Blenda + statyw - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-17, 08:34   #1
blax5
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 221

Blenda + statyw


Cześć,

Dosyć niedawno zaopatrzyłam się w blendę fotograficzną ( 5w1, okrągłą o średnicy 110cm; http://www.multifoto.pl/aputure-blaz...m,44,4453.html). Teraz chciałabym dokupić do niej uchwyt oraz statyw oświetleniowy.

Zdecydowałam się na zakup tego uchwytu: http://www.mitoya.pl/pozostale-studi...-warszawa.html .
I tutaj mam pierwsze pytanie: ma ktoś może doświadczenia związane z jego użytkowaniem (szczególnie jeśli chodzi o blendy 5w1)? Jak wrażenia?

Patrząc jednak na rodzaje statywów znalazłam dwie opcje:
1. http://www.mitoya.pl/statywy-wysokie...-warszawa.html
2. http://www.mitoya.pl/statywy-wysokie...-warszawa.html
Tu nasuwa mi się pytanie: skoro głowice są 16 i 12 mm to czy poza tym statywy są identyczne? Czy ten 12 mm ma węższe rury? Jeśli tak, to która głowica jest powszechniej stosowana lub łatwiej znaleźć na nią przejściówki do drugiego rozmiaru?
Bo rozumiem, że grubość samej rury statywu jest większa od nasadek i spokojnie dam rade zamontować na niej uchwyt (przeznaczony do mocowania na statywach oświetleniowych o grubości od 18 do 37mm)?


Z góry dziękuję za odpowiedź
blax5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 10:07   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Blenda + statyw

Mam dla Ciebie przykrą wiadomość, te statywy z Twoich linków chwieją się od samego patrzenia na nie (są delikatne). Mogą się nie sprawdzić po dołożeniu dużej dźwigni (uchwyt z blendą), jeśli jednocześnie nie dołożysz solidnego dociążenia na dole (np. obcięta nogawka spodni wypełniona piaskiem, żwirem, owinięta dookoła tych "rozpórek" na dole).
Potrzebujesz coś solidniejszego, bardziej taki http://www.mitoya.pl/statywy-wysokie...-warszawa.html - ale i tak trzeba uważnie ustawiać blendę (uchwyt ustawiany nad nogą, a nie pomiędzy nimi), zwłaszcza, jeśli blenda ma być odsunięta od kolumny statywu. Jeśli chcesz tego używać w plenerze, od razu kup sobie wózek na zakupy i ze 2-3 obciążniki http://fripers.pl/product_info.php/i...FreePower.html (albo poszukaj starych, niedziurawych spodni, aby je wypełnić żwirem, piachem, kamieniami). W plenerze zdarzają się podmuchy wiatru, a blenda zadziała jak całkiem spory żagiel. Twoja jest mniejsza (ok.0.9m2), ale taka 160x180 ma powierzchnię 2.88m2, a żagiel 3m2 wystarcza do przyjemnego pływania nawet we dwie osoby na małej łódce - to dla porównania, jak dużego naporu wiatru można się spodziewać. Co nie zmienia faktu, że jak odpowiednio dmuchnie, to i tak poleci, razem ze statywem,, uchwytem i obciążeniem
Co do uchwytu-chiński plastik, więc może pęknąć przy mocnym dokręcaniu (chodzi o te "gałki-dźwignie" na końcu śruby), można go całkiem rozkręcić (przynajmniej mój) więc da się go założyć na cokolwiek o odpowiedniej średnicy, czyli także na dowolną rurę, bez konieczności nasadzania uchwytu "od wolnego końca" (nie musisz nakładać z góry statywu, od głowicy).

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2013-07-17 o 10:11
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 10:33   #3
blax5
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 221
Dot.: Blenda + statyw

W takim razie chyba zainwestuję nieco więcej w ten statyw. Wtedy polecasz mi kupić ten podlinkowany czy jeszcze jakiś solidniejszy od razu? Co prawda na razie nie mam planów używania go w plenerze, ale jeśli nie byłoby to duże przebicie cenowe, to można od razu zakupić lepszy sprzęt.

Masz taki uchwyt? Do czego używasz? Blenda 5w1 czy tylko 2w1? A ty jaki masz statyw?
blax5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 13:01   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Blenda + statyw

