterapii i kursie masażu klasycznego z elementami masażu spotowego mogę otworzyć swoją działalność? Nie chodzi mi póki co o otwarcie gabinetu masażu, ale o to żebym mogła się legalnie ogłaszać i zarabiać.. żeby się skarbówka nie doczepiła..

Oczywiście możesz
I z własnego doświadczenia podpowiem, byś od razu rejestrowała działalność medyczną i paramedyczną (dwa nr, PKD)
T001 jest w błędzie, technik masażysta nie może wykonywać (legalnie) masażu leczniczego, natomiast osoby z wykształceniem wyższym (fizjoterapia, rehabilitacja) maja do tego uprawnienia.
Życzę powodzenia

ps. do odpowiedzi Piotra, nie będę się ustosunkowywać, bo od 2004 roku przepisy w tej materii zmieniły się znacznie

Edytowane przez kajasiak
Czas edycji: 2010-08-15 o 04:15
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 09:33   #7
T001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 9
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Kajasiak jak to technik masażysta nie może wykonywać masażu leczniczego?? Jeżeli by nie mógł to niby czym by się różnił od osoby po zwykłym kursie??
Inaczej na wyższej uczelni nie masz tylu h masażu co w technikum więc technik jest jedyną opcją która daje przygotowanie do wykonywania masażu leczniczego. Szkoła wyższa okej ale tam nie masz przygotowania tylko do masowania ale do obsługi także całego sprzętu gabinetowego.
Jak dla mnie to Ty jesteś w błędzie ale sprawdzę to bo aż mnie zaskoczyłaś
Dla uściślenia link:
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=...my=459&ma=6009
__________________
Szykuje się do otwarcia własnego gabinetu
Już niedługo

Edytowane przez T001
Czas edycji: 2010-08-15 o 12:03
T001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-15, 13:04   #8
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Przepraszam, wprowadziłam w błąd trochę zwalę to na zamieszanie jakie panuje w ministerstwie w związku z regulacjami ujednolicenia zawodów medycznych z UE i nieustającymi zmianami jakimi nas zarzucają.
Oczywiście chodzi o osoby li tylko po kursach masażu.Te osoby tracą możliwość wykonywania zawodu. W pierwszej wersji przepisy obejmowały wszystkich , którzy nie ukończyli studiów wyższych głównie techników fizjoterapii i ci faktycznie zostają z ręką w nocniku.

Przepraszam,że namieszałam
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 13:45   #9
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Hmmm no to teraz już i ja się pogubiłam.. na tej stronie co wysłał T001 jest napisane, że trzeba mieć magistra fizjo albo technika masażystę.. to jak to w końcu jest w rzeczywistości?
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 14:00   #10
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Cytat:
Napisane przez onlyyhope88 Pokaż wiadomość
Hmmm no to teraz już i ja się pogubiłam.. na tej stronie co wysłał T001 jest napisane, że trzeba mieć magistra fizjo albo technika masażystę.. to jak to w końcu jest w rzeczywistości?
Zarówno technik masażysta jak i fizjoterapeuta (lic.mgr) mogą prowadzić własną DG.

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=...y=131&ma=06632
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 16:04   #11
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

ok dzięki śliczne za odpowiedzi
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-15, 16:18   #12
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Cytat:
Napisane przez onlyyhope88 Pokaż wiadomość
ok dzięki śliczne za odpowiedzi
Nie ma sprawy i przepraszam jeszcze raz za wcześniejsze zamieszanie

Jeśli jeszcze mogę Ci coś podpowiedzieć, bo rozumiem,ze masz licencjat z fizjo.
Rejestrując działalność wrzuć sobie jako działalność główną 86.90A - działalność fizjoterapeutyczna, a jako dodatkowe 96.04Z, 86.90D - odpowiednio: poprawa kondycji fizycznej i zdrowia, oraz działalność paramedyczna.
Tak zarejestrowana działalność, teraz pozwoli Ci wykonywać zabiegi w domu pacjenta, a w przyszłości, bez problemu będziesz mogła otworzyć gabinet, bez biegania po urzędach
Pamiętaj jednak o różnej wysokości podatku od każdej z tych działalności.
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 16:24   #13
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

chodziło mi raczej o otwarcie czegoś z masażu.. bo ogólnie fizjo to był mój najgorszy wybór i teraz idę na nowe studia i chcę później połączyć z nowym kierunkiem masaż..

