Matura 2014 :) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2012-05-11, 21:45   #31
Inspire
Kuźnia inspiracji
 
Avatar Inspire
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 30 455
Dot.: Matura 2014 :)

No i nauczyć się, jak dobrze analizować fragment.
__________________
Recenzuję w KWC
i na rossnecie


WYMIANA
Inspire jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-11, 21:45   #32
AnMra
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 362
Dot.: Matura 2014 :)

Nadis, właśnie obawiam się, że przy moim dalszym pomijaniu lektur typu "Potop" czeka mnie taka nerwówka przed samą maturą . Też byłam laureatką z polskiego w gimnazjum, ale teraz te pisanie pod klucz, brak możliwości wyrażenia własnego zdania w wypracowaniu, sprawiły, że znielubiłam ten przedmiot. No i ciężko się zmobilizować, jeśli nie wiążemy przyszłości z czymś humanistycznym...
AnMra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-11, 22:03   #33
Misia9529
Raczkowanie
 
Avatar Misia9529
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 214
Dot.: Matura 2014 :)

Witam i ja! Ja również za 2 lata piszę maturę, ale nie myślę o niej jeszcze tak na poważnie, a tym bardziej nie stresuję się nią. Stres przyjdzie później, na razie nie chcę sobie tym zawracać głowy. Jednak będę obserwować ten wątek, bo ciekawych rzeczy mogę się tu dowiedzieć
Coś o mnie: jestem na profilu humanistycznym, ale uczę się dość dobrze ze wszystkich przedmiotów, a ostatnio nawet z matmy
Na maturze planuję zdawać: matematyka pp, j. polski pr, j. angielski pr, j.francuski (tutaj jeszcze nie wiem jaki poziom, bo dopiero zaczęłam się go uczyć w tym roku, ale mam nadzieję, że za 2 lata spokojnie będę mogła pisać poziom rozszerzony, bo jestem zakochana w tym języku ), WOS lub historia pr (WOS lub historia będzie mi potrzebny, by dostać się na studia- jeśli pójdę tam, gdzie zamierzam, na profilu rozszerzoną mam historię, ale nie chciałabym jej pisać i myślę, że na ten kierunek, na który się wybieram, bardziej przydałby się WOS).
Bardzo lubię uczyć się języków, lubię też j. polski i myślę, że polubię też WOS (w tym roku jeszcze go nie mam), bo interesuję się polityką i jestem dość zorientowana, co się dzieje w Polsce i na świecie.
Co do lektur, to staram się je czytać. Choć w tym roku nie było ich tak dużo. I też mam czytać teraz Potop. Jak na razie I tom przeczytany, a dalej posłużę się streszczeniem, bo nie sposób się z tym wszystkim wyrobić.
Przyznam się, że ostatnio zaczęłam czytać Mistrza i Małgorzatę- nie jest to moja lektura (choć chyba jest wymagana na poziomie rozszerzonym), ale stwierdziłam, że skoro jestem na humanie i chcę być inteligentną i oczytaną osobą, to powinnam czytać książki również "z wyższej półki"- klasyki literatury. Oczywiście nic na siłę, nie ma się co męczyć nad czymś, co nas nie interesuje ani nie wciąga. Ale muszę przyznać, że tak książka jest naprawdę dobra. Fabuła mnie wciągnęła i czytam ją z przyjemnością. O i bardzo podobają mi się książki Hanny Krall. Opowiadają o losach Żydów przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Może to dziwne, ale interesuje mnie ten temat
Tak się rozpisałam trochę nie na temat, ale mam nadzieję, że mnie przyjmiecie do zacnego grona maturzystów 2014
Misia9529 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-11, 22:12   #34
Domicjana
Raczkowanie
 
Avatar Domicjana
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 260
Dot.: Matura 2014 :)

