Hiacynt - jak go pielęgnować ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-03-21, 10:58   #1
Paulinka675
Zakorzenienie
 
Avatar Paulinka675
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: XXX
Wiadomości: 4 248

Hiacynt - jak go pielęgnować ?


dostałam juz drugiego hiacynta w prezencie, pierwszy zakwitl i zwiedl, jest w takiej malej plastikowej doniczce, jak sie nim zajmowac, przesadzic go czy jak?
__________________
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."

2014 3
Anne Rice - Pandora

włosomaniaczka 11.2009

nic mnie bardziej nie drażni jak brak składów w KWC oraz na blogach kosmetycznych
Paulinka675 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 10:12   #2
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: pomocy!! hiacynt-jak go pielegnowac?

Cytat:
Napisane przez Paulinka675 Pokaż wiadomość
dostałam juz drugiego hiacynta w prezencie, pierwszy zakwitl i zwiedl, jest w takiej malej plastikowej doniczce, jak sie nim zajmowac, przesadzic go czy jak?
Na chwilę obecną zostaw go w tej doniczce. Nic obcinaj, jeszcze nigdzie nie przesadzaj. Podlewaj aż do momentu kiedy zaschną i zżółkną liście, po czym wykop cebulę i posadź ją jesienią w ogrodzie.

Poniżej kilka istonych informacji odnośnie hiacynta

Hiacynt - Wieloletnia roślina cebulowa wysokości do 30cm. Cebulki o rozmiarach 4-6 cm, pokryte łuską. Groniaste kwiatostany, zwarte lub rozpulchnione, składające się z 12-35 kwiatów.
Najbardziej popularne są następujące gatunki hiacyntów:
- Hiacynt "Prins Hendrik" – jasnożółty,
- Hiacynt "Maria Christina" – brzoskwiniowy,
-"Mulberry Rose" – różowy,
-"Carnegia" – biały,
-"Defts Blade" – jasnoniebieski,
-"Jan Bos" – czerwony,
-"Lady Derby" – niebiesko-fioletowy,
-"Ostara" – różowy,
-"Pink Perl" – biały,
-"L’Innocence" – biały,
-"Lord Balfour" – fioletowy,
-"Furt Bismarck" - jasnoniebieski.



Wymagania

Hiacynty są dość wybredne. Preferują miejsca zaciszne, słoneczne a gleby starannie spulchnione i przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy.

Pędzenie

Napełnij wazonik woda tak, aby sięgała około 5 / 10 mm od cebulki hiacynta.
Tak przygotowany zestaw pozostaw w chłodnym (5-10C) zaciemnionym i przewiewnym miejscu. Co tydzień sprawdzaj poziom wody i uzupełniaj ewentualne braki wody.

Gdy hiacynt osiągnie wysokość ok. 8 cm (po 10- 12 tyg.) przenieś do jasnego, ciepłego (18/20C) pomieszczenia.

Po paru dniach pąk rozwinie się i przebierze swój kolor. Hiacynt pozostanie w rozkwicie około 2/3 tyg.. Unikaj zbyt ciepłych miejsc (parapet, kominek, itp.) ponieważ wysoka temperatura znacznie przyspiesza przekwitanie.

Dobrym sposobem na przedłużenie kwitnienia jest przenoszenie na noc do chłodniejszego pomieszczenia.

Sadzenie

Cebulki hiacyntów sadzimy w drugiej połowie września, co 15-20 cm, na głębokość 10 cm.

Uprawa

Właściwy wzrost tych niewielkich, z pozoru niezwykle delikatnych roślin, wymaga przede wszystkim odpowiednio lekkiej gleby i słonecznego stanowiska. Zaletą stanowiska lekko zacienionego będzie jednak dłuższy okres kwitnienia kwiatów. Hiacynty lubią przepuszczalne podłoże i żyzną ziemię. Przygotowując rabatę na glebie zbyt ciężkiej, gliniastej dodajmy torf i piasek. Zbyt piaszczystą uzupełnijmy próchnicą lub kompostem. Z pewnością poprawi to warunki dla wzrostu roślin.

Nigdy nie sadźmy cebulek hiacyntów w miejscu wykorzystanym poprzednio pod uprawę ogórków, pomidorów, czy truskawek. W ziemi wciąż bowiem mogą być przetrwalniki grzybów chorobotwórczych.

Dobierając hiacynty pamiętajmy, że rośliny cebulowe całą swą siłę magazynują w cebulach. Najistotniejszą więc dla nas rzeczą powinien być wygląd wybieranych cebul. Ze zdrowej cebