Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Pokaż wyniki sondy: Z jakim przedmiotem będę miała większe szanse dobrze napisać maturę?
Wos 3 21,43%
Geografia 11 78,57%
Głosujący: 14. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-02-02, 14:04   #1
Karolin_a
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 21

Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?


Cześć dziewczyny !

Zakładam swój pierwszy wątek, więc jak coś jest nie tak to z góry przepraszam!

Zdaję w tym roku maturę, idę nowym programem nauczania (rocznik 96) generalnie od dziecka byłam zajarana polityką, prawem itp., później pod presją otoczenia, rodziny zdecydowałam że fajnie byłoby może spróbować medycyny. Wybrałam więc jako dziecko nieświadome życia dorosłego profil matematyczny z biologią i chemią dodatkowo. Odpadły mi wszystkie inne przedmioty (fizyka, geografia, wos, historia) już w 2 klasie.

Każdy z nas się zmienia, dorasta, tak się stało też ze mną i zrezygnowałam w 3 klasie z rozszerzenia z chemii na maturze, stwierdziłam ze w ogóle mnie to nie interesuje przecież, przestało być przez to łatwo przyswajalną wiedzą. Myślę sobie matematyka i biologia, bedzie dobrze. Ale męczyło mnei to cały czas, że nie wiedziałam co robić ze sobą dalej, dlatego doszłam do wniosku że muszę zrezygnować z biologii, przecież to mnie już w ogole nie interesuje od kiedy nie mam chemii do tego... Próbną maturę z biologii napisałam na 25%, to słaby wynik ale olałam cały materiał w 3 klasie po prostu, a wypadałoby robić chociaż powtórki.

Wpadłam więc na genialny plan,że zdam sobie WOS lub Geografię, mam wtedy otwarte drzwi na uniwersytet ekonomiczny, na szkoły handlowe i przede wszystkim na upragnione prawo. Nie boje się pracy, wiem ze trzeba poświęcić te 3 miesiące na nauke i jestem na to gotowa, żeby polepszyć swoje wyniki mam korepetycje z matmatyki i ryzykuję z rozszerzeniem z angielskiego, też już mam korepetycje, podstawę zawsze piszę na około 80%.

Teraz pytanie do Was, powiedzcie mi czego będzie mi łatwiej się nauczyć Wosu czy geografii? Oba przedmioty zawsze lubiłam, miałam zawsze dobre oceny, szczególnie z geografii. Trochę mnie to przeraża, ale myślę że sobie poradzę. Wszyscy doradzają mi gonić marzenia w przenośni i spróbować, a nie wracać do biologii...

:conf used:
Karolin_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 15:12   #2
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Nie wiem jak to teraz wygląda, ale kilka lat temu, gdy zdawałam WOS, to większość zadań maturalnych dotyczyła wiedzy ogólnej, bieżącej. W zadaniach nie zetknęłam się chyba z niczym, co obejmowało materiał + repetytorium. Moim zdaniem geografia jest łatwiejsza, bo konkretniejsza.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 18:53   #3
Nineveh03
Rozeznanie
 
Avatar Nineveh03
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 533
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Bardzo wiele osób, kiedy nie wiedziało co zdać dodatkowo na maturze, żeby nie było, że sama podstawa, wybierało geografię. Dodawać więcej nie muszę .
Nineveh03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-03, 19:47   #4
serialomaniaczka
Rozeznanie
 
Avatar serialomaniaczka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 899
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Mi też się wydaje, że lepsza geografia na WOSie masz jeszcze pracę pisemną no i faktycznie sprawy bieżące w większości.
__________________
28.11.2014 kierowca
serialomaniaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-03, 19:53   #5
Urodziny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 398
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Ja uczę się geografii bez przerwy [w szkole mam rozszerzoną] i nie wyobrażam sobie przygotować się do niej w 3 miesiące. Jest naprawdę dużo materiału, a te 89 dni, to mało. Polecam przejrzeć przykładowe zadania do nowej matury na stronie cke.
Siedząc przed książkami codziennie, boję się, że nie dostanę więcej niż 50%, więc może lepiej bardziej się nad tym zastanów.
Urodziny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-03, 20:05   #6
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Cytat:
Napisane przez serialomaniaczka Pokaż wiadomość
Mi też się wydaje, że lepsza geografia na WOSie masz jeszcze pracę pisemną no i faktycznie sprawy bieżące w większości.
Np. opisanie relacji Polaków żyjących na Białorusi z Białorusinami.