OO Mistrza i Małgorzatę to ja kocham.
Miałam ją na swojej prezentacji z polskiego.
Bułhakow jest dla mnie geniuszem a Mistrz ma tyle rożnych aspektów i zagadnień, że do tej pory znawcy literatury go interpretują
Domicjana jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-11, 22:22   #35
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez AnMra Pokaż wiadomość
Nadis, właśnie obawiam się, że przy moim dalszym pomijaniu lektur typu "Potop" czeka mnie taka nerwówka przed samą maturą . Też byłam laureatką z polskiego w gimnazjum, ale teraz te pisanie pod klucz, brak możliwości wyrażenia własnego zdania w wypracowaniu, sprawiły, że znielubiłam ten przedmiot. No i ciężko się zmobilizować, jeśli nie wiążemy przyszłości z czymś humanistycznym...
W moim przypadku było tak, że jak w II gim zostałam laureatem z polskiego, to mnie rodzina uprzedziła, że na humana mi pójść nie pozwolą Więc się wzięłam za biologię z chemią i polski odpuściłam zupełnie, podobnie jak inne przedmioty humanistyczne. Ale jednak z perspektywy uważam, że od czytania lektur by mnie nie ubyło, a nie miałabym potem takiego stresu tuż przed polskim. Pisania pod klucz łatwo się skądinąd nauczyć, wystarczy przejrzeć te klucze i zorientować się, że prawie każde zdanie trzeba zinterpretować i ,,streścić". I używać wielu synonimów, żeby nacykać punkciory
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-11, 23:24   #36
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Catalina7 Pokaż wiadomość
No i tutaj moje pytanie: czy da się dobrze napisać maturę bez czytania lektur? Tylko załóżmy te obszerne () streszczenia, audiobooki no i notatki z lekcji?
Da się. Zresztą ja zauważyłam, że jeśli książka mnie w ogóle nie interesuje w żaden sposób, to i tak nic nie pamiętam z czytania jej i więcej korzyści w tym przypadku ze streszczeń...
Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Dziewczyny, jestem zaniepokojona tym, że nie chcecie czytać lektur...ok, ja w ''Potopie'' wymiękłam w połowie II tomu, ale weźcie, coś czytać trzeba. Nie ma tak dobrze
COŚ tak ale niektóe lektury są nie do przebrnięcia. Jedne dlatego, że są totalnie beznadziejne (wspomniani już przeze mnie "Szewcy"... Hiberrobociarz zamieniający się w ptaka... tak to było? matko, kosmos.. ), a inne są ok, ale... nie na tym etapie rozwoju psychicznego. Ja bardzo lubię czytać, ale niestety - z lekturami miałam problem. Choć teraz, będąc już na studiach, korci mnie, żeby przez wakacje przeczytać kluczowe lektury z LO (a może nawet wszystkie?). Zobaczymy...
Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
A dziewczyny, które zdały już maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym-poza kuciem się tego przedmiotu co jeszcze polecacie?
Hmm... tutaj trzeba mieć przede wszystkim lekkie pióro. Czasami jest tak, że musisz mieć wiedzę totalnie książkową, a czasami Ci ona przeszkadza... (Przykład mojego kolegi, który w wierszu Anny Świrszczyńskiej na siłę doszukiwał się cech charakterystycznych jej twórczości - i o dziwo znalazł - chociaż był to wiersz, który akurat był wyjątkiem od reguły i nie było w nim żadnych cech ).
Hmm... a co ja polecam. No cóż. Najbardziej to chyba czytać dużo, kształcić swój warsztat i polubić interpretacje...

---------- Dopisano o 23:24 ---------- Poprzedni post napisano o 23:22 ----------

Cytat:
Napisane przez Misia9529 Pokaż wiadomość
O i bardzo podobają mi się książki Hanny Krall. Opowiadają o losach Żydów przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Może to dziwne, ale interesuje mnie ten temat
Dlaczego miałoby to być dziwne? Temat jest niesamowity. Sama sobie wybrałam prezentację maturalną z tej dziedziny i chłonęłam książki jedna po drugiej, nie mogąc się oderwać... i wcale nie uważam tego za dziwne.
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 10:20   #37
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

