Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-08, 07:26   #1
Jasmina1991
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 32

Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?


Witajcie.
Wpadam na pomysł, aby najpierw kupić mieszkanie, wynajmować, jak najszybciej spłacić kredyt i sprzedać + dobrać kredytu i kupić dom pod miastem w jakiejś fajnej okolicy. Wtedy miałabym do dyspozycji około 400 tys. (ale kupno za 10-15 lat)
Lub szukać okazyjnie domu na sprzedaż w gorszej okolicy za 250-300 tys za 5 - 10 lat, częściowo na kredyt. Gorszy standard domu i okolica. Przymus mieszkania tam. Bo domu raczej nie wynajmę.
Dodam, że dostałam inny dom w spadku i w nim obecnie mieszkam, ale to wieś, duszę się tu, blisko jest trasa, jest głośno i nie lubię tej okolicy, mieszkam z konieczności, remontuję z myślą o wynajęciu tego za jakiś czas (gdy się przeprowadzę do nowego domu, w fajniejszej okolicy)
Chciałabym kupić coś swojego! Własnego. W fajnym, przyjemnym miejscu.....
Po wynajęciu tego domu który dostałam miałabym na czysto około 1000 zł. Do tego zarobki mi wzrosną pewnie z czasem. Skończę studia, zmienię pracę, doszlifuję języki(w ciągu najbliższych 5 lat) i będę zarabiała 3 000 - 3 500 netto.
Miesięczna rata kredytu nie chciałabym, aby była większa niż 1500 zł, więc przy kredycie na 30 lat 300 000 wychodzi 1400 i ok
Ciężko będzie znaleźć taki dom w dobrej okolicy.....
Ale mieszkania nie chcę. Nie chcę też czekać 15 lat aż spłacę mieszkanie a szybciej wątpię.
Jak kupowaliście swój pierwszy dom/mieszkanie?
Jasmina1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-08, 12:53   #2
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Za parę lat pomyśl o kupnie lub o wybudowaniu domu, jesli nie chcesz pakowac sie w mieszkanie - wówczas obecny dom sprzedaj, kredyt będzie mniejszy.
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-08, 16:03   #3
Varga
Wtajemniczenie
 
Avatar Varga
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 183
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Na Twoim miejscu już teraz rozglądałabym się za działką i próbowała powoli budować.
Varga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-09, 12:31   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Najpierw zacznij zarabiać 3 tys, a potem myśl o inwestycjach i kredycie.

Jestes pewna, że znajdziesz chętnego na wynajem czy kupno domu na wsi i przy ulicy?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-13, 08:33   #5
pattiDe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 39
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Na pewno dobrze, że planujesz, ale najpierw sobie to wszystko oblicz. I zobacz co najlepiej się opłaca. I oczywiście mieszkanie zazwyczaj jest tańsze niż wybudowanie domu, dlatego z mężem postanowiliśmy, ze wybierzemy kompromis ☠ czyli kupimy dom. Trafiliśmy też na bardzo atrakcyjną ofertę w dompodmiastem, więc zadzwoniliśmy do dewelopera i pojechaliśmy zobaczyć jak to wygląda. Może i dojeżdżamy do pracy do Warszawy ☠ wychodzi gdzieś 35-45 minut, ☠ ale wolę ten dom i to osiedle niż mieszkanie gdzieś w sercu stolicy. Koszt też nie był jakiś wielki bardzo rozsądna propozycja miło nas zaskoczyła, na pewno większy niż mieszkanie, ale mniejszy niż wybudowanie domu jednorodzinnego od podstaw.
pattiDe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-18, 09:45   #6
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

ja bym sprzedała dom, który dostałaś...
teraz juz brała mieszkanie i wynajmowała komus pokoj i sama w nim może mieszkała. skoro nawet studiów nie skonczyłaś.. nie zarabisz super zeby opłacać kredyt na dom...

ja na wakacje miedzy 4/5rokiem kupilam mieszkanie..splacam 2gi rok, wyrabiam historie kredytową, wynajmuje z tego 2 pokoje(3ci dla mnie) wiec praktycznie obcy ludzie splacaja mi kredyt, teraz bede sprzedawać splace reszte kredytu i dobiore nowy kredyt na dom po miastem bo mam z kim sama bym sie na to nie pchała.. nas wyjdzie 500tys. za 400 miałąbym mały domeczek(do80m) za miastem (z urządzeniem i doprowdzeniem do mieszkania na ktore mysle pojdzie ok.80-100tys)
spokojnie bez szału skoro jeszcze studiow nie skonczyłas..kup cokolwiek jak juz sobie mozesz na to pozwolic, niech ktos Ci to spłaca..tego co masz nie remontuj i to tez sprzedaj. no chyba ze masz sentyment

