pigułki a zakzepica w rodzinie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-01-30, 22:29   #1
gosia_m
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3

pigułki a zakzepica w rodzinie


Witam
Mam pytanie do Pana doktora.
Mam 23 lata, chciałabym zacząć przyjmować pigułki antykoncepcyjne. Ale mam następujący problem: mój ojciec choruje na chorobę zakrzepową (raz-dwa razy w roku dostaje zapalenia żył głębokich lewej nogi). Mama miała żylaki leczone operacyjnie. Babcia ze str. matki w wieku 86 lat zmarła na udar niedokrwienny.
Ja do tej pory nie miałam żadnych problemów z żyłami. Nie robiłam jednak badań w tym kierunku, planuję je dopiero w związku z pigułkami.
Czy w takiej sytuacji będę mogła przyjmować dwuskładnikowe pigułki? Jeśli badania wypadną pomyślnie, to czy ryzyko żylaków lub zakrzepicy znacząco wzrośnie?

Edytowane przez gosia_m
Czas edycji: 2007-01-31 o 10:38
gosia_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-31, 10:00   #2
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: pigułki a zakzepica w rodzinie

Muszę Cię zmartwić, w przydku zakrzepicy w tak bliskiej rodzinie nie możesz przyjmować ŻADNYCH hormonów.Moja siostra po kilku latach zażywania tabsów dostała zakrzpicy mózgowej i udaru niedokrwiennego.Nasza matka i babcia zmarły z wyniku wylewów i to jest bezwzględne przeciwskazanie do brania tabletek w rodzinie, podobnie jak wystepowanie żylaków czy raka.
To, że siostra po 3 tygodniach pobytu z szpitalu i tygodniu w śpiączce- wyszła ze szpitala, a po kilku miesiącach rehabilitacji wróci do pracy neurolodzy nazywają cudem.Szokiem była dla nas informacja,że to od tabletek.
Koniecznie przeczytaj ULOTKĘ, tam na pierwszym miejscu wśród skutków ubocznych jest informacja o zakrzepicy mózgowej lub płucnej.
Na pewno sa kobiety, które mogą brać tabsy, ale Ty i ja ze względu na choroby w rodzinie brac ich nie możemy.Żaden normalny gin, gdy usłyszy o choroach rodziców, nie powinien przepisac Ci tabsów.Pozdrawiam.
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-31, 19:26   #3
malutka 166
Rozeznanie
 
Avatar malutka 166
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: z domku :D
Wiadomości: 632
Dot.: pigułki a zakzepica w rodzinie

cóż..na pewno nie możesz ich brać..chcesz zaryzykować zdrowie lub życie dal kilku chwil przyjemności? czasem , przepraszam ale tak myślę, dziewczyny myślą, że choć innym w rodzinie cos było, co uniemożliwa branie tabletek, to je akurat oszczędzi..to trochę egoistyczne myślenie..sorki, ale dziewczyno! ty możesz nawet umrzeć! i nie słuchaj lekarza jak Ci powie, ze będzie ok..bo to chyba jakis sadysta albo łowca skór..niestety lekarze o to nie pytają, czy ktoś ma takie skłonności w rodzinie, a potem tragedie..dbajmy o nasze zdrowie! nikt nam drugiego nie da w prezencie!
malutka 166 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-31, 19:43   #4
kasius
Raczkowanie
 
Avatar kasius
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 180
Smile Dot.: pigułki a zakzepica w rodzinie

ja będąc u lekarza sama powiedziałam mu o swoich dolegliwościach a mianowicie o zabużeniach tłuszczowych, które mogą spowodować miażdżyce i zakrzepice (tata ma choruje od kilku lat mimo że nie ma miażdżycy i poziom cholesterolu prawidłowy nikt inny w rodzinie nie) zrobił mi odpowiednie badania na poziom cholesterolu całkowitego HDL LdL i trójglicerydów i wyszły dobrze przepisał mi tabletki Novynette twierdząc, że nie są tak niebezpieczne bo zawierają mniejsze ilości hormonów. czuję się dobrze a robione co pewien czas badania nie wykazują żadnych zmian To tyle o moim przypadku nie wiem jak to wygląda u Ciebie
kasius jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-05, 15:15   #5
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: pigułki a zakzepica w rodzinie

Witam!

Pytanie jest trudne, moim zdaniem, zwiększone ryzyko zatorowości naczyniowej w Pani przypadku istnieje.
Zasze trudno jest jednak ocenić stopień tego ryzyka i jego istotność. Oraz to czy to ryzyko jest akceptowalne, czy nie.
Ciężkie powikłania zakrzepowo-zatorowe przy braniu doustnej antykoncepcji zdarzają się jednak i to nawet u osób bez stwierdzanych wcześniej czynnków ryzyka. Wiem, że wielu internistów, kardiologów, chirurgów jak mi się zdaje, częściej zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, niż ginekolodzy.
Chciałbym, aby odpowiedź moja była wyważona, dlatego napiszę, że generalnie antykoncepcja doustna jest bezpieczna, ale powikłania po niej są faktem. Podobnie jest z każdym lekiem np. polopiryną.
I bardzo ważne są właśnie owe osobnicze, często dziedziczne skłonności.
__________________
Dr Wojciech Kazimierak
www.twojginekolog.pl
tel. 0609 93 93 93 - sprawy pilne, umawianie wizyt
Leczenie nie może być bardziej uciążliwe od choroby
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:19.