To co, dziewczyny, bierzemy się do kucia Oto moje lektury, które przeczytałam/nie przeczytałam w tym roku, i te nieprzeczytane przeczytam w wakacje:
1. Biblia (księga Hioba i Koheleta)-nie przeczytałam,
2. ''Quo vadis''-nie przeczytałam,
3. ''Król Edyp''-orzeczytałam do połowy, czyt. nie przeczytałam ,
4. ''Makbet''-przeczytałam i to z przyjemnością,
5. ''Hamlet''-przeczytałam z jeszcze większą przyjemnością,
6. ''Świętoszek''-przeczytałam, jedna z lepszych lektur,
7. ''Potop''-wymiękłam w połowie, do przeczytania w wakacje,
8. ''Cierpienia młodego Wertera''-piękna książka, przeczytałam. Koło ''Hamleta'' moja ulubiona.
I tutaj macie mi zrobić ''o ty, o ty, o ty, lektur leniu nie czytasz!''. I dobrze, bo jestem kurde leniem ;/ i to jakim...
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-05-12, 10:35   #38
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
To co, dziewczyny, bierzemy się do kucia Oto moje lektury, które przeczytałam/nie przeczytałam w tym roku, i te nieprzeczytane przeczytam w wakacje:
1. Biblia (księga Hioba i Koheleta)-nie przeczytałam,
2. ''Quo vadis''-nie przeczytałam,
3. ''Król Edyp''-orzeczytałam do połowy, czyt. nie przeczytałam ,
4. ''Makbet''-przeczytałam i to z przyjemnością,
5. ''Hamlet''-przeczytałam z jeszcze większą przyjemnością,
6. ''Świętoszek''-przeczytałam, jedna z lepszych lektur,
7. ''Potop''-wymiękłam w połowie, do przeczytania w wakacje,
8. ''Cierpienia młodego Wertera''-piękna książka, przeczytałam. Koło ''Hamleta'' moja ulubiona.
I tutaj macie mi zrobić ''o ty, o ty, o ty, lektur leniu nie czytasz!''. I dobrze, bo jestem kurde leniem ;/ i to jakim...
Sprawdź sobie lepiej jakie lektury są obowiązkowe do matury P/R (w zależności od tego, jaką planujesz zdawać). Bo ,,Hamlet" z tego co wiem nie jest obowiązkowy (choć jest super ) podobnie jak ,,Quo Vadis". To są bodajże lektury zalecane dla ogólnej erudycji, ale nie obowiązkowe. Jak nie jesteś w klasie humanistycznej to w wielką erudycję nie ma się co bawić, w II klasie przynajmniej u mnie było najwięcej nauki, lepiej się solidnie przygotować pod kątem matury - a ona za erudycję zbyt wiele punktów nie daje. Wiem jak to brzmi, sama nad tym boleję, ale cóż zrobić. ,,Króla Edypa" lepiej przeczytać, był kiedyś taki temat na maturze, że dali fragment ,,Makbeta" i trzeba było go zanalizować i porównać z ,,dowolnym bohaterem dramatu antycznego" - tyle że przynajmniej u mnie jedynym dramatem antycznym, który omawialiśmy był właśnie ,,Król Edyp".
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 11:53   #39
201607061212
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 2 674
Dot.: Matura 2014 :)

Też będę zdawać maturę w 2014
Jestem na profilu językowym, ale zdawać chcę biologię R, chemię R i fizykę P. O maturze myślę już powoli, tym bardziej, że ten rok w szkole zawaliłam Od przyszłego trzeba się wziąć A lektury czytam wszystkie Chociaż Potop będę musiała w wakacje Zdenerwowałam się, że Wołodyjowski nie będzie z Oleńką i tak jakoś dalej już nie czytałam
201607061212 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 12:36   #40
AnMra
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 362
Dot.: Matura 2014 :)

Ja tam te krótsze lektury w stylu Edypa czytałam, ale przeraża mnie to, jak szybko wyparowują z głowy . Do przeczytania Potopu nijak się nie potrafię zmusić, także podziwiam tych, co przeczytali. Po prostu nie lubię tego typu książek, choć na przykład Quo vadis, czy nawet podstawówkowe W pustyni i w puszczy Sienkiewicza przyjemnie mi się czytało .
AnMra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 17:04   #41
Misia9529
Raczkowanie
 
Avatar Misia9529
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 214
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
Dlaczego miałoby to być dziwne? Temat jest niesamowity. Sama sobie wybrałam prezentację maturalną z tej dziedziny i chłonęłam książki jedna po drugiej, nie mogąc się oderwać... i wcale nie uważam tego za dziwne.
Myślę, że to nie jest popularny temat wśród młodzieży w moim wieku
Jak zauważyłam w mojej klasie, wiele osób lubi czytać (w końcu profil do czegoś zobowiązuje), ale książki typowo młodzieżowe- popularne teraz powieści o wampirach, wilkołakach albo romansowo-przygodowe, gdzie jest miłość+ kłopoty nastolatków. Nie mówię, że takie książki są złe i nie warto ich czytać, bo czasami można się trochę odstresować i odprężyć, czytając coś mniej wymagającego, gdzie nie trzeba zastanawiać się nad fabułą, co autor chciał nam przekazać, co ta metafora miała znaczyć itd. Jednak jestem zdania, że w tym wieku warto sięgnąć po coś trudniejszego.
willy_nilly- teraz jak się nad tym zastanawiam, to mógłby to być dobry temat na moją przyszłą pracę maturalną Losy ludności żydowskiej bardzo mnie ciekawią, trochę historii poczytałam, filmy też znam, choć tych niewiele jeszcze obejrzałam (z tych co pamiętam to Pianista, Korczak i oczywiście najnowszy W ciemności- który nawiasem mówiąc, trochę mnie rozczarował). Po co męczyć się nad pisaniem o czymś, co cię nie interesuje? Lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym. Dziękuję Ci za inspirację

