Skąd wrzody? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-01-25, 09:03   #1
pastelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Z
Wiadomości: 321

Skąd wrzody?


Zakładam ten temat, licząc na wskazówki, jak dbać o siebie, co jeść, czego unikać, bo trochę mnie ta cała sytuacja martwi, nie powiem.

Otóż jestem młoda, mam 22 lata. Już się nie bawię w "dzisiaj nic nie jem, bo wczoraj się obżarłam" (ze 2 czy 3 lata temu- zdarzało się). Odżywiałam się zdrowo, słodyczy nie jem wiele. Zawsze jest duże śniadanie, jeszcze większy obiad, nieduża kolacja, a po drodze mnóstwo przekąsek. Jadłam dość tłusto (nie unikałam co jakiś czas smażonego i nie bałam się tłustych mięs, jajek, nie oszędzałam oliwy do sałatek, uwielbiam ryby, wędzone, pieczone, wszelakiego rodzaju). Mam słabość do kawy, pijałam dwie rozpuszczalne dziennie, z mlekiem, miodem ale nigdy na czczo. W sylwestra spotkała mnie niefajna sytuacja, wypiłam drinka (mocny był, to muszę przyznać) i zaczęło mnie strasznie boleć nadbrzusze. Ból był straszny, nie do zniesienia wręcz, poprawiało się przy piciiu dużej ilości wody i gdy przebywałam w chłodnych miejscach. Czułam jakby ucisk. Mysłałam, że to wątroba. Ból powrócił po paru dniach kilkakrotnie (czasem trwał cały dzień- uniemożliwiał wtedy normalne funkcjonowanie, a czasem trwał pół godziny, potem wracałam spokojnie do "świata żywych"). Poszłam do lekarza, który stwierdził u mnie wrzody (bo oboje rodziców na to cierpiało)

Zakazano mi pić kawę, jeść razowego pieczywa, jeść tłusto (o zgrozo!) i przepisano leki. Nie wysłano na badania, bo "na gastroskopie trzeba czekać pół roku". Dostałam zakaz "stresowania się" (pomyśłałam wtedy: mów mi tak jeszcze kobieto, przed sesją). Ból od tego czasu nie wrócił, ale przeżywam różne dziwne skutki uboczne tych lekarstw.

Moje pytanie więc brzmi: skąd wrzody mogły się pojawić? Czy może to być wina wyłącznie stresu? Czy jest możliwość, żeby to wyleczyć, zagoić? Parę miesięcy temu pijałam też ocet jabłkowy (chyba przez ponad 3 tygodnie) To też mogło się przyczynić? Do tej pory myślałam, że to dolegliwość, która dotyczy starszych ode mnie ludzi. Co powinnam jeść, żeby być zdrową i dostarczać swojemu ciału odpowiednich składników? Nie mogę chyba ciągle jechać na białym pieczywie, gotowanych udkach i gotowanych warzywach...

Wiem, że to nie przychodnia, ale ktoś może się zna, lub ma podobny problem. Bo szczerze powiedziawszy, lekarka niezbyt dużo mi powiedziała.

PS: Przepraszam za ten elaborat, ale samo jakoś tak się napisało
__________________
mnie ta gonitwa nie bardzo bawi, więc wolę ją innym zostawić.
pastelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-25, 11:09   #2
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Skąd wrzody?

Od jakiegoś czasu, za powstawanie wrzodów uznaje się jednak bardziej zakażenie bakteriami, niż rodzaj diety. Oczywiście powód może być różny, ale juz nie tylko "stres i dieta"
Skoro oboje rodzice mieli, to może właśnie to.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 16:58   #3
Patryka
Wtajemniczenie
 
Avatar Patryka
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: midsummer night
Wiadomości: 2 825
Dot.: Skąd wrzody?

Za większość wrzodów odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bierzesz jakieś leki regularnie? Przeciwbólowe zahamowują mechanizmy obronne żołądka i też się mogą do nich przyczyniać. Oczywiście wrzody są wyleczalne, dostałaś leki i bardzo dobrze. Pytanie tylko co dostałaś? Same inhibitory pompy protonowej czy też antybiotyk?
__________________


Patryka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 17:50   #4
pastelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Z
Wiadomości: 321
Dot.: Skąd wrzody?

Cytat:
Napisane przez Patryka Pokaż wiadomość
Za większość wrzodów odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Bierzesz jakieś leki regularnie? Przeciwbólowe zahamowują mechanizmy obronne żołądka i też się mogą do nich przyczyniać. Oczywiście wrzody są wyleczalne, dostałaś leki i bardzo dobrze. Pytanie tylko co dostałaś? Same inhibitory pompy protonowej czy też antybiotyk?
Robiłam domowy test na tę bakterię, taki dostępny w aptece, wyszedł negatywny. Jakoś tak trochę... miałam wrażenie, że lekarka mogła się pomylić, ale skoro te lekarstwa pomagają... ;O

Biorę Controloc i Ranigast. To są chyba bardziej jakieś osłonowe (?), antybiotyku nie. Bóle ustały, trochę zmieniłam sposób żywienia też.
Dziękuję, wiadomość, że to do wyleczenia polepszyła mi ten dzień
__________________
mnie ta gonitwa nie bardzo bawi, więc wolę ją innym zostawić.
pastelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 07:13   #5
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Skąd wrzody?

Cytat:
Napisane przez pastelka Pokaż wiadomość
Robiłam domowy test na tę bakterię, taki dostępny w aptece, wyszedł negatywny. Jakoś tak trochę... miałam wrażenie, że lekarka mogła się pomylić, ale skoro te lekarstwa pomagają... ;O

Biorę Controloc i Ranigast. To są chyba bardziej jakieś osłonowe (?), antybiotyku nie. Bóle ustały, trochę zmieniłam sposób żywienia też.
Dziękuję, wiadomość, że to do wyleczenia polepszyła mi ten dzień
Te testy domowe nie sa dokladne, no i dla mnie to jakas paranoja ze nie mialas gastro i stwierdzili wrzody....idz do lekarza i wymus badanie wraz z pobraniem materialu na test HP, inaczej to jest gdybanie a leki ktore bierzesz hamuja wydzielanie kwasu zoladkowego, co jesli masz HP MOCNO pogarsza sytuacje, bo HP sie namnaza (nie ma szans pzretrwac w kwasnym srodowisku).
A nie masz zgagi czasem czy niestrawnosci? Teraz jak bierzez inhibitory to generalnie cokolwiek ciezko stwierdzic, ale to jedne z najgorszych lekow jakie mozna sobie nieswiadomie zafundowac.
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 08:23   #6
pastelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Z
Wiadomości: 321
Dot.: Skąd wrzody?

Cytat:
Napisane przez klora Pokaż wiadomość
Te testy domowe nie sa dokladne, no i dla mnie to jakas paranoja ze nie mialas gastro i stwierdzili wrzody....idz do lekarza i wymus badanie wraz z pobraniem materialu na test HP, inaczej to jest gdybanie a leki ktore bierzesz hamuja wydzielanie kwasu zoladkowego, co jesli masz HP MOCNO pogarsza sytuacje, bo HP sie namnaza (nie ma szans pzretrwac w kwasnym srodowisku).
A nie masz zgagi czasem czy niestrawnosci? Teraz jak bierzez inhibitory to generalnie cokolwiek ciezko stwierdzic, ale to jedne z najgorszych lekow jakie mozna sobie nieswiadomie zafundowac.
Niestrawność owszem, słyszałam nawet lanie się czegoś w żołądku, miewałam nudności. Wstyd się przyznać, ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy bóle które miewałam są zgagą. Nigdy dotąd wcześniej nie miałam takich problemów. Piekący, uciskający ból nadbrzusza- to tak, ale czy to była zgaga

Pójdę do lekarza jeszcze raz. Prosiłam ostatnio tę kobietę, żebyśmy sprawdzili to jakoś przez badania- to nie, leki i sprawdzimy jak się pani później będzie czuła. Bez sensu.
__________________
mnie ta gonitwa nie bardzo bawi, więc wolę ją innym zostawić.
pastelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 10:10   #7
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Skąd wrzody?