Uchwyt kupowany w innym sklepie, więc mogą być drobne różnice, 5w1 120x160, i to chyba najwięcej, co można zmieścić w tych "łapkach" (grubość taśmy), 160x180 tylko "autostatyw sterowany głosem" (zawsze się znajdzie ktoś do pomocy). Ten z linku powinien wystarczyć, lub wyglądający solidniej http://www.mitoya.pl/statywy-wysokie...-warszawa.html
ale jak masz statyw z tymi zaciskami, to gdy zacisk jest słabo dokręcony fabrycznie z drugiej strony, po przekręceniu dźwigienki nie ma blokowania rury kolumny. Sposób jest prosty, trzeba samodzielnie dokręcić śrubkę - jeśli znajdziesz odpowiedni klucz
Lepiej kupić w jednym sklepie, oszczędzasz na kosztach wysyłki, a jakość takich sprzętów będzie wszędzie podobna.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 18:34   #5
blax5
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 221
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Uchwyt kupowany w innym sklepie, więc mogą być drobne różnice, 5w1 120x160, i to chyba najwięcej, co można zmieścić w tych "łapkach" (grubość taśmy), 160x180 tylko "autostatyw sterowany głosem" (zawsze się znajdzie ktoś do pomocy). Ten z linku powinien wystarczyć, lub wyglądający solidniej http://www.mitoya.pl/statywy-wysokie...-warszawa.html
ale jak masz statyw z tymi zaciskami, to gdy zacisk jest słabo dokręcony fabrycznie z drugiej strony, po przekręceniu dźwigienki nie ma blokowania rury kolumny. Sposób jest prosty, trzeba samodzielnie dokręcić śrubkę - jeśli znajdziesz odpowiedni klucz
Lepiej kupić w jednym sklepie, oszczędzasz na kosztach wysyłki, a jakość takich sprzętów będzie wszędzie podobna.
Hmm... Skoro w 'twoich łapkach' się mieści to i w tych nie powinno być z tym problemu.
W takim razie jeszcze chyba podpytam o wagę obu tych statywów i wtedy wybiorę.
A ten klucz to ciężko znaleźć czy to jakiś ze standardowych raczej?
Odbiór i tak chyba będzie osobisty, ale w jednym sklepie i tak w sumie łatwiej, a z tego co widziałam ceny wszędzie podobne .
blax5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-20, 20:24   #6
Georgina_Kincaid
Zakorzenienie
 
Avatar Georgina_Kincaid
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 8 405
Dot.: Blenda + statyw

Odkopię trochę wątek, bo nie chcę tworzyć nowego
Zastanawiam się nad zakupem blendy i do tego pewnie przydałby się jakiś statyw, chodzi mi o jakiś, który sprawdzi się w plenerze.
Niestety linki już są nieaktualne, więc może ktoś coś poleci?
Zastanawiam się jeszcze, nad rozmiarem blendy pomiędzy 60 lub 110cm.
Georgina_Kincaid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 01:44   #7
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Blenda + statyw

Zastanawiam się nad zakupem blendy i do tego pewnie przydałby się jakiś statyw, chodzi mi o jakiś, który sprawdzi się w plenerze.
Statyw który utrzyma blendę? Jakiś solidniejszy oświetleniowy, im cięższy tym lepszy, niezbędne może być dociążenie nóg (worek z piaskiem), statyw za 70zł lub więcej powinien być ok, do tego uchwyt na blendę.

Zastanawiam się jeszcze, nad rozmiarem blendy pomiędzy 60 lub 110cm.
A dlaczego nie elipsa 90x120?
I jeszcze uwaga co do rodzaju blendy: "opłacalne" są te "5w1", "7w1", ale wygodniejsze w użyciu są normalne, dwustronne (lżejsze, troszkę mniejsze w transporcie), najbardziej uniwersalny zestaw to biała i srebrna.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-21, 09:24   #8
Georgina_Kincaid
Zakorzenienie
 
Avatar Georgina_Kincaid
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 8 405
Dot.: Blenda + statyw

Dzięki za odpowiedź. Wygoda w transporcie jest dla mnie bardzo ważna, jestem niezmotoryzowana, więc wszystko trzeba wrzucić w plecak, złapać w rękę.
Nad elipsą się właściwie nie zastanawiałam, miałam blendę w ręce 2x w życiu i podobał mi się efekt, teraz jeszcze kwestia popytania, poszukania jaka mi się najbardziej przyda.
Georgina_Kincaid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 10:26   #9
blax5
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 221
Dot.: Blenda + statyw

Większość blend składa się w takie małe koła, wiec z transportem będzie raczej podobny (brak) problemu Choć może warto w takim arzie sprawdzić czy blenda na pewno daje się tak zgrabnie zwinąć
blax5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 10:58   #10
Georgina_Kincaid
Zakorzenienie
 
Avatar Georgina_Kincaid
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 8 405
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez blax5 Pokaż wiadomość
Większość blend składa się w takie małe koła, wiec z transportem będzie raczej podobny (brak) problemu Choć może warto w takim arzie sprawdzić czy blenda na pewno daje się tak zgrabnie zwinąć
Pewnie głupie pytanie, ale te w kształcie elipsy też się tak składa?
Georgina_Kincaid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 13:26   #11
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez blax5 Pokaż wiadomość
Większość blend składa się w takie małe koła, wiec z transportem będzie raczej podobny (brak) problemu Choć może warto w takim arzie sprawdzić czy blenda na pewno daje się tak zgrabnie zwinąć
Powiedziałbym nawet, że wszystkie "na taśmie" się tak składają
Mam na myśli coś innego: korzystam z "90x120 5w1", i owszem, składa się do dość małego kółka, ale te "zakładane powłoki" powodują, że kółko jest grubsze niż w przypadku blendy dwukolorowej. Nie pamiętam niestety, czy przypadkiem taśma w tej 5w1 nie jest także potężniejsza niż w 2w1.
Różnice nie są jakieś dramatyczne, ale już wyjaśniam o co chodzi: żeby nie nosić nieskończonej liczby pakunków wymyśliłem torbę z aparatami i obiektywami, oraz mały plecak na inne drobiazgi przydatne w plenerze, np. dużej butelki wody mineralnej, duża peleryna przeciwdeszczowa spełniająca rolę plandeki lub koca (można na niej spokojnie rozłożyć rzeczy) itp "przydasie". Nieduża blenda (także moja 90x120) po złożeniu mieści się z pokrowcem do plecaczka, ale trzeba z nią "mocno walczyć", żeby się zmieściła (po złożeniu blenda to "kółko", a plecak jest bardziej wysoki niż szeroki, dlatego trzeba ścisnąć to kółko po bokach), i zajmuje w nim sporo miejsca (ze względu na te "powłoki").
Mógłbym nie chować jej do plecaka, ale wtedy dochodzi dodatkowy grat do noszenia, a jak czasem zabieram jeszcze statyw, to mogłoby braknąć rąk

