Kociak przybłęda. Jak się opiekować? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-14, 09:01   #1
Drrim
Raczkowanie
 
Avatar Drrim
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 95
GG do Drrim
Talking

Kociak przybłęda. Jak się opiekować?


Do mojej siostry przypałętał się mały kotek. Nie było co ze zwierzakiem zrobić, a na pastwę losu nie chciałam go zostawiać, więc go przygarnęłam. Na początku kicia się bała, ale szybko się przyzwyczaiła i już wczoraj wieczorem razem się bawiłyśmy. Przed chwila właśnie zgoniłam ją z firanki, bo tak się rozbrykała.
Ze wstępnych oględzin wynika, że to kicia, ale czeka nas jeszcze weterynarz. Moja mama, która miała już wcześniej do czynienia z kotami, ocenia, że kicia ma 1,5-2 miesiące, ale skoro błąkała się po krzakach i rowach...
Nie wiem jak ją karmić, żeby nie zaszkodzić. Moja siostra wystawiała jej na dwór wędlinę i mleko.
Z kuwety zaczęła korzystać od razu, więc tu już problemu nie ma.
Jest też trochę przykurzona i nie wiem czy należy ją wykąpać, czy poczekać aż obejrzy ją weterynarz.
Nie wiem...
Proszę o praktyczne rady, jak opiekować się takim kociakiem.
Oczywiście na dniach kupię jej odpowiednią kuwetę, bo na razie to śpi w koszyku wyściełanym kocykiem, ale i tak woli od niego pufę
To byłoby na tyle z mojego wywodu... Jak mi coś wpadnie do głowy to jeszcze Was dopytam

Z góry dziękuję za pomoc

Spróbowałam jej teraz zamienić mleko na wodę, ale przechodzi obok obojętnie :O
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg zdjęcie0339.jpg (99,9 KB, 43 załadowań)

Edytowane przez Drrim
Czas edycji: 2012-08-14 o 11:10
Drrim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 12:08   #2
Merys
Zakorzenienie
 
Avatar Merys
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 7 289
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Tutaj masz wątek o kotach https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=629410&page=38 możesz śmiało zadawać w nim pytania. Szynka i mleko, to nie jest pełnowartościowa jedzenie dla niej, także lepiej kupić suchą karmę. Z kąpaniem bym się wstrzymała.
Merys jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 12:16   #3
seidhee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 230
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

A gdzie kot się załatwia, skoro nie ma kuwety? Kup cokolwiek, bo jutro święto i niczego nie kupisz. Na początek dobry jest żwirek drewniany (niezbrylający), w razie gdyby kociak próbował brać go do pyszczka.
Koniecznie też kup jakieś prawidłowe jedzenie dla kociąt - sucha karma dla kociąt z wyższej półki, np. Royal Canin, Hills, Purina Pro Plan czy co tam znajdziesz u siebie w sklepie (ponownie - kup dziś! bo jutro nie będzie) albo mięso z indyka lub kurczaka, doskonałe są karmy bez zbóż dla kotów w każdym wieku (Orijen, Acana, Taste of the Wild), ale nie w każdym sklepie znajdziesz, o całej reszcie jeszcze doczytasz, ale coś musisz temu kotu dać
Jeśli nie chce pić wody i jest przyzwyczajony do mleka, to daj mleko rozmieszane z wodą, żeby trochę oszukać, i stopniowo przestawiaj kota na picie wody.
Co do kąpieli, to nie wiem, ja tam nigdy kota nie kąpałam, ale też nigdy nie miałam żadnego naprawdę bardzo brudnego. Można też kociaka trochę doczyścić wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie, niektóre to bardzo lubią bo kojarzy im się z wylizywaniem przez matkę.

Aha, kot będzie spał gdzie mu się podoba, więc zacznij się do tego przyzwyczajać Wszelkie posłanka itp. to z reguły wyrzucone pieniądze
seidhee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 12:24   #4
Drrim
Raczkowanie
 
Avatar Drrim
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 95
GG do Drrim
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Cytat:
Napisane przez seidhee Pokaż wiadomość
A gdzie kot się załatwia, skoro nie ma kuwety? Kup cokolwiek, bo jutro święto i niczego nie kupisz. Na początek dobry jest żwirek drewniany (niezbrylający), w razie gdyby kociak próbował brać go do pyszczka.
Koniecznie też kup jakieś prawidłowe jedzenie dla kociąt - sucha karma dla kociąt z wyższej półki, np. Royal Canin, Hills, Purina Pro Plan czy co tam znajdziesz u siebie w sklepie (ponownie - kup dziś! bo jutro nie będzie) albo mięso z indyka lub kurczaka, doskonałe są karmy bez zbóż dla kotów w każdym wieku (Orijen, Acana, Taste of the Wild), ale nie w każdym sklepie znajdziesz, o całej reszcie jeszcze doczytasz, ale coś musisz temu kotu dać
Jeśli nie chce pić wody i jest przyzwyczajony do mleka, to daj mleko rozmieszane z wodą, żeby trochę oszukać, i stopniowo przestawiaj kota na picie wody.
Co do kąpieli, to nie wiem, ja tam nigdy kota nie kąpałam, ale też nigdy nie miałam żadnego naprawdę bardzo brudnego. Można też kociaka trochę doczyścić wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie, niektóre to bardzo lubią bo kojarzy im się z wylizywaniem przez matkę.

