olejki eteryczne a masaż - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Masaż

Notka

Masaż Miejsce dla osób, które interesują się masażem wyszczuplającym i zdrowotnym. Dołącz do nas, podziel się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-03, 16:31   #1
Kometa
Przyczajenie
 
Avatar Kometa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 14
Question

olejki eteryczne a masaż


ostanio zainteresował mnie masaż aromaterapeutyczny, a jakos wśród wczesniejszych watków nie mogłam takiego znaleźć więc chciałabym zapytac- jakie Wy byście polecili olejki do masażu i gdzie je mozan kupic????i co jest lepsze olejek czy oliwka??
Kometa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:11   #2
Hanka20
Zakorzenienie
 
Avatar Hanka20
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 8 972
Dot.: olejki eteryczne a masaż

ja jak wykonuje masaz (twarzy, dekoltu i szyi) to łącze najczęsciej zwykłą oliwkę bambino z jakims olejkiem eterycznym. stosowalam np. olejek pomarańczowy - piękny, relaksujący zapach, oraz eukaliptusowy i z drzewa herbacianego - swietnie nadają sie dla ochłody i do cer trądzikowych, zanieczyszczonych. trzeba poszperac troche w sklepach zielarskich, aptekach. polecam olejki firmy pollena aroma. ich oferte mozna znalezc w internecie. ja uzywam tez olejków firmy Sabana i Etja
__________________
"Są rzeczy na tym świecie zbyt piękne, aby podziwiać je samemu. Zbyt cudowne, aby się nimi nie dzielić z innymi"

Nasz Filipek jest z nami od 19.04
Hanka20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 14:35   #3
aurinko
Raczkowanie
 
Avatar aurinko
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 62
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Kupiłam swojemu facetowi na walentynki olejek do masazu Smooth z ekstraktami z kory debu i mandarynki o dzialaniu uspakajajacymi silnie nawilzajacym podaje stronke dystrybutora: http://www.ralfdystrybucja.pl/ a zakupilam go w mydlarni (!) hehe
aurinko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-10, 20:17   #4
borman
Raczkowanie
 
Avatar borman
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 149
GG do borman
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Oleje roślinne, w których rozpuszcza sie olejki eteryczne(na łyżkę stołową oleju 5-6 krpoli mieszanki olejków). Olej z nasion winogron jest dobry do każdej cery, awokado bogaty w witaminy A,B i D jest dobty dla osób z problemami skórnymi stosować go w 5-lub10% roztworze z innym olejem nośnikowym, jojoba -jest to raczej wosk, ogólnie do cery suchej, dobry do włosów oraz do wyprysków dziecięcych, ze słodkich miogdałów-zmiękcza skórę doskonały dla cery suchej.
Olejki dobierasz w zależności od dolegliwości, ale musisz aprobować ten zapach. Musisz być pewna,że olejki sa, naturalne, czyste bez żadnych rozpuszczalników co eliminuje je w aromaterapii. polecam książkę "Pachnąca Apteka" Wł. S. Brud I.Konopacka. Bardzo dobra. Aromaterapia to obszerny temat.
borman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-11, 16:09   #5
wojciech
Raczkowanie
 
Avatar wojciech
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 42
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Olejki eteryczne są "esencją" roślin, mają bardzo silne działanie, przede wszystkim nie należy ich nadużywać. Poza tym ze względu na nieraz wszechstronne działanie, należy bardzo dokładnie zapoznać się z działaniem olejka (zastosowaniami) i koniecznie z przeciwwskazaniami (przedawkowanie pewnego olejku może doprowadzić np. do zapaści i śpiączki, sczególnie u dzieci - celowo nie napiszę jakiego, żeby nie uśpić Waszej czujności). Nieumiejętna aromaterapia (tak jak nieumiejętnie zastosowany masaż) szkodzi. No i ważna uwaga: olejek działa na pacjenta, ale również na osobę, która go aplikuje podczas masażu.

Druga ważna uwaga: należy sprawdzić, czy pacjent nie jest uczulony na dany olejek. Jaki olejek wybierzesz, to zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć (patrz na zastosowania). Ja osobiście dziesięć razy się zastanowię zanim użyję jakiegokolwiek olejka. Poza tym preferuję kominek do aromaterapii, gdyż jako mazidło stosuję kremy, zaś ich producent nie zaleca mieszania kremu z innymi substancjami. Jeśli stosuję olejek na skórę, to rozpuszczam go w jadalnych olejach roślinnych (wyłącznie tłoczonych na zimno - rafinowane odpadają; ale nie w oliwie - ma zbyt intensywny zapach).

