Z Krakowa do Warszawy... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-11-09, 22:37   #1
noco_poco
Raczkowanie
 
Avatar noco_poco
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 91

Z Krakowa do Warszawy...


Cześć
Poważnie rozważam przeprowadzkę z Krk do Warszawy i szczerze mówiąc... boję się Przeczytałam już wątki podobne do tego ale jednak trochę inne Tam były te miasta porównywane i fajnie, bo dało mi to do myślenia, ale teraz chodzi mi o coś innego.

Czy jest tu ktoś kto mieszkał (np. kilka lat) w Krk, a później przeprowadził się do stolicy? Chciałbym zapytać jak wrażenia? Nie znam Wawy, byłam tam kilka razy ale tylko turystycznie i na krótko. Wydaje mi się że to miasto jest trochę mniej przyjazne. Jakieś takie za duże i w ogóle.

Czy coś jest szokiem lub po prostu "mocno inne" dla nieboraka z Krakowa?
Tęsknicie?
Jaki jest klimat tego miasta jak się tam trochę pomieszka?

Byłam wdzięczna za pomoc
noco_poco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-10, 08:23   #2
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Urodziłam się w Krakowie, ale po ślubie przeprowadziłam się na 8 miesięcy do Warszawy, do tymczasowo pracującego tam TŻ. Było to w roku 2009/2010, więc już wiele kwestii mogło się pozmieniać.

Miło wspominam ten epizod warszawski. W stolicy powietrze jest rzeczywiście wyraźnie lepsze, w Kraku po kilku minutach stania na Alejach zaczyna mnie boleć głowa. W Warszawie jest więcej sklepów, więcej możliwości na realizowanie pasji, inna oferta kulturalna, lepsza opieka zdrowotna, no i metro. Z sentymentem wspominamy studnie oligoceńskie i Halę Mirowską.

Pierwsze złe wrażenie zrobił na mnie brak automatów biletowych i mało koszy na śmieci (do dziś mogło się już to zmienić ;-) ). Najgorsza ze wszystkiego jest komunikacja. Żeby przejechać z Ursynowa na sąsiedni Powsin, to trzeba wrócić się w kierunku Centrum albo przejeżdżać przez jakieś osiedlowe dróżki, brakuje połączeń "poprzecznych" między dzielnicami. W Krakowie mamy obwodnice i liczne mosty. Nie mogłam tego zrozumieć, że w jeżdżeniu po mieście korzysta się również z pociągu. Sieć komunikacji autobusowej słabo intuicyjna. Nie nauczyłam się jeździć po Warszawie żadnym środkiem transportu.
Kolejna kwestia to drogie usługi, do fryzjera czy dentysty chodziliśmy w rodzinnych miastach. Brakowało nam małych kin. Sieć targowisk zbyt rzadka, trudno było kupić dobry chleb czy mięso (do dziś śmieszy mnie, że w niedzielę pod kościołem pan handlował jajkami).
W sferze zawodowej dało się zauważyć większą presję, ale nie było to przytłaczające. W kontaktach międzyludzkich nie spotkałam się z jakimś chłodem, antypatią. No może poza jednym wyjątkiem, jak zabłądziłam gdzieś na Żeraniu i pytałam o najbliższy przystanek, to ludzie zbywali mnie milczeniem.

W sumie to nie jest ważne, gdzie się mieszka, ale ważne z kim. Wszędzie są plusy i minusy, a pomiędzy tymi miastami w moim odczuciu nie ma tak dużych różnic (kontrast jest w przypadku zestawienia maleńkiej wsi i metropolii). Większość rzeczy da się oswoić. Istotna jest też motywacja przeprowadzki.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-10, 22:44   #3
ewanka1989
Zakorzenienie
 
Avatar ewanka1989
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: kraków/warszawa
Wiadomości: 5 063
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Ja studiowałam 5 lat w Krakowie, a od ponad 3 lat mieszkam w Warszawie. Moim zdaniem te miasta znacznie się różnią. Dla mnie lepszy "klimat" ma Kraków, ale jestem nieobiektywna bo uwielbiam to miasto i za nim tęsknię

Dla mnie Warszawa jest nieco za duża, na początku przytłaczająca. przez dłuższy czas nie mogłam się tutaj odnaleźć, a przejścia podziemne były dla mnie zagadką, bo wychodziłam ze złej strony Po pewnym czasie da się przyzwyczaić do życia w Warszawie. Mi żyje się tu zdecydowanie szybciej. Ogólnie miasto jest ok. Rzeczywiście nie ma takiego smogu jak w Krakowie, co jest plusem.
Co do transportu to ja nie narzekam, automatów biletowych jest już sporo Ja z transportem nie mam problemów, a jeśli ktoś mieszka na linii metra to już w ogóle super.
Faktycznie usługi są droższe, np za farbowanie u fryzjera tą samą farbą w Krakowie płacę 100 zł mniej niż w Warszawie, ale to raczej wyjątkowa różnica cenowa.

Ja gdybym miała możliwość to chętnie wróciłabym do Krakowa, ale trzyma mnie tu praca moja i TŻ. W Warszawie jednak łatwiej o pracę niż w Krk.

Dlaczego rozważasz przeprowadzkę do Warszawy?

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to możesz napisać też pw
__________________





ewanka1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-11, 14:58   #4
noco_poco
Raczkowanie
 
Avatar noco_poco
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 91
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Dziękuję za odpowiedzi
Wygląda na to że da się Warszawę oswoić...
Motywuje mnie głównie warszawski rynek pracy W Krk jak jest każdy widzi... Myślę że w Wawie łatwiej byłoby znaleźć pracę (albo jakiś stażyk chociaż) zgodną z moimi zainteresowaniami.
No i oczywiście fajnie by było trochę głębiej oddychać, bo jak jest w Krk każdy czuje

Na razie biję się z myślami, bo właściwie wiem że to w moim przypadku dobra decyzja ale ciężko zostawić znajome kąty...

ewanka1989 Dzięki za propozycję kontaktu przez pw, z chęcią skorzystam jak tylko sobie to trochę ogarnę w głowie i jakieś konkretne pytania się wyklarują
noco_poco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-12, 10:21   #5
Wieszczka
Zadomowienie
 
Avatar Wieszczka
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Sroga północ
Wiadomości: 1 060
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

A wiecie, że ja nie czuję tego złego powietrza w Krakowie? Jestem z Mazur i nie mieszkałam ani w Krakowie ani w Warszawie, ale w bywałam w obu tych miastach i turystycznie i zawodowo.
Dla ludzi lubiących artystyczy klimat to bardziej Krakow (mnie rownież to miasto bardziej odpowiada). W Warszawie natomiast jest więcej możliwości rozwoju i wyższe pensje. Z lotniska jest więcej lotów na cały świat (dla mnie to ważne). No, ale Warszawka bywa fifa-rafa, riki tiki narkotyki i ogolnie jest dużo bogatych snobów. No, ale wszystko zależy od towarzystwa.
Wieszczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-12, 16:18   #6
Suvia
Zakorzenienie
 
Avatar Suvia
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: in Terra Mirabili
Wiadomości: 6 560
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Cytat:
Napisane przez Wieszczka Pokaż wiadomość
A wiecie, że ja nie czuję tego złego powietrza w Krakowie? Jestem z Mazur i nie mieszkałam ani w Krakowie ani w Warszawie, ale w bywałam w obu tych miastach i turystycznie i zawodowo.

mnie sie długo wydawało, że to taka blaga z tym powietrzem, dopóki nie zauważyłam, że za każdym razem jak przyjeżdżałam do krk po jakiejś kilkudniowej nieobecności, to bolała mnie głowa. Może to położenie, a może właśnie powietrze, nie wiem. Ale faktem jest, że moja mama-astmatyczka i to taka porządna - Krakowa unika jak ognia, zwłaszcza w zimie, bo ją po kilku godzinach zatyka na amen i musi gwałtownie zwiększać dawki wziewów, żeby w ogóle oddychać.



Ja w Krakowie studiowałam i mieszkałam po studiach. A wcześniej LO kończyłam w Warszawie i teraz tu pracuje.

Nie widzę prawdę mówiąc jakichś drastycznych różnic, może po prostu dlatego, że generalnie nie przepadam za dużymi miastami, w sumie większość podpada w schemat - ładne centrum, a już potem to im dalej tym większy pier.dolnik architektoniczny. Warszawa na pewno wygrywa pod względem posiadania metra. Mieszkam tuż przy jednej stacji, pracuje tuż przy innej. No i to jest boskie, że jadę przez pół miasta jakieś 25 minut. Ja szczerzę i z głębi mego serca nienawidzę miejskiej komunikacji w Krakowie. Natomiast bardzo lubię klimat tej części Krakowa gdzie się wypada najczęściej ze znajomymi. Centrum, Kazimierz, nie do podrobienia, tego mi brakuje, nadrabiam w weekendy

A, a jeśli chodzi o pracę i zarobki, to ja szukałam pracy równolegle w Krakowie i Warszawie właśnie. Z Warszawy miałam dużo więcej odpowiedzi i ostatecznie wybrałam to miasto, bo dostałam też dużo lepsze pieniądze

Na razie plan jest jednak taki, że pracuje tu trochę, zdobywam sobie bardzo fajny wpis w CV i następnie próbuję sił nad morzem
__________________
My whole life is about doing better tomorrow, that's a solid philosophy.

