Kilka pytań! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-10-06, 16:03   #1
AlinaMalina
Przyczajenie
 
Avatar AlinaMalina
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 28

Kilka pytań!


Witajcie dziewczyny, mam kilka pytań odnośnie studiów i nie tylko

Po pierwsze, za rok chciałabym iść na studia filologiczne na Uniwersytet Śląski i mam kilka pytań, więc ta część wątku skierowana głównie do studentek tej uczelni.
1. Którą filologię polecacie? Zastanawiam się nad tłumaczeniowymi: rosyjską, hiszpańską albo angielską z językiem chińskim lub japońskim (tą drugą specjalność mają teraz dopiero otworzyć), myślałam też nad językami stosowanymi - angielskim z francuskim.
Jak myślicie, która najbardziej przyszłościowa? (tutaj pytanie nie tylko do studentek UŚ).
2. W jakim języku prowadzone są zajęcia na tych filologiach? Czy w języku polskim, jak to jest napisane na stronie z opisem kierunków studiów, czy może jest inaczej?
3. Czy w przypadku języka rosyjskiego i hiszpańskiego rzeczywiście nie jest wymagana znajomość i wcześniejsza nauka tych języków? Taka informacja jest podana na stronie, natomiast jak to wygląda w praktyce?
Mogę iść na taką filologię, jeżeli wcześniej nie miałam żadnej styczności z tym językiem?


I teraz pytania z innej beczki
1. We wrześniu byłam w mojej byłej szkole złożyć deklarację o poprawę matury z przedmiotów dodatkowych. Czy w lutym mogę jeszcze wprowadzić jakieś zmiany? Dokładniej, chciałabym wpisać sobie jeszcze jeden przedmiot. Od kiedy i do kiedy można wprowadzać zmiany w tych deklaracjach? Może pytanie na zapas, bo jeszcze jest czas, ale zawsze lepiej wiedzieć wcześniej.

2. Jakie książki, materiały polecacie do nauki do matury rozszerzonej z angielskiego?
Chodzi mi zarówno o słownictwo, jak i o gramatykę ^^
Czy książka Janusza Siudy jest w porządku? Chodzi mi raczej o taką rozpiskę poszczególnych czasów itp. a nie o ćwiczenia - chciałabym sobie poprzypominać pewne zasady gramatyczne.
AlinaMalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-06, 16:39   #2
_stardust
Rozeznanie
 
Avatar _stardust
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 933
Dot.: Kilka pytań!

Cytat:
Napisane przez AlinaMalina Pokaż wiadomość
Witajcie dziewczyny, mam kilka pytań odnośnie studiów i nie tylko

Po pierwsze, za rok chciałabym iść na studia filologiczne na Uniwersytet Śląski i mam kilka pytań, więc ta część wątku skierowana głównie do studentek tej uczelni.
1. Którą filologię polecacie? Zastanawiam się nad tłumaczeniowymi: rosyjską, hiszpańską albo angielską z językiem chińskim lub japońskim (tą drugą specjalność mają teraz dopiero otworzyć), myślałam też nad językami stosowanymi - angielskim z francuskim.
Jak myślicie, która najbardziej przyszłościowa? (tutaj pytanie nie tylko do studentek UŚ).
2. W jakim języku prowadzone są zajęcia na tych filologiach? Czy w języku polskim, jak to jest napisane na stronie z opisem kierunków studiów, czy może jest inaczej?
3. Czy w przypadku języka rosyjskiego i hiszpańskiego rzeczywiście nie jest wymagana znajomość i wcześniejsza nauka tych języków? Taka informacja jest podana na stronie, natomiast jak to wygląda w praktyce?
Mogę iść na taką filologię, jeżeli wcześniej nie miałam żadnej styczności z tym językiem?