nic się nie stało z tym zamieszaniem
i jeszcze raz wielkie dzięki.. będę przynajmniej wiedziała na przyszłość
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 16:31   #14
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Jenyyyyyyyy, jak mam Ci powiedzieć ,ze korzystniejsze jest zarejestrowanie fizjo, a w ramach wykonywać masaż.

działalność fizjoterapeutyczna jest zwolniona z Vat.
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 16:50   #15
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

ahaaaaaaaaa że to o to chodziiiii.. hihihi dzięki bo ja to niezorientowana jestem
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 16:53   #16
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

uffffffff no to już wiesz

chyba,ze i nam dowalą kasy fiskalne
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 17:22   #17
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

a nie orientujesz się jak to jest z gabinetami kosmetycznymi? i czy jak coś to lepiej odrazu otworzyć masaż z kosmetyką czy później przekształcać/poszerzać DG o kosmetykę?
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 17:32   #18
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Niestety tu nie pomogę, nie mam pojęcia jakie kwalifikacje trzeba mieć by zajmować się kosmetyką, a co za tym idzie nie wiem, czy można otworzyć działalność bez papierka.
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 17:38   #19
onlyyhope88
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: okolice Łodzi - Łask:)
Wiadomości: 1 407
GG do onlyyhope88
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

jakiś czas temu trzeba było mieć tylko licencjata.. no ale muszę się dowiedzieć dokładnie i wtedy dopiero myśleć
chociaż mówią, że otworzyć można wszystko bez żadnych kwalifikacji tylko ludzi odpowiednich trzeba zatrudnić
no nic jeszcze raz dzięki za wszystko
onlyyhope88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-15, 17:40   #20
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Powodzenia
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 20:42   #21
T001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 9
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Otworzyć możesz DG bez papierka. Ale pracować w nim to już musisz mieć papier w razie kontroli lub nikomu nie życząc jakiegoś nieszczęścia i posłania cię do sądu przez niezadowolonego klienta... Wtedy bez papierka masz mówiąc krótko.."pozamiatane" Co do kasy fiskalnej to obiło mi się o uszy że już od stycznia maja je mieć gabinety fizjo reha itp oraz adwokackie firmy. Więc rejestracja DG z opcją fizjo może być krucho..:/ Ja proponuję działalność paramedyczną co chyba w obecnej chwili kasą fiskalną nie jest zagrożone
__________________
Szykuje się do otwarcia własnego gabinetu
Już niedługo
T001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 19:11   #22
kajasiak
Raczkowanie
 
Avatar kajasiak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 129
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Z branży medycznej póki co kasy dotyczą lekarzy (w tym lekarzy rehabilitacji) a nie masażystów i rehabilitantów .
Nie oszukujmy się, nie można porównywać dochodów masażysty, który jeździ na domówki i stomatologa.
Kasy obowiązują po przekroczeniu bodajże 80.000 zł, wiec wielu małym gabinetom masażu czy fizjo to dłłłluuuuugo grozić nie będzie.
kajasiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-03, 14:21   #23
Dzika Ropucha
Zadomowienie
 
Avatar Dzika Ropucha
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 1 301
GG do Dzika Ropucha
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Ooo ciekawy jak dla mnie temacik. Ja jestem po licencjacie z fizjo. Teraz idę na podyplomowe studia z masażu w odnowie biologicznej-rok. I chcę następnie otworzyć własną działalność..Chcę żeby to były masaże-klasyczny sportowy relaksacyjny.Może zacznę na początek od latania po pacjentach itd. Tylko ja tak trochę ciemna jestem co jak i po kolei się robi żeby otworzyć DG...
Muszę sie zorientować i może mi się uda
__________________
13.08.2010- Razem
09.2011- Zaręczyny
29.06.2013- Ślub

12.03.2015 II Kreski
Dzika Ropucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-22, 08:45   #24
rangerwalker35
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Witajcie

Ja również noszę się z pomysłem otwarcia takiego gabinetu masażu tyle że z fotelami masującymi.Nie mam żadnego wykształcenia w tym kierunku.Chciałam zapytać czy muszę mieć skończony kurs czy wystarczy zatrudnić wykwalifikowanego masażystę lub masażystkę?

