Matura 2013 ustny polski pytania - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-30, 13:52   #31
Carmela_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 383
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Wow to super idź pewnie na maturę i powodzenia, naprawdę fajny temat i widać ze wiesz o czym będziesz mówić.

---------- Dopisano o 13:45 ---------- Poprzedni post napisano o 13:40 ----------

A i tylko przyszło mi do głowy że (chociaż pewnie wiesz) jakby się pytali o Diaboliadę warto uwzględnić że to odzwierciedlenie porewolucyjnej rzeczywistości (zwłaszcza jeśli chodzi o NEP bo właściwie o to chodzi)
Dziękuję,ale czuję się straszliwie niepewnie,może to dlatego że dopiero dzisiaj zaczęłam pisać prezentację hahaha

To że Diaboliada odzwierciedla porewolucyjną rzeczywistość chcę zawrzeć w samej prezentacji,bo to dosyć kluczowa sprawa.Myślisz że warto też dodać że to dzieło jest podobne do Procesu Kafki?Stosunki obywatel-władza,obywatel-państwo.

Boję się że mi nie starczy czasu jak się rozgadam

Maturę mam 16 maja.Kurczę myślicie że zdążę to napisać i się nauczyć?Mam znajomych którzy pracę pisali 2 dni przed,ale nie chciałabym tak skończyć
Carmela_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 14:00   #32
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Powiem szczerze... Kafka Kafką ale to bardziej Gogol nie wiem czy bym się odważyła, ale właściwie czemu nie, nawet nie masz pewności czy one w ogóle pamiętają tę książkę. Niepotrzebnie czujesz się niepewnie, a że późno zaczęłaś pisać - ja się skichałam pół roku przed i w sumie jajo mi to dało, bo wynik taki sam jak tych co zaczęli tydzień przed . Będzie dobrze, odwagi odwagi, super temat i świetne lektury wybrałaś (tzn obrazy i film też )
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 14:05   #33
Carmela_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 383
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Powiem szczerze... Kafka Kafką ale to bardziej Gogol nie wiem czy bym się odważyła, ale właściwie czemu nie, nawet nie masz pewności czy one w ogóle pamiętają tę książkę. Niepotrzebnie czujesz się niepewnie, a że późno zaczęłaś pisać - ja się skichałam pół roku przed i w sumie jajo mi to dało, bo wynik taki sam jak tych co zaczęli tydzień przed . Będzie dobrze, odwagi odwagi, super temat i świetne lektury wybrałaś (tzn obrazy i film też )
Martwe dusze?Porównanie satyry na ZSRR i carskiej Rosji?Hmm

Może nie będą pamiętać,ale boję się że trafię na fanatyków surrealizmu i będę upupiona

Dziękuję,wybrałam to co lubię Mam nadzieje że to sprawi że lepiej mi pójdzie.
Carmela_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 14:07   #34
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

No, Gogol i jego opowiadania głównie (motyw miasta które pożera obywatela z jego duszą itp).
Tja upupiona ja bym się cieszyła że ktoś zaszalał i wybrał coś z poza kanonu no i Bułhakowa w końcu a nie Lalka, Lalka, Pan Tadeusz, Lalka, Zbrodnia i kara, Lalka
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 15:29   #35
wizazankaka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 85
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Carmela_ Pokaż wiadomość
Dziękuję,ale czuję się straszliwie niepewnie,może to dlatego że dopiero dzisiaj zaczęłam pisać prezentację hahaha

To że Diaboliada odzwierciedla porewolucyjną rzeczywistość chcę zawrzeć w samej prezentacji,bo to dosyć kluczowa sprawa.Myślisz że warto też dodać że to dzieło jest podobne do Procesu Kafki?Stosunki obywatel-władza,obywatel-państwo.

Boję się że mi nie starczy czasu jak się rozgadam

Maturę mam 16 maja.Kurczę myślicie że zdążę to napisać i się nauczyć?Mam znajomych którzy pracę pisali 2 dni przed,ale nie chciałabym tak skończyć
spokojnie zdążysz, widać, że jesteś zdolna i ogarnięta ja też jeszcze nie umiem damy radę kto jak nie my ale zaimponował mi twój temat
wizazankaka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 16:25   #36
mada1205
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3
Pomocy

mam pewien problem. mozliwe, ze nie pasuje on do tego tematu, ale dotyczy ustnej matury z polskiego.
Otóż.. mam juz gotowa prace.. wczoraj patrze na bibliografie, i okazalo sie, ze w planie prezentacji, mam punkt odnoszacy sie do ksiazki, ktorej nie mam zawartej w literaturze podmiotu. i co teraz? nie wiem jak to sie stalo.. MOJA GLUPOTA.
czy mam opowiedziec ten podpunkt, mimo, ze tak jakby tej ksiazki tam nie ma? czy mam olac ten podpunkt i uprzedzic komisje o bledzie.. ja juz nie wiem.. pomocy...
mada1205 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 17:24   #37
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Pomocy