I teraz pytania z innej beczki
1. We wrześniu byłam w mojej byłej szkole złożyć deklarację o poprawę matury z przedmiotów dodatkowych. Czy w lutym mogę jeszcze wprowadzić jakieś zmiany? Dokładniej, chciałabym wpisać sobie jeszcze jeden przedmiot. Od kiedy i do kiedy można wprowadzać zmiany w tych deklaracjach? Może pytanie na zapas, bo jeszcze jest czas, ale zawsze lepiej wiedzieć wcześniej.

2. Jakie książki, materiały polecacie do nauki do matury rozszerzonej z angielskiego?
Chodzi mi zarówno o słownictwo, jak i o gramatykę ^^
Czy książka Janusza Siudy jest w porządku? Chodzi mi raczej o taką rozpiskę poszczególnych czasów itp. a nie o ćwiczenia - chciałabym sobie poprzypominać pewne zasady gramatyczne.
1. polecam filologię związaną z językiem który umiesz albo który Cię interesuje. Angielski z chińskim to, przynajmniej na pierwszym roku, tysiące godzin spędzone nad chińskim i wiele godzin dziennie z językiem na uczelni. Wykłady o języku chińskim w języku angielskim, bo chińskiego uczą native speakerzy z którymi rozmowa tylko po angielsku + podręczniki są po angielsku.
języki stosowane to też bardzo absorbujące studia, jeśli nie lubisz się uczyć to lepiej nie bierz ich pod uwagę.
2. nie wiem jak inne filologie, ale na angielskich wszystkie zajęcia są po angielsku.
_stardust jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-06, 20:18   #3
AlinaMalina
Przyczajenie
 
Avatar AlinaMalina
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 28
Dot.: Kilka pytań!

Up
Może ktoś jeszcze się wypowie?


@stardust:
a Ty studiujesz może którąś z tych filologii?
AlinaMalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-06, 22:38   #4
niusia_87
Zakorzenienie
 
Avatar niusia_87
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 481
Dot.: Kilka pytań!

W czerwcu gadałam z dziewczyną, z którą jeździłyśmy razem na kolonie. Nie widziałyśmy się ze6 lat. Akurat jechała zawieść swoją prace magisterską. Opowiadała mi swoją historie.
Chciała iść na filologie hiszpańską na dzienne, ale się nie dostała. W liceum miała hiszpański właśnie. Na zaoczne nie było ja stać na dzień dobry, a był już wrzesień. Znalazła filologie rosyjską i tam drugi język był hiszpański. Rosyjskiego nigdy nie miała. Poszła tam z myślą o hiszpańskim, by się podszkolić mieć lepszy start na przyszły rok, jak to się wybierze na filologie hiszpańską, a przy okazji pozna choć podstawy rosyjskiego. Po roku, było jej żal rezygnować. Została. Teraz jest pani magister.
niusia_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 00:13   #5
AlinaMalina
Przyczajenie
 
Avatar AlinaMalina
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 28
Dot.: Kilka pytań!

Cytat:
Napisane przez niusia_87 Pokaż wiadomość
W czerwcu gadałam z dziewczyną, z którą jeździłyśmy razem na kolonie. Nie widziałyśmy się ze6 lat. Akurat jechała zawieść swoją prace magisterską. Opowiadała mi swoją historie.
Chciała iść na filologie hiszpańską na dzienne, ale się nie dostała. W liceum miała hiszpański właśnie. Na zaoczne nie było ja stać na dzień dobry, a był już wrzesień. Znalazła filologie rosyjską i tam drugi język był hiszpański. Rosyjskiego nigdy nie miała. Poszła tam z myślą o hiszpańskim, by się podszkolić mieć lepszy start na przyszły rok, jak to się wybierze na filologie hiszpańską, a przy okazji pozna choć podstawy rosyjskiego. Po roku, było jej żal rezygnować. Została. Teraz jest pani magister.
Czyli wniosek z tego rosyjskiego nie trzeba znać?
AlinaMalina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 08:31   #6
niusia_87
Zakorzenienie
 
Avatar niusia_87
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 481
Dot.: Kilka pytań!

To było 5 lat temu. Może coś się zmieniło. Nie wiem.
niusia_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 09:39   #7
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań!

