Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-01-20, 20:46   #1
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819

Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?


Dzień dobry
Do założenia tego wątku skłoniła mnie rozmowa którą przeprowadziłam dziś z mamą.

Wszystko zaczęło się od tego, że mój mężczyzna od jakiegoś czasu poszukuje nowej pracy.

Niedawno miał rozmowę w pewnym dość znanym koncernie- stanowisko kierownicze, dobre wynagrodzenie. Pierwszym pytaniem które mu zadano, było pytanie o ewentualną gotowość do zmiany miejsca zamieszkania. Odpowiedział zgodnie z prawdą że nie wyraża takiej gotowości. Wiem że w tej firmie w praktyce nie przenoszą pracowników, bo nasz wspólny znajomy tam pracuje, i mówił nam jak jest.

Jak powiedziałam o tym mojej mamie, to stwierdziła że zrobił głupotę, że na takie pytania zawsze odpowiada się "tak", bo w ten sposób firma sprawdza czy pracownik jest elastyczny i czy potrafi się poświęcić. Jej zdaniem jest już przegrany, i powinien był skłamać.

Ja mam nieco odmienne zdanie- wydaje mi się że takie kłamstwo może mieć swoje konsekwencje.

Chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat, ze szczególną chęcią poczytam wypowiedzi osób które pracują w korpo i może kiedyś rekrutowały pracowników.

Z góry odpowiem też na pytanie które pewnie się pojawi, czyli dlaczego zmiana miejsca zamieszkania nie wchodzi w grę- otóż nie wyobrażamy sobie związku na odległość, a ja jeszcze studiuję + pracuję już w zawodzie, no i mam tu mieszkanie. Poza tym kochamy nasze miasto
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 20:51   #2
TakaSamaInna
live your passion
 
Avatar TakaSamaInna
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 904
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Kłamstwo mogło by się sprawdzić jedynie na krótką metę, bo gdyby doszło do takiego przypadku, że by musiał zmienić miejsce zamieszkania to możliwie straciłby pracę nie wyrażając takiej gotowości gdy wcześniej deklarował się, że jest w stanie to zrobić.
__________________
Dbam o włosy.

angielski - C2
rosyjski - B2
hiszpański - ?
TakaSamaInna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 20:51   #3
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Można czasem coś podkolorować moim zdaniem, ale w takich sprawach lepiej być uczciwym. Takiego pytania raczej nie zadaje się w celach testu

chociaż może niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 20:52   #4
ANKA54321
Zadomowienie
 
Avatar ANKA54321
 
Zarejestrowany: 2015-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 184
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
Dzień dobry
Do założenia tego wątku skłoniła mnie rozmowa którą przeprowadziłam dziś z mamą.

Wszystko zaczęło się od tego, że mój mężczyzna od jakiegoś czasu poszukuje nowej pracy.

Niedawno miał rozmowę w pewnym dość znanym koncernie- stanowisko kierownicze, dobre wynagrodzenie. Pierwszym pytaniem które mu zadano, było pytanie o ewentualną gotowość do zmiany miejsca zamieszkania. Odpowiedział zgodnie z prawdą że nie wyraża takiej gotowości. Wiem że w tej firmie w praktyce nie przenoszą pracowników, bo nasz wspólny znajomy tam pracuje, i mówił nam jak jest.

Jak powiedziałam o tym mojej mamie, to stwierdziła że zrobił głupotę, że na takie pytania zawsze odpowiada się "tak", bo w ten sposób firma sprawdza czy pracownik jest elastyczny i czy potrafi się poświęcić. Jej zdaniem jest już przegrany, i powinien był skłamać.

Ja mam nieco odmienne zdanie- wydaje mi się że takie kłamstwo może mieć swoje konsekwencje.

Chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat, ze szczególną chęcią poczytam wypowiedzi osób które pracują w korpo i może kiedyś rekrutowały pracowników.

Z góry odpowiem też na pytanie które pewnie się pojawi, czyli dlaczego zmiana miejsca zamieszkania nie wchodzi w grę- otóż nie wyobrażamy sobie związku na odległość, a ja jeszcze studiuję + pracuję już w zawodzie, no i mam tu mieszkanie. Poza tym kochamy nasze miasto
To zależy, jeśli jesteś pewna, że kłamstwo sie nie wyda to pomysł dobry bo może podnieść "atrakcyjność zawodową" danego pracownika, ale jak jest ryzyko ze sie moze wydac to nie radze ryzykować...
ANKA54321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:05   #5
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Bo właśnie z tego co moja mama powiedziała, wychodzi na to, że młodzi ludzie, aby zdobyć pracę powinni kreować się na bezwolne, w 100% dyspozycyjne kukły bez rodziny i zobowiązań, aby przyszły pracodawca mógł mieć poczucie że może z nimi zrobić wszystko. Jest to dla mnie strasznie głupie, bo wiadomo że każdy ma jakieś życie poza pracą, i po co udawać że jest inaczej? Fakt, konkurencja jest sporo, mój facet nie skończył żadnych super studiów i ciężko jest z tym
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:12   #6
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Ta, i pozwolić pracodawcy wleźć sobie na głowę. Nie tędy droga. Trzeba jasno mówić o swoich oczekiwaniach i o tym na co się człowiek zgadza, a na co nie. Inaczej z tego wychodzą kwiatki i żadna za stron nie jest zadowolona.

Generalnie firma może nie chcieć przenosić swoich pracowników, ale może na to konkretne stanowisko chcą kogoś kogo mogą przenieść. Nie opłaca się kłamać w tej kwestii.
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:13   #7
Martuniaxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Centrum
Wiadomości: 52
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
Bo właśnie z tego co moja mama powiedziała, wychodzi na to, że młodzi ludzie, aby zdobyć pracę powinni kreować się na bezwolne, w 100% dyspozycyjne kukły bez rodziny i zobowiązań, aby przyszły pracodawca mógł mieć poczucie że może z nimi zrobić wszystko. Jest to dla mnie strasznie głupie, bo wiadomo że każdy ma jakieś życie poza pracą, i po co udawać że jest inaczej? Fakt, konkurencja jest sporo, mój facet nie skończył żadnych super studiów i ciężko jest z tym
Dokładnie, podkolorowanie faktów to nic złego :P ale raczej co do tego pytania o zmiane miejsca zamieszkania..ja zawsze mówię prawdę. że nie w moim przypadku. No chyba że zaproponowali by fajne stanowsiko za dobre pieniądze to można by było pomyśleć :P można zaryzykować i odpowiedzieć że można to zrobić a gdyby doszło faktycznie do takiej sytuacji zawsze można coś wymyślić.
Też mnie to wkurza że trzeba ściemniać, najlepiej dla nich że nie planujesz rodziny , dzieci itp. że jesteś dyspozycyjna 24/7 ...byle dostać pracę :P
Martuniaxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-01-20, 21:16   #8
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Nie powinien kłamać, szczególnie w takiej sprawie - potem mogliby oczekiwać, że się przeprowadzi, on by odmówił, wywaliliby go z roboty.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:22   #9
Atavish
Zakorzenienie
 
Avatar Atavish
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 418
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowanie nie jest to kwestia w której można kłamać. Bo może się okazać, że firma będzie chciała to zweryfikować.
Jedyne co bym poleciła, to delikatniejszą odmowę. I bardziej dyplomatyczną. Że nie myślał o tym, że byłaby to sprawa do trudna i do głębszego zastanowienia się, bo tu ma rodzinę i mieszkanie i np. można się też zapytać jak wyglądają takie warunki etc. Np u mnie w korpo przy służbowych przeprowadzkach potrafią dawać mieszkanie i naprawdę pokaźną sumę za przeprowadzkę. Więc jak dla mnie mógł się wykazać odrobiną elastyczności i pokazaniem, że chiciaż by nad tym pomyślał. Ale zdecydowanie dobrze, że nie skłamał

Wysłane z mojego LG-D605 przy użyciu Tapatalka
Atavish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:28   #10
Kociaak
Wielce Szanowna Pani
 
Avatar Kociaak
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 109
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez szprotka_ Pokaż wiadomość
Ta, i pozwolić pracodawcy wleźć sobie na głowę. Nie tędy droga. Trzeba jasno mówić o swoich oczekiwaniach i o tym na co się człowiek zgadza, a na co nie. Inaczej z tego wychodzą kwiatki i żadna za stron nie jest zadowolona.

Generalnie firma może nie chcieć przenosić swoich pracowników, ale może na to konkretne stanowisko chcą kogoś kogo mogą przenieść. Nie opłaca się kłamać w tej kwestii.
Zgadzam się w tej kwestii, potem ludzie się dziwią, że nadgodziny, premii nie ma, szef zrzuca multum obowiązków- jak ktoś na wstępie przedstawia się jako osoba uległa, bez nieprzekraczalnych zasad, to czego się spodziewają?

Ja na rozmowie rekrutacyjnej popełniłam błąd, w sumie szkolny błąd bo powinnam to doskonale pamiętać, ale uczciwie się do tego przyznałam i to zaprocentowało- to że przyznałam się że czegoś nie wiedziałam, nie wiłam się jak piskorz.
W moim przypadku szczerość i brak koloryzowania przyniósł efekt- od półtora roku mam pracę, do której chodzę z przyjemnością Ale trafiłam na ludzi ceniących szczerość i prawdę. Gdzie indziej mogłam nie mieć takiego rozwiązania.


Kłamstwo jest moim zdaniem złym pomysłem. Gotowość do zmian typu- moja znajomość języka jest średnia, ale od pół roku w domu się doszkalam, planuję kurs innego języka, programu, znam podstawy, ale muszę sobie przypomnieć.
Kłamanie w fundamentalnych kwestiach (jak na przykład ta zgoda na przeniesienie bądź gotowość do pracy zmianowej lub brak prawa jazdy) jest dla mnie dyskwalifikujące i takiego kandydata wpisałabym na czarną listę.
__________________
Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Wiąż się z człowiekiem, z jego charakterem, dobrocią, uczciwością, zasadami, tym, czy Ci się jego oczy i uśmiech podobają.


Nie palę od 15.03.2015


"Traciliśmy czas bez siebie"
19.02.2016 17.02.2017 1.09.2018



Nick pochodzi z komiksu KokoArt "Wiśnia"
Kociaak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:30   #11
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Dzięki za odpowiedzi, utwierdziłyście mnie w moim przekonaniu. Ale w dalszym ciągu liczę że może znajdzie się ktoś kto mógłby opowiedzieć mi jak to wygląda od wewnątrz- z perspektywy rekrutera

Atavish, jego odpowiedź nie była tak drastyczna jak ja to tu opisałam Powiedział że ze względu na mieszkanie i sytuację życiową, nie rozważa wyprowadzki. To było pytanie z serii "Co by było gdyby?"
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-01-20, 21:33   #12
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez lexie Pokaż wiadomość
Nie powinien kłamać, szczególnie w takiej sprawie - potem mogliby oczekiwać, że się przeprowadzi, on by odmówił, wywaliliby go z roboty.
zgadzam się.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:39   #13
Atavish
Zakorzenienie
 
Avatar Atavish
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 418
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość

Atavish, jego odpowiedź nie była tak drastyczna jak ja to tu opisałam Powiedział że ze względu na mieszkanie i sytuację życiową, nie rozważa wyprowadzki. To było pytanie z serii "Co by było gdyby?"
To ufff W sumie nawet nie pomyślałam chwili, że to jednak dorosły facet i pewnie wie jak się zachować. Głupio trochę



Wysłane z mojego LG-D605 przy użyciu Tapatalka
Atavish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 21:48   #14
liselotta
lise-kotta
 
Avatar liselotta
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 10 219
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Z perspektywy osoby zatrudniającej powiem że jeśli ktoś od kogo oczekiwałabym zmiany miejsca zamieszkania skłamałby, że wchodzi to w grę a potem się wycofał straciłby sporo na wiarygodności. Natomiast należy mieć na uwadze to, że okoliczności się zmieniają i dyspozycyjność pracownika również może ulec zmianie bez jego winy.

Nie ma też sensu robić z siebie desperata który wszystkiemu przytakuje bo potem szybko takie rzeczy wychodzą i pracownik na tym traci.
__________________
Cytat:
Napisane przez cukier_bialy2 Pokaż wiadomość
W skrócie: jeśli są jakieś granice desperacji, to już je przekroczyłaś i jesteś zagranico.
liselotta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 22:10   #15
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez liselotta Pokaż wiadomość
Z perspektywy osoby zatrudniającej powiem że jeśli ktoś od kogo oczekiwałabym zmiany miejsca zamieszkania skłamałby, że wchodzi to w grę a potem się wycofał straciłby sporo na wiarygodności. Natomiast należy mieć na uwadze to, że okoliczności się zmieniają i dyspozycyjność pracownika również może ulec zmianie bez jego winy.

Nie ma też sensu robić z siebie desperata który wszystkiemu przytakuje bo potem szybko takie rzeczy wychodzą i pracownik na tym traci.
No właśnie tutaj mam dylemat- bo nie wiem czy firma faktycznie tego oczekuje (z tego co wiem to raczej nie) czy po prostu chcieli się dowiedzieć jak dużo mój facet jest w stanie dla nich poświęcić.
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 22:21   #16
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

To teraz ja wypowiem się ze strony osoby rekrutującej. Rozumiem, że w niektórych sprawach można trochę podkolorować, ale nie warto tego robić w kluczowych wymogach danego stanowiska, a pytanie o możliwość zmiany miejsca zamieszkania takie jest. Z reguły jest tak, że my dostajemy specyfikacje danego stanowiska i musimy dopasować idealnego kandydata. Strzałem w kolano jest odpowiedzieć, że się jest gotowym do zmiany miejsca zamieszkania, a później stwierdzić, że jednak nie. Wiadomo, że jeśli pracownik jest zatrudniony na okres próbny, to taka decyzja może kosztować zwolnieniem, natomiast istnieją pewne odstępstwa np. jeśli osoba pracuje rok czasu w firmie i nagle pada propozycja zmiany miejsca zamieszkania to może odmówić, bo jednak przez rok czasu mogło się coś pozmieniać w życiu. Najgorzej jest jednak skłamać na rozmowie, że się jest gotowym do częstych wyjazdów służbowych, a potem grymasić na każdą wzmiankę o delegacji.

W kluczowych sprawach lepiej nie kłamać. Zresztą to nie jest tak, że on musi złapać byle jaką, pierwszą z brzegu pracę. Chodzi też o to, by znaleźć taką, by również mu pasowała.

---------- Dopisano o 23:21 ---------- Poprzedni post napisano o 23:18 ----------

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
No właśnie tutaj mam dylemat- bo nie wiem czy firma faktycznie tego oczekuje (z tego co wiem to raczej nie) czy po prostu chcieli się dowiedzieć jak dużo mój facet jest w stanie dla nich poświęcić.

Jeżeli to stanowisko kierownicze to możliwe, że w grę może wejść przeniesienie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka to jest firma, czy ma filie, czy się rozwija itp.

Zmiana miejsca zamieszkania - nie wiem, czy to jest poświęcenie, bo są takie osoby, które z chęcią to zrobią, bo lubią życie na walizkach, nie chcą stabilizacji w jednym miejscu.
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 22:38   #17
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez niebieskie_oczko Pokaż wiadomość
To teraz ja wypowiem się ze strony osoby rekrutującej. Rozumiem, że w niektórych sprawach można trochę podkolorować, ale nie warto tego robić w kluczowych wymogach danego stanowiska, a pytanie o możliwość zmiany miejsca zamieszkania takie jest. Z reguły jest tak, że my dostajemy specyfikacje danego stanowiska i musimy dopasować idealnego kandydata. Strzałem w kolano jest odpowiedzieć, że się jest gotowym do zmiany miejsca zamieszkania, a później stwierdzić, że jednak nie. Wiadomo, że jeśli pracownik jest zatrudniony na okres próbny, to taka decyzja może kosztować zwolnieniem, natomiast istnieją pewne odstępstwa np. jeśli osoba pracuje rok czasu w firmie i nagle pada propozycja zmiany miejsca zamieszkania to może odmówić, bo jednak przez rok czasu mogło się coś pozmieniać w życiu. Najgorzej jest jednak skłamać na rozmowie, że się jest gotowym do częstych wyjazdów służbowych, a potem grymasić na każdą wzmiankę o delegacji.

W kluczowych sprawach lepiej nie kłamać. Zresztą to nie jest tak, że on musi złapać byle jaką, pierwszą z brzegu pracę. Chodzi też o to, by znaleźć taką, by również mu pasowała.

---------- Dopisano o 23:21 ---------- Poprzedni post napisano o 23:18 ----------




Jeżeli to stanowisko kierownicze to możliwe, że w grę może wejść przeniesienie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka to jest firma, czy ma filie, czy się rozwija itp.

Zmiana miejsca zamieszkania - nie wiem, czy to jest poświęcenie, bo są takie osoby, które z chęcią to zrobią, bo lubią życie na walizkach, nie chcą stabilizacji w jednym miejscu.

Dziękuję bardzo za odpowiedź
Akurat ten kolega pracuje w HR, akurat nie prowadzi rekrutacji na to stanowisko, ale wie na pewno że szukają kogoś na miejsce innej osoby która się zwalnia. To jest stanowisko kierownicze, ale też nie strasznie wysokie ani odpowiedzialne. Zawsze mi się wydawało że to takie standardowe pytanie które się zadaje przy rekrutacji- żeby firma miała potem obraz kto z pracowników jest gotowy żeby się ewentualnie przenieść jeśli by zaszła taka potrzeba. Czy uważasz że to, że mój chłopak nie wykazał chęci do przeprowadzki może mu jakoś zaszkodzić? Załóżmy że póki co nie planują nikogo przenosić, chcą tylko mieć ogólny obraz.

