100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-30, 13:25   #31
rabid
Zadomowienie
 
Avatar rabid
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 711
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Kota Pokaż wiadomość
Dostojewski się nie załapał na listę. Bułhakow- a skąd... Natomiast Kod Leonadra jest, a jakże. Oraz pełno Austinek.
Z Włochów też nikogo. Z Niemców nikogo, po co...Mann przewraca sie wgrobie.
Nie załapał? A kto napisał Zbrodnię i karę? ;> Trzecia dziesiątka.

Po drugie, wystarczy przejrzeć początek listy żeby zauważyć, że bliżej jej do stworzonego dla rozrywki rankingu popularności niż zestawienia najwybitniejszych dzieł. Na dodatek popularności wśród Brytyjczyków (dlatego tyle Austen..) i to przeciętnych (..i różnych czytadeł). Jak myślisz, jeden na ilu czytał Czarodziejską Górę? Gdybym któregoś zapytał czy zna Manna, pewnie zadowolony zacząłby śpiewać Do Wah Diddy.

Cytat:
Napisane przez megalon Pokaż wiadomość
Może to jest spis pod względem popularności, a nie że BBC poleca te lektury?
Z tego co znalazłem tutaj wynika, że to nie ludzie z BBC układali tę listę, o ile w ogóle BBC ma z nią cokolwiek wspólnego.
__________________
I could surf the earth on a banana peel

Edytowane przez rabid
Czas edycji: 2008-09-30 o 13:47
rabid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 13:49   #32
Kota
Zakorzenienie
 
Avatar Kota
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 8 947
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez rabid Pokaż wiadomość
Nie załapał? A kto napisał Zbrodnię i karę? ;> Trzecia dziesiątka.

Po drugie, wystarczy przejrzeć początek listy żeby zauważyć, że bliżej jej do stworzonego dla rozrywki rankingu popularności niż zestawienia najwybitniejszych dzieł. Na dodatek popularności wśród Brytyjczyków (dlatego tyle Austen..) i to przeciętnych (..i różnych czytadeł). Jak myślisz, jeden na ilu czytał Czarodziejską Górę? Gdybym któregoś zapytał czy zna Manna, pewnie zadowolony zacząłby śpiewać Do Wah Diddy.



Z tego co znalazłem tutaj wynika, że to nie ludzie z BBC układali tę listę.
Dostojewskiego nie zauważyłam choć się wgapiałam, ślepnę widocznie.

Co do drugiego członu wypowiedzi- tak, zorientowałam sie mniej więcej, jakie gusta reprezentuje.

Po trzecie- nie mam pojęcia, ilu Brytyjczyków czytalo Czarodiejską górę, co za faux pas z mojej strony. I nic nie myślę na ten temat.

Edytowane przez Kota
Czas edycji: 2008-09-30 o 14:26
Kota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 15:05   #33
rabid
Zadomowienie
 
Avatar rabid
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 711
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Kota Pokaż wiadomość
Co do drugiego członu wypowiedzi- tak, zorientowałam sie mniej więcej, jakie gusta reprezentuje.

Po trzecie- nie mam pojęcia, ilu Brytyjczyków czytalo Czarodiejską górę, co za faux pas z moje strony. I nic nie myślę na ten temat.
O, rety. Pearl Harbor.
Ja też nie mam pojęcia, nie obchodzi mnie to i nic na ten temat nie myślę. Na pewno nie ma ich wielu. Zapytałem retorycznie, bo nie wiem czemu zasuszony już pewnie Mann, lub ktokolwiek inny miałby przewracać się w grobie ze względu na absolutnie nic nieznaczący ranking, który - jak sama zauważyłaś - niewiele ma wspólnego z rankingiem arcydzieł. Nie ułożyli go profesorowie, nie zamkną nas z tymi książkami w więzieniu i chyba nie ma sensu traktować poważnie tego, czy ktoś się tam pojawił czy nie. To wszystko co miałem na myśli.
__________________
I could surf the earth on a banana peel
rabid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 15:07   #34
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez teofano86 Pokaż wiadomość
wg mnie to kod leonarda i inne bzdury tego typu są gorsze chyba nawet od książek Grocholi czy nawet książki o P. Jones.... tak wielkich bzdur nie widziałam jeszcze...
Mierny pisarz i gniotowata ksiazka wg mnie

Harry Potter - zle sie nie czyta, ale na pewno nie kandydat na taka liste wg mnie.