A Potop mnie zaskoczył Po doświadczeniu z Krzyżakami (których nie przeczytałam- nie dałam rady, ale dokładnie tę lekturę omówiliśmy, więc pojęcie o powieści mam) myślałam, że to kolejna nudna i ciągnąca się jak flaki z olejem książka, a tu proszę- całkiem ciekawa historia Podoba mi się wątek romansowy (ach ten rozpalony Kmicic ), a i opisy przygód postaci są interesujące. Tylko dość trudno mi się skupić, gdy bohaterowie dyskutują intensywnie o siakim i owakim, a ja czytam i gubię wątek albo zapominam, co się wydarzyło wcześniej. Spróbuję przeczytać jak najwięcej, choć bardziej mnie nęci Bułhakow
Co do przeczytanych lektur, to za sobą mam Mitologię (w całości- na potrzeby konkursu), Edypa, Biblię (te wymagane fragmenty), Makbet.
Hamleta nie zdążyłam, ale chcę to nadrobić na wakacjach. Chcę też wybrać sobie z kanonu kilka lektur, które mogą mi się spodobać (Nie-boska, jak widzę, odpada ) i je przeczytać. W domu mam trochę książek Gombrowicza, a współczesna literatura bardziej do mnie przemawia, więc na pierwszy ogień pójdzie pewnie Transatlantyk albo Ferdydurke. Gdy skończę czytać Mistrza i Małgorzatę, pójdę do biblioteki i wypożyczę jakiś tomik wierszy. Uznałam, że czytanie wierszy również może być przyjemnością i warto znać ich więcej niż szkoła od nas wymaga. Może będzie to najnowsza książka śp. Szymborskiej- Wystarczy?

Znowu się rozpisałam, ale taką mam naturę, że chcę powiedzieć (albo napisać) wszystko, co mi siedzi w głowie. Rozgadana też jestem, więc moja głowa jest często przepełniona
Misia9529 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-12, 17:35   #42
Domicjana
Raczkowanie
 
Avatar Domicjana
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 260
Dot.: Matura 2014 :)

Moim zdaniem nie czytaj Trans-Atlantyku bo będziesz bardzo zawiedziona. Dla mnie Gombrowicz podobnie jak Witkacy to chory człowiek.
Ja też uwielbiam tematy II wojny światowej. To mój konik.
Jak mam Ci polecić jakieś filmy to koniecznie Lista Schindlera (dla mnie najważniejszy film o Holokauście),piękny film w zasadzie o piosence Zakazane piosenki, Ostatni pociąg do Auschwitz również jest interesujący, Pasażerka. Oglądałam również Chłopiec w pasiastej piżamie jednak nie zrobił na mnie dużego wrażenia, ostatnia scena była jedynie w miarę.
A z tych o powojennej tematyce: oczywiście Przesłuchanie (mocny film) i Cwał, Człowiek z żelaza. Nie oglądaj Marcowych migdałów (film o wydarzeniach 1968 i wyjeździe Żydów z Polski) - okropny i nudny,
Z lektur polecić mogę: Przeżyłam Oświęcim i Pusta woda Krystyny Żywulskiej (właściwie Soni Landau), Pamiętnik Anny Frank.
Jakbyś chciała coś więcej porozmawiać do tego tematu zapraszam na pw.
Domicjana jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 18:27   #43
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Sprawdź sobie lepiej jakie lektury są obowiązkowe do matury P/R (w zależności od tego, jaką planujesz zdawać). Bo ,,Hamlet" z tego co wiem nie jest obowiązkowy (choć jest super ) podobnie jak ,,Quo Vadis". To są bodajże lektury zalecane dla ogólnej erudycji, ale nie obowiązkowe. Jak nie jesteś w klasie humanistycznej to w wielką erudycję nie ma się co bawić, w II klasie przynajmniej u mnie było najwięcej nauki, lepiej się solidnie przygotować pod kątem matury - a ona za erudycję zbyt wiele punktów nie daje. Wiem jak to brzmi, sama nad tym boleję, ale cóż zrobić. ,,Króla Edypa" lepiej przeczytać, był kiedyś taki temat na maturze, że dali fragment ,,Makbeta" i trzeba było go zanalizować i porównać z ,,dowolnym bohaterem dramatu antycznego" - tyle że przynajmniej u mnie jedynym dramatem antycznym, który omawialiśmy był właśnie ,,Król Edyp".
Jestem, jestem

Dzięki za radę
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 18:39   #44
Misia9529
Raczkowanie
 