Co to tego poświęcenia to faktycznie, źle się wyraziłam. Akurat dla mojego TŻ to by było poświęcenie, ale zdaję sobie sprawę że to może być całkiem przyjemne życie

A jak chodzi o pracę to on już dość długo szuka... Ponad pół roku. Kilka ofert sam odrzucił bo mu nie odpowiadały, obecnie też pracuje jako kierownik, i nie ma aż tak takiego ciśnienia bo najgorzej nie zarabia, aczkolwiek sama praca jest ciężka i bardzo chciałby ją zmienić.
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 22:50   #18
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
Czy uważasz że to, że mój chłopak nie wykazał chęci do przeprowadzki może mu jakoś zaszkodzić? Załóżmy że póki co nie planują nikogo przenosić, chcą tylko mieć ogólny obraz.
Według mnie nie. To nie jest też tak, że firmy szukają osób, które zgodzą się na wszystko i będą akceptować wszystko. Przecież może być tak, że twój facet ma masę innych umiejętności przydatnych do tej pracy i doświadczenie i to będzie się liczyło bardziej niż chęć wyprowadzki za kiedyś tam, jeśli w ogóle jakaś będzie Zawsze tez na koniec rozmowy, gdy jest czas na zadanie pytań prze kandydata, można dopytać jaka jest wizja rozwoju na tym stanowisku, czy praca jest stacjonarna, czy są delegacje itp.
No i najlepiej traktować rozmowę kwalifikacyjną jak rozmowę na równi - firma szuka idealnego kandydata, zaprasza cię na rozmowę, więc masz w sobie coś, co ich interesuje, natomiast ty jesteś kimś, kto może im pomóc. I nie warto godzić się na wszystko, jeśli w duchu nam coś nie odpowiada.

Ale jeśli macie znajomego w HR i on twierdzi, że nie trzeba się przeprowadzać, to zapewne tak jest
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 23:03   #19
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez niebieskie_oczko Pokaż wiadomość
Według mnie nie. To nie jest też tak, że firmy szukają osób, które zgodzą się na wszystko i będą akceptować wszystko. Przecież może być tak, że twój facet ma masę innych umiejętności przydatnych do tej pracy i doświadczenie i to będzie się liczyło bardziej niż chęć wyprowadzki za kiedyś tam, jeśli w ogóle jakaś będzie Zawsze tez na koniec rozmowy, gdy jest czas na zadanie pytań prze kandydata, można dopytać jaka jest wizja rozwoju na tym stanowisku, czy praca jest stacjonarna, czy są delegacje itp.
No i najlepiej traktować rozmowę kwalifikacyjną jak rozmowę na równi - firma szuka idealnego kandydata, zaprasza cię na rozmowę, więc masz w sobie coś, co ich interesuje, natomiast ty jesteś kimś, kto może im pomóc. I nie warto godzić się na wszystko, jeśli w duchu nam coś nie odpowiada.

Ale jeśli macie znajomego w HR i on twierdzi, że nie trzeba się przeprowadzać, to zapewne tak jest
Super, uspokoiłaś mnie On mówi że ogólnie ma wrażenie że ta rozmowa dobrze mu poszła, ma ponad 4 lata doświadczenia na bardzo podobnym stanowisku, ale to jest dużo lepiej płatne. Ale to był dopiero pierwszy etap rekrutacji, docelowo mają być cztery etapy. Rozmawiali z nim wczoraj, i mają odezwać się do piątku, zobaczymy co będzie
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-01-20, 23:28   #20
shiava
Zadomowienie
 
Avatar shiava
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 318
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Oczywiscie, ze nie powinien klamac, oni o to nie pytaja dla jaj. Moj TZ pare lat temu chodzil na rozmowy na takie wlasnie stanowiska, wszedzie wyrazal zgode na przeniesienie (mielismy to obgadane).
I przyjmujac 1 z ofert musial przeniesc sie z 1 duzego miasta do drugiego.

Cala rodzina sie przenieslismy, bo rozwazalismy przeprowadzke tam juz wczesniej. Gdyby nie chcial sie przenosic, a na rozmowie powiedzial - Tak - to pewnie wylecialby z tej pracy na samym poczatku gdyby nie zechcial zmienic lokalizacji
shiava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-21, 08:12   #21
liselotta
lise-kotta
 
Avatar liselotta
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 10 219
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
No właśnie tutaj mam dylemat- bo nie wiem czy firma faktycznie tego oczekuje (z tego co wiem to raczej nie) czy po prostu chcieli się dowiedzieć jak dużo mój facet jest w stanie dla nich poświęcić.

