Błędy, błędy, niekompetencja - Strona 41 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-25, 19:31   #1201
Kissi
Raczkowanie
 
Avatar Kissi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 459
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Mnie się wydaje, że jak najbardziej można tak powiedzieć.
Jest to jednak tylko moja dedukcja.
Niestety, nie mogę przytoczyć jakiegoś wiarygodnego źródła.
Kissi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 20:17   #1202
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez lilithin Pokaż wiadomość
A ja mam pytanie. Czy mozna kogos skazac na deportacje?
"Depp gra Benjamina Barkera, człowieka niesłusznie wtrąconego do więzienia na piętnaście lat i skazanego na deportację do kolonii [...]"
Wydaje mi sie, ze skazuje sie na wygnanie, banicje, ale nie deportacje. Mozna po prostu kogos deportowac. Czy slusznie rozumuje?

I nie bijcie za brak polskich liter. W komunikacji internetowej ich nie uzywam
Myślałam tak jak Ty ale w wikipedii wyczytałam, że deportacja to nie tylko wydalenie cudzoziemca na podst. decyzji administracyjnej, ale może też być karą (deportacja grup etnicznych itp. więc może w tym kontekście, lub w tym, który Ty podałaś można "skazać" ?
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica








nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-26, 12:21   #1203
michalina
Przyczajenie
 
Avatar michalina
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Błagam czy ktoś może mógłby podać błędy językowe w gazetach z podaniem nr gazety nazwy itd.tak jak to jest w pierwszym poście.
Będę BARDZO wdzięczna
michalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-26, 12:31   #1204
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez michalina Pokaż wiadomość
Błagam czy ktoś może mógłby podać błędy językowe w gazetach z podaniem nr gazety nazwy itd.tak jak to jest w pierwszym poście.
Będę BARDZO wdzięczna
Czyżby praca domowa?
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-26, 13:07   #1205
michalina
Przyczajenie
 
Avatar michalina
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

zaliczenie na studiach, i to w środę potrzebuję 15-20 cytatów z gazety z błędami językowymi.
michalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-26, 13:15   #1206
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez michalina Pokaż wiadomość
zaliczenie na studiach, i to w środę potrzebuję 15-20 cytatów z gazety z błędami językowymi.
A wiesz, że to niezgodne z regulaminem?
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-26, 13:31   #1207
michalina
Przyczajenie
 
Avatar michalina
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

;<co jest niby niezgodne?
michalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-01-26, 13:39   #1208
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez michalina Pokaż wiadomość
;<co jest niby niezgodne?
Prośba o odrabianie prac domowych.

A jeśli chodzi o artykuły z błędami, to często na Onecie publikowane są wersje robocze i błędy rzadko kiedy uchodzą na sucho autorom. Krytyczne komentarze pojawiają się niczym grzyby po deszczu
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-18, 16:54   #1209
Pechele
Wtajemniczenie
 
Avatar Pechele
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 902
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE...

Mam ogromną nadzieję, że ktoś tu zajrzy i mnie oświeci.

Niedawno służbowo współpracowałam z niebanalnym człowiekiem. Mam wielki problem z zasięgiem sieci GSM w domu i nie mogę odbierać telefonu komórkowego. Telefony łapią słabo zasięg tylko gdy spokojnie leżą na parapecie. W związku z tym utrudnieniem, czasami ów pan wysyłał mi sms w celu złapania kontaktu bądź jakiś drobnych ustaleń.
Smsy były pisane w taki sposób, że na końcu zdań po kropce nie następowały spacje tylko od razu duża litera zaczynająca następne zdanie. Najpierw myślałam, że to z oszczędności a ponieważ autor do biednych nie należy bardzo mnie to bawiło. Kiedyś zapytałam o to i odpowiedź którą dostałam zwaliła mnie z nóg. Pan uparcie twierdził, że tak był uczony w szkole! Zaznaczam że uczył się w PL, ma ok 50 lat i jest... prawnikiem.
Czy ktoś spotkał się z taką formą? Czy może jest to jakaś "archaiczna" forma? Jestem molem książkowym ale nigdy z niczym takim się nie spotkałam.
__________________
lista zachcianek
KSIĄŻKI