Jak ktos nie lubi Jane Austin, to przegwizdane
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 17:21   #35
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

A ja tam uważam, że to czy coś jest arcydziełem czy nie to indywidualne podejście i żadni profesorowie nie przekonają mnie, że jest inaczej, np. dla mnie książką wszechczasów było "Przeminęło z wiatrem" i "Potop" a kompletną porażką była "Lalka", czy chociażby "Mistrz i Małgorzata", która może nie była porażką i była w porządku, ale jednak nie dotarł do mnie ten głębszy sens...
To samo tyczy sie interpretacji książek/filmów-dla jednych dana książka będzie mega głęboka, pełna jakichs ukrytych sensów i znaczeń, a dla innych będzie zwykłym czytadłem i na odwrót
Dziwię się też trochę jak komuś niespodoba się jakiś film bądź książka powszechnie uznawana za wilkie dzieło, to inni mówią, że ta osoba nie zrozumiała danego filmu/książki, a może to oni zrobili nadinterpretację, a nie że ta osoba nie zrozumiała Troche namieszałam i nie na temat się rozpisałam,w każdym razie to, do czego zmierzam to fakt, że "co autor miał na myśli" wie tak naprawdę tylko autor

Chciałam to napisać tak a propos słowa "arcydzieło", które gdzieś tam mi sie rzuciło w oczy

A co do rankingu to ja jestem oburzona że nie ma tam "Lotu nad kukułczym gniazdem" i "Króla szczurów", bo te książki to jedne z moich ulubionych

Czy ktoś z Was kiedys próbował się zabrać kiedyś za "Ulissesa"??
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 18:18   #36
Kota
Zakorzenienie
 
Avatar Kota
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 8 947
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez rabid Pokaż wiadomość
Zapytałem retorycznie, bo nie wiem czemu zasuszony już pewnie Mann, lub ktokolwiek inny miałby przewracać się w grobie ze względu na absolutnie nic nieznaczący ranking, który - jak sama zauważyłaś - niewiele ma wspólnego z rankingiem arcydzieł. Nie ułożyli go profesorowie, nie zamkną nas z tymi książkami w więzieniu i chyba nie ma sensu traktować poważnie tego, czy ktoś się tam pojawił czy nie. To wszystko co miałem na myśli.
Myślę, że on się jednak przewraca.
Nie zamkną w więzieniu, powiadasz? To dobrze.
Kota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 19:08   #37
depoison
Zadomowienie
 
Avatar depoison
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Berlin
Wiadomości: 1 956
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Justin Timberlake Pokaż wiadomość
Czy ktoś z Was kiedys próbował się zabrać kiedyś za "Ulissesa"??
no ba - wszystkiego trzeba w życiu spróbować, hehe
zabrałam się, przeczytałam (z wątku wynika, że nie ja jedyna), na kolana przed tym dziełem nie padłam. Ale i tak czytało mi się stokroć lepiej, niż taką np "Grę w klasy"
depoison jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-09-30, 21:14   #38
rabid
Zadomowienie
 
Avatar rabid
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 711
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Justin, użyłem słów "arcydzieła" i "profesorowie" tylko po to, żeby podkreślić, że lista nie jest żadnym obiektywnym (ani nawet udającym takie) wartym dyskusji spojrzeniem na historię literatury, tylko okolicznościowym podsumowaniem opinii przeciętnych, różnie wykształconych ludzi którzy czasami wolą mniej wartościowe książki. A miejsc jest tylko sto.

Mnie samego niezbyt przekonuje jedno ani drugie. To, że coś jest uznawane za "arcydzieło" to moim zdaniem wyłącznie kwestia dziwacznej umowy pomiędzy nami a tymi którzy kiedyś uznali coś za wiekopomne i tak się przyjęło. Umowy nie wspominającej na szczęście, że to od początku do końca musi trafiać w nasz gust. Warto znać wszystko co jakoś zakorzeniło się w kulturze, ale bez żadnego "to jest wspaniałe bo my, znawcy tak twierdzimy i zachwycaj się, rozkoszuj się każdym słowem, no chyba, że jeszcze nie dojrzałeś do takiej sztuki". Czasem, wiadomo, ktoś bez zastanowienia rozdeptuje książkę, film itd. rzeczywiście nie rozumiejąc czegoś ważnego, ale jeśli ja za pierwszym, drugim, trzecim razem nie widzę wartości artystycznej, to gdzieś mam głosy autorytetów i wolę się "nie znać" niż udawać dla wygody. Hojnie odwdzięczyłbym się temu kto wreszcie olśniłby mnie i wyjaśnił co obok pana Picasso robi Curva negra (po prawej) ;)
__________________
I could surf the earth on a banana peel
rabid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-30, 22:22   #39
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Wiem wiem, to bylo tylko tak a propos, bo mnie to już od dawna denerwowało-te wszystkie "arcydzieła", "głębie" i inne takie. Zdanie mam całkowicie takie samo jak Ty

Teraz trochę znowu zboczę z tematu..Rabid, mam prośbę do Ciebie-wiem, że interesujesz się kinem azjatyckim, mógłbyś mi napisać swoje top 10 azjatyckich filmów? Bo ja ostatnio jestem zafascynowana
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 10:45   #40
Noelma
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 141
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Ja przeczytałam moze z 15 z tej listy. Ale planuje przeczytac jeszcze kilka. Zaczne od ''Targowiska próżności''
Noelma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 15:27   #41
teofano86
Zadomowienie
 
Avatar teofano86
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: pd - zach
Wiadomości: 1 333
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Justin Timberlake Pokaż wiadomość
A ja tam uważam, że to czy coś jest arcydziełem czy nie to indywidualne podejście i żadni profesorowie nie przekonają mnie, że jest inaczej, np. dla mnie książką wszechczasów było "Przeminęło z wiatrem" i "Potop" a kompletną porażką była "Lalka", czy chociażby "Mistrz i Małgorzata", która może nie była porażką i była w porządku, ale jednak nie dotarł do mnie ten głębszy sens...
hehehe przeminęło z wiatrem dla mnie totalnie nie do przejścia i działające nasennie, a Potop... zaczęłam ale było wiele ciekawszych rzeczy do robienia i generalnie odpadł mi ten potop. Mistrz i Małgorzata dla mnie 8/10 czyli wysoko... Lalka to była sprawa na 2 wieczory i fajnie się czytało bo nie było debilnych opisów przyrody (kocham daltonistów za to) także jak widać bardzo subiektywne odczucia i bdb bo jakby wszyscy lubili jedno to nie byłoby o czym gadać i dyskutować pozdrawiam
teofano86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-02, 17:03   #42
bowszystkotoiluzjajest
Zakorzenienie
 
Avatar bowszystkotoiluzjajest
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5 199
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Uch - przeczytałam tylko 10 pozycji z tej listy....
Książki dobre, ale nie jakieś super nadzwyczajne, dlatego myślę, że nie będę poszukiwać innych powieści z listy, bo może się okazać, że dla mnie powieść będzie totalnie beznadziejna. Wolę sama sobie wyznaczać "drogę".. Każdemu człowiekowi podoba się coś innego, więc taka lista nie gwarantuje, że wymienione książki rzeczywiście są superksiążkami )


Cytat:
A ja tam uważam, że to czy coś jest arcydziełem czy nie to indywidualne podejście i żadni profesorowie nie przekonają mnie, że jest inaczej, np. dla mnie książką wszechczasów było "Przeminęło z wiatrem" i "Potop" a kompletną porażką była "Lalka", czy chociażby "Mistrz i Małgorzata", która może nie była porażką i była w porządku, ale jednak nie dotarł do mnie ten głębszy sens...
Potop wg mnie też jest świetny, choć momentami nieco przekoloryzowane opisy) Np. to podczas oblężenia Jasnej Góry.. że Szwedzi mieli większą potęgę militarną, a żadna kula i tak nie imała się klasztoru, nawet prawieże nikt nie zginął... Rozumiem, że ku pokrzepienia serc, ale wolę jednak coś bardziej realistycznego)

Cytat:
To samo tyczy sie interpretacji książek/filmów-dla jednych dana książka będzie mega głęboka, pełna jakichs ukrytych sensów i znaczeń, a dla innych będzie zwykłym czytadłem i na odwrót
Dziwię się też trochę jak komuś niespodoba się jakiś film bądź książka powszechnie uznawana za wilkie dzieło, to inni mówią, że ta osoba nie zrozumiała danego filmu/książki, a może to oni zrobili nadinterpretację, a nie że ta osoba nie zrozumiała
No, może ja nie zrozumiałam przesłania, bo książka ta jest supergłęboka, pełna metafor itd., ale no tak jakoś Mały Książę do mnie nie przemawia, wolę o tym nie wspominać, bo zwykle kończy się to 'burą' ("Nie podobała Ci się ta książka?! Ona jest mądra, pełna przesłań, ale trzeba to zrozumieć, widocznie Ty nie umiesz")..
bowszystkotoiluzjajest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 17:10   #43
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Z powyższej listy przeczytałam 13 książek. Mnie również brakuje polskich pozycji, ale widocznie lista nie była tworzona z myślą o Polakach...
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 17:53   #44
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez bowszystkotoiluzjajest Pokaż wiadomość

No, może ja nie zrozumiałam przesłania, bo książka ta jest supergłęboka, pełna metafor itd., ale no tak jakoś Mały Książę do mnie nie przemawia, wolę o tym nie wspominać, bo zwykle kończy się to 'burą' ("Nie podobała Ci się ta książka?! Ona jest mądra, pełna przesłań, ale trzeba to zrozumieć, widocznie Ty nie umiesz")..
hehe Mały Książę też to mnie nie przemawia, w ogóle!! Nie wiem o co w nim tak naprawdę chodziło ,ale cóż..-głębia
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 18:58   #45
kolmanka
Wtajemniczenie
 
Avatar kolmanka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 062
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

bardzo ciekawa lista, na pewno jak znajdę czas to sięgnę po którąś z polecanych pozycji
__________________
My sweet prince...you are the one

Studentka medycyny
molekularnej

Maniaaa wizazowaniaaa

Blog Kolmanki
kolmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 20:25   #46
Cyss
Rozeznanie
 
Avatar Cyss
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Zawiercie / Lublin
Wiadomości: 606
GG do Cyss
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Też się dziwię, że nie ma tutaj Mistrza i Małgorzaty.
Sporo przede mną, bo "zaliczyłam" tylko 14 pozycji z tej listy...
__________________
http://modna-komoda.blogspot.com
http://facebook.com/modnakomoda
...
WPiA UMCS - V ROK


Cyss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-03, 22:00   #47
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Ja jestem w trakcie tłumaczenia tytułów z listy tysiąca i jednej książki, które trzeba przeczytać przed śmiercią Od wakacji to robię, ech.
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-03, 22:06   #48
bowszystkotoiluzjajest
Zakorzenienie
 
Avatar bowszystkotoiluzjajest
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5 199
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
Ja jestem w trakcie tłumaczenia tytułów z listy tysiąca i jednej książki, które trzeba przeczytać przed śmiercią Od wakacji to robię, ech.
Gdzie można przeczytać taką listę?
bowszystkotoiluzjajest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-04, 04:41   #49
eres
Rozeznanie
 
Avatar eres
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 938
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Fajna lista, choc wybrakowana, co juz zreszta zostalo zauwazone. Przeczytalam cos okolo 1/3 z tych ksiazek ... w ogole to kto o tym decyduje, ze dana ksiazke nalezy przeczytac koniecznie lub nie? Kto robi te listy i na jakiej podstawie?
__________________
And if I am a number, I'm infinity plus one ...
eres jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-04, 09:35   #50
Mariah
Zakorzenienie
 
Avatar Mariah
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 050
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez bowszystkotoiluzjajest Pokaż wiadomość
Gdzie można przeczytać taką listę?
Ileś postów wcześniej podawałam linki do różnych zestawień.

1001 books you must read before you die:

http://www.listology.com/content_sho...id.22845/Books
__________________
Każdego poranka dostajemy szansę na nowe życie i tylko od nas zależy, czy zaświeci słońce. Pomimo chmur - walcz, bo życie nie kończy się na kłopotach a słońce świeci ponad nimi.
Mariah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-04, 15:33   #51
tenebra
Zakorzenienie
 
Avatar tenebra
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 3 795
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez .:aniah:. Pokaż wiadomość
Nie jest tego dużo u mnie, ale wolę czytać coś co mi się podoba...Przeczytałam 14 z listy Oczywiście wiele razy miałam ochotę dużo książek z tej listy, może je w końcu przeczytam
Ja przeczytałam 9 w całości - niektóre z lektur szkolnych zaczynałam czytać i niestety nie kończyła bo trzeba było czytać kolejną ;/ tych nie liczyłam. Ale też mam od jakiegoś czasu chęć na niektóre książki ze spisu.


Cytat:
Napisane przez .:aniah:. Pokaż wiadomość
Większość do brytyjskie książki, dodałabym od siebie jeszcze kilka, np polskich autorów.
Dziwi mnie brak "Mistrza i Małgorzaty".
Też tak uważam Szukałam kilka razy na tej liście, bo nie wierzyłam że można było pominąć tą książkę... przynajmniej na tej liście 1001 jest.


Poza tym przeczytałam wiele innych książek, które mi się lepiej podobały od tych podanych. Więc na to 'worth reading' trzeba patrzeć prze palce, to zależy co kto lubi...
__________________
Wizażowe mądrości:
- "To była logika kompletnie nielogiczna, jakaś matematyczna"


Edytowane przez tenebra
Czas edycji: 2008-10-04 o 16:06
tenebra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-04, 17:22   #52
Baudolina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 370
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Justin Timberlake Pokaż wiadomość
A ja tam uważam, że to czy coś jest arcydziełem czy nie to indywidualne podejście i żadni profesorowie nie przekonają mnie, że jest inaczej, np. dla mnie książką wszechczasów było "Przeminęło z wiatrem" i "Potop" a kompletną porażką była "Lalka", czy chociażby "Mistrz i Małgorzata", która może nie była porażką i była w porządku, ale jednak nie dotarł do mnie ten głębszy sens...
To samo tyczy sie interpretacji książek/filmów-dla jednych dana książka będzie mega głęboka, pełna jakichs ukrytych sensów i znaczeń, a dla innych będzie zwykłym czytadłem i na odwrót
Dziwię się też trochę jak komuś niespodoba się jakiś film bądź książka powszechnie uznawana za wilkie dzieło, to inni mówią, że ta osoba nie zrozumiała danego filmu/książki, a może to oni zrobili nadinterpretację, a nie że ta osoba nie zrozumiała Troche namieszałam i nie na temat się rozpisałam,w każdym razie to, do czego zmierzam to fakt, że "co autor miał na myśli" wie tak naprawdę tylko autor

Chciałam to napisać tak a propos słowa "arcydzieło", które gdzieś tam mi sie rzuciło w oczy

A co do rankingu to ja jestem oburzona że nie ma tam "Lotu nad kukułczym gniazdem" i "Króla szczurów", bo te książki to jedne z moich ulubionych

Czy ktoś z Was kiedys próbował się zabrać kiedyś za "Ulissesa"??

A ja nie moge zgodzić sie z takim podjściem. Nie wydaje ci się że jest ono trochę hmm przeceniające własną m.in inteligencj, wiedze i wrazliwość literacką? Mozna być osobą ionteligentną, wyksztalconą i oczytana a i tak nie rozumiec np jakiejs ksiazki, moze nam umknąc sens, mozemy byc za mlodzi no albo po prostu - za mało się znamy. Nikt nie lubi sobie tego uzmyslawwiac ale jednak tak jest. Są osoby ktore lepiej sie od nas znają na ksiązkach, filmach, sztuce czy to polityce, gospodarce i koniec. Z drugiej strony racja że zdanie tego czy inne eksperta, profesora czy naukowca nie jest ambitralne i nie jest to prawda absolutna. Zresztą ludzie sa omylni. Ale przesadzanie w druga stronę też nie jest wlasciwe. Jesli przez ludzi znajacych się na temacie i przez wieki jakas kisazka zostala zakwalifikowana jako wielka to raczej to nie przypadek. Mozna powiedziec ze Ci sie nie podobala - masz prawo.Moze byla za ciezka, moze za przeintelektualizowana jak dla ciebie, moze pewien styl pisania ci nie odpowiadal ale prawie nigdy ktos kto sie zna nie nazwalby takiej ksiazki "zwyklym czytadlem". Moze wolec inne.
Jednak prawda jest że najczesciej przyczyną dla ktorej nie podoba nam sie ksiazka - jest taka ze jej nie rozumiemy. Piszesz o Mistrzu i Malgorzacie ktora jest glęboko filozoficzną ksiązka. Sama piszesz ze nie dotarl do Ciebie jej glebszy sens - czyli czytalas historie diabla, kota i dziewczyny itd.. Nie zrozumialas - nie ma w tym nic zlego ale trzeba sobie z tego zdawac sprawe a nie zaslaniac sie pomylka calej ludzkosci co do niej. Wiecej pokory. Ja np zaczelam Ulissesa i poleglam - za ciezka dla mnie. A moze za ciezka jak na tamten czas dla mnie. Nie mialam ochoty na takie cos. Zdaje sobie z tego psrawy. W tamtej chwili wolalam poczytac dla przyjemnosci. Chocby i Pottera. Moze zrobie kolejne podejscie do Ulissesa. Mam nadzieje ze bedzie to odpowiedni czas.

Przepraszam ze sie rozpisalam. Co do listy to szkoda mi ja komentowac bo same zauwazylyscie ze jest dziwnym zlepkiem ksiazek znanych i lubianych bezwzgledu na ich wartosc. A i jeszcze do zrozumienia - czasam dopiero po drugim czy trzecim czytaniu przychodzi zrozumienie. wylapujesz niuanse i znaczenia.

czytajmy wielkie ksiazki ze zrozumieniem. z ambicjami na zrozumienie.czytajmy tez dla przyjemnosci ksiazki ktore czyta sie dla przyjemnosci. I nie mylmy tych dwoch dziedzin.

ps. przepraszam za błędy i literówki ale sie spiesze.
__________________

"An eye for an eye only ends up making the whole world blind"
Mahatma Gandhi
Baudolina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-04, 23:09   #53
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC


Jak już powiedziałam nikt i nic nie przekona mnie, że jest inaczej Masz rację, nie zrozumiałam Mistrza i Małgorzaty, a może po prostu nie było co rozumieć? Ja nie rozumiem większości wielkich dzieł z głębokim przesłaniem, może jestem głupia, nie wiem, ale zdania nie zmienię Dla mnie piękne w książkach jest to, że każdy wyłapuje ewentualne przesłanie dla siebie i na własny użytek.. Dlatego nie rozumiem jak ktoś mówi, że dana książka jest głębka, bądź nie jest..Dla jednych będzie dla innych nie i koniec