Trzeba się orientować dosłownie we wszystkim, żeby tę maturę dobrze napisać.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-03, 21:32   #7
Karolin_a
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 21
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Właśnie przeraziłam się troche przez tę rozprawkę ... a geografia jednak jest spoko, przejrzałam pytania opierają się głównie na mapie fizycznej i takiej wiedzy w sumie którą mam z gimnazjum jeszcze, zawsze miałam 5 z geografii, jakieś konkursy coś. Z biologią w sumie jestem na takim samym a może nawet niższym poziomie, więc tak czy siak muszę siedzieć nad tym codziennie
Karolin_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-02-04, 11:41   #8
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Geografia jest jedną z najprostszych matur i jest do zrobienia w 3 m-ce jak się zepnie poślady. Z wosem jest już trudniej, zwłaszcza jeśli komuś teksty źródłowe typu ustawy sprawiają problemy.
*na prawo raczej w rekrutacji historia się przydaje, ale na zaczynanie historii od zera jest już za późno.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 12:49   #9
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Jeśli interesowałaś się polityką - to WOS napiszesz bez większego wysiłku. Mój TŻ do wosu R nie uczył się praktycznie wcale, po prostu czytał gazety i orientował się w polityce od gimnazjum, bo się tym interesował i zdał na naprawdę ładny wynik (matura 2012, a wtedy wos poszedł w kraju tragicznie z tego co kojarzę). Geografia R uchodzi za jedną z łatwiejszych matur.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 13:19   #10
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

WoS przez pewien czas wypadał tragicznie, bo pisało go dużo osób "nie wiem, co ze sobą zrobić, nie chce mi się uczyć, to wezmę wos, coś się wymyśli". Okazywało się, że nie, jak się nie ma pojęcia, to się nie wymyśli. W naprawdę jednej z najlepszych szkół w Warszawie podejscie "jakoś to będzie" zaowocowało wynikami między "tragicznie" a "żenująco"
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 16:46   #11
hurricaneee
Raczkowanie
 
Avatar hurricaneee
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 137
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Cytat:
Napisane przez Urodziny Pokaż wiadomość
Ja uczę się geografii bez przerwy [w szkole mam rozszerzoną] i nie wyobrażam sobie przygotować się do niej w 3 miesiące. Jest naprawdę dużo materiału, a te 89 dni, to mało. Polecam przejrzeć przykładowe zadania do nowej matury na stronie cke.
Siedząc przed książkami codziennie, boję się, że nie dostanę więcej niż 50%, więc może lepiej bardziej się nad tym zastanów.

Ja czytałam sobie repetytorium dwa miesiące przed maturą rozszerzoną z geografii, miesiąc przed zaczęłam robić jakieś zadania, ale na luzie i bez większego wysiłku miałam 65% a geografię w szkole podstawową w dodatku nie miałam jej w klasie maturalnej i przygotowawałam się sama nauka z repetytorium operonu wystarczy na super wynik (jeśli się go nauczysz )
hurricaneee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-04, 12:56   #12
paulinaviki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 6
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Hej, mam podobny problem ale mature zdaję dopiero w przyszłym roku, bardzo chciałabym iść na prawo, mam fakultety z wosu i będę to zdawać, ale nie wiem co z historią jak się jej uczyć by zdać na maturze, czy może inny przedmiot??
paulinaviki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-04, 23:39   #13
201702092106
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 610
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Cytat:
Napisane przez paulinaviki Pokaż wiadomość
Hej, mam podobny problem ale mature zdaję dopiero w przyszłym roku, bardzo chciałabym iść na prawo, mam fakultety z wosu i będę to zdawać, ale nie wiem co z historią jak się jej uczyć by zdać na maturze, czy może inny przedmiot??
Wystarczy czytać podręczniki ze zrozumieniem i mieć trochę wiedzy ogólnej o świecie, matura z historii wcale nie jest taka trudna. Wiem co mówię, bo sama ją pisałam, uczyłam się sama z podręczników bez nauczyciela czy korepetycji. Na UJ możesz zamiast historii zdawać matematykę, oczywiście w obu przypadkach wchodzi w grę tylko rozszerzenie.
201702092106 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-05, 12:19   #14
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Część zamknięta z historii jest łatwa, z wypracowaniem dużo zależy od tematów (ach ten pogrom polsko-węgierski )
Jeśli chodzi o WoS, to aktualne wydarzenia nie są takie znowu aktualne. Matury są przygotowywane jakieś 2 lata wcześniej, potem testowane, więc nikt nie zapyta w piątek co było w wiadomościach we wtorek.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-06, 15:17   #15
paulinaviki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 6
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Czyli mówicie że historia nie taka zła, mam mnóstwo repetytoriów do matury z historii, zadania i takie tam, natomiast nie mam historii już jako przedmiotu, i umiem ją gdzieś na tróje, nie wiem jak to się przekłada na maturze, dlatego pytam czy nie łatwiej będzie zdać jakiś inny przedmiot np. geografię, i też czy pisać samą podstawę czy podstawę i rozszerzenie
paulinaviki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-07, 14:44   #16
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Na porządne nauczenie się historii praktycznie od zera jest już za późno, musiałabyś od książek nie odchodzić. Na prawo i uniwerki ekonomiczne zazwyczaj liczą się matury rozszerzone. Popatrz na tematy wypracowań z poprzednich lat i zastanów się, czy byłabyś w stanie napisać coś teraz, zobaczysz z jakiego poziomu startujesz.
ps. nie jest już za późno na zmiany w deklaracji?
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-10, 22:21   #17
paulinaviki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 6
Dot.: Rozszerzenia na maturze 2015 - co wybrać?

Piszę maturę w 2016
paulinaviki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-10 23:21:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:57.