Trzecia ważna uwaga: olejek musi być "czysty". W praktyce oznacza to, że powinien spełniać wytyczne jednej z organizacji: IFRA lub RIFM. Inne olejki bywają rozcieńczane, a nawet mogą zawierać związki rakotwórcze (choć ostatnia uwaga dotyczy bardziej kadzidełek od niepewnych producentów; ale kadzidełek nie używam w ogóle), generalnie nie są bezpieczne. Jeśli producent olejku zakazuje stosowania doustnego, to od razu dyskwalifikuję olejek i producenta (uwaga! nikogo nie namawiam do doustnego stosowania).
Firm nie podaję, gdyż byłaby to reklama. I tak napisałem tyle, że z pomocą wyszukiwarki internetowej bez problemu odnajdzie się kilku producentów. Ja swoje olejki kupuję w najbliższej aptece.

Poza tym aromaterapia to prawdziwy skarb. Pozdrawiam!

Edytowane przez wojciech
Czas edycji: 2006-02-11 o 16:55
wojciech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-21, 20:14   #6
borman
Raczkowanie
 
Avatar borman
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 149
GG do borman
Dot.: olejki eteryczne a masaż

@wojciech 'Trzecia ważna uwaga: olejek musi być "czysty". W praktyce oznacza to, że powinien spełniać wytyczne jednej z organizacji: IFRA' -Organizacja ta zajmuje się badaniem właściwości (szkodliwych, toksycznych)substancji zapachowych stosowanychw kosmetyce i nie ma nic wspólnego z normami jakościowymi i aromaterapią. Podlegają one(olejki i inne naturalne produkty zapachowe) normie międzynarodowej ISO 9235 .Na olejku powinna byc podana nazwa z czego olejek jest zrobiony np. cynamonowy z kory (może byc z liści, mięty pieprzowej,)nazwa łacińska, dane producenta, zastosowanie olejku. Ale jedno musi być spełnione olejek musi być czysty, naturalny bez żadnych syntetycznych komponentów-wtedy będzie spełniał swoje aromaterapeutyczne zadanie-natury jeszcze nikt nie podrobił.
borman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 00:06   #7
Bodyworkers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 375
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Trochę z humorem.

Jedną z dróg/reakcji w aromaterapii jest reakcja skojarzeniowa.
Kiedys miałem pacjenta po przeziębieniu, ciągłych problemach z infekcjami dróg oddechowych, astma itd. Zastosowany był min. olejek sosnowy. Temat go zainteresował, więc tłumaczę mu na czym polega aromaterapia. W pewnym momencie on na to:

E tam, a mnie sie ten zapach kojarzy z parkingiem. Zaskoczony troche pytam dlaczego? A ona na to:

- A bo wie pan, jestem kierowca TIR-a i na codzień mój kontakt z lasem to jedynie parking przy autostradzie.

No, Dobre, śmieszne ale prawdziwe.

Osobiście także na wstepie polecam raczej kominek aromatyczny i pamiętajcie, mimo że niektóre olejki uchodzą powszechnie za pozytywnie odbierane, przyjemne, to nie dla każdego.

Spróbuj zaserwowac komuś olejek pomarańczowy, kto pracuje 8-10 godzin w sklepie z owocami, supermarkecie albo w hurtowni.
W takim przypadku olejek pomarańczowy jako antydepresyjny, zmniejszający lęki, lek na bezsennosć? Obyś się nie zdziwił!

Swoją drogą taka uwaga do zafascynowanych aromaterapią:
LUDZIE WIETRZCIE SWOJE GABINETY POMIEDZY JEDNYM, A DRUGIM ZABIEGIEM!!!!!!!!!!!!!!!

DOBRA WENTYLACJA TO PODSTAWA W TAKIM GABINECIE!!!!!!!

Swoją drogą świetna wspomagająca terapia,
polecam min ksiązkę: " Pachnąca apteka"
Wciąga! Dosłownie i w przenośni.