Cytat:
Napisane przez mada1205 Pokaż wiadomość
mam pewien problem. mozliwe, ze nie pasuje on do tego tematu, ale dotyczy ustnej matury z polskiego.
Otóż.. mam juz gotowa prace.. wczoraj patrze na bibliografie, i okazalo sie, ze w planie prezentacji, mam punkt odnoszacy sie do ksiazki, ktorej nie mam zawartej w literaturze podmiotu. i co teraz? nie wiem jak to sie stalo.. MOJA GLUPOTA.
czy mam opowiedziec ten podpunkt, mimo, ze tak jakby tej ksiazki tam nie ma? czy mam olac ten podpunkt i uprzedzic komisje o bledzie.. ja juz nie wiem.. pomocy...
Może zadzwoń/ przejdź się do sekretariatu i zapytaj co w takiej sytuacji? Nie wiem szczerze co poradzić


Ja wybrałam temat: Literackie obrazy miast.
Omawiam na przykładzie: " Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa, "Zbrodni i kary" Dostojewskiego i "Sklepów cynamonowych" Schulza.
Zdaję 23, a nie mam nawet planu... Życzę sobie powodzenia
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-02, 17:27   #38
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cześć Wam Mój temat to: Różne funkcje motywu samobójstwa w literaturze. Omów na podstawie dwóch epok. Będę omawiać na podstawie "Anny Kareniny" Tołstoja, "Pani Bovary" Flauberta, "Nie-boskiej komedii" Krasińskiego i "Cierpień młodego Wertera" Goethego. W tym momencie mam do Was pytanie, bo pracę jako-tako już wiem jak napisać, problem mam tylko z tymi funkcjami. Może macie jakieś pomysły?
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 17:54   #39
Gulami
Przyczajenie
 
Avatar Gulami
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 8
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cześć
Jestem umysłem ścisłym, zdaję na WUM na medycynę i szczerze mówiąc, ustny z polskiego mnie niesamowicie przeraża.
Moim tematem jest 'Psychologia zbrodniarza.' i w literaturze podmiotu mam 'Makbeta', 'Zbrodnię i karę', 'Pachnidło' i 'Rozmowy z katem'.
Jakieś sugestie co do pytać?

Któraś z was wspomniała o chęci zmiany bilbiografii - u mnie w szkole można iść i ugadać Panię ekretarkę i wtedy można wprowadzić małe korekty, więc warto spróbować ;>
Gulami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 22:50   #40
azaina
Rozeznanie
 
Avatar azaina
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Śląsk/Trójmiasto
Wiadomości: 963
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez iheartbeauty29 Pokaż wiadomość
Cześć Wam Mój temat to: Różne funkcje motywu samobójstwa w literaturze. Omów na podstawie dwóch epok. Będę omawiać na podstawie "Anny Kareniny" Tołstoja, "Pani Bovary" Flauberta, "Nie-boskiej komedii" Krasińskiego i "Cierpień młodego Wertera" Goethego. W tym momencie mam do Was pytanie, bo pracę jako-tako już wiem jak napisać, problem mam tylko z tymi funkcjami. Może macie jakieś pomysły?
Cytat:
Napisane przez Gulami Pokaż wiadomość
Cześć
Jestem umysłem ścisłym, zdaję na WUM na medycynę i szczerze mówiąc, ustny z polskiego mnie niesamowicie przeraża.
Moim tematem jest 'Psychologia zbrodniarza.' i w literaturze podmiotu mam 'Makbeta', 'Zbrodnię i karę', 'Pachnidło' i 'Rozmowy z katem'.
Jakieś sugestie co do pytać?

Któraś z was wspomniała o chęci zmiany bilbiografii - u mnie w szkole można iść i ugadać Panię ekretarkę i wtedy można wprowadzić małe korekty, więc warto spróbować ;>

niestety nie pomogę, bo polskiego nie ogarniam
ale muszę napisać, że tematy (i książki!) macie świetne
azaina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 23:58   #41
Starlight1804
Zadomowienie
 
Avatar Starlight1804
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 161
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

hej!
mój temat to "Biblijne i literackie kreacje Boga. Omów różnorodne sposoby przedstawienia tej postaci na podstawie wybranych utworów."
literatura:
-Biblia (Księga Rodzaju)
-"Quo vadis" Sienkiewicza
-"Dies irae" Kasprowicza
-dwa wiersze Twardowskiego: "Wiem" oraz "Który"
jestem w trakcie poprawiania prezentacji, bo niestety niektóre fragmenty są za mało rozbudowane zdaję 23.05 i boję się strasznie!
jeśli ktoś ma jakieś pomysły dotyczące pytań, to bardzo proszę, piszcie!

