Gdzie na studia? matematyka - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-07, 21:05   #31
Sally1642
Rozeznanie
 
Avatar Sally1642
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 584
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Cytat:
Napisane przez Tutli Pokaż wiadomość
No kto by pomyślał?! nicRu: to uwaga do Sally, która chyba uważa, że matematyka finansowa niesamowicie przygotowuje do pracy na rynku i jest bardzo praktyczna...
No cóż, widzę że potrafisz nieźle nadinterpretować moją wypowiedź. No cóż, widocznie mam nadzwyczajnie ambitnych znajomych, którzy znaleźli sobie pracę związaną z kierunkiem studiów...
Tak w ogóle, to na prawdę uważacie, że istnieje kierunek studiów, po którym każdy dostanie pracę?
Skoro autorka napisała, że interesuje ją aktuariat, to chyba oczywiste jest, że powinno się jej polecić matematykę aktuarialną. Z mojej strony to wszystko, nie ma sensu się dalej udzielać, autorka chyba dostała odpowiedź na swoje pytanie.

Edytowane przez Sally1642
Czas edycji: 2014-06-07 o 21:06
Sally1642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-07, 21:35   #32
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Matematyka stosowana oznacza najczęściej implementację modeli w różnych językach, back-testy, projekty na danych historycznych. Nie przeczę, pracę po matematyce finansowej/aktuarialnej znajduje się raczej bez problemu (przynajmniej ja nie miałam problemu - dwie właściwie ekspresowe rekrutacje i wybranie lepszej oferty), ale nie są to jednak studia dające wiele umiejętności praktycznych. Jesli miałaby wymienić co "namacalnego" z nich wyniosłam to na myśl przychodzi mi umiejętność programowania, umiejętność rozwiązywania problemów (nie kazdy lubi zadania problemowe i nie kazdy daje sobie z nimi rade), umiejetnosc szybkiego znajdowania bledow lub szans na optymalizacje procesów/czynności, umiejętność szybkiego uczenia się. Wiedzę "finansową", która nie jest teoretyczna (analiza stochastyczna itd.) można zdobyć spokojnie na innych kierunkach.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-07, 22:19   #33
Tutli
Zadomowienie
 
Avatar Tutli
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 777
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Cytat:
Napisane przez Sally1642 Pokaż wiadomość
No cóż, widzę że potrafisz nieźle nadinterpretować moją wypowiedź. No cóż, widocznie mam nadzwyczajnie ambitnych znajomych, którzy znaleźli sobie pracę związaną z kierunkiem studiów...
Dalej nie rozumiesz. Nie chodzi o to, że przeczę, iż Twoi znajomi pracują po matematyce finansowej w banku/ubezpieczeniach/badaniach. Chodzi o to, że pracując tam robią to samo, co np. absolwenci studiów ekonomicznych. Z tego powodu, że po prostu naukę stosuje się w praktyce w minimalnym stopniu.
Ja też mam fantastycznie brzmiące stanowisko statystyk i ludzie myślą, że robię nie-wiadomo-jakie-rzeczy a ja wykorzystuję wiedzę ze studiów naprawdę w szczątkowym zakresie, bo nic więcej nie jest mi potrzebne.
Za to jest mi potrzebna biegła znajomość Excela, baz danych i świetna analiza danych, co jest efektem doświadczenia a nie wiedzy ze studiów.

---------- Dopisano o 23:19 ---------- Poprzedni post napisano o 22:57 ----------

Cytat:
Napisane przez Sally1642 Pokaż wiadomość
Skoro autorka napisała, że interesuje ją aktuariat, to chyba oczywiste jest, że powinno się jej polecić matematykę aktuarialną. Z mojej strony to wszystko, nie ma sensu się dalej udzielać, autorka chyba dostała odpowiedź na swoje pytanie.
Na razie trudno powiedzieć, czy autorka rozróżnia maklera i aktuariusza, poza tym, żeby dobrnąć do specjalizacji ubezpieczeniowej, trzeba przez parę lat męczyć się z czymś, co nijak nie przypomina tematyki aktuarialnej. Nie bardzo wierzę, żeby jakikolwiek maturzysta miał świadomość, co spotka go na studiach, jak wygląda praca po wybranym kierunku i jakie tematy będzie miał do opanowania. Nie jest to dziwne, bo to naturalne, że jak w liceum była matematyka, to myśli się, że na studiach będzie coś w tym stylu, będą zadania do rozwiązywania etc. Powiem więcej, ja w liceum miałam elementy wyższej matematyki (analiza matematyczna) i całkiem mi się to podobało, ale kiedy na studiach dopadły mnie topologie i algebry abstrakcyjne, to zastanawiałam się WTF? Pewnie, że można iść i po semestrze czy roku zrezygnować, ale moim zdaniem trochę szkoda czasu. A na najlepsze specjalizacje (finansowa jest taką na UW) dostają się najlepsi studenci - być wśród najlepszych studentów matematyki po trzyletnim sicie (na każdym roku ludzie odpadają/rezygnują) naprawdę nie jest łatwo, szczególnie, gdy są to byli olimpijczycy, dla których matematyka jest całym światem i pasją.
Zresztą, jeśli już mielimy ten aktuariat, to - jak zwykle - najlepiej szybko załapać się na praktyki w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym, bo tutaj, jak w każdej branży liczy się przede wszystkim doświadczenie a nie specjalizacje ze studiów.
__________________
http://oleosa.blogspot.com

Kobiety
-statystyka spojrzenie na makijaż, kuchnię i co-do-głowy-przyjdzie.

Obiecuję, że nie będzie statystyki.
Tutli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-07, 22:29   #34
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Ba, aktuariusz to nie tylko te 4 egzaminy, trzeba w odpowiednim czasie zdążyć zrobić praktykę aktuarialną właśnie. Poza tym jesli ktoś jest uparty i nadrobi braki samemu to nie musi kończyć matematyki - wśród aktuariuszy zdarzają się ludzie, którzy studiów matematycznych nie kończyli.

Same studia matematyczne są jednak mimo wszystko świetne i potrafią niesamowicie człowieka rozwinąć ale warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie te studia przetrwać i nie każdy zostanie np. wspomnianym aktuariuszem. Warto po prostu robić też coś poza studiami, coś co da nieco bardziej praktyczną, możliwą do zaadaptowania w pracy wiedzę oraz pomoże odnaleźć dziedziny, gdzie da się przemycić zdobyte na matematyce nawyki i matematyczny sposób myślenia.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-08, 10:12   #35
glodzia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 17
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Cytat:
Napisane przez nicRu Pokaż wiadomość
Ba, aktuariusz to nie tylko te 4 egzaminy, trzeba w odpowiednim czasie zdążyć zrobić praktykę aktuarialną właśnie. Poza tym jesli ktoś jest uparty i nadrobi braki samemu to nie musi kończyć matematyki - wśród aktuariuszy zdarzają się ludzie, którzy studiów matematycznych nie kończyli.

Same studia matematyczne są jednak mimo wszystko świetne i potrafią niesamowicie człowieka rozwinąć ale warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie te studia przetrwać i nie każdy zostanie np. wspomnianym aktuariuszem. Warto po prostu robić też coś poza studiami, coś co da nieco bardziej praktyczną, możliwą do zaadaptowania w pracy wiedzę oraz pomoże odnaleźć dziedziny, gdzie da się przemycić zdobyte na matematyce nawyki i matematyczny sposób myślenia.
Czyli gdybyś była na moim miejscu - poszłabyś na matematykę czy jednak coś innego? Jak tak to na co?
glodzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-08, 10:23   #36
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Nie wiem co zrobiłabym na Twoim miejscu Wiem, co zrobiłabym gdybym jeszcze raz szła na studia - poszłabym na matmę (skończyłam stosowaną, mgr spec. finansowa) ale nie rzucałabym finansów, które rozpoczęłam jako drugi kierunek, bo teraz zdarza mi się odczuć brak nieco bardziej "humanistycznego" podejścia do finansów i ekonomicznego myślenia. No i wcześniej zaczęłabym korki z drugiego języka obcego.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-08, 20:50   #37
glodzia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 17
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

A co sądzisz o zrobieniu licencjatu z matematyki finansowej, a potem magisterki z FiRu?
glodzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-06-08, 21:02   #38
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Wg mnie to kiepski pomysł. Po samym licencjacie z matematyki będziesz znać za mało narzędzi by potem faktycznie móc coś z nimi zdziałać (niestety, ale na początku musisz przejść przez podstawy matematyki a na koniec liźniesz trochę matematyki finansowej) a w momencie pójścia na samą mgr z FiR albo będziesz nadrabiać dość duże różnice programowe albo (bo w Krakowie np. nie ma nadrabiania różnic) wylądujesz z brakiem elementarnej wiedzy ekonomicznej, która poznaje się na licencjacie. Niestety, tutaj trzeba wybrać albo jeden albo drugi kierunek + dokształcać się, albo zrobić dwa.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-09, 08:07   #39
glodzia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 17
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Lepsza do studiowania matematyki finansowej będzie politechnika czy uniwersytet? Słyszałam, że na tym pierwszym kładą większy nacisk na praktykę, a na uni na teorię. Ile w tym prawdy?
Zastanawiam się pomiędzy UJ lub AGH oraz PG, UW, UAM i PPoz
glodzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-09, 12:32   #40
Sally1642
Rozeznanie
 
Avatar Sally1642
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 584
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

glodzia, radzę ci poprzeglądać strony uczelni i syllabusy odpowiednich specjalności, bo na przykład na PP matematyka jest tylko na wydziale elektrycznym i w ogóle nie ma tam NIC o finansach.
Sally1642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-01, 12:08   #41
breathoflife
Raczkowanie
 
Avatar breathoflife
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 110
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Pozwolę sobie nieco odświeżyć Wybiera się ktoś z Was na matematykę na Politechnice Wrocławskiej?
__________________
Boga nie obchodzą nasze problemy matematyczne. On całkuje empirycznie.



"wiem, że jeszcze mamy tyle czasu,
że będziemy mieli siebie dosyć,
ale i tak będziemy razem.
KOCHAM CIĘ"


mój lek na całe zło

Quod erat demonstrandum.
breathoflife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-01, 12:52   #42
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Gdzie na studia? matematyka

Cytat:
Napisane przez glodzia Pokaż wiadomość
chciałabym wybrać studia, na których z przyjemnością będę się uczyć, a wykłady będą ciekawe. czy ekonomia lub FiR nie jest przypadkiem w połowie humanistycznym jednak kierunkiem? nie lubię uczyć się na pamięć jakichś regułek (jak np. jest na Prawie), ale lubię tabelki, wykresy, liczenie, odczytywanie danych itp.
To nie do końca tak działa. Studia to nie podstawówka. Nie rozumiem za bardzo sformułowania "lubię wykresy, liczenie". Czasem łatwiej zapamiętać nieskomplikowaną teorię niż stworzyć poprawny wykres adekwatny do zagadnienia. Więc nawet jesli lubisz matematykę, to nie licz że studia wyglądają tak samo jak liceum.
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-01 13:52:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:07.