I jestem pokorna-przecież już pisałam, że tej książki nie zrozumiałam i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, nie musisz pisać w każdym zdaniu, że jestem nieinteligentna
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-04, 23:54   #54
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Ja teraz miałam znowu się zabrać za czytanie trochę bardziej wartościowych książek, myślę, że dobrym pomysłem będzie jeśli np. zacznę czytać książki z tej listy.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-05, 01:02   #55
Aramintha
Wtajemniczenie
 
Avatar Aramintha
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Bywa tu, bywa tam, bywa też gdzie indziej...
Wiadomości: 2 110
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9167759]

1. Pride and Prejudice
– Jane Austen
2.
The Lord of the Rings – J.R.R.Tolkien
3. Jane Eyre – Charlotte Bronte
4. The Harry Potter Series - J. K. Rowling
5. To Kill a Mockingbird – Harper Lee
6.
The Bible
7. Wuthering Heights – Emily Bronte
8.
Nineteen Eighty Four – George Orwell
9. His Dark Materials - Philip Pullman
10.
Great Expectations – Charles Dickens
11. Little Women – Louisa M. Alcott
12.
Tess of the D'Urbervilles – Thomas Hardy
13.
Catch 22 – Joseph Heller
14. Complete Works of Shakespeare
15.
Rebecca – Daphne Du Maurier
16.
The Hobbit – J.R.R. Tolkien
17. Birdsong - Sebastian Faulks
18.
Catcher in the Rye – J.D. Salinger
19. The Time Traveller's Wife - Audrey Niffenegger
20. Middlemarch - George Eliot
21. Gone With The Wind – Margaret Mitchell
22.
The Great Gatsby – F. Scott Fitzgerald
23. Bleak House - Charles Dickens
24.
War and Peace – Leo Tolstoy
25.
The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy – Douglas Adams
26. Brideshead Revusuted - Evelyn Waugh
27.
Crime and Punishment – Fyodor Dostoyevsky
28.
Grapes of Wrath – John Steinbeck
29.
Alice in Wonderland – Lewis Carroll
30.
The Wind in the Willows – Kenneth Grahame
31.
Anna Karenina – Leo Tolstoy
32.
David Copperfield – Charles Dickens
33. Chronicles of Narnia – C.S. Lewis
34. Emma – Jane Austen
35. Persuasion – Jane Austen
36. The Lion, The Witch and The Wardrobe – C.S. Lewis
37. The Kite Runner - Khaled Hosseini
38. Captain Corelli's Mandolin - Louis De Bernieres
39. Memoirs of a Geisha – Arthur Golden
40. Winnie the Pooh – A.A. Milne
41.
Animal Farm – George Orwell
42. The Da Vinci Code
– Dan Brown
43.
One Hundred Years of Solitude – Gabriel Garcia Marquez
44. A Prayer for Owen Meaney – John Irving
45. The Woman on White - Wilkie Collins
46. Anne of Green Gables – L.M. Montgomery
47. Far From The Madding Crowd - Thomas Hardy
48.
The Handmaid's Tale – Margaret Atwood
49.
Lord of the Flies – William Golding
50. Atonement - Ian McEwan
51. Life Of Pi - Yann Martel
52. Dune – Frank Herbert
53. Cold Comfort Farm - Stella Gibbons
54. Sense and Sensibility – Jane Austen
55. A Suitable Boy - Vikram Seth
56.
The Shadow of the Wind – Carlos Ruiz Zafon
57. A Tale Of Two Cities - Charles Dickens
58.
Brave New World – Aldous Huxley
59. The Curious Incident of the Dog in the Night - Time - Mark Haddon
60.
Love In The Time Of Cholera – Gabriel Garcia Marquez
61.
Of Mice and Men – John Steinbeck
62. Lolita – Vladimir Nabokov
63. The Secret History – Donna Tartt
64. The Lovely Bones – Alice Sebold
65.
Count of Monte Cristo – Alexandre Dumas
66.
On The Road – Jack Kerouac
67. Jude the Obscure - Thomas Hardy
68. Bridget Jones's Diary – Helen Fielding
69.
Midnight's Children – Salman Rushdie
70.
Moby Dick – Herman Melville
71.
Oliver Twist – Charles Dickens
72.
Dracula – Bram Stoker
73. The Secret Garden – Frances Hodgson Burnett
74.
Notes From A Small Island – Bill Bryson
75.
Ulysses – James Joyce
76.
The Bell Jar – Sylvia Plath
77. Swallows and Amazons - Arthur Ransome
78.
Germinal – Emile Zola
79.
Vanity Fair – William Makepeace Thackeray
80. Possession - A.S. Byatt
81.
A Christmas Carol – Charles Dickens
82. Cloud Atlas - David Mitchell
83. The Color Purple - Alice Walker
84.
The Remains of the Day – Kazuo Ishiguro
85.
Madame Bovary – Gustave Flaubert
86. A Fina Balance - Rohinton Mistry
87.
Charlotte's Web – E.B. White
88. The Five People You Meet In Heaven - Mitch Albom
89. Adventures of Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle
90. The Faraway Tree Collection - Enid Blyton
91.
Heart of Darkness – Joseph Conrad
92. The Little Prince – Antoine De Saint-Exupery
93. - The Wasp Factory - Iain Banks
94.
Watership Down – Richard Adams
95.
A Confederacy of Dunces – John Kennedy Toole
96. A Town Like Alice - Nevil Shute
97.
The Three Musketeers – Alexandre Dumas
98. Hamlet
– William Shakespeare
99.
Charlie and the Chocolate Factory – Roald Dahl
100.
Les Miserables – Victor Hugo