---------- Dopisano o 10:45 ---------- Poprzedni post napisano o 10:41 ----------

Cytat:
Napisane przez pattiDe Pokaż wiadomość
Na pewno dobrze, że planujesz, ale najpierw sobie to wszystko oblicz. I zobacz co najlepiej się opłaca. I oczywiście mieszkanie zazwyczaj jest tańsze niż wybudowanie domu, dlatego z mężem postanowiliśmy, ze wybierzemy kompromis ☠ czyli kupimy dom. Trafiliśmy też na bardzo atrakcyjną ofertę w dompodmiastem, więc zadzwoniliśmy do dewelopera i pojechaliśmy zobaczyć jak to wygląda. Może i dojeżdżamy do pracy do Warszawy ☠ wychodzi gdzieś 35-45 minut, ☠ ale wolę ten dom i to osiedle niż mieszkanie gdzieś w sercu stolicy. Koszt też nie był jakiś wielki bardzo rozsądna propozycja miło nas zaskoczyła, na pewno większy niż mieszkanie, ale mniejszy niż wybudowanie domu jednorodzinnego od podstaw.
dokładnie. a my tez kierowalismy sie faktem ze no owszem trzeba przypilnować i roznych ludzi tam zabrac zeby sprawdzili czy faktycznie to co mam w ulkotce jest tym co mi budują a ze wzgledu na prace nie mamy czasu sie budować i wiele czasu zaoszczedzilismy ;-)
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-18, 20:32   #7
mi.a
Zakorzenienie
 
Avatar mi.a
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 3 374
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Cytat:
Napisane przez Jasmina1991 Pokaż wiadomość
Witajcie.
Wpadam na pomysł, aby najpierw kupić mieszkanie, wynajmować, jak najszybciej spłacić kredyt i sprzedać + dobrać kredytu i kupić dom pod miastem w jakiejś fajnej okolicy. Wtedy miałabym do dyspozycji około 400 tys. (ale kupno za 10-15 lat)
Lub szukać okazyjnie domu na sprzedaż w gorszej okolicy za 250-300 tys za 5 - 10 lat, częściowo na kredyt. Gorszy standard domu i okolica. Przymus mieszkania tam. Bo domu raczej nie wynajmę.
Dodam, że dostałam inny dom w spadku i w nim obecnie mieszkam, ale to wieś, duszę się tu, blisko jest trasa, jest głośno i nie lubię tej okolicy, mieszkam z konieczności, remontuję z myślą o wynajęciu tego za jakiś czas (gdy się przeprowadzę do nowego domu, w fajniejszej okolicy)
Chciałabym kupić coś swojego! Własnego. W fajnym, przyjemnym miejscu.....
Po wynajęciu tego domu który dostałam miałabym na czysto około 1000 zł. Do tego zarobki mi wzrosną pewnie z czasem. Skończę studia, zmienię pracę, doszlifuję języki(w ciągu najbliższych 5 lat) i będę zarabiała 3 000 - 3 500 netto.
Miesięczna rata kredytu nie chciałabym, aby była większa niż 1500 zł, więc przy kredycie na 30 lat 300 000 wychodzi 1400 i ok
Ciężko będzie znaleźć taki dom w dobrej okolicy.....
Ale mieszkania nie chcę. Nie chcę też czekać 15 lat aż spłacę mieszkanie a szybciej wątpię.
Jak kupowaliście swój pierwszy dom/mieszkanie?
weź pod uwagę, że Twój kredyt na 300 000 zł będzie Cię kosztował 500 000 - 600 000 zł
banki nie udzielają kredytu za darmo
__________________
MY IDEA OF HAPPINESS

HAPPINESS ONLY REAL WHEN SHARED

"Wierzę w styl, a nie modę" RL
mi.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-18, 21:10   #8
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Cytat:
Napisane przez Jasmina1991 Pokaż wiadomość
Witajcie.
Wpadam na pomysł, aby najpierw kupić mieszkanie, wynajmować, jak najszybciej spłacić kredyt i sprzedać + dobrać kredytu i kupić dom pod miastem w jakiejś fajnej okolicy. Wtedy miałabym do dyspozycji około 400 tys. (ale kupno za 10-15 lat)
A jesteś pewna stopy zwrotu z wynajmu mieszkania? Pozornie wydaje się, że to świetny biznes, ale trzeba wziąć pod uwagę koszty umeblowania, drobnych remontów, przestoje, bo nie zawsze uda się znaleźć lokatorów, a rynek bywa kapryśny. Może się okazać, że weźmiesz kredyt na ćwierć wieku, a z wynajmu pokryjesz koszty utrzymania i raty kredytu nie zarabiając nic ponad to. Wówczas nie uda ci się spłacić kredytu wcześniej.
Ewentualnie jeśli mieszkasz blisko atrakcyjnego turystycznie miasta i masz czas, to możesz się pokusić o krótkoterminowy najem mieszkania dla turystów. Opcja o większej stopie zwrotu, ale wymagająca więcej wysiłku i właściwie prowadzenia własnego biznesu. W tej drugiej opcji moim znajomym udawało się nieźle zarobić w wakacje i szybciej spłacić kredyt.