Cytat:
Napisane przez Georgina_Kincaid Pokaż wiadomość
Pewnie głupie pytanie, ale te w kształcie elipsy też się tak składa?
Tak, też - naprawdę dobrze radzę obejrzeć na youtube filmiki "reflector folding" i po zakupie przetrenować na osobności, bez kibicujących osób, bo składanie blendy przez niedoświadczoną osobę wygląda naprawdę zabawnie (im większa blenda tym większą zabawę mają oglądający)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-21, 14:03   #12
Georgina_Kincaid
Zakorzenienie
 
Avatar Georgina_Kincaid
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 8 405
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość

Tak, też - naprawdę dobrze radzę obejrzeć na youtube filmiki "reflector folding" i po zakupie przetrenować na osobności, bez kibicujących osób, bo składanie blendy przez niedoświadczoną osobę wygląda naprawdę zabawnie (im większa blenda tym większą zabawę mają oglądający)
Z taką okrągłą już raz walczyłam więc wiem o czym mówisz

Dziękuję za odpowiedzi
__________________
Statystyki pokazują, że większość śmiertelników zaprzedaje dusze z pięciu powodów: seksu, pieniędzy, władzy, zemsty i miłości. Dokładnie w tej kolejności. - Richelle Mead
Georgina_Kincaid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 15:20   #13
blax5
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 221
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Powiedziałbym nawet, że wszystkie "na taśmie" się tak składają
Mam na myśli coś innego: korzystam z "90x120 5w1", i owszem, składa się do dość małego kółka, ale te "zakładane powłoki" powodują, że kółko jest grubsze niż w przypadku blendy dwukolorowej. Nie pamiętam niestety, czy przypadkiem taśma w tej 5w1 nie jest także potężniejsza niż w 2w1.
Różnice nie są jakieś dramatyczne, ale już wyjaśniam o co chodzi: żeby nie nosić nieskończonej liczby pakunków wymyśliłem torbę z aparatami i obiektywami, oraz mały plecak na inne drobiazgi przydatne w plenerze, np. dużej butelki wody mineralnej, duża peleryna przeciwdeszczowa spełniająca rolę plandeki lub koca (można na niej spokojnie rozłożyć rzeczy) itp "przydasie". Nieduża blenda (także moja 90x120) po złożeniu mieści się z pokrowcem do plecaczka, ale trzeba z nią "mocno walczyć", żeby się zmieściła (po złożeniu blenda to "kółko", a plecak jest bardziej wysoki niż szeroki, dlatego trzeba ścisnąć to kółko po bokach), i zajmuje w nim sporo miejsca (ze względu na te "powłoki").
Mógłbym nie chować jej do plecaka, ale wtedy dochodzi dodatkowy grat do noszenia, a jak czasem zabieram jeszcze statyw, to mogłoby braknąć rąk
Porównanie nie mam, ale według mnie 5w1 nie jest specjalnie gruba. Dużo sprzętu chyba ze sobą nosisz skoro to miejsce takie cenne

---------- Dopisano o 16:20 ---------- Poprzedni post napisano o 16:17 ----------

"aparaty, obiektywy" - a to w sumie nie dziwię się, że chcesz minimalizować resztę bagażu
blax5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 17:23   #14
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Blenda + statyw

Cytat:
Napisane przez blax5 Pokaż wiadomość
Porównanie nie mam, ale według mnie 5w1 nie jest specjalnie gruba. Dużo sprzętu chyba ze sobą nosisz skoro to miejsce takie cenne

---------- Dopisano o 16:20 ---------- Poprzedni post napisano o 16:17 ----------

"aparaty, obiektywy" - a to w sumie nie dziwię się, że chcesz minimalizować resztę bagażu
Nie, po prostu plecak naprawdę jest mały
Na sprzęt robiący zdjęcia jest osobna torba (dwa-trzy obiektywy, czasem drugi aparat, tak na wszelki wypadek - głupio byłoby zawieść oczekiwania innych z tego powodu, że nie chciało mi się dołożyć kilkadziesiąt dkg).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-06-21 18:23:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:29.