Powodzenia.
Bodyworkers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-23, 10:54   #8
wojciech
Raczkowanie
 
Avatar wojciech
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 42
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Borman, nie spotkałem się jeszcze osobiście z olejkiem, którego producent powoływałby się na wspomnianą normę ISO. Natomiast producenci informują o ateście PZH, zgodności z normami IFRA lub RIFM oraz Farmakopeą Polską FP IV lub V (lub inną, np. Europejską Farmakopeą).
Z olejków dostępnych w Polsce, które można stosować doustnie, wymienić można następujących producentów: Kej, Avicenna-Oil, ETJA, Herbapol, Pollena-Aroma, Alba Thyment, Hasco-Lek, Rowa-Wagner, Casella-med., G.R. Lane, Naturwaren, Tag-Pol J.V.(Sabana Oil).

I nie słuchajcie Bodyworkera, gabinety należy wietrzyć ZAWSZE ;-))))
wojciech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 11:11   #9
Hanka20
Zakorzenienie
 
Avatar Hanka20
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 8 972
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Cytat:
Napisane przez wojciech
Borman, nie spotkałem się jeszcze osobiście z olejkiem, którego producent powoływałby się na wspomnianą normę ISO. Natomiast producenci informują o ateście PZH, zgodności z normami IFRA lub RIFM oraz Farmakopeą Polską FP IV lub V (lub inną, np. Europejską Farmakopeą).
Z olejków dostępnych w Polsce, które można stosować doustnie, wymienić można następujących producentów: Kej, Avicenna-Oil, ETJA, Herbapol, Pollena-Aroma, Alba Thyment, Hasco-Lek, Rowa-Wagner, Casella-med., G.R. Lane, Naturwaren, Tag-Pol J.V.(Sabana Oil).

I nie słuchajcie Bodyworkera, gabinety należy wietrzyć ZAWSZE ;-))))
albo jestem glupia, albo nie rozumiem: przeciez Bodyworker wyraznie mówi o wietrzeniu gabinetu, wiec o co Ci chodzi, Wojtku? czemu piszesz, ze nie mamy go sluchac?
__________________
"Są rzeczy na tym świecie zbyt piękne, aby podziwiać je samemu. Zbyt cudowne, aby się nimi nie dzielić z innymi"

Nasz Filipek jest z nami od 19.04
Hanka20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 12:01   #10
wojciech
Raczkowanie
 
Avatar wojciech
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 42
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Cytat:
Napisane przez Bodyworkers
(...) Swoją drogą taka uwaga do zafascynowanych aromaterapią: (...)
Znając niektórych śmierdziochów wiem, że zrozumieją to tak, że jeśli nie stosują olejków, to w ogóle nie muszą wietrzyć
Poza tym wypowiedź była z przymróżeniem oka ";-))))"
wojciech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 12:35   #11
Bodyworkers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 375
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Humor humorem, ale na prawdę wiele osób o tym zapomina. Wykonują jeden zabieg, a po chwili wykonuja inny np z zupełnie odwrotnie działajacymi olejkami. Istna mieszanka wybuchowa.

Wietrzenie gabinetu to jedno, ale w gabinetach gdzie na prawde często stosuje sie aromaterapie jest potrzebna porządna wentytlacja.

Nie polecam klimatyzacji, w zrozumieniu oczywiście urządzeń nawiewowych w poblizu pacjenta.

Kiedys tez intensywnie zajmowałem sie aromaterapią, warto.

Ale są także procesy uboczne, które mogą drażnić. Niesamowicie wysubtelnia sie węch terapeuty. Czujesz co w domu było gotowane 3 dni temu lub jaki dezodorant stosuje pani idąca po drugiej ulicy. Kiedyś też podczas masażu twarzy zorientowałem się że klientka pali papierosy i musiałem przerwać masaż, bo skończyć sie mogło tragicznie.

Jeszcze jedno, osoba wykonująca zabiegi aromatyczne raczej nie powinna sama stosować intensywnych perefum lub dezodorantów.

Z czasem na szczęście reakcja ta słabnie. Do dzisiaj jednak odrzuca mnie od intensywnych zapachów we wszelkich salonach.

Powodzenia.

