interpretacja utworu Różewicza - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-26, 15:31   #1
kroledyp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 4

interpretacja utworu Różewicza


Witam! Jestem tutaj nowa i nie bardzo wiedziałam, gdzie mogę założyć tutaj nowy wątek itd.
Mam problem z interpretacją utworu Różewicza. Nie wiem, jak się za to zabrać, jaką tezę interpretacyjną postawić...
Mógłby mi ktoś z Was pomóc? http://pl.static.z-dn.net/files/d12/...692dff57bd.jpg
kroledyp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 15:34   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: interpretacja utworu

Cytat:
Napisane przez kroledyp Pokaż wiadomość
Witam! Jestem tutaj nowa i nie bardzo wiedziałam, gdzie mogę założyć tutaj nowy wątek itd.
Mam problem z interpretacją utworu Różewicza. Nie wiem, jak się za to zabrać, jaką tezę interpretacyjną postawić...
Mógłby mi ktoś z Was pomóc?
Napisz najpierw co do tej pory wymyśliłaś, a w miarę możliwości pomożemy, nakierujemy Cię. Inaczej Twoja prośba zostanie odebrana jako prośba o odrobienie pracy domowej, co na forum jest zabronione.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 20:09   #3
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Ale piękny wiersz, nie znałam go wcześniej .....

---------- Dopisano o 21:09 ---------- Poprzedni post napisano o 20:55 ----------

treść jest adekwatna do nadchodzącego 01.11. Wiersz jest o nieuchronności śmierci, jej bezwzględności i braku na to zgody.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 21:23   #4
kroledyp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 4
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Dziękuję! Właśnie o tym myślałam!
We wstępie napisałam o tym, że artyści należący do tzw. pokolenia Kolumbów opisywali swoje przeżycia, uczucia związane z wojną, a także przedstawiali w utworach powszechność śmierci.
I ogólnie chciałam pójść w stronę wojny oraz śmierci. Brakuje mi tylko pomysłu na tę nieszczęsną tezę.

---------- Dopisano o 22:23 ---------- Poprzedni post napisano o 22:21 ----------

Cytat:
Napisane przez Gosiaczek1969 Pokaż wiadomość
Ale piękny wiersz, nie znałam go wcześniej .....

---------- Dopisano o 21:09 ---------- Poprzedni post napisano o 20:55 ----------

treść jest adekwatna do nadchodzącego 01.11. Wiersz jest o nieuchronności śmierci, jej bezwzględności i braku na to zgody.

wiersz także bardzo mi się podoba, jest niekonwencjonalny i nieprzeciętny
kroledyp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-13, 14:09   #5
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomości: 1 305
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Cytat:
Napisane przez Gosiaczek1969 Pokaż wiadomość
Ale piękny wiersz, nie znałam go wcześniej .....

---------- Dopisano o 21:09 ---------- Poprzedni post napisano o 20:55 ----------

treść jest adekwatna do nadchodzącego 01.11. Wiersz jest o nieuchronności śmierci, jej bezwzględności i braku na to zgody.
No... nie powiedziałabym. Przede wszystkim Różewicz to nie tylko list do ludożerców i pokolenie Kolumbów, a cytowany wiersz pochodzi z tomiku wydanego o ile pamiętam w 2001 roku. Powinno się go interpretować nie z perspektywy dwudziestoletniego Rózewicza Kolumba, ale z perspektywy dojrzałego literacko poety o ogromnej wrażliwości na świat. Już pierwsza strofa skłania ku takiej intperpretacji, ponieważ odwołuje się do trzech róznych pojęć czasowych: dzieciństwa, dojrzałości i długowieczności.
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzaństwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e
milionmalychkawalkow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-14, 08:47   #6
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Cytat:
Napisane przez milionmalychkawalkow Pokaż wiadomość
No... nie powiedziałabym. Przede wszystkim Różewicz to nie tylko list do ludożerców i pokolenie Kolumbów, a cytowany wiersz pochodzi z tomiku wydanego o ile pamiętam w 2001 roku. Powinno się go interpretować nie z perspektywy dwudziestoletniego Rózewicza Kolumba, ale z perspektywy dojrzałego literacko poety o ogromnej wrażliwości na świat. Już pierwsza strofa skłania ku takiej intperpretacji, ponieważ odwołuje się do trzech róznych pojęć czasowych: dzieciństwa, dojrzałości i długowieczności.


co oznacza to co napisałaś? I w jaki sposób nie zgadza się to z moją interpretacją wiersza?
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-20, 14:36   #7
kroledyp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 4
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Pani Profesor ucząca mnie języka polskiego oceniła moją interpretację na +bdb (otrzymałam 50/50 punktów). Pierwszy raz w ciągu nauki w liceum napisałam pracę pisemną tak wysoko! Zawsze oscylowałam w granicy 42-46 punktów, tak więc jestem zadowolona.
Interpretację sformułowałam troszkę inaczej niż zaproponowała
Gosiaczek1969.
Pisałam przede wszystkim o przemijaniu ludzkiej egzystencji. Podałam kilka kilka argumentów odnosząc się do literatury i malarstwa. Jednak, oczywiście, podstawę stanowiła "Druga tejamnica poety".
Bardzo Ci dziękuję, Gosiaczek1969!

kroledyp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-11-21, 10:44   #8
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Cytat:
Napisane przez kroledyp Pokaż wiadomość
Pani Profesor ucząca mnie języka polskiego oceniła moją interpretację na +bdb (otrzymałam 50/50 punktów). Pierwszy raz w ciągu nauki w liceum napisałam pracę pisemną tak wysoko! Zawsze oscylowałam w granicy 42-46 punktów, tak więc jestem zadowolona.
Interpretację sformułowałam troszkę inaczej niż zaproponowała
Gosiaczek1969.
Pisałam przede wszystkim o przemijaniu ludzkiej egzystencji. Podałam kilka kilka argumentów odnosząc się do literatury i malarstwa. Jednak, oczywiście, podstawę stanowiła "Druga tejamnica poety".
Bardzo Ci dziękuję, Gosiaczek1969!

proszę bardzo. Miło że napisałaś jak się sprawa skończyła.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-15, 16:30   #9
kroledyp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 4
Dot.: interpretacja utworu Różewicza

Cześć Wam!
Dziewczyny, mam kolejny wiersz... Nie wiem, czy dobrze go sobie interpretuję. Myślę, że ogólny sens tego utworu to chyba znowu... przemijanie. Czyż nie? Jaką mogę postawić tezę? Że wszystko zmierza ku jednemu - śmierci? Że wszystko, co nas otacza, co widzimy, spotykamy, co istnieje jest doczesne?
Jako kontekst dołączyłabym np. "Piosenkę o końcu świata" Cz. Miłosza, gdzie wszystko zachowuje się zupełnie normalnie, wszelkie stworzenia wykonują codzienne, zwykłe czynności, nie bacząc na to, co je kiedyś czeka.
Mogę na Was liczyć ponownie? )

Edytowane przez kroledyp
Czas edycji: 2016-02-15 o 16:35 Powód: uzupełnienie
kroledyp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-02-15 17:30:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:25.