Póki co jednak wszystko jest w sferze planów pisanych patykiem na wodzie. Sytuacja na rynku pracy i nieruchomości, że o rynku kredytów bankowych zmienia się co chwilę, więc kiedy faktycznie zaczniesz mieć zdolność kredytową i pracę może się okazać, że dzisiejsze plany będą nie zrealizowania.
Mimo wszystko życzę ci powodzenia w realizacji założeń. Weź tylko pod uwagę nie tylko szanse, ale też trudności, na jakie możesz napotkać. Póki co i tak masz szczęście, bo masz dom otrzymany w spadku, więc pozycję startową masz lepszą niż większość twoich rówieśników
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 11:22   #9
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Cytat:
Napisane przez mi.a Pokaż wiadomość
weź pod uwagę, że Twój kredyt na 300 000 zł będzie Cię kosztował 500 000 - 600 000 zł
banki nie udzielają kredytu za darmo
no 600.000 to przesada
ale tez jeszcze w tym temacie pomyslalam sobie droga autorko ze nawet na mieszkanie musisz miec min5%. a ja teraz jestem na etapie bankow i 90% woła 10% wkladu wlasnego...
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-28, 12:54   #10
gwiazdaJ
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 59
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Moja koleżanka wpadła swego czasu na ten sam pomysł co Ty. Ale ona jest urodzona w czepku...nie zdążyła wziąć kredytu na mieszkanie, bo dostała je w spadku...więc w efekcie miała ogromne mieszkanie w centrum warszawy tylko dla siebie...pomieszkała w nim bodajże około 5-6 lat i potem sprzedała. Farta to jednak trzeba mieć.... potem kupiła segment na osiedlu budowanym przez aras bodajże i teraz jest już na etapie wykańczania jakiś detali i meblowania... nie pamiętam już ile ten dom ma powierzchni, ale wiem że Kasia chce żeby przeprowadzili się do niej rodzice. Tak jej się wszystko poukładało, że dostała pracę i dużo wyjeżdża...nie wiadomo też czy zostanie w kraju czy wyjedzie więc jakby nie było w jakiś tam sposób przekazała karmę dalej..dostała mieszkanie, a sama oddała potem dom rodzicom
gwiazdaJ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-02, 08:21   #11
kajankas
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 432
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Oczywiście na kredyt. Realia są takie, że jeśli nie masz bardzo bogatej rodziny to nie jesteś w stanie kupić za gotówkę, a płacenie za wynajem to zwyczajne wyrzucanie pieniędzy w kosmos. Ale my np. nie mieszkamy w Warszawie tylko w Radzyminie i tutaj takie samo mieszkanie kosztowało 150 tysięcy mniej.
kajankas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-02, 12:30   #12
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Cytat:
Napisane przez kajankas Pokaż wiadomość
Oczywiście na kredyt. Realia są takie, że jeśli nie masz bardzo bogatej rodziny to nie jesteś w stanie kupić za gotówkę, a płacenie za wynajem to zwyczajne wyrzucanie pieniędzy w kosmos. Ale my np. nie mieszkamy w Warszawie tylko w Radzyminie i tutaj takie samo mieszkanie kosztowało 150 tysięcy mniej.
to prawda warto sie zainteresowac czyms poza duzym miastem
ja tez ląduje pod wroclawiem. jest taniej i ciszej i wg mnie bezpieczniej dla dzieci
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-16, 08:32   #13
kajankas
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 432
Dot.: Jak kupiliście swój pierwszy dom/mieszkanie? Co mi radzicie?

Też się zgadzam. Miasto jest dużo mniejsze, a np. blisko Akacjowej Alei jest zalew, las. W Wawie nie ma szans na coś takiego. Przemieszczanie się z jednej części miasta do drugiej to prawdziwa masakra, ale oczywiście kwestia gustu. Niektórym odpowiada coś takiego.
kajankas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-02 13:30:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:49.