Masłowska -brrrr - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-20, 16:20   #31
201804200947
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 8 936
Dot.: Masłowska -brrrr

Kupilam te ksiazke zaraz po jej ukazaniu sie.
Skusily mnie dobre recenzje na jej temat.
Stwierdzilam ze skoro zebrala tyle pozytywnych recenzji,potem paszport Polityki to rzeczywiscie ksiazka musi byc dobra i dziewczyna jest "objawieniem".
Usiadlam z przekonaniem ze przeczytam ja jednym tchem.
Rzeczywiscie kilka pierwszych stron przeczytalam szybko,jednak potem juz bylo trudno.
Zastanawiam sie czy cos jest ze mna nie tak?
Ze krytykuje ksiazke ktora dostala tyle pochwal?
Byc moze ale ksiazka naprawde nie spodobala mi sie i zaluje wydanych pieniedzy.
201804200947 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 19:15   #32
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Masłowska -brrrr

Odkopałam stary wątek bo właśnie z opóźnieniem przeczytałam "Wojnę...", podchodziłam do niej jak pies do jeża, właśnie ze względu na mieszane opinie na jej temat.
No i... dla mnie bomba. Strumień świadomości narkotycznej, w którym mieszają się wydarzenia rzeczywiste i fikcyjne, zderzenie rzeczywistej osobowości Silnego z jego amfetycznymi wyobrażeniami o sobie , miejscami turpistyczne opisy wspomniane wyżej przez Szczyptę Chili budujące obraz z którego wyłania się miałkość takiego świata opartego na trzech rzeczach: kasa, dragi, seks. No i język - genialna, realistyczna stylizacja, zdania pełne błędów gramatycznych i stylistycznych charakterystycznych dla opisanej grupy - tylko nieco "przecinków" brakuje do pełnej realności, ale tego czytelnik by już nie zniósł
Przeczytałam niemal jednym tchem ku swojemu zdziwieniu - dla mnie to swoista mieszanka Witkacego z uwspółcześnioną wersją Wiecha Takie obrzydliwe, że aż fascynujące
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 09:56   #33
Nati femme fatale
Zadomowienie
 
Avatar Nati femme fatale
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: gdynia
Wiadomości: 1 449
Dot.: Masłowska -brrrr

Mnie nie zachwyciła , zdecydowanie wolę klasykę i uwielbiam powieści pisane językiem, jakim kiedyś się posługiwano.
__________________
"Kobiety są jak przekład: piękne nie są wierne, wierne nie są piękne."
G.B.Shaw

tu znajdował się podpis mojego ex-męża o treści:
dokładnie, kochanie, dokładnie(znał moje hasło) więc...Tobie(skoro zgadzasz się z powyższym cyt.pana Shaw) pozostaje znaleźć sobie taką niepiękną!może Cię nie zdradzi
Nati femme fatale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-15, 14:07   #34
goldfish3000
Wtajemniczenie
 
Avatar goldfish3000
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 543
Dot.: Masłowska -brrrr

Cytat:
Napisane przez mech Pokaż wiadomość
Jeśli ktoś lubi zabawę językiem a nie lubi Masłowskiej (a jeśli lubi, to może i moja propozycja się spodoba, kto wie) to polecam &quot;Ćwiczenia Stylistyczne&quot; Raymonda Queneau Jedna krótka historyjka opisana na 99 różnych sposobów. Też nie chodzi o treść a o te sposoby właśnie, ilość możliwości. Cudowna! I nadaje się do autobusu/tramwaju/pociągu/metra
Bardzo ci dziekuję Kupiłam tą książeczkę przedwczoraj i jestem zachwycona. Polecam każdemu, kto pracuje nad warsztatem, poszukuje lub pragnie udoskonalić własny styl pisania.
__________________


Jestem w szoku.
Zaraz wracam.



Mój suwaczek
goldfish3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-16, 08:10   #35
Claire-K
Raczkowanie
 
Avatar Claire-K
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 481
Dot.: Masłowska -brrrr

Nie rozumiem jak można Masłowską nazwać pisarką. Nie rozumiem za co dostała Nike. Nie rozumiem też osób, które się nia zachwycają. Dla mnie MAsłowska jest obrazą dla literatury, dzieckiem skandalu, niedojdą literacką. Koniec, bo się poirytowałam
Claire-K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-16, 11:50   #36
mex
Zadomowienie
 
Avatar mex
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 482
Dot.: Masłowska -brrrr

za dużo cukru w cukrze (język literacki)
za mało cukru w cukrze (płycizna)
"Wojna polsko-ruska..."

