Ubezpieczenie ZDROWOTNE - proszę o radę - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-23, 20:14   #1
Kaolit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 368

Ubezpieczenie ZDROWOTNE - proszę o radę


Witam, mam obecnie 20 lat, w zeszlym roku skończyłam szkole srednia ale z przyczyn powaznych problemów zdrowotnych tuz po szkole nie poszłam do pracy ani na studia. Byłam wpisana w książeczce ubezpieczeniowej rodzica, który odprowadzał składki i wszystkie dzieci podlegały jego ubezpieczeniu niby

nie zarejestrowalam sie jako bezrobotna w PUP-ie (pośredniaku?) w zasadzie nie wiem czemu. Ze sluzby zdrowia PAŃSTWOWEJ w ostatnim czasie w ogole nie korzystałam - chodziłam prywatnie. Teraz chciałabym wybrac sie do specjalisty ktory przyjmuje na NFZ, ale nie wiem jak wygląda kwestia z ubezpieczeniem mnie.

Bo niby moj ojciec ma ksiazeczke ubezpieczeniową, ma wpisane tam mnie, odprowadza skladki, ma xero przelewu składek, itd. ale teraz słyszałam ze niby przepisy sie zmieniły i nawet ta ksiazeczka ze mna w srodku i te skladki odprowadzane, itd. w ogóle nie sprawiają ze mam prawo leczyc sie panstwowo

ktos wie, jak to z tym jest? czy to oznacza, ze obecnie jestem nieubezpieczona i nie mam prawa do swiadczen z NFZ?
Kaolit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-23, 20:23   #2
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

zarejestruj się w PUP, to najlepsze rozwiązanie..Bo skoro skończyłaś naukę to faktycznie chyba z ubezpieczeniem jest cienko..


Jedna strona http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?...r=1&artnr=1443 mówi:

Osoba, która zawarła umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie wiąże się z koniecznością odprowadzania dodatkowej składki. Obowiązek ten nie dotyczy cudzoziemców - studentów i uczestników studiów doktoranckich oraz absolwentów, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż, a także członków zakonów, alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantek, nowicjuszy i juniorystów zakonów i ich odpowiedników, osób odbywających staż adaptacyjny oraz odbywających kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Członkami rodziny są następujące osoby:
  • dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku;
  • małżonek;
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym
przy czym nie wiem, kim są owi wstępni


a znów inna strona http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/...robotnego.html mówi:
Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnego


Bezrobotni bez obowiązku

Czy bezrobotny ma status członka rodziny osoby ubezpieczonej i w związku z tym powinien być zgłoszony do ubezpieczeń jako członek rodziny, czy też to urząd pracy, jako płatnik, powinien opłacać za niego składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Status członka rodziny osoby ubezpieczonej zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego m.in. bezrobotnych, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Oznacza to, że bezrobotny, który spełnia warunek bycia członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Urząd pracy ma obowiązek zgłoszenia bezrobotnego do ubezpieczenia zdrowotnego dopiero wtedy, gdy osoba ta nie może być zgłoszona do tego ubezpieczenia jako członek rodziny (z wyjątkiem małżonków, wobec których prawomocnym wyrokiem sądu orzeczono separację), oraz gdy nie podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.


czyli = musisz się zarejestrować.Bo bez tego nie masz statusu osoby bezrobotnej (przynajmniej formalnie).
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-23, 20:34   #3
tequillaaaaaa
Wtajemniczenie
 
Avatar tequillaaaaaa
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 607
GG do tequillaaaaaa Send a message via Skype™ to tequillaaaaaa
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

No i lepiej zrob to jak najszybciej bo jak trafisz do szpitala(odpukac) , to zaplacisz fortune za leczenie.
tequillaaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-23, 21:02   #4
SerenaVDW
Raczkowanie
 
Avatar SerenaVDW
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 321
GG do SerenaVDW
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

Tak jestes nieubezpieczona i albo w ogole cie nie przyjma albo kaza zaplacic za wizyte.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
SerenaVDW jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-23, 21:12   #5
Sanderek
Wtajemniczenie
 
Avatar Sanderek
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Bytom / Tarnowskie Góry
Wiadomości: 2 009
GG do Sanderek Send a message via Skype™ to Sanderek
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

Zgadzam się z poprzedniczkami.
Niestety ubezpieczenie rodzica Ciebie już nie obejmuje.
Zarejestruj się do Urzędu Pracy, przynajmniej będzie formalnie.

