Rtęć w rybach - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-18, 10:24   #1
Paziolka
Raczkowanie
 
Avatar Paziolka
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 179

Rtęć w rybach


Witam,
ostatnio oglądałam film dokumentalny na yt na temat delfinów. Był tam wątek o skażonym rtęcią mięsie ryb. Im większa ryba, im dalej na łańcuchu pokarmowym, tym więcej zawiera rtęci. Dotychczas myślałam, że należy jeść jak najwięcej ryb, a okazało się odwrotnie, należy je ograniczać! Od jakiegoś miesiąca niemalże codziennie jadłam puszkę tuńczyka, bo coś mnie na nie napadło. A teraz boję się ją zjeść raz w tygodniu :/ Jak to dokładnie z tym jest? Różnie pisze na różnych forach, albo że należy jeść maksymalnie raz w miesiącu, albo żeby nie panikować, że zawierają śladowe dawki tej trucizny. Co myślicie?

PS: Wyczytałam też, że najlepiej jeść małe rybki, takie jak szprotki, które nie zawierają rtęci, ponieważ nie konsumują innych zatrutych ryb.
__________________
Paziolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-18, 11:26   #2
mietuska333
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 25
Dot.: Rtęć w rybach

ja słyszałam, że w tuńczyku jest dużo rtęci a najgorszy jest tuńczyk z puszki. a szkoda, bo bardzo lubię tę rybę ;/
mietuska333 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-18, 11:43   #3
kasiula_87
Raczkowanie
 
Avatar kasiula_87
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 52
Dot.: Rtęć w rybach

A ja pierwsze słyszę. Ale faktem jest, że te przetworzone ryby nie są za zdrowe.
kasiula_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-18, 11:47   #4
513900e90b83d91c2e26787f916d5639aed43c42
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 319
Dot.: Rtęć w rybach

Cytat:
Napisane przez mietuska333 Pokaż wiadomość
ja słyszałam, że w tuńczyku jest dużo rtęci a najgorszy jest tuńczyk z puszki. a szkoda, bo bardzo lubię tę rybę ;/
Ja również o tym słyszałam i czytałam, dlatego tuńczyka z puszki omijam szerokim łukiem.
513900e90b83d91c2e26787f916d5639aed43c42 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-19, 13:57   #5
Kama_Siwa
Raczkowanie
 
Avatar Kama_Siwa
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Wiadomości: 136
Dot.: Rtęć w rybach

Zależy jaki tuńczyk. Jak kupujesz tuńczyka Rio czy Lisnera to chyba mniejsze prawdopodobieństwo szajsu. Ja jadam tuńczyka, żyję i czuję się świetnie
Kama_Siwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-20, 10:00   #6
mereo
Rozeznanie
 
Avatar mereo
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 745
Dot.: Rtęć w rybach

Nie słyszałam o czymś takim. Wydaje się to bardzo prawdopodobne.
Ryby i tak jem i będę jadła. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile chemii dziennie zjadacie w produktach, które teoretycznie powinny być nieskażone. Wszystko jest zanieczyszczone.
__________________

Blogguję:

http://lupus-pilum-mutat.blogspot.com/

Lupus pilum mutat
, non mentem.
--------------------------------------------------------------
http://paper-glass-project.blogspot.com/
mereo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-20, 10:14   #7
Kama_Siwa
Raczkowanie
 
Avatar Kama_Siwa
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Wiadomości: 136
Dot.: Rtęć w rybach

No dokładnie. I jak by tak patrzył, to nic by człowiek nie zjadł. Jeszcze jeśli chodzi o tuńczyka, to moja rada jest taka - wybierajcie tego w kawałkach, nie rozdrobnionego. Ten rozdrobniony ma przepaskudny kolor i na dobrą sprawę nie wiadomo jaka to ryba tam siedzi.
Kama_Siwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-20, 11:28   #8
poldzik
Zadomowienie
 
Avatar poldzik
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Sycylia
Wiadomości: 1 746
Dot.: Rtęć w rybach

..lepiej to by bylo jesc ryby swieze albo chociaz mrozone, a nie z puszki!
poldzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-20, 11:29   #9
Kama_Siwa
Raczkowanie
 
Avatar Kama_Siwa
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Wiadomości: 136
Dot.: Rtęć w rybach

No to chyba normalne i nie podlega dyskusji :P
Kama_Siwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-20, 11:31   #10
mereo
Rozeznanie
 