Edytowane przez Starlight1804
Czas edycji: 2013-05-03 o 00:00
Starlight1804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-03, 01:33   #42
plague
Raczkowanie
 
Avatar plague
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 93
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

hej, dołączam do Was ustny polski zdaję 18.05.
wybrałam sobie temat: "Powinowactwa sztuki i psychologii, czyli o odkrywaniu prawdy o naturze człowieka na podstawie różnych tekstów kultury". pomyślałam, że większość osób która wybrałaby ten temat poszłaby raczej w stronę "Jądra ciemności", "Ferdydurke" i teorii Freuda, więc zdecydowałam, że ja zrobię to w mniej typowy sposób
moja lista lektur:
1. "Komu bije dzwon" E. Hemingwaya
2. "Rok 1984" G. Orwella
3. "Inny świat" G. Herlinga-Grudzińskiego
4. "Proszę państwa do gazu" T. Borowskiego
plus dwa teksty piosenek grupy Manic Street Preachers (bo musiałam zawrzeć też "inne teksty kultury").

będę mówiła o sytuacji człowieka w obliczu sytuacji ekstremalnych, jak wobec takich przeżyć funkcjonuje jego psychika.
mam genialny plan na ten temat- ale póki co tylko w głowie

a co do pytań- to słyszałam od polonistek, że może się zdarzyć, że komisja spyta o jakiś szczegół z fabuły którejś z książek podanej w literaturze podmiotu. acha, i często też, jeśli ktoś nie zdąży omówić wszystkich punktów prezentacji w 15 minut, komisja dopytuje o dalszy ciąg (ale to podobno zależy od osób egzaminujących).
plague jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 10:32   #43
SorbetMalinowy
Zakorzenienie
 
Avatar SorbetMalinowy
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Birmingham//Białystok
Wiadomości: 4 958
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Starlight1804 Pokaż wiadomość
hej!
mój temat to "Biblijne i literackie kreacje Boga. Omów różnorodne sposoby przedstawienia tej postaci na podstawie wybranych utworów."
literatura:
-Biblia (Księga Rodzaju)
-"Quo vadis" Sienkiewicza
-"Dies irae" Kasprowicza
-dwa wiersze Twardowskiego: "Wiem" oraz "Który"
jestem w trakcie poprawiania prezentacji, bo niestety niektóre fragmenty są za mało rozbudowane zdaję 23.05 i boję się strasznie!
jeśli ktoś ma jakieś pomysły dotyczące pytań, to bardzo proszę, piszcie!
Ja chyba matury ustnej z polskiego boje się najbardziej ze wszystkich matur. Mój temat też związany jest z Bogiem

Myślę, że do Twojego tematu pasują takie pytania:
- Czy zawsze obraz Boga zalezy od epoki , w której utwór powstał?
- Jakie biblijne symbole występują w utworze "Dies irae" i co one oznaczają?
- Jaki stosunek do Boga mają postacie biblijne, a jaki twórcy literaccy?
- Jak współcześnie człowiek wyobraża sobie Stwórcę?
SorbetMalinowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 11:11   #44
kar_lajn
Raczkowanie
 
Avatar kar_lajn
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 38
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Hej ja mam "Motyw milosci w literaturze lat wojny i okupacji.Omow to zagadnienie w oparciu o wybrane przyklady' i mam w lit.podm.wie milosci K.K.Baczynskiego , Pozegnanie z Maria T.B,kamienie na szaniec A.K i wiersze Milosc, Ewa T.Rozewicza. Macie moze pomysly jakie mialabym pytania?
kar_lajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 12:54   #45
kar0lajn
Zakorzenienie
 
Avatar kar0lajn
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: z południa Polski.
Wiadomości: 9 629
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Hej, w sumie to piszę w imieniu TŻ, bo ja zdaję maturę w przyszłym roku Jego temat to: "Motyw ucz, biesiad i wesel w utworach literackich. Omów problem w wybranych utworach. " Literatura: Pan Tadeusz, Chłopi, Wesele, Przedwiośnie.
Macie pomysł, jakie TŻ może usłyszeć pytania? W związku z tym, że matura przede mną to jeszcze nie bardzo wiem 'czym to się je'
__________________
Racja jest jak du*a, każdy ma swoją.