W przypadku zagrożenia życia i tak udzielą Ci pomocy medycznej.
Znając służbę zdrowia, długo potrwa zanim ktoś zorientuje się, że jesteś nieubezpieczona, a mimo wszystko korzystasz z wizyt na NFZ. Znam taki przypadek z autopsji.
__________________
"Szukaj małej różnicy, która uczyni wielką różnicę w Twoim życiu"
Sanderek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-23, 23:23   #6
zimnaaga
Rozeznanie
 
Avatar zimnaaga
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Wiadomości: 763
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

"wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym
przy czym nie wiem, kim są owi wstępni "

Wstępni to po prostu rodzice lub dziadkowie ubezpieczonego

Co do reszty - zgadzam się, że najlepiej w tej sytuacji ubezpieczyć się w PUP. Ale minusem tego jest, że kiedy odrzucisz choćby jedną ofertę pracy, którą ci przedstawią, to wykreślą cię z listy i tym samym stracisz też ubezpieczenie...

Jest też możliwość ubezpieczenia się w NFZ samodzielnie odprowadzając składki. Kiedy ja się tym interesowałam (w ubiegłym roku) było to ok 250zł miesięcznie. Dla osoby, która nie pracuje...nie polecam, chyba, że nie ma innego wyjścia.

Edytowane przez zimnaaga
Czas edycji: 2010-02-23 o 23:27
zimnaaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-24, 20:27   #7
Kaolit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 368
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

Cytat:
Napisane przez Sanderek Pokaż wiadomość
Zgadzam się z poprzedniczkami.
Niestety ubezpieczenie rodzica Ciebie już nie obejmuje.
Zarejestruj się do Urzędu Pracy, przynajmniej będzie formalnie.

W przypadku zagrożenia życia i tak udzielą Ci pomocy medycznej.
Znając służbę zdrowia, długo potrwa zanim ktoś zorientuje się, że jesteś nieubezpieczona, a mimo wszystko korzystasz z wizyt na NFZ. Znam taki przypadek z autopsji.

Na szczęście z NARODOWĄ naszą służbą zdrowia od dłuugiego czasu nie mam kontaktu, i dobrze - z doswiadczenia widzę, ze wiecej sie osiagnie idac prywatnie. Wybuliłam na razie kupę kasy na stomatolożkę - i nie żaluje. Analogiczna "darmowa" usługa w panstwowym gabinecie to porażka, nie mówiąc o już o sekwencji "smród brud, kiła-mogiła" i ordynarnej dentystce...

No nic dziewczyny, dzieki za rade.
Spinam pupkę i idę do PUP-u
Kaolit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-03-17, 11:03   #8
basiadob8
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Jarosław
Wiadomości: 23
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

Witam właśnie dowiedziałam się ze nie mam ubezpieczenia chociaż mąż niby zgłosił mnie U siebie w pracy... W styczniu robiłam podstawowe badania w przychodni i w marcu zaliczyłam jedna wizytę u ginekologa na NFZ. Czy przyjdzie mi rachunek do zapłaty??????
basiadob8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-17, 13:49   #9
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

Cytat:
Napisane przez basiadob8 Pokaż wiadomość
Witam właśnie dowiedziałam się ze nie mam ubezpieczenia chociaż mąż niby zgłosił mnie U siebie w pracy... W styczniu robiłam podstawowe badania w przychodni i w marcu zaliczyłam jedna wizytę u ginekologa na NFZ. Czy przyjdzie mi rachunek do zapłaty??????
Mozesz sprawdzic. Ewus. Zus . Sprawdz na necie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-13, 20:06   #10
DagmaraRose2000
Perfumoholik z wyboru
 
Avatar DagmaraRose2000
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Ubezpieczenie ZDROWOTNE - prosze o rade

a teraz nie jest tak, że ubezpieczenie już nie obowiązuje przy wizytach u lekarza domowego?
__________________
Fragrantica
Lubimy Czytać

"Don't you know there ain't no devil, there's just God when he's drunk."
DagmaraRose2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-04-13 21:06:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:17.