[/quote]

Zaznaczone na fioletowo przeczytałam. Dziwne trochę to zestawienie. I nie ma Oscara Wilde
Aramintha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-05, 08:31   #56
shachownica
Zakorzenienie
 
Avatar shachownica
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 4 630
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Cytat:
Napisane przez Baudolina Pokaż wiadomość
A ja nie moge zgodzić sie z takim podjściem. Nie wydaje ci się że jest ono trochę hmm przeceniające własną m.in inteligencj, wiedze i wrazliwość literacką? Mozna być osobą ionteligentną, wyksztalconą i oczytana a i tak nie rozumiec np jakiejs ksiazki, moze nam umknąc sens, mozemy byc za mlodzi no albo po prostu - za mało się znamy. Nikt nie lubi sobie tego uzmyslawwiac ale ...
bardzo podoba mi się to co napisałaś, zwłaszcza, że przekonałam się o tym niejednokrotnie czasem sobie wtedy odpuszczam, innym razem walczę ale od jakiegoś czasu po prostu nie przejmuję i odkładam książkę na "lepszy czas"
__________________
i templari c' entrano sempre

twory i potwory



shachownica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-05, 09:42   #57
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Przeczytałam 35 pozycji z wyżej wymienionych.
Lista nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem lektur, które warto przeczytać.
Ciekawe jakie kryteria uwzględniono wybierając te, a nie inne.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-13, 20:27   #58
ziberka
Przyczajenie
 
Avatar ziberka
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 17
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Z tego co pamietam ta lista to wynik głosowania
ziberka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-14, 14:07   #59
dulcynea01
Raczkowanie
 
Avatar dulcynea01
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 254
GG do dulcynea01
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

Ja przeczytałam 30, jestem w trakcie 31, a do kilkunastu się przymierzam. Sama lista faktycznie dość poplątana, część punktów jest się powtarza (pierwszy tom "Opowieści z Narnii" w jednym punkcie, cała seria w drugim, wszystkie dzieła Szekspira w jednym, "Hamlet" w innym). No i umieszczenie takiej na przykład Bridget (skądinąd przeze mnie uwielbianej ) i Dana Browna zamiast Manna i Bułhakowa, albo np. Eco...
dulcynea01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-24, 11:15   #60
olunia489
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 1
Dot.: 100 lektur, wartych przeczytania - wg BBC

ja polecam przeczytać Lalkę Prusa, ciekawa książka
olunia489 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:03.