Ale może pokaże (Masłowska), że umie też inaczej
Wtedy będzie inna rozmowa
mex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-16, 12:08   #37
Joasiaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Joasiaa
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 2 150
GG do Joasiaa
Dot.: Masłowska -brrrr

Yes yes yes dla Masłowskiej. Język jest u niej nie tylko tworzywem ale i bohaterem. Ilu jest takich wpółczesnych polskich autorów? Próbował Shuty - jak dla mnie z marnym skutkiem. Masłowska to kawał niestrwnego, nadpsutego mięsa, ale taka jest nasz przeciętna rzeczywistość. Może boli bo jest tak prawdziwa? Nie każda literatura uszlachetnia, niektóra kopie.
__________________
Zapraszam na mój blog turystyczny:
http://blog.palcem-po-mapie.pl/


"Ludzie nie zdają sobie sprawy jak mało istnieją" Leo Lipski
Joasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-05-16, 12:18   #38
nri
Zadomowienie
 
Avatar nri
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 687
Dot.: Masłowska -brrrr

z jednej strony maslowska umie "bawic sie" jezykiem w pewien okreslony sposb - z drugiej, wielu przecietnych wykonawcow muzyki hh tez to potrafi; z jednej - robi to dobrze z drugiej - jest przecietna fabularnie; nie wiem czy jest w stanie napisac cokolwiek poza "powiescia dresiarska"; mysle, ze zabawa jezykiem to nie wszystko - trzeba to jeszcze robic z sensem; z drugiej strony nie zapominajmy, ze sredniej klasy opowiastka stala sie nasza epopeja narodowa tylko dlatego, ze jest napisana z polotem

maslowska moze byc objawieniem ale tylko jednokierunkowym; mozna przeczytac jej pierwsza, druga, trzecia ksiazke i sie zachwycic; natomiast kolejne jej dziela beda mialy adnotacje "tylko dla fanow"
__________________
Wymianka
nri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-24, 19:21   #39
Claire-K
Raczkowanie
 
Avatar Claire-K
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 481
Dot.: Masłowska -brrrr

Jej styl jest chwytliwy na moment. Ciekawe na czym będzie bazowała kiedy już przestanie szokować ordynarnymi tekstami...
Claire-K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-26, 00:08   #40
uhahana
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 3 681
Dot.: Masłowska -brrrr

A ja przez "Wojnę..." przebrnęłam. Nawet całkiem bez problemu.
I odważę się napisać: podobało mi się. Nie wiem, co konkretnie, chyba całokształt, to rozwijanie myśli, szczególnie w monologach głównego bohatera, no i tak ogólnie. Co nie znaczy, że chciałabym czytać głównie takie książki.

To jest na pewno "coś innego".
Coś, co nie leży każdemu, ale jednak warto się zapoznać.

Dla odmiany druga książka Masłowskiej - "Paw królowej" zupełnie do mnie nie trafiła. Ani fabuły, ani trafnych spostrzeżeń, ani ciekawego rozwijania myśli... Nawet rymy niektóre były zapożyczone np. z tekstów piosenek.

Ale co ja będę gadać, żaden znawca ze mnie...
__________________
'Choose a job. Choose a career. Choose a family, choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose your friends. (...) Choose your future.
Choose life.
'

uhahana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-08, 22:56   #41
Ptysio5
Zakorzenienie
 
Avatar Ptysio5
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 545
Dot.: Masłowska -brrrr

Bardzo proszę o pomoc w ankiecie dot. Masłowskiej (do mgr):
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=278187
Ptysio5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-21, 02:02   #42
dotka85
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: St.Julians/Malta
Wiadomości: 1 124
Dot.: Masłowska -brrrr

Jak dla mnie Maslowska jest genialna autorka, uwielbiam wszystkie jej ksiazki/dramaty. Nie zgodze sie z opinia, ze jej zwolennicy ulegaja modzie. Ja sama przeczytalam jej pierwsza ksiazke-"Wojne..." przypadkiem i mnie zauroczyla. Bawi sie slowem w sposob absolutnie genialny i jezeli ktos nazywa ja analfabetka to moim zdaniem zwyczajnie nie rozumie jej tworczosci.
dotka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-22, 22:26   #43
Little miau miau
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: miejska dżungla
Wiadomości: 566
Dot.: Masłowska -brrrr

Zjawisko Masłowskiej to dla mnie takie szaty króla. Król nagi ale wszyscy mówią "ah jak pięknie". Była szokująca i myślę, że częśc krytyków nazachwalała żeby pokazac, że wlaśnie oni rozumieją, są nowocześni.

Do mnie nie przemawia, nie odnajduję w tym głosu pokolenia. Wojnę zmęczyłam jak tylko wyszła. Zmęczyłam bo jak zaczynam to muszę skończyc. Okropnie bolała mnie głowa od tej nadmuchanej, nieprzyjemnej treści o niczym. Masłowska nic w mój świat nie wniosła, co więcej wydaje mi się, że nawet o moim świecie nie pisze. Wiarygodnym łącznikiem może byc dla kogoś kto mieszka w superchacie i o łysych panach ma wyobrażenie co najwyżej (może pan Leszczyński tak ma) więc łyka bez popity to co M. serwuje. Ja widzę niewielkie odzwierciedlenie rzeczywistości.

A co do Szczuki - ostatnio w WO zachwalała bardzo "Margot" a większej chały dawno nie czytałam. Po co pisac językiem serwisu Pudelek o Pudelku? Po co nieudolnie kopiowac Jolę Rutowicz czy inne osobowości? Próby przejaskrawienia rzeczywistości są nieudane bo sama rzeczywistosc jest tak groteskowa, że już więcej się raczej nie zdziała. A Szczuka okrzyknęła go mianem następcy Gombrowicza czy przynajmniej ich porównala bardzo zadowolona.


Brrrrrr.
__________________
.
Little miau miau jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:40.