Kilka języków jednocześnie (ang, niem, czeski) - Forum Wizaz.pl

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy A wealth of knowledge and motivation - for those who learn languages, and those who already know them. Kącik rozmów i wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2017-04-11, 10:36   #1
paula796132
Raczkowanie

Kilka języków jednocześnie (ang, niem, czeski)

Jakie są wasze doświadczenia z nauką kilku języków jednocześnie?

Znam angielski na poziomie C1 i ciągle chcę mieć kontakt z tym językiem, jednak tak bardziej "w tle" (filmy, artykuły, radio) + używam go także w pracy jako przewodnik.

Moim celem jest nauczenie się jeszcze 2 językow: czeskiego i niemieckiego. Z niemieckiego podstawy jakieś mam, nawet dosyć łatwo przychodziła mi nauka tego języka. Z czeskim nigdy nie miałam kontaktu.

Zastanawiam się jak to rozegrać. Czeski rano, niemiecki wieczorem? To dobry pomysł? Nie zależy mi na super szybkim efekcie, robię to dla siebie Na niemieckim zależy mi trochę bardziej, ponieważ mogłabym wykorzystać go w pracy.

Zacząć naukę równocześnie, czy np. teraz miesiąc tylko z niemieckim, a dopiero później dołączyć czeski?

Jakie są wasze doświadczenia, wskazówki?

crazy in love - II 2013

paula796132 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-11, 12:20   #2
MissChievousTess
Zakorzenienie

Dot.: Kilka języków jednocześnie (ang, niem, czeski)

Te języki nie są aż tak blisko spokrewnione, żeby zjawisko interferencji było silne.
Nie wiem czy jesteś osobą, która ma do tego skłonność czy nie. Wiem, że zasadniczo są dwa typy ludzi jeśli o to chodzi- jedni mają z tym większy, inni mniejszy problem. Na pewno wymuszanie szybkiego i częstego przełączania się jednego języka na drugi jest bardzo zdrowe dla mózgu, więc ja polecam. Na pewno jeśli jeden język znasz lepiej niż inne to początkowo będzie dominował, więc warto zadbać o większą ekspozycję na inne języki. Co do tego jak to zrobić ja polecam słuchanie. Np. podcasty, filmiki na youtube, seriale, filmy. Ja nie mam problemu z oglądaniem danego dnia filmików po włosku i hiszpańsku jednego pod drugim. No, ale interferencja nigdy nie zdarzała mi się zbyt często. A w zestawieniu, które wybrałaś może jakieś podobieństwa są między angielskim, a niemieckim, ale dotyczą raczej struktur gramatycznych niż false friends, więc ja nie widzę problemu by uczyć się po trochu wszystkich języków, które wybrałaś w ciągu jednego dnia.
Czy jeden rano, a drugi wieczorem? No zależy czy jesteś sową czy rannym ptaszkiem. Jeśli bierzesz się za jakiś nowy język od podstaw no to warto wybrać na naukę taką porę, kiedy najlepiej pracuje ci się umysłowo. Ranne ptaszki mają tak rano, a sowy po 16.00. Jeśli niemiecki ma być do pracy no to wybierz kurs zaprojektowany do pracy/ dla biznesu. Może być taki on line- wtedy w kursie masz i odpowiednio dobrany zakres gramatyki i słownictwa i zaprojektowany system powtórek. Możesz też wybrać kurs audio niemiecki biznesowy albo jakieś rozmówki do słuchania w aucie czy podczas biegania.

---------- Dopisano o 13:20 ---------- Poprzedni post napisano o 13:06 ----------

Jak chcesz niemiecki biznesowy to kursy on line masz np. tu:
wirtschaftsdeutsch.pl, etutor.pl
Jest też chyba program Professor Klaus na bazach Supermemo.
Jak nie chcesz sama planować procesu nauki to gotowy kurs to jakieś wyjście. Czasopisma językowe wydawnictwa Colorful Media to też fajny "gotowiec" do nauki. Korzystałam z kilku i wiem, że są ok. Niektóre niemieckie dzienniki mają też darmowe serwisy dla uczących się niemieckiego. Z czeskim nie pomogę bo nie znam, ale wiem, że Czesi uczą się polskiego oglądając naszą telewizję i bajki dla dzieci, więc możesz robić podobnie. Słuchanie radia w obcym języku też dużo daje.
Stary 2017-04-21, 13:07   #3
Amelii88
Przyczajenie

Wszystko faktycznie zależy od Twoich możliwości językowych - jeżeli chcesz się uczyć dwóch języków jednocześnie i od podstaw raczej nie powinny Ci one kolidować. Sama jestem zwolennikiem skupienia się na nauce danego jednego języka i inwestycji czasu w niego (u mnie to najlepiej się sprawdzało). Najlepiej załapać dosyć szybko podstawy języka - trochę gramatyki i słówek i próbować mówić i słuchać w tym języku jak najwięcej. Po studiach żeby nie zapomnieć, uczyłam się angielskiego i niemieckiego z etutorem, ale nacisk położyłam na niem, angol bardziej do powtórek i słownictwa. A potem na spotkania na miasto z native'ami / erasmusami. Teraz jestem na B2 więc spokojnie się mogę dogadać w nieoficjalnych i oficjalnych sytuacjach. Dopiero rozmowy nauczyły mnie języka użytkowego, którego w żadnej szkole nie uznasz. Nie wiem, gdzie żyjesz na co dzień, ale na fb znajdziesz pełno grup, gdzie możesz się w danym mieście wymienić kompetencjami językowymi i umówić z jakimś native'em na piwo.
Amelii88 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary Wczoraj, 19:13   #4
zuzia_zuzia
Raczkowanie

Mi tez sie wydaje, ze to wszystko zalezy od osobistych predyspozycji. Ja nigdy nie mialam problemu z nauka wielu jezykow jednoczesnie, nic mi sie nie "mylilo" - biegle znam niemiecki i angielski, studiuje arabski i perski, a dodatkowo chodze od roku na kurs francuskiego. Mysle, ze im wiecej jezykow sie zna, tym latwiej potem przychodzi nauka kolejnych

اذا ضحك لك الزمان فكن على حذر... لأن الزمان لا يضحك طويلا
zuzia_zuzia jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości