światło ciepłe/zimne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-09-05, 17:33   #1
alba.alba
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 65

światło ciepłe/zimne


Ponieważ notorycznie źle wychodzę na zdjęciach do dokumentów, gdzieś kiedyś przeczytałam, że może to być wina zimnego światła, bo ja jestem ciepłym typem urody. Obeszłam więc kilku fotografów, którzy ze zdziwieniem i zniechęceniem mówili mi, że nikt tego podziału na światło ciepłe/zimne na etapie robienia zdjęć nie stosuje i że wymyślam jakieś niestworzone rzeczy. Dopiero co najwyżej na etapie retuszu można kogoś zrobić "opalonego". Mnie oczywiście nie chodzi o to, by być opaloną, ale z dalszymi wyjaśnieniami dałam sobie spokój.

Czy trafiłam na niekompetentnych fotografów czy faktycznie takiego podziału oświetlenia nie ma w praktyce?

Przyznam szczerze, że jeszcze się nie znam na fotografii, ale zamierzam to zmienić.
alba.alba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-06, 19:59   #2
Pako_
Rozeznanie
 
Avatar Pako_
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 636
Dot.: światło ciepłe/zimne

Trafiłaś na niekompetentnych fotografów (Lub leniwych) Lampy używane do takich zdjęć mają możliwość założenia odpowiednich filtrów zmieniających temperaturę światła. Wiele można zdziałać dopasowując ustawienie lamp do konkretnej osoby ( moc światła, kierunek, odległość) Można także stosować różne modyfikatory światła zakładane na lampy.
Pako_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-08, 18:01   #3
alba.alba
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 65
Dot.: światło ciepłe/zimne

Dziękuję za odpowiedź. A gdzie mam szukać tych kompetentnych fotografów? Czy możecie kogoś polecić z Łodzi?

Jeśli nie można napisać na forum, to proszę na priva.
alba.alba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-11, 20:55   #4
Pako_
Rozeznanie
 
Avatar Pako_
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 636
Dot.: światło ciepłe/zimne

Ja ich spotykam na "maxmodels" tam jest wyszukiwarka, zaznaczasz fotograf, wpisujesz miejscowość i przeglądasz portfolio. Pisz na priv. I nie licz że będzie za darmo. Chyba że masz 176 cm wzrostu, zgrabną figurę, piękną cerę i umiesz pozować
Pako_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-14, 14:43   #5
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: światło ciepłe/zimne

takie cos mozna dorobic w programie do obrobki zdjec. nie musisz specjalnie szukac innych fotografow.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-22, 23:01   #6
Marcineq856
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Cieszyn woj. śląskie
Wiadomości: 379
GG do Marcineq856
Dot.: światło ciepłe/zimne

fotograf niezależnie od temp. światła może ustawić ręcznie odpowiednią temperaturę barwową w aparacie w balansie bieli. To zwykłe niechlujstwo, jakieś obiboki to były 2. temperaturę zdjęcia można baaardzo łatwo i szybko zmienić na etapie obróbki fotografii w komputerze.
__________________
Zapraszam do mnie
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=300190&page=2
Komentarze bardzo mile widziane, te dobre i te złe tym bardziej
Marcineq856 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-25, 13:20   #7
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: światło ciepłe/zimne

(prawie) wszyscy mają rację

@alba.alba: są różnice zależne od rodzaju światła. Dobra wizażystka może użyć innych kosmetyków, gdy zdjęcia będą robione przy świetle naturalnym, innych do lamp błyskowych, i innych do oświetlenia żarowego. Ale tego się nie stosuje przy zdjęciach do dokumentów, i ogólnie niewiele osób może zobaczyć różnicę. Niestety, musisz poszukać dobrego fotografa portretowego, i u niego zamówić zdjęcia do dokumentów, na pewno będzie drożej niż w pierwszym lepszym punkcie. Twoje podejście też jest ważne, gdy ktoś wchodzi z miną skazańca i od razu "wie", że zdjęcia będą do d..., to fotografowi odechciewa się pracy, załatwia jak może najszybciej, aby zdjęcie spełniało wymogi formalne i do (nie)widzenia. Gdy komuś zależy na zdjęciach, i chce współpracować z aparatem (to się widzi od razu) efekty są od razu lepsze. Ale raczej nie da się tego zrobić w punkcie o dużym przerobie, gdzie zdjęcia są wydawane co kilka minut.

@Pako: pokaż mi fotografa, który ma filtry na parasolkach albo softboxach. Tak, są takie filtry, ale częściej spotkasz je w filmie, niż w studiu foto. Pamiętaj, że chodzi o zdjęcia do dokumentów, więc o takim rodzaju światła mówimy.

@Marcineq856: mogą być drobne różnice, których nie zlikwidujesz samą temperaturą barwową. Powód-każde źródło światła ma inną charakterystykę widma, nie chodzi o globalną zmianę tonacji, ale o sposób reprodukcji barw twarzy (niezależnie od np. barwy tła czy ubrania).

Niemniej moim zdaniem chodzi o dwie rzeczy, złą pracę z klientem (typowe ustawianie bez zwracania uwagi na cechy twarzy) i być może zły balans bieli (w zakładach foto bywa naprawdę różnie).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-07, 14:39   #8
czarno_biala87
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 109
GG do czarno_biala87
Dot.: światło ciepłe/zimne

A możesz wkleić takie "nieudane" zdjęcie? Bo nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Zakładam że jak ktoś ma zakład i jest fotografem od lat to potrafi i ustawić odpowiednio oświetlenie i balans w aparacie do tego światła dostroić. Więc nie umiem sobie wyobrazić w czym rzecz. Generalnie nie używa się chyba już nigdzie ciepłych filtrów przy zdjęciach do dokumentów, światło jakie się wykorzystuje ma być z definicji jak najbliższe światłu dziennemu (czyli białemu).

Co do tego że jesteś typem "ciepłym" - znaczenie może mieć kolor tła przy jakim się Ciebie postawi, nie światło.

Ostatnia opcja - fotograf który robił Ci foty lubi taki a nie inny balans i zrobił to z premedytacją, uważając że jest dobrze, a że Tobie się nie podoba...
czarno_biala87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:01.