Cytat:
Napisane przez AlinaMalina Pokaż wiadomość
Witajcie dziewczyny, mam kilka pytań odnośnie studiów i nie tylko

Po pierwsze, za rok chciałabym iść na studia filologiczne na Uniwersytet Śląski i mam kilka pytań, więc ta część wątku skierowana głównie do studentek tej uczelni.
1. Którą filologię polecacie? Zastanawiam się nad tłumaczeniowymi: rosyjską, hiszpańską albo angielską z językiem chińskim lub japońskim (tą drugą specjalność mają teraz dopiero otworzyć), myślałam też nad językami stosowanymi - angielskim z francuskim.
Jak myślicie, która najbardziej przyszłościowa? (tutaj pytanie nie tylko do studentek UŚ).
2. W jakim języku prowadzone są zajęcia na tych filologiach? Czy w języku polskim, jak to jest napisane na stronie z opisem kierunków studiów, czy może jest inaczej?
3. Czy w przypadku języka rosyjskiego i hiszpańskiego rzeczywiście nie jest wymagana znajomość i wcześniejsza nauka tych języków? Taka informacja jest podana na stronie, natomiast jak to wygląda w praktyce?
Mogę iść na taką filologię, jeżeli wcześniej nie miałam żadnej styczności z tym językiem?


I teraz pytania z innej beczki
1. We wrześniu byłam w mojej byłej szkole złożyć deklarację o poprawę matury z przedmiotów dodatkowych. Czy w lutym mogę jeszcze wprowadzić jakieś zmiany? Dokładniej, chciałabym wpisać sobie jeszcze jeden przedmiot. Od kiedy i do kiedy można wprowadzać zmiany w tych deklaracjach? Może pytanie na zapas, bo jeszcze jest czas, ale zawsze lepiej wiedzieć wcześniej.

2. Jakie książki, materiały polecacie do nauki do matury rozszerzonej z angielskiego?
Chodzi mi zarówno o słownictwo, jak i o gramatykę ^^
Czy książka Janusza Siudy jest w porządku? Chodzi mi raczej o taką rozpiskę poszczególnych czasów itp. a nie o ćwiczenia - chciałabym sobie poprzypominać pewne zasady gramatyczne.
1. ze swojej strony polecam angielski z chińskim uwazam też, że angielski z japońskim też będzie fajny ale przygotuj się na ostry zapiernicz, szczególnie z drugiego języka jest pare kierunkow na UŚ z filologii rosyjskiej i można tam nie znać rosyjskiego, chyba właśnie specjalność tłumaczenie, rosjoznawstwo i język biznesu bodajże filologia stosowana francuski-angielski jest spoko, o ile nie będzie Ci żal, że na 1 roku ten angielski będzie taki olewany, delikatnie mówiąc. ten kierunek jest w instytucie języków romańskich, dlatego też angielskiego praktycznego na 1 roku jest mało. ale za to już od 2 roku są tłumaczenia, słownictwo specjalistyczne angielskie i francuskie
2.na angielskim z chinskim język wykładowy to angielski. na francuskim z angielskim język wykładowy to albo angielski, a na zajęciach francuskich początkowo polski a na tych rosyjskich od podstaw bodajże polski początkowo
3. tak, możesz w lutym nanieść poprawki na swoją deklarację maturalną. a do którego lutego konkretnie, nie wiem. poszukaj na necie
4. jeżeli ci zależy na filologii to wykuwanie teorii gramatycznych jest pomysłem bezsensownym. trzeba umiec je dobrze wykorzystać książka Siudy jako teoria może być, ale zaopatrz się w pare książek praktycznych np. Matura Companion dla rozszerzenia (struktury leksykalno-gram.; pisanie i czytanie), Virginia Evans FCE use of english, książki autorstwa Mataska
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-10-07, 10:49   #8
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kilka pytań!