Aha, kot będzie spał gdzie mu się podoba, więc zacznij się do tego przyzwyczajać Wszelkie posłanka itp. to z reguły wyrzucone pieniądze
Korzysta z improwizowanej kuwety, ale żwirek ma
Właśnie ugotowałam pierś z kurczaka i kociak bardzo się zajada.
Dziękuję za rady

Edytowane przez Drrim
Czas edycji: 2012-08-14 o 12:31
Drrim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 15:59   #5
anty_lopka
Raczkowanie
 
Avatar anty_lopka
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Praga Północ
Wiadomości: 237
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Cytat:
Napisane przez seidhee Pokaż wiadomość
z wyższej półki, np. Royal Canin, Hills, Purina Pro Plan
Przepraszam, ale tu nie mogę się zgodzić. Te karmy to tzw. średnia półka. Karmy z "wyższej półki" znajdziesz TU. Na odkarmienie kociaka najlepszy moim zdaniem jest jednak Royal Canin Kitten, gotowany kurczak (bez soli). Najlepiej karmić karmą typowo mięsną, czyli Orijen lub Applaws. Jeśli nie chce przestawić się z mleka na wodę, spróbuj sztuczki z mieszaniem. Najpierw do m leka dolewaj po kilka kropli wody i tak codziennie po troszku więcej wody, a troszkę mniej mleka. Potrwa to kilka dni, ale jest to metoda skuteczna i bezpieczna dla brzuszka. jeżeli futerko jest bardzo pobrudzone możesz przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką, nie kąp go jeszcze, lepiej zaczekaj na wizytę u weta.
I zapraszam TUTAJ Tam możesz pytać o wszystko co dotyczy kotka i zawsze dostaniesz poprawną odpowiedź
__________________
"Koty to gangsterzy świata zwierzęcego, żyjący poza prawem i tam ginący. Mnóstwo z nich nie dożyje starości przy kominku". S. King

GRATUJĘ - http://gratyzchaty.pl/?ref=38599

Kocia stronka
anty_lopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 17:56   #6
seidhee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 230
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Drimm: gotowany kurczak jest bardzo ok, ale na wszelki wypadek dodam, że nie można kociaka żywić wyłącznie samym mięsem przez dłuższy czas, bo zabraknie mu na przykład wapnia.

Anty_lopka: generalnie zgadzam się z Tobą, dalej napisałam, że najlepsze byłyby karmy bez zbóż, ale nie w każdym sklepie są W takich osiedlowych zoologach te Hillsy i podobne co wymieniłam to już raczej wyższa półka, a chodziło mi o to, żeby nie kupować jakiś kitketów i tego rodzaju "karm".
seidhee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 21:37   #7
agnieszka1970
Zadomowienie
 
Avatar agnieszka1970
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 1 977
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Kocinę dopiero przygarnęłaś, nie ma co robić rewolucji w jej życiu - przestawiaj powoli na karmy dla kotów... jeśli aktualnie pije mleko i je wędlinę, dolewaj do mleka wody a oprócz wędliny stawiaj jej suchą karmę dla małych kotów... Powoli odstawiaj pokarmy "ludzkie" na rzecz kocich - sucha + mokra... i obserwuj co lubi.
Ja przygarnęłam naprawdę malucha (ze 4 tygodnie miał) - a że miałam starszą kotkę musiałam odstawić go od mleka (starsza mleka nie pije) i przestawić na karmę kocią. Kupowałam suchą i saszetki dla maluchów ale i tak wyjadały sobie nawzajem - żaden z kotów nie umarł, a nawet stwierdzę że oba mają się świetnie
Aktualnie starsza kotka i mały (teraz 4-miesięczny) jedzą to samo, tylko w innej ilości (mały wchłania wszystko co się postawi), są w dobrej formie, mają ok kupki, więc chyba jedzonko nie szkodzi. Karmię suchą karmą Applaws mieszaną z Royal Canin dla maluchów i brytyjczyków oraz saszetkami Animonda Rafiné, Schmus i Gourmet.

Edytowane przez agnieszka1970
Czas edycji: 2012-08-14 o 21:54
agnieszka1970 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-15, 08:05   #8
Drrim
Raczkowanie
 
Avatar Drrim
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 95
GG do Drrim
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Kicia zajada co się jej postawi. I saszetkę, i kurczaczka. Nawet bułka rozmoczona w mleczku jej posmakowała.
Nie wiem co jadła, kiedy tak się błąkała, ale teraz smakuje jej wszystko co dam.
Nawet nabiera się na rozcieńczone mleczko ^^
Drrim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 09:13   #9
sunshain
Wtajemniczenie
 
Avatar sunshain
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 2 179
Dot.: Kociak przybłęda. Jak się opiekować?

Gotowe karmy wprowadzała bym stopniowo

natomiast wykapać można (szampon kupisz w zoologu) ale raczej jak się zaaklimatyzuje - ewentualnie przetrzyj go teraz mokrym ręcznikiem

karma RC nie jest dobrą karmą

można mu podać Taste of the wild, Hillls i inne
sunshain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:50.