Powodzenia.
Bodyworkers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-23, 13:44   #12
andrzej_masaż
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 139
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Zgadzam sie z Piotrm. Aromoterapia to kolejny dział, któremu warto poświęcić swój czas jeżeli chcemy stosować ekstrakty roślinne w naszych zabiegach. Niestety jest to wiedza do której powinniśmy podejść bardzo poważnie ponieważ olejki eteryczne na rynku są naprawde różne i pomijajać gamę roślinną musimy zwracać uwagę na te które są odpowiednio przygotowane. Ważny jest producent. Kolejna bardzo ważna zasada wietrzenie pomieszczenia. Tego typu czynności powinny należeć do zasad samych BHP.
Olejki eteryczne niosą ze sobą ogromne działanie terapeutyczne. Kiedyś oglądałem program gdzie tego typu ekstrakty pewna Pani Dr wykorzystywała do działąń w celu szybkiego gojenia i powrotu do zdrowia pacjentek między innymi po mastektomii. Co lepsza jej osiągi były na tyle rewelacyjne, że olejki potrafiły zastąpić nierzadko leki przeciwbólowe i poprawiały samopoczucie pacjentek. Jej specyfiki stosowane są w niektórych szpitalach w USA zamiast farmaceutyków 9oczywiście pod okiem specjalistów), ale zostało udowodnione, że specjalna mieszanka odpowiednich ekstraktów przynosiła niesamowite rezultaty a nawet lepsze wyniki niż stosowanie leków. Teraz sobie nieprzypomnę nazwiska owej Pani Dr. ale jest to światowa słąwa w dziedzinie aromatoterapii.
andrzej_masaż jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 18:16   #13
borman
Raczkowanie
 
Avatar borman
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 149
GG do borman
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Ja napisałem, że olejki muszą spełniac jakościowe normy ISO, A IFRA jest organizacja badającą wpływ toksyczych substancji zapachowych, np. olejek bergamotowy nie powinien byc stosowany u osób, które zaraz po zabiegu mają zamiar wyjść na słońce lub do solarium- to jeden z przykładów, a parametry określa norma . Norma PN/ISO- 4720 podaje nazewnictwo olejków eterycznych, określa z jakich części wydobywa sie olejek,nazwę łacińską, potoczne nazwy angielską, francuską , a także numery norm jakościowych poszczególnych olejków.
Chodzi mi o to ,że moda na aromaterapię powoduje nadużywanie pewnych określeń IFRA nie daje norm tylko zalecenia co do stosowania olejku.
Przykład tego można zobaczyć w książce polecanej wyżej przez Bodyworkers."Pachnąca Apteka" która naprawdę wciąga.
borman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 18:28   #14
borman
Raczkowanie
 
Avatar borman
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 149
GG do borman
Dot.: olejki eteryczne a masaż

[QUOTE=wojciech]
Z olejków dostępnych w Polsce, które można stosować doustnie, wymienić można następujących producentów:


Jak to się ma do dekalogu aromaterapii gdzie jest mowa aby olejków nie stosować doustni, wewnętrznie.
borman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-23, 20:38   #15
wojciech
Raczkowanie
 
Avatar wojciech
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 42
Dot.: olejki eteryczne a masaż

Borman, myśle, że techniczne szczegóły można lepiej omówić nie na ogólnym forum, tylko w prywatnej korespondencji.

Cytat:
Napisane przez borman
Jak to się ma do dekalogu aromaterapii gdzie jest mowa aby olejków nie stosować doustni, wewnętrznie.
1) Skrót myślowy. Możliwość doustnego stosowania olejków gwarantuje ich "czystość", takie olejki nadają się do masażu czy produkcji leków.

2) Owszem, olejki można stosować wewnętrznie i robi się to (zarówno w postaci gotowch farmaceutyków jak i aptecznych mikstur). Z oczywistych względów nikogo nie namawiam do samodzielnych prób.

Pozdrawiam
wojciech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-24, 06:45   #16
borman
Raczkowanie
 
Avatar borman
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 149
GG do borman
Dot.: olejki eteryczne a masaż

[wojciech]Borman, myśle, że techniczne szczegóły można lepiej omówić nie na ogólnym forum, tylko w prywatnej korespondencji.

2) Owszem, olejki można stosować wewnętrznie i robi się to (zarówno w postaci gotowch farmaceutyków jak i aptecznych mikstur). Z oczywistych względów nikogo nie namawiam do samodzielnych prób.

Pozdrawiam


To dobry pomysł.
pozdrawiam borman
borman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Masaż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:28.