Po pierwsze - lingwistyka stosowana angielski z francuskim czy filologia stosowana (pierwszy raz taki twór widzę jak coś )
Na lingwistyce stosowanej wymagana jest przynajmniej dobra znajomość obu języków, na filologii bardzo często nie - na rosyjskiej, czy hiszpańskiej, romanistyce można bardzo często zaczynać od zera. Nie wiem czy akurat na twoim uniwersytecie.

Co ci mogę doradzić - na pewno lingwistyka stosowana jest ciekawsza, ponieważ filologia to nie tylko język, to sporo historii i sporo nauki o języku (poza nauką języka). Niemniej jednak dobry wybór podejmujesz raczej chińskiego czy mniej popularnego bym nie wybierała, patrząc na znajomych którzy poszli na filologie mniej popularne - mieli 1/2 nauki języka mniej niż osoby z iberystyki czy rosyjskiej bo nawet nie miał kto ich uczyć, a często nauczycielem był native speaker i mogli mieć problemy z komunikacją językową.

Więc tak, możesz iść bez problemu na filologie nie mając wcześniejszego kontaktu z językiem. Na lingwistykę stosowaną z 2 językami - nie.
By ułatwić ci decyzję przejrzyj siatkę godzin - powyżej 200 godzin praktycznej nauki języka w semestrze (czyli tak 240-260) dla osoby nieznającej języka to jest liczba przyzwoita. Przy 100 godzinach to będzie ślimacze tempo i skończysz studia z poziomem b1 a tak najczęściej jest w przypadku tych wszystkich filologii chińskich, czyli tak naprawdę dla mnie bardzo słabo jak na filologię i trochę zmarnowane lata


Co do pytania o maturę nie odpowiem ale książki - jak dla mnie nie ma dobrych i złych książek na tym etapie nauki językowej, to nie jest wiedza specjalistyczna więc każda książka jest dobra jeśli pobieramy z niej solidną naukę.

---------- Dopisano o 10:49 ---------- Poprzedni post napisano o 10:44 ----------

Acha to jeszcze tak w skrócie jeśli coś mają dopiero otworzyć to bym się niestety na to nie pisała. Będzie ogromne zamieszanie, wiadomo, jak jest coś nowego to dopiero będą uczyć się na błędach więc ja nigdy nie chciałabym być rocznikiem eksperymentalnym.
Którą filologię, hiszpańską czy rosyjską (bo to według mnie najlepszy wybór) to już zależy od ciebie tylko nie pchałabym się na translatorykę - tak naprawdę tłumacz przysięgły czy jakiekolwiek egzaminy na tłumacza nie mają nic wspólnego z uniwersytetem a będziesz miała lata cierpienia ze wspaniałymi przedmiotami, jakbym mogła ci podpowiedzieć to specjalizacja typu; komunikacja językowa w sferze biznesowej lub też specjalizacja ekonomiczna - to znaczy język połączony z wiedzą ekonomiczno-prawną jest o wiele o wiele ciekawszy...
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 11:14   #9
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań!

UŚ lingwistyka stosowana ma się nijak do tych np. z UW czy UAM, ponieważ na UŚ wymagania na ten kierunek są troszeczke inne, mianowicie należy zdać dowolny język nowożytny. z czego wiadomo, że angielski najlepiej bo zajęcia z angielskiego są już od wyższego poziomu. natomiast francuski jest od podstaw
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 11:38   #10
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kilka pytań!

O, to świetnie Po rozeznaniu i ocenie siatki godzin myślę że bardzo bym rozważała lingwistykę jeżeli francuski jest od podstaw. Jeszcze się z tym nie spotkałam
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 11:50   #11
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań!

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
O, to świetnie Po rozeznaniu i ocenie siatki godzin myślę że bardzo bym rozważała lingwistykę jeżeli francuski jest od podstaw. Jeszcze się z tym nie spotkałam
no bo ten kierunek jednak troche się różni od typowych lingwistyk ale koleżanka, która to studiuje twierdzi, że jest ciężko z francuskim, trzeba się dużo uczyć. w końcu od 2 roku zajęcia mają być już po francuski i angielsku
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:37.