Bardzo dziękuję za wszelkie porady
pozdrawiam
Anka
rangerwalker35 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-09, 14:02   #25
SekretPoint
Przyczajenie
 
Avatar SekretPoint
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4
GG do SekretPoint
Thumbs up Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Jestem wprawdzie technikiem fizjoterapii, ale nadal pracuję w swoim zawodzie, mam jednak w planach licencjat
SekretPoint jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-07, 16:45   #26
Msiak44
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Witam wszystkich .Moje pytanie również dotyczy wyżej postawionego pytania .Chcę założyć sobie gabinet masażu typu lomi lomi ,nuri nuri .Od czego powinnam zacząć i co po kolei zrobić ,gdzie co załatwić .Mam lokal Muszę otworzyć na siebie działalność .Jeśli jest ktoś kto ma taki interes to proszę o pomoc .Masowałam w takim studio mam pojęcie o tym nie mam kursów .Gdybym chciała jeszcze kogoś zatrudnić to co powinna wiedzieć lub czy byc przeszkolona taka osoba .No i sanepid i inne potrzebne rzeczy co powinnam wiedzieć .dziękuję za informacje .Pozostawiam e-maila tam również proszę o odp.magdaem720@interia.pl.:pazur ki:
Msiak44 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 14:18   #27
Pejsik
Raczkowanie
 
Avatar Pejsik
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 197
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Cytat:
Napisane przez Msiak44 Pokaż wiadomość
Witam wszystkich .Moje pytanie również dotyczy wyżej postawionego pytania .Chcę założyć sobie gabinet masażu typu lomi lomi ,nuri nuri .Od czego powinnam zacząć i co po kolei zrobić ,gdzie co załatwić .Mam lokal Muszę otworzyć na siebie działalność .Jeśli jest ktoś kto ma taki interes to proszę o pomoc .Masowałam w takim studio mam pojęcie o tym nie mam kursów .Gdybym chciała jeszcze kogoś zatrudnić to co powinna wiedzieć lub czy byc przeszkolona taka osoba .No i sanepid i inne potrzebne rzeczy co powinnam wiedzieć .dziękuję za informacje .Pozostawiam e-maila tam również proszę o odp.magdaem720@interia.pl.:pazur ki:
Również podpinam się do prośby : voth@wp.pl
__________________
"Sodomitą to może być byle żak, mnich, żebrak, chłop czy inny łazęga. O książętach i dostojnikach Kościoła mówimy natomiast, że w sprawach miłości cielesnej wznoszą się ponad zwyczajowe standardy kultywowane przez większość społeczności." - Ja Inkwizytor. Wieże do nieba (Jacek Piekara)
Pejsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-02, 09:23   #28
katenga
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 6
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Ranger, wystarczy że zatrudnisz specjalistów, nie musisz się znać na tym co sprzedajesz aczkolwiek bardzo to ułatwia sprawę
katenga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-14, 14:48   #29
gkurtz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 3
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

A czy można taki gabinet założyć we własnym domu?
gkurtz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 08:59   #30
Sonea21
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 25
Dot.: chce załozyc gabinet masazu?

Jeśli masz ku temu sprzyjające warunki, odpowiednie pomieszczenie spełniające wymogi to raczej nie ma przeszkód. Musisz pamiętać też o dobrym wyposażeniu, co stanowi nie lada wyzwanie.
Sonea21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Masaż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-03-22 09:45:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:53.