~ Hank Moody

Edytowane przez Suvia
Czas edycji: 2016-11-12 o 16:25
Suvia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-12, 17:02   #7
tlenekcynku
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 170
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Hej, ja jestem w takiej sytuacji jak Ty autorko, bo w roku 2017 planuję przeprowadzkę z Krakowa do Warszawy. Powód - lepsze możliwości pracy. W Krakowie nie ma interesujących mnie firm, są tylko ich małe oddziały (nie ma tych "lepszych" stanowisk, jedynie kontakt z klientem). Oprócz tego zawsze chciałam mieszkać w stolicy taki kaprys.
Kraków jest fajny, ale myślę że na wypady, weekendy. Na co dzień myslę ze Warszawa jest dużo ciekawszym miejscem, i więcej się tam dzieje. Nie lubię też zabudowy Krakowa - wszystko jest takie "ciasne", uliczki, zakątki, o drogach i chodnikach nie wspominając. Warszawa jest taka "otwarta", szeroka (takie odniosłam wrażenie podczas moich 5-6 podróży w tym roku tam).

Zastanawiam się tylko, jak szukać pracy w innym mieście? Rozumiem, że trzeba umawiać się na 3-4 rozmowy w jednym dniu, wziąć wolne z obecnej pracy, wsiąść w pendolino i załatwić co trzeba?
tlenekcynku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-11-12, 17:10   #8
Suvia
Zakorzenienie
 
Avatar Suvia
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: in Terra Mirabili
Wiadomości: 6 560
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Cytat:
Napisane przez tlenekcynku Pokaż wiadomość

Zastanawiam się tylko, jak szukać pracy w innym mieście? Rozumiem, że trzeba umawiać się na 3-4 rozmowy w jednym dniu, wziąć wolne z obecnej pracy, wsiąść w pendolino i załatwić co trzeba?

jak Ci się uda procesy rekrutacyjne uczą cierpliwości, mnie ostatecznie przyjęła firma, do której podanie złożyłam cztery miesiące wcześniej... Myślałam, że mnie olali bo cienki Bolek jestem na nich, a oni po prostu taki mają styl chyba

ale generalnie - tak, szanuj pulę urlopową zwłaszcza urlopy na żądanie. U mnie wszystkie poszły na jazdy na rozmowy rekrutacyjne. Jak dzwoni rekruter z firmy, gdzie dałabyś się zabić żeby tam pracować, to nie powiesz może za tydzień jak mi się inne spotkania ewentualnie zbiorą do kupy, tylko godzisz się na datę spotkania i lecisz jak na skrzydłach
__________________
My whole life is about doing better tomorrow, that's a solid philosophy.

~ Hank Moody

Edytowane przez Suvia
Czas edycji: 2016-11-12 o 17:13
Suvia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-14, 16:58   #9
matumaini
TU i TAM
 
Avatar matumaini
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: ck/krk
Wiadomości: 5 624
Dot.: Z Krakowa do Warszawy...

Cytat:
Napisane przez Wieszczka Pokaż wiadomość
A wiecie, że ja nie czuję tego złego powietrza w Krakowie? Jestem z Mazur i nie mieszkałam ani w Krakowie ani w Warszawie, ale w bywałam w obu tych miastach i turystycznie i zawodowo.
Dla ludzi lubiących artystyczy klimat to bardziej Krakow (mnie rownież to miasto bardziej odpowiada). W Warszawie natomiast jest więcej możliwości rozwoju i wyższe pensje. Z lotniska jest więcej lotów na cały świat (dla mnie to ważne). No, ale Warszawka bywa fifa-rafa, riki tiki narkotyki i ogolnie jest dużo bogatych snobów. No, ale wszystko zależy od towarzystwa.

skoro nie mieszkalas w krakowie tylko odwiedzalas to miasto to nie masz pojecia o powietrzu w tym miejscu
jest straszne, ja krakow lubie ale rowniez ze wzgledu zlego stanu pwoietrza ktorym nie da sie oddychac przeprowadzam sie do warszawy
wiec moge przybic piatke z autorka watku
matumaini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-11-14 17:58:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:25.