Cytat:
Napisane przez pastelka Pokaż wiadomość
Niestrawność owszem, słyszałam nawet lanie się czegoś w żołądku, miewałam nudności. Wstyd się przyznać, ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy bóle które miewałam są zgagą. Nigdy dotąd wcześniej nie miałam takich problemów. Piekący, uciskający ból nadbrzusza- to tak, ale czy to była zgaga

Pójdę do lekarza jeszcze raz. Prosiłam ostatnio tę kobietę, żebyśmy sprawdzili to jakoś przez badania- to nie, leki i sprawdzimy jak się pani później będzie czuła. Bez sensu.
Jak coś piecze to mi wystarczy generalnie Ale do lekarza koniecznie, zeby wiedziec na czym sie stoi, bo inaczej mozna gdybac tylko...no i te leki to wypadaloby odstawic

Ku przetrodze: mnie tak zbywano z diagnostyka i wmawiano, ze to od stresu, nie odpuscilam to faszerowali mnie lakami, ktore nic nie daly a po roku pokroili - bez zastanowienia i zadne objawy nie minely oczywiscie dopoki sama nie zaczelam sie leczyc...dlatego diagnostyka i zandych popchopnych deczyji, zdrowie mamy jedno

Ale szlag mnie trafia, bo wypisuja leki, na zasadzie, ze moze pomoga a jak nie to zbadaja...no kurcze to raczej nie ta kolejnosc Pastelka nie daj sie juz zbyc, placimy na nfz w koncu!

Jak sie nie dostaniesz na gastro szybko to daj znac, mozna na podstawie obserwacji i tesow pokarmowych wykluczyc kilka dolegliwosci lub je potwierdzic.
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-30, 19:06   #8
pastelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Z
Wiadomości: 321
Dot.: Skąd wrzody?

Cytat:
Napisane przez klora Pokaż wiadomość
Jak coś piecze to mi wystarczy generalnie Ale do lekarza koniecznie, zeby wiedziec na czym sie stoi, bo inaczej mozna gdybac tylko...no i te leki to wypadaloby odstawic

Ku przetrodze: mnie tak zbywano z diagnostyka i wmawiano, ze to od stresu, nie odpuscilam to faszerowali mnie lakami, ktore nic nie daly a po roku pokroili - bez zastanowienia i zadne objawy nie minely oczywiscie dopoki sama nie zaczelam sie leczyc...dlatego diagnostyka i zandych popchopnych deczyji, zdrowie mamy jedno

Ale szlag mnie trafia, bo wypisuja leki, na zasadzie, ze moze pomoga a jak nie to zbadaja...no kurcze to raczej nie ta kolejnosc Pastelka nie daj sie juz zbyc, placimy na nfz w koncu!

Jak sie nie dostaniesz na gastro szybko to daj znac, mozna na podstawie obserwacji i tesow pokarmowych wykluczyc kilka dolegliwosci lub je potwierdzic.
Nie dam się, nie dam, dziękuje bardzo za rady. Tuż po moich fantastycznych egzaminach wracam do domu i idę się zmierzyć z panią doktor

Też mnie to trochę zdziwiło... zaniepokoiło, dlatego też założyłam ten wątek.

Leki do tego czasu odstawić? A masz może jakąś radę,co jeść, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejny raz tego bólu okropnego? Kawa, smażone "out" (z tym, żę bóle pojawiły się nawet po sałatce z jajkiem i oliwą z oliwek) i trochę głupieję, bo na białym pieczywie cały dzień to jest mi ciężko przyznam :O
__________________
mnie ta gonitwa nie bardzo bawi, więc wolę ją innym zostawić.
pastelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 22:35   #9
sarayy
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 435
Dot.: Skąd wrzody?

ja bym nie czekała..nie wiem z jakiego jesteś miasta, i jakie masz szanse dostać się do gastrologa. Czy masz możliwość zrobić badanie prywatnie? Odpowiedź dostaniesz od razu- czy masz wrzody, czy nie..czy brać tabletki dalej (lub dobrać odpowiedniejsze) czy się niepotrzebnie faszerujesz. Jesli okaże się, że to nie wrzody (czego Ci życzę które mogą być spowodowane raczej bakterią HP, a nie tylko złą dietą, wtedy inne rozpoznanie i leczenie.
Co do diety- napewno się juz naczytałaś o diecie nie drażniącej żołądka, nie pobudzajacej wydzielanie kwasu..na pocieszenie- wrócisz do ciemnego pieczywa, nie martw się może nie na zakwasie, ale ten na drożdżach z mąki z pełnego przemiału nie powinien sprawiać kłopotu.

Ja po przepisaniu tabletek na wrzody odczułam ulgę. Po kuracji (kosztownej) na HP jeszcze wiekszą. Jak nic- wrzody! Bo stresujący tryb życia, sporo kawy..fakt, bakteria była, ale wrzodów nie ma- moje leczenie powinno przebic inaczej- dostałam niezły ochrzan od gastrologa! zatem- gastroskopia w pierwszej kolejności!!! wszystkiego dobrego
sarayy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:03.