Avatar Misia9529
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 214
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Domicjana Pokaż wiadomość
Moim zdaniem nie czytaj Trans-Atlantyku bo będziesz bardzo zawiedziona. Dla mnie Gombrowicz podobnie jak Witkacy to chory człowiek.
Ja też uwielbiam tematy II wojny światowej. To mój konik.
Jak mam Ci polecić jakieś filmy to koniecznie Lista Schindlera (dla mnie najważniejszy film o Holokauście),piękny film w zasadzie o piosence Zakazane piosenki, Ostatni pociąg do Auschwitz również jest interesujący, Pasażerka. Oglądałam również Chłopiec w pasiastej piżamie jednak nie zrobił na mnie dużego wrażenia, ostatnia scena była jedynie w miarę.
A z tych o powojennej tematyce: oczywiście Przesłuchanie (mocny film) i Cwał, Człowiek z żelaza. Nie oglądaj Marcowych migdałów (film o wydarzeniach 1968 i wyjeździe Żydów z Polski) - okropny i nudny,
Z lektur polecić mogę: Przeżyłam Oświęcim i Pusta woda Krystyny Żywulskiej (właściwie Soni Landau), Pamiętnik Anny Frank.
Jakbyś chciała coś więcej porozmawiać do tego tematu zapraszam na pw.
Bardzo dziękuję za wskazówki Filmy, które wymieniłaś na pewno obejrzę ( Zakazane piosenki gdzieś na półce w domu widziałam, więc pewnie będą pierwsze). Książki, które wymieniłaś poszukam w bibliotece, mam nadzieję, że będą dostępne. Chcę też wypożyczyć Zdążyć przed Panem Bogiem, bo jeszcze tego nie czytałam, a ta książka też jest w kanonie lektur, więc upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu
To nazwisko (Sonia Landau) z czymś mi się kojarzy... To nie była jedna z bohaterek Król kier znów na wylocie? Czytałam to 2 tygodnie temu i wydaje mi się, że to nazwisko się tam pojawiło.
Cieszę się, że nie jestem osamotniona w moich zainteresowaniach
Nie znam nikogo, z kim bym mogła porozmawiać na te tematy, bo moi znajomi nie czytają takich książek, artykułów czy filmów jak ja. Pewnie część z nich zdziwiłaby się, że interesuję się wojną, a mnie przebieg walk militarnych nie ciekawi aż tak jak właśnie losy zwykłych cywili, którzy w tych ciężkich czasach jakoś musieli żyć. Żałuję też, że w szkole tak mało lekcji poświęca się najnowszej historii. W gimnazjum ledwo zaczęliśmy początek PRL-u i strajki w Gdańsku. Mam nadzieję, że w liceum poświęcimy tym zagadnieniom więcej czasu. Przecież to absurd, że uczeń wie więcej o starożytnej Grecji niż o przemianach w powojennej Polsce.
OT: ostatnio czytałam w Gazecie Wyborczej fragmenty wywiadu przeprowadzonego z Edelmanem w latach 80, gdzie mówi o stosunku Żydów do socjalizmu, innych nacji do Żydów i Żydów do innych nacji oraz o tym, co działo się z Żydami w czasie wojny i po niej. Jest to zapowiedź książki, która ma się wkrótce ukazać. Myślę, że może być to kolejna ciekawa pozycja traktująca o losach Żydów, Polaków i naszych wschodnich sąsiadów w minionym wieku.

A dlaczego nie polecasz Gombrowicza? Czytaliśmy fragmenty Ferdydurke w gimnazjum i zauważyłam, że to dość "odjechana" lektura, ale stwierdziłam, że może być ciekawa.

---------- Dopisano o 18:39 ---------- Poprzedni post napisano o 18:31 ----------

Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
Podziwiam za francuski... dla mnie to rzępolenie na nagraniach jest straszne... Chociaż język nawet prosty do opanowania, jeśli chodzi o pisanie i gramatykę...
nie bluźnij Ja zaczęłam w tym roku francuski i większych problemów mi nie sprawia, ale na pewno nie powiedziałabym, że jest prosty. Pisownię, jeśli znasz zasady fonetyki, można opanować, ale dużo jest akcentów, "daszków" nad samogłoskami i to nie jest obojętne, kiedy kreska jest "na Szczecin", a kiedy "na Suwałki" Gramatyki jeszcze wiele nie poznałam- na razie czasy teraźniejsze, ale mamy taką kartkę z zasadami tworzenia wszystkich czasów i jak na nią patrzę, to mam dreszcze Nasza nauczycielka mówiła nam nawet, że gramatyka we francuskim jest najgorsza, dlatego trzeba się uczyć jej regularnie, bo potem ciężko jest się połapać. A sam język jest piękny. Uwielbiam słuchać piosenek po francusku, szczególnie tych śpiewanych przez przystojnych Francuzów
Misia9529 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 18:50   #45
Domicjana
Raczkowanie
 
Avatar Domicjana
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 260
Dot.: Matura 2014 :)

Gombrowicza trudno zrozumieć. Moja już niestety stara klasa jako humaniści pełną gębą zraziła się do tej lektury i wszyscy zgodnie uznali, że marnotrawstwo czasu. Ferdydurke jeszcze się zgodzę (jasne rzeczy pupa, łydka, gęba) ale Trans-Atlantyk to gejowska historyjka o niczym w zasadzie (może tylko o emigracji Gombrowicza, który co ciekawe też miał zapędy gejowskie). Nie lubię jak osobiste zboczenia są przez autora umieszczane w powieści.