Avatar mereo
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 745
Dot.: Rtęć w rybach

Trzeba jeść to co jest, ale z głową ;p
__________________

Blogguję:

http://lupus-pilum-mutat.blogspot.com/

Lupus pilum mutat
, non mentem.
--------------------------------------------------------------
http://paper-glass-project.blogspot.com/
mereo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-21, 08:10   #11
Trixxi
Zadomowienie
 
Avatar Trixxi
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 201
Dot.: Rtęć w rybach

Cytat:
Napisane przez mietuska333 Pokaż wiadomość
ja słyszałam, że w tuńczyku jest dużo rtęci a najgorszy jest tuńczyk z puszki. a szkoda, bo bardzo lubię tę rybę ;/
a ja gdzieś czytałam że żeby ta rtęć była groźna dla organizmu człowieka to trzeba by zjadać około 20 takich puszek dziennie. Może z tą ilością to trochę przesada ale podejrzewam że nic się nie stanie jeśli kilka razy w tygodniu sobie pozwolisz
Trixxi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-21, 08:24   #12
ponch
Przyczajenie
 
Avatar ponch
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 3
Dot.: Rtęć w rybach

Polecam obejrzeć Wiem, co jem - odcinek poświęcony rybom (można obejrzeć za darmo w necie). Dokładnie omówili, które ryby są najbardziej skażone rtęcią lub po prostu podrasowane w różny sposób.
ponch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-21, 20:59   #13
Kama_Siwa
Raczkowanie
 
Avatar Kama_Siwa
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Wiadomości: 136
Dot.: Rtęć w rybach

Chyba mowa była też o pandze i tilapii, prawda?
Kama_Siwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-24, 01:03   #14
kleo1991
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 380
Dot.: Rtęć w rybach

Jej mogę się wypowiedzięc i wymądrzać jako zywieniowiec. XD
NO wiec faktycznie w rybach jest rtęć i inne szkodliwe związki.
Zaleca się jeść ryby 2 razy w tygodniu, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb na jod i inne skl. odzywcze. Powinno sie jest rozne gatunki ryb, bo zawieraja rozne skl. odzywcze w roznych proporcjach

Codziennie tunczyk z puszki? Przepraszam ale bulwersuje sie jako przyszly technolog zywnosci. Dieta przedewszytkim poinna byĆ ROZNORODNA! Więc to raczej bardzo zły pomysł. Ryby z puszki nie są złe, ale tuńczyk wdł badań faktycznie MOZE (zalezy od probki) zawierac ilosci zw, rteci wykraczajace ponad norme.

Istnieje taki urzad jak Inspekcja Weterynaryjna, ktora moze nie idelanie ale jednak dba o nasze zdrowie i ustala normy da pewnych skazen(z reszta czesto ustalanych na podstawie badan biologicznych), ktorych nie powinno sie przekraczac, aby nam nie szkodzily. Pubikują nawet badania na ten temat na stronie i podaja skazenia;p
__________________
To jest moje prywatne zdanie, zbudowane na moich subiektywnych doświaczeniach. Mogę się mylić.
kleo1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-24, 10:29   #15
urt
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 39
Dot.: Rtęć w rybach

Ja na temat inspekcji weterynarii wolę się nie wypowiadać. Jeśli chodzi o tuńczyka to jest to w 90% syf w puszce, i nie ma znaczenia czy to drogi Lisner czy mniej znana firma. Najlepiej kupować go w kawałkach, z puszką ze znaczkiem delfina. Jedzmy nasze bałtyckie ryby, większość "modnych" to hodowane a wiadomo co podaje się teraz zwierzakom, by szybko rosły.
urt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-24, 10:44   #16
Trixxi
Zadomowienie
 
Avatar Trixxi
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 201
Dot.: Rtęć w rybach

w ogóle ryby z puszek raczej nie należą do najzdrowszych nie ważne czy to tuńczyk czy makrela w pomidorach. Ile to musi mieć w sobie konserwantów że ważność takiej ryby jest na około 2 lata... Ale ja i tak bardzo często jem ryby na pewno o wiele częściej niż 2 razy w tygodniu, czasami nawet 2 razy dziennie i nie odbija się to w żaden sposób na moim zdrowiu a wręcz przeciwnie. Gdybyśmy chcieli jeść całkowicie czysto to chyba każdy musiał by mieć własny staw i oborę bo w końcu tyle się też słyszy o kurczakach nafaszerowanych antybiotykami
Trixxi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-08, 12:26   #17
kleo1991
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 380
Dot.: Rtęć w rybach

