Wpływ wysiłku na ciśnienie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-10-13, 18:09   #1
Andrzej_3yta_4um
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 2

Wpływ wysiłku na ciśnienie


Przez przypadek w rozmowie o szkolnych zadaniach domowych zeszliśmy na temat wpływu wysiłku fizycznego na ciśnienie. Bodajże w gimnazjum jest takie ćwiczenie - przedstaw wpływ wysiłku na ciśnienie i częstotliwość oddechu.


I teraz pytanie a to wysiłek ma wpływ na ciśnienie ? bo ja to jakiś chyba inny jestem


Po ponad 3 godzinnym wysiłku na rowerze na trasie częsciowo górzystej puls dobijał mi przez około 30min stale powyżej 90% tętna maksymalnego a z całego wysiłku (3h20min) średnie tętno wyniosło ok. 79% tętna maksymalnego. Podczas wysiłku pulsometr wskazał spalenie 2008kcal. Do domu po zejściu z rowera ledwo doszedłem na kanapę a że pamiętałem rozmowę miałem przygotowany ciśnieniomierz - wskazanie 113/72 - puls w momencie pomiaru 89 gdzie normalnie jak siedzę przed TV to mam ok. 55-64

Więc nic, nie rozumiem, bo po wpisaniu w google wszędzie informacje że po wysiłku jest mocno podwyższone ciśnienie

W skrócie

moje normalne ciśnienie 112-124 / 70-76
wskazanie po wysiłku 113/72

moje normalne "prawie" spoczynkowe tętno 55-64
puls podczas pomiaru 89
puls podczas wysiłku 130-176, średnio 150

Co o tym myślicie ? jestem cyborgiem czy jak mam to rozumieć ?
Andrzej_3yta_4um jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-14, 09:56   #2
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Wpływ wysiłku na ciśnienie

Ciśnienie wzrasta na pewno podczas intensywnego wysiłku. Bezpośrednio (1-2 minuty) po wysiłku też jest podwyższone. Jednak kilka minut po zaprzestaniu wysiłku wraca do normy, szczególnie u wysportowanych osób.

Wystarczyło, że ostatni kilometr przejechałeś po płaskim i wolno (2-3 minuty), zanim doszedłeś do kanapy minęło pół minuty, zanim założyłeś mankiet kolejne kilkanaście sekund i już ciśnienie wraca do normy. Jakbyś zmierzył ciśnienie zaraz po zejściu z roweru tuż po stromym podjeździe, gdy prawie wypluwasz płuca, to na pewno miałbyś je podwyższone.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-14, 22:24   #3
Andrzej_3yta_4um
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 2
Dot.: Wpływ wysiłku na ciśnienie

Ok, strasznie mnie to zastanawia, że tak szybko to wróciło do normy bo do wysportowanych nie należę, przynajmniej w mojej ocenie. Zrobię test w czwartek godzinna jazda na zwykłym a dokończę już z założonym pasem na stacjonarnym rowerze dobijając do >90% HrMax i napiszę co wyszło.
Andrzej_3yta_4um jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-14 23:24:18


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:23.