Polecam (mój geniusz) Norman Davies i jego książki (szczególnie Powstanie 44). K. Żywulska Żydówka z pochodzenia jednak w Auschwitz przebywała pod polskim nazwiskiem. Z książkami możesz mieć kłopot, 3 lata temu wydali na nowo jej książki (długo, długo szukałam). Zdążyć przed Panem Bogiem bardzo interesująca książka (zwłaszcza pokazana funkcja lekarza). Książki te które jeszcze uwielbiam to Hrabia Monte Christo, Trzej Muszkieterowie, Znachor.
Domicjana jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-12, 23:45   #46
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Misia9529 Pokaż wiadomość
willy_nilly- teraz jak się nad tym zastanawiam, to mógłby to być dobry temat na moją przyszłą pracę maturalną Losy ludności żydowskiej bardzo mnie ciekawią, trochę historii poczytałam, filmy też znam, choć tych niewiele jeszcze obejrzałam (z tych co pamiętam to Pianista, Korczak i oczywiście najnowszy W ciemności- który nawiasem mówiąc, trochę mnie rozczarował). Po co męczyć się nad pisaniem o czymś, co cię nie interesuje? Lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym. Dziękuję Ci za inspirację
Mój brat pisał pracę coś a la "holokaust czyli cierpienie niewinnych", a ja miałam "Wpłw II wojny na psychikę dziecka". Z mojej strony mogę polecić "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku", "Klucz Sary", kontrowersyjny "Malowany ptak" i wiele innych...
Cytat:
Napisane przez Misia9529 Pokaż wiadomość
Uznałam, że czytanie wierszy również może być przyjemnością i warto znać ich więcej niż szkoła od nas wymaga. Może będzie to najnowsza książka śp. Szymborskiej- Wystarczy?
Szymborska... Do tego Stachura, Ziemianin (możesz tu na przykład sięgnąć do twórczości SDMu), Osiecka..
Cytat:
Napisane przez Misia9529 Pokaż wiadomość
Nasza nauczycielka mówiła nam nawet, że gramatyka we francuskim jest najgorsza, dlatego trzeba się uczyć jej regularnie, bo potem ciężko jest się połapać. A sam język jest piękny. Uwielbiam słuchać piosenek po francusku, szczególnie tych śpiewanych przez przystojnych Francuzów
Śmiem się z tym nie zgodzić. Gramatyka jest bardzo logiczna. I nie masz, tak jak na przykład w angielskim, miliarda czasów teraźniejszych itd., więc łatwiej się połapać. "Uczyłam się" tego języka 6 lat i uważam, że przy odrobinie logicznego myślenia, da się wszystko ogarnąć bardzo, bardzo szybko. Chociaż fakt jest taki, że trzeba uczyć się regularnie, bo wiele czasów podstawowych ma zastosowanie w 'bardziej zaawansowanych' konstrukcjach, więc lepiej je znać. A co do artystów to polecam Zaz i klasykę - Joe Dassin.

Edytowane przez willy_nilly
Czas edycji: 2012-05-12 o 23:47
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-13, 09:43   #47
Lisanne
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Morze jest moim spowiednikiem...
Wiadomości: 5
GG do Lisanne
Dot.: Matura 2014 :)

Witajcie. To mozeja sie przedstawię. Chodze do klasy politechniczno- medycznej z rozszerzeniem na medyka. Planuje studia cos pokrewne z medycyną, badz jakies bardziej w kierunku humanistycznym i policealną jako farmaceuta badz cos podobnego. Zobaczymy jak to bd z wynikami na maturze. Poki co ucze sie ok, srednia 4,5 była na semestr.
Lisanne jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-13, 13:01   #48
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

Zamierzałam kupić jakąś książkę, taką do zadań maturalnych z angielskiego rozszerzonego, ale znam mój słomiany zapał ;/ pewnie zaraz się poddam. Nie umiem się systematycznie uczyć. Jedyną moją pocieszą jest to, że angielski naprawdę kocham, czasami to nawet myślę po angielsku. albo jak ktoś coś mówi, to zamiast go słuchać myślę, jakby to brzmiało po angielsku