To czy firma tego oczekuje czy nie jest bez znaczenia w tym przypadku bo twój narzeczony nie chce się nigdzie przenosić jeśli relokacja jest konieczna to ta praca nie jest dla niego, a jeśli nie jest to obojętnie co by nie powiedzial mu nie zaszkodzi. Spokojnie
__________________
Cytat:
Napisane przez cukier_bialy2 Pokaż wiadomość
W skrócie: jeśli są jakieś granice desperacji, to już je przekroczyłaś i jesteś zagranico.
liselotta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-22, 11:27   #22
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 246
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Cytat:
Napisane przez niebieskie_oczko Pokaż wiadomość
To teraz ja wypowiem się ze strony osoby rekrutującej. Rozumiem, że w niektórych sprawach można trochę podkolorować, ale nie warto tego robić w kluczowych wymogach danego stanowiska, a pytanie o możliwość zmiany miejsca zamieszkania takie jest. Z reguły jest tak, że my dostajemy specyfikacje danego stanowiska i musimy dopasować idealnego kandydata. Strzałem w kolano jest odpowiedzieć, że się jest gotowym do zmiany miejsca zamieszkania, a później stwierdzić, że jednak nie. Wiadomo, że jeśli pracownik jest zatrudniony na okres próbny, to taka decyzja może kosztować zwolnieniem, natomiast istnieją pewne odstępstwa np. jeśli osoba pracuje rok czasu w firmie i nagle pada propozycja zmiany miejsca zamieszkania to może odmówić, bo jednak przez rok czasu mogło się coś pozmieniać w życiu. Najgorzej jest jednak skłamać na rozmowie, że się jest gotowym do częstych wyjazdów służbowych, a potem grymasić na każdą wzmiankę o delegacji.

W kluczowych sprawach lepiej nie kłamać. Zresztą to nie jest tak, że on musi złapać byle jaką, pierwszą z brzegu pracę. Chodzi też o to, by znaleźć taką, by również mu pasowała.

---------- Dopisano o 23:21 ---------- Poprzedni post napisano o 23:18 ----------




Jeżeli to stanowisko kierownicze to możliwe, że w grę może wejść przeniesienie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka to jest firma, czy ma filie, czy się rozwija itp.

Zmiana miejsca zamieszkania - nie wiem, czy to jest poświęcenie, bo są takie osoby, które z chęcią to zrobią, bo lubią życie na walizkach, nie chcą stabilizacji w jednym miejscu.
Z perspektywy rekrutera myślę tak samo.

Nie raz i nie dwa zadawałam to pytanie na rozmowie ws. pracy i oczywiście zawsze padało zdecydowane "TAK", a gdy potem była taka oferta z opcją przeprowadzki (niekoniecznie w kraju, ale w większość za granicą), to większość osób mówiła, że jednak nie, bo coś tam...
A na pytanie: "Dlaczego wcześniej padła odpowiedź twierdząca?" niektórzy bez ogródek powiedzieli, że szukali pracy na gwałt i chcieli ją dostać, więc zgadzali się na wszystko...
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 246 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-22, 16:55   #23
Flower28
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 115
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Fatalny pomysł, żeby kłamac w takiej sprawie. to i tak bardzo szybko wyjdzie na jaw i facet straci pracę. A potem dopiero bedzie to dziwnie wyglądać w CV, czemu tak krótko pracował w jakiejś firmie...
Flower28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-23, 00:18   #24
niebieskie_oczko
Zakorzenienie
 
Avatar niebieskie_oczko
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: całe życie na walizkach ;-)
Wiadomości: 6 298
Dot.: Czy kłamstwo na rozmowie o pracę jest dobrym rozwiązaniem?

Autorko i jak? Tż dostał tę pracę? Mam nadzieję, że tak.
__________________
Postanowienie: jeździć, latać, zwiedzać za grosze!
2016: Berlin, Monachium, Erfurt, Budapeszt, Chicago, Nowy Jork
Podróże 2015: Praga, Bolonia, Oslo, Rodos, Kijów, Kos
Podróże 2014: Wiedeń, Bratysława, Londyn, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Berlin, Budva, Paryż
K&K
niebieskie_oczko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-01-23 01:18:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:43.