PERFUMY I BIŻUTERIA nowy!!!
CIUSZKI I BUTYnowa sukienka na wesele rozm 46
Pechele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-18, 18:34   #1210
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

W momecie, kiedy ten pan był w szkole, nie było ani telefoów komórkowych ani komputerów. Pisało sie ręcznie lub na maszynie (ale nie w szkole). nie wiem jak było z pisaniem na maszynie, czy robiło się spację czy nie ale jeśli pisało się ręcznie to "spacji" nikt nie robił.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 11:13   #1211
Pechele
Wtajemniczenie
 
Avatar Pechele
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 902
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Przepraszam nie za bardzo rozumiem Twoją wypowiedź.
O tym że wtedy nie było komputerów i komórek nie trzeba wspominać
Natomiast czy pisze się ręcznie czy na maszynie czy na komputerze czy sms nie ma to żadnego znaczenia w przypadku zasad interpunkcji. Obowiązują bez względu na narzędzie pracy i sposób powstania tekstu.
Chcesz powiedzieć, że 30-40 lat temu pisząc w szkole ręcznie nie robiło się przerwy (spacji) po kropce??? Absolutnie to jest jakaś bzdura. Nie znam nikogo pięćdziesięcioletniego i więcej kto pisałby w taki sposób.
Myślę ze to może np być jakiś regionalizm. I wcale nie musi chodzić o pochodzenie owego pana a np nauczyciela języka polskiego. Na studiach mogło się zdarzyć że nikt nie zwrócił na to uwagi, a potem miał już sekretarkę/asystentkę. W każdym razie zadziwia mnie to nadal.
__________________
lista zachcianek
KSIĄŻKI

PERFUMY I BIŻUTERIA nowy!!!
CIUSZKI I BUTYnowa sukienka na wesele rozm 46
Pechele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-03-19, 11:53   #1212
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Moim zdaniem to kwestia indywidualnego przyzwyczajenia. Nie sądzę, żeby pan w szkole usłyszał "pisz od razu po kropce, nie rób przerwy". Ot - wziął się kiedyś za pisanie na klawiaturze i nigdy nie zwrócił uwagi na zasadę.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 17:43   #1213
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Pechele Pokaż wiadomość
Przepraszam nie za bardzo rozumiem Twoją wypowiedź.
O tym że wtedy nie było komputerów i komórek nie trzeba wspominać
Natomiast czy pisze się ręcznie czy na maszynie czy na komputerze czy sms nie ma to żadnego znaczenia w przypadku zasad interpunkcji. Obowiązują bez względu na narzędzie pracy i sposób powstania tekstu.
Chcesz powiedzieć, że 30-40 lat temu pisząc w szkole ręcznie nie robiło się przerwy (spacji) po kropce??? Absolutnie to jest jakaś bzdura. Nie znam nikogo pięćdziesięcioletniego i więcej kto pisałby w taki sposób.
Myślę ze to może np być jakiś regionalizm. I wcale nie musi chodzić o pochodzenie owego pana a np nauczyciela języka polskiego. Na studiach mogło się zdarzyć że nikt nie zwrócił na to uwagi, a potem miał już sekretarkę/asystentkę. W każdym razie zadziwia mnie to nadal.
Bzdura jest twierdzenie, ze ktos zwraca uwage na to czy np w liscie pisanym odrecznie, ktos po kropce robi przerwe czy nie. Robi sie mniejsze przerwy, wieksze, czasem wcale, zalezne to jest od czlowieka.
W mojej szkole nikt nie zwracal na to uwagi. A do podstawowki chodzilam niecale 40 lat temu.
A juz pomysl z regionalizmem jest wymyslaniem.

Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
Moim zdaniem to kwestia indywidualnego przyzwyczajenia. Nie sądzę, żeby pan w szkole usłyszał "pisz od razu po kropce, nie rób przerwy". Ot - wziął się kiedyś za pisanie na klawiaturze i nigdy nie zwrócił uwagi na zasadę.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 01:09   #1214
Pechele
Wtajemniczenie
 
Avatar Pechele
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 902
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
Bzdura jest twierdzenie, ze ktos zwraca uwage na to czy np w liscie pisanym odrecznie, ktos po kropce robi przerwe czy nie. Robi sie mniejsze przerwy, wieksze, czasem wcale, zalezne to jest od czlowieka.
W mojej szkole nikt nie zwracal na to uwagi. A do podstawowki chodzilam niecale 40 lat temu.
A juz pomysl z regionalizmem jest wymyslaniem.
Szczerze mówiąc śledząc to co było w tym wątku poruszane i na jakim poziomie w poprzednich latach, miałam nadzieję na odpowiedź która niesie za sobą jakąś konkretną wiedzę a nie gdybanie dla samej sztuki.
Przede wszystkim liczyłam, że ktoś kto się wypowie w pierwszej kolejności przeczyta to co napisałam i zrobi to z tzw "zrozumieniem". Niestety kolejny raz potwierdza się iż jest to umiejętność zanikająca w narodzie.
Ja wyraźnie napisałam, że rozmawiałam o tym z tym człowiekiem, zapytałam o rzeczony brak spacji po kropce i dostałam konkretną odpowiedź, że tak go uczono w szkole. Wyraźnie też napisałam, że brak spacji po kropce kończącej zdanie nie miał miejsca w piśmie odręcznym tylko w sms. To chyba zamyka dyskusję o mniejszych czy większych i bardziej lub mniej zauważalnych przerwach robionych w piśmie odręcznym?
__________________
lista zachcianek
KSIĄŻKI

PERFUMY I BIŻUTERIA nowy!!!
CIUSZKI I BUTYnowa sukienka na wesele rozm 46

Edytowane przez Pechele
Czas edycji: 2014-03-20 o 01:11
Pechele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 07:18   #1215
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Pechele Pokaż wiadomość
Szczerze mówiąc śledząc to co było w tym wątku poruszane i na jakim poziomie w poprzednich latach, miałam nadzieję na odpowiedź która niesie za sobą jakąś konkretną wiedzę a nie gdybanie dla samej sztuki.
Przede wszystkim liczyłam, że ktoś kto się wypowie w pierwszej kolejności przeczyta to co napisałam i zrobi to z tzw "zrozumieniem". Niestety kolejny raz potwierdza się iż jest to umiejętność zanikająca w narodzie.
Ja wyraźnie napisałam, że rozmawiałam o tym z tym człowiekiem, zapytałam o rzeczony brak spacji po kropce i dostałam konkretną odpowiedź, że tak go uczono w szkole. Wyraźnie też napisałam, że brak spacji po kropce kończącej zdanie nie miał miejsca w piśmie odręcznym tylko w sms. To chyba zamyka dyskusję o mniejszych czy większych i bardziej lub mniej zauważalnych przerwach robionych w piśmie odręcznym?
Twierdzisz, że człowiek, który skończył szkołę 30 lat temu korzystał w niej na polskim z komputera i pisał do nauczyciela smsy?
Nie ma takiej zasady, regionalizmu, wyjątku w regule, żeby po kropce nie stawiać spacji. Polecam przećwiczyć czytanie ze zrozumieniem
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 11:33   #1216
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
Twierdzisz, że człowiek, który skończył szkołę 30 lat temu korzystał w niej na polskim z komputera i pisał do nauczyciela smsy?
Nie ma takiej zasady, regionalizmu, wyjątku w regule, żeby po kropce nie stawiać spacji. Polecam przećwiczyć czytanie ze zrozumieniem



Pechele, sprecyzuj może w jakiej szkole ten człowiek uczał się pisania bez spacji? Bo jeśli ja zdążyłam skonczyć studia, zanim kupiłam swój pierwszy tel komórkowy, to on tym bardziej.
Ale może istnieje wyższa szkoła pisania smsów a my o niej po prostu, szaraczki głupie, nic nie wiemy
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-20 12:33:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:45.