I tak w sumie wszyscy przedstawiają klasy, to ja też ;P
I LO klasa humanistyczno-medialna. Rozszerzenie z języka polskiego, historii i WOS'u. Języki: angielski (poziom podstawowy) i hiszpański (ale ten hiszpański, to nie jak hiszpański, ciężko będzie bez jakiejkolwiek pomocy poza szkolnej pisać maturę :/ ).
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25

Edytowane przez Paula_95
Czas edycji: 2012-05-13 o 13:03
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-13, 15:00   #49
Catalina7
Zakorzenienie
 
Avatar Catalina7
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 4 260
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
Szymborska... Do tego Stachura, Ziemianin (możesz tu na przykład sięgnąć do twórczości SDMu), Osiecka..

+ Poświatowska, Świetlicki


Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
Śmiem się z tym nie zgodzić. Gramatyka jest bardzo logiczna. I nie masz, tak jak na przykład w angielskim, miliarda czasów teraźniejszych itd., więc łatwiej się połapać. "Uczyłam się" tego języka 6 lat i uważam, że przy odrobinie logicznego myślenia, da się wszystko ogarnąć bardzo, bardzo szybko. Chociaż fakt jest taki, że trzeba uczyć się regularnie, bo wiele czasów podstawowych ma zastosowanie w 'bardziej zaawansowanych' konstrukcjach, więc lepiej je znać. A co do artystów to polecam Zaz i klasykę - Joe Dassin.
Ja francuskiego uczę się dopiero od września, nawet mi się podoba, tylko zniechęca mnie do niego to, że nauczycielka jest strasznie wymagająca i jak już nauczę się na krtk. czy spr., to później już mam dość uczenia się tak dla samej siebie


Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Języki: angielski (poziom podstawowy) i hiszpański (ale ten hiszpański, to nie jak hiszpański, ciężko będzie bez jakiejkolwiek pomocy poza szkolnej pisać maturę :/ ).

Hiszpański Kocham Próbuję zacząć sama się uczyć, ale oczywiście czas mi na to nie pozwala Chociaż podstawowe zwroty umiem (i nawet nie wiedziałam, że umiem ich tak dużo! ), liczenie i takie tam, jedynie z gramatyki kompletnie nic! Ale już wiem, co będę robiła przez wakacje Ogólnie kocham wszystko co hiszpańskie i chciałabym iść na iberystykę
__________________
"I hope you learn to make it on your own and if you love yourself, you'll never be alone."
Catalina7 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-13, 21:56   #50
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Zamierzałam kupić jakąś książkę, taką do zadań maturalnych z angielskiego rozszerzonego, ale znam mój słomiany zapał ;/ pewnie zaraz się poddam.
Gorąco polecam czarnego Longmana.
Cytat:
Napisane przez Catalina7 Pokaż wiadomość
+ Poświatowska, Świetlicki
Poświatowska, zapomniałam... (Ostatnio po pijaku ją bełkotałam w środku nocy, a znajomi mnie błagali, żebym już w końcu dała im spać )
Cytat:
Napisane przez Catalina7 Pokaż wiadomość
Ja francuskiego uczę się dopiero od września, nawet mi się podoba, tylko zniechęca mnie do niego to, że nauczycielka jest strasznie wymagająca i jak już nauczę się na krtk. czy spr., to później już mam dość uczenia się tak dla samej siebie
Z piosenek się ucz... Przyjemne z pożytecznym. Albo czytuj sobie Jacques'a Prévert'a, skoro lubisz poezję. Ma dość przystępne wiersze (np. "Déjeuner du matin"). A do tego można znaleźć w internecie całkiem przyzwoite tłumaczenia.
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-14, 16:37   #51
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

Ale cisza na wątku...
wszyscy się uczą
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-14, 18:53   #52
Andora
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: O.
Wiadomości: 372
Dot.: Matura 2014 :)

no uczą, uczą, jeszcze tylko 45 dni i koniec roku szkolnego
Andora jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-14, 20:03   #53
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

http://www.jezykiobce.pl/angielski-k...rzony,695.html
co powiecie o tej książce?
A mógłby ktoś jakieś fiszki polecić?
Jeju, moi znajomi mają mnie dosyć...ciągle gadam o maturze...ale co ja poradzę, gdy się stresuję, boję się, że zawalę, wszystkich zawiodę...;(
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-14, 20:40   #54
AnMra
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 362
Dot.: Matura 2014 :)

Ja tam próbuję powrócić do szkolnej rzeczywistości - majówka + matury potrafią człowieka rozleniwić . A tu zaraz koniec roku i oczywiście trzeba ze wszystkiego hurtem sprawdziany pisać, nauczyciele ścigają się w zaklepywaniu terminów .
AnMra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-15, 14:59   #55
monikaa93
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 87
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Też tak myślałam, żeby w te wakacje odpocząć, ale nie będę umiała się powstrzymać od nauki. Teraz już coś tam powtarzam, bo się kurde boję tej matury. Bardziej od matury boję się tylko tego, że przytyję

Nikt Cię nie będzie bojkotował, miło że dajesz rady młodszym
Nie sikaj tak ;p Ja pamiętam, że w 1 ,2 klasie Liceum bardzo się obawiałam matury i że być może nie dam rady, bo taka trudna będzie ,bo nie bedę nic umiała itd.. Jestem właśnie w trakcie matur i powiem szczerze, że Matura to bzdura :p Nauczyciele wiecej straszą, bo do matury można naprawde podejść na lajcie i napisać ją dobrze;p . Lepiej ciesz się z wakacji, a nie zakuwaj już do matury, bo dla mnie to śmieszne;D no chyba, że jesteś kujonką i marzy Ci sie wszystko zdać na 100% . pozdro;p
monikaa93 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-05-15, 17:58   #56
AnMra
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 362
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez monikaa93 Pokaż wiadomość
no chyba, że jesteś kujonką i marzy Ci sie wszystko zdać na 100% . pozdro;p
kujon, nie kujon - kto by nie chciał mieć tych pięknych 100% ;D. Może nie ze wszystkiego, ale z tego, co nam się liczy na studia każdy chce mieć jak najlepszy wynik. Specem od matury nie jestem, ale mam wrażenie, że nawet zakuwanie w wakacje nie gwarantuje dobrego wyniku. Czasem lepiej napisze ten, kto posiada mniejszą wiedzę, a dobrze rozgryza zadania i myśli logicznie niż jakiś naprawdę oczytany.

Edytowane przez AnMra
Czas edycji: 2012-05-15 o 18:00
AnMra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-06-30, 16:03   #57
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Matura 2014 :)

Witam! Jestem z biol-chem-fizu czego strasznie żałuję! Pisać planuję na pewno rozszerzoną chemię *.* Cisza tu jakaś, czy wszystkie próbują zapomnieć o maturce w pierwsze dni wakacji? xD
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-01, 11:05   #58
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez plastikowabiedronko Pokaż wiadomość
Witam! Jestem z biol-chem-fizu czego strasznie żałuję! Pisać planuję na pewno rozszerzoną chemię *.* Cisza tu jakaś, czy wszystkie próbują zapomnieć o maturce w pierwsze dni wakacji? xD
A czemu żałujesz?
Wydaje mi się że jak na razie szkoła przestała istnieć xD
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-01, 11:07   #59
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Witam, witam piszę maturę w 2014. Jestem w I kl profil humanistyczno-medialny.
Nie mam Cię za szaloną, ja tez już o maturze myślę. Trzeba już teraz, żeby potem nie oblać
Nie wiem co będę zdawać, ale boję się matematyki podstawowej...bo jestem słaba z matmy...mam ta książkę: http://www.mojeciuchy.pl/entityfiles...c1/3440071.jpg ale słyszałam opinię, że lepsza jest ta: http://www.poczytaj.pl/okl/115000/115327.jpg

Może ktoś doradzi?
I na jakie przedmioty się porywacie? Mi się marzy angielski rozszerzony
Nie ma co marzyć, tylko brać się do roboty ostro we can do it!
jestem tegoroczną maturzystką, chodziłam na korki i nauczycielka wielbi tą pierwszą książkę, druga.. lipna ;x
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-07-01, 13:46   #60
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura 2014 :)

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Witam, witam piszę maturę w 2014. Jestem w I kl profil humanistyczno-medialny.
Nie mam Cię za szaloną, ja tez już o maturze myślę. Trzeba już teraz, żeby potem nie oblać
Nie wiem co będę zdawać, ale boję się matematyki podstawowej...bo jestem słaba z matmy...mam ta książkę: http://www.mojeciuchy.pl/entityfiles...c1/3440071.jpg ale słyszałam opinię, że lepsza jest ta: http://www.poczytaj.pl/okl/115000/115327.jpg

Może ktoś doradzi?
I na jakie przedmioty się porywacie? Mi się marzy angielski rozszerzony
Nie ma co marzyć, tylko brać się do roboty ostro we can do it!
Ja z matmy o tyle o ile przerobiłam sobie sama te dwie książki z matmy i mam 100% z podstawy Także polecam. No i oczywiście uczyć się przez trzy lata do każdego sprawdzianu, regularnie i nie będzie problemu.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:17.