Cytat:
Napisane przez Trixxi Pokaż wiadomość
w ogóle ryby z puszek raczej nie należą do najzdrowszych nie ważne czy to tuńczyk czy makrela w pomidorach. Ile to musi mieć w sobie konserwantów że ważność takiej ryby jest na około 2 lata... Ale ja i tak bardzo często jem ryby na pewno o wiele częściej niż 2 razy w tygodniu, czasami nawet 2 razy dziennie i nie odbija się to w żaden sposób na moim zdrowiu a wręcz przeciwnie. Gdybyśmy chcieli jeść całkowicie czysto to chyba każdy musiał by mieć własny staw i oborę bo w końcu tyle się też słyszy o kurczakach nafaszerowanych antybiotykami
To nie ma w sobie konserwantów tylko szczelną puszke i sterylizacje w wysokiej temperturze. Domowe zaprawy, ogórki kiszone, kompoty itd.tez sie pasteryzuje i trzymaja po 2 lata i dluzej. Jest to najstarsza metoda utrwalania zywosci w przypadku pusek troche ulepszona. Nie róbmy z wszystkiego zła i trucizny, tym bardziej nie majac o tym zielonego pojecia;p. Jedzenie ryb 2 razy dziennie nie jest rozadne, bo po co? To nie podchodzi pod zdrowa i zbilansowaną dieta, bo takową jest UROZMAICENIE I RÓZNORODNOSC.
__________________
To jest moje prywatne zdanie, zbudowane na moich subiektywnych doświaczeniach. Mogę się mylić.
kleo1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-08, 12:49   #18
Trixxi
Zadomowienie
 
Avatar Trixxi
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 201
Dot.: Rtęć w rybach

Cytat:
Napisane przez kleo1991 Pokaż wiadomość
To nie ma w sobie konserwantów tylko szczelną puszke i sterylizacje w wysokiej temperturze. Domowe zaprawy, ogórki kiszone, kompoty itd.tez sie pasteryzuje i trzymaja po 2 lata i dluzej. Jest to najstarsza metoda utrwalania zywosci w przypadku pusek troche ulepszona. Nie róbmy z wszystkiego zła i trucizny, tym bardziej nie majac o tym zielonego pojecia;p. Jedzenie ryb 2 razy dziennie nie jest rozadne, bo po co? To nie podchodzi pod zdrowa i zbilansowaną dieta, bo takową jest UROZMAICENIE I RÓZNORODNOSC.
Domowe jednak trochę różnią się od tych sklepowych gdzie robią wszystko hurtowo, a jak wiadomo najtaniej i najlepiej ulepszać wszystko chemią żeby smakowało i było jak najdłużej zjadliwe. Wystarczy przeczytać jakie składniki wchodzą w skład takiej ryby z puszki, nie trzeba mieć nawet wiedzy na ich temat żeby stwierdzić że do zdrowych te ulepszacze nie należą;P
Trixxi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-08, 13:08   #19
kleo1991
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 380
Dot.: Rtęć w rybach

Cytat:
Napisane przez Trixxi Pokaż wiadomość
Domowe jednak trochę różnią się od tych sklepowych gdzie robią wszystko hurtowo, a jak wiadomo najtaniej i najlepiej ulepszać wszystko chemią żeby smakowało i było jak najdłużej zjadliwe. Wystarczy przeczytać jakie składniki wchodzą w skład takiej ryby z puszki, nie trzeba mieć nawet wiedzy na ich temat żeby stwierdzić że do zdrowych te ulepszacze nie należą;P
Oczywiście, ze domowe lepsze. Ja bym powiedziała, tak jak mnie ucza mianowicie. Najlepiej 2 razy w tyg ryba, zamrozona i przygotowana(o swieze trudno), jak nie ma czasu to zjesc ta puszkowana, bo dostarcza waznych rzeczy, ale mniej. A jednak lepiej 2 rzy w tyg zjesc ta rybe z puszki niz wcale Poza tym rozne firmy maja rozna jakosc produktow. ;p Mimo wsyztsko ma to znaczenie.
__________________
To jest moje prywatne zdanie, zbudowane na moich subiektywnych doświaczeniach. Mogę się mylić.
kleo1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:23.