kar0lajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 14:37   #46
Starlight1804
Zadomowienie
 
Avatar Starlight1804
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 161
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez SorbetMalinowy Pokaż wiadomość
Ja chyba matury ustnej z polskiego boje się najbardziej ze wszystkich matur. Mój temat też związany jest z Bogiem

Myślę, że do Twojego tematu pasują takie pytania:
- Czy zawsze obraz Boga zalezy od epoki , w której utwór powstał?
- Jakie biblijne symbole występują w utworze "Dies irae" i co one oznaczają?
- Jaki stosunek do Boga mają postacie biblijne, a jaki twórcy literaccy?
- Jak współcześnie człowiek wyobraża sobie Stwórcę?
bardzo Ci dziękuję! widzisz, obie mamy podobne tematy i obie się boimy - może bohater naszych prezentacji nas wesprze
Starlight1804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 14:39   #47
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez plague Pokaż wiadomość
a co do pytań- to słyszałam od polonistek, że może się zdarzyć, że komisja spyta o jakiś szczegół z fabuły którejś z książek podanej w literaturze podmiotu. acha, i często też, jeśli ktoś nie zdąży omówić wszystkich punktów prezentacji w 15 minut, komisja dopytuje o dalszy ciąg (ale to podobno zależy od osób egzaminujących).
Też tak słyszałam, dlatego dobrze jest celowo ominąć przy mówieniu coś, co się zamierzało powiedzieć. Wtedy jest duża szansa, że nas o to zapytają, a my będziemy mieć pięknie wyuczoną odpowiedź

Ps. Czy ktoraś z Was ma może jakieś pomysły, o co mogliby mnie zapytać?
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 15:05   #48
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez azaina Pokaż wiadomość
niestety nie pomogę, bo polskiego nie ogarniam
ale muszę napisać, że tematy (i książki!) macie świetne
A dziękuję, moja polonistka, która jest dość surowa też pochwaliła mnie za te książki Tylko te funkcje... Może któraś z Was ma jakieś pomysły?
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 21:14   #49
Starlight1804
Zadomowienie
 
Avatar Starlight1804
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 161
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

to znowu ja
moja przyjaciółka nie ma niestety konta na wizażu, więc poprosiła mnie, bym napisała tu w jej imieniu jeżeli ktokolwiek ma jakieś pomysły na pytania dotyczące jej pracy, to byłoby super!
jej temat to motyw samotności w utworach literackich. lektury: Cierpienia młodego Wertera, Legenda o św. Aleksym, Ludzie bezdomni, Dżuma, Antygona.
Starlight1804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-04, 15:49   #50
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Mój temat brzmi: Bunt jako postawa wobec życia. Przedstaw jego przejawy i konsekwencje, odwołując się do wybranych utworów.
Literatura: Fragment Biblii o grzechu pierwszych ludzi, Antygona, Wielka Improwizacja z 3cz. Dziadów, Trupięgi Leśmiana i Rok 1984 Orwella.

Wiem, że temat jest banalny. Cóż.. mojej pracy uczę się już od miesiąca. I nic ciekawego z tego wynika. Panicznie boję się wystąpień publicznych, więc czarno to wszystko widzę.. Już teraz mam w głowie pustkę.
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 16:23   #51
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Starlight1804 Pokaż wiadomość
to znowu ja
moja przyjaciółka nie ma niestety konta na wizażu, więc poprosiła mnie, bym napisała tu w jej imieniu jeżeli ktokolwiek ma jakieś pomysły na pytania dotyczące jej pracy, to byłoby super!
jej temat to motyw samotności w utworach literackich. lektury: Cierpienia młodego Wertera, Legenda o św. Aleksym, Ludzie bezdomni, Dżuma, Antygona.
Myślę, że może być coś z tego:
1. Cierpienia młodego Wertera:
- werteryzm (szczególnie, jak ma to słowo w pracy bez wyjaśnienia),
- cechy okresu burzy i naporu
- epistolarna forma powieści
2. Ludzie bezdomni:
- interpretacja tytułu,
- cechy ludzi bezdomnych jako powieści młodopolskiej,
3. Dżuma
- znaczenie tytułu,
- dżuma jako powieść parabola
- przy tej lekturze miałam temat w zeszycie "Człowiek w obliczu zagrożenia", więc warto przypomnieć sobie ludzkie postawy

---------- Dopisano o 16:23 ---------- Poprzedni post napisano o 16:21 ----------

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
Mój temat brzmi: Bunt jako postawa wobec życia. Przedstaw jego przejawy i konsekwencje, odwołując się do wybranych utworów.
Literatura: Fragment Biblii o grzechu pierwszych ludzi, Antygona, Wielka Improwizacja z 3cz. Dziadów, Trupięgi Leśmiana i Rok 1984 Orwella.

Wiem, że temat jest banalny. Cóż.. mojej pracy uczę się już od miesiąca. I nic ciekawego z tego wynika. Panicznie boję się wystąpień publicznych, więc czarno to wszystko widzę.. Już teraz mam w głowie pustkę.
Może cechy poezji Leśmiana, cechy poezji turpistycznej, cechy tragedii antycznej i bohater tragiczny (Antygona)
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 16:30   #52
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Polegnę..
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 16:43   #53
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Jeszcze tak sobie pomyślałam o tych Dziadach. Nie pamiętam za bardzo ich, szczególnie części III, ale tam było cos o konflikcie dobra ze złem, więc mogą być też z tym pytania. No i symbolika, symbolika, symbolika
Tak naprawdę mogą pytac o wszystko, ale czasem nie warto się stresować, bo padają pytania typu:
1. Dlaczego wybrałeś ten temat?
2. Dlaczego w takiej kolejności prezentujesz dzieła i dlaczego właśnie te wybrałeś?
etc... I już matura zdana
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 16:54   #54
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Ach, zapomniałam jeszcze zapytać: czy jeśli w bibliografii mam wyszczególnione, że omawiam określony fragment książki (np. Wielka Improwizacja z Dziadów) to czy będę pytana z tegoż właśnie fragmentu, czy całości utworu?
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 17:19   #55
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
Ach, zapomniałam jeszcze zapytać: czy jeśli w bibliografii mam wyszczególnione, że omawiam określony fragment książki (np. Wielka Improwizacja z Dziadów) to czy będę pytana z tegoż właśnie fragmentu, czy całości utworu?
Wydaje mi się, że z całości, przynajmniej moja nauczycielka mówiła, że nie da się np. wybrać jednego rozdziału i później tylko z niego odpowiedzieć. Ale jeśli mogłaś wyszczególnić w bibliografii to może wtedy jest inaczej...
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 17:19   #56
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
Ach, zapomniałam jeszcze zapytać: czy jeśli w bibliografii mam wyszczególnione, że omawiam określony fragment książki (np. Wielka Improwizacja z Dziadów) to czy będę pytana z tegoż właśnie fragmentu, czy całości utworu?
Zalezy. Ja mam fragment lalki, a nauczyciel zadał mi pytanie odnoszące się do całości (cechy powieści realistycznej). Jak masz III część dziadów, to z np. I Cię nie spytają na pewno
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 17:52   #57
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Ale kto powiedział, że dojdę do etapu odpowiadania na pytania? Znając siebie pewnie tak się zestresuję, że wejdę i od razu wyjdę.
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 18:37   #58
azaina
Rozeznanie
 
Avatar azaina
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Śląsk/Trójmiasto
Wiadomości: 963
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
Mój temat brzmi: Bunt jako postawa wobec życia. Przedstaw jego przejawy i konsekwencje, odwołując się do wybranych utworów.
Literatura: Fragment Biblii o grzechu pierwszych ludzi, Antygona, Wielka Improwizacja z 3cz. Dziadów, Trupięgi Leśmiana i Rok 1984 Orwella.

Wiem, że temat jest banalny. Cóż.. mojej pracy uczę się już od miesiąca. I nic ciekawego z tego wynika. Panicznie boję się wystąpień publicznych, więc czarno to wszystko widzę.. Już teraz mam w głowie pustkę.
też mam Orwella - piona!
zajrzyj na wcześniejszą stronę, drabineczka dawała tam propozycje pytań do mojego tematu, możesz mieć podobne, np. o antyutopię

też się boję ustnej.. to będzie dla mnie najgorsza ze wszystkich matur
azaina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 18:54   #59
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

azaina Przeczytałam, przeczytałam. I przyznam, że zwątpiłam. Ale wydaje mi się, że jako mój temat jest o buncie, to o antyutopię nie będą mnie pytać.
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 18:56   #60
azaina
Rozeznanie
 
Avatar azaina
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Śląsk/Trójmiasto
Wiadomości: 963
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
azaina Przeczytałam, przeczytałam. I przyznam, że zwątpiłam. Ale wydaje mi się, że jako mój temat jest o buncie, to o antyutopię nie będą mnie pytać.
pewnie tak
ale lepiej wiedzieć jak najwięcej, żeby się potem nie stresować jak zadadzą jakieś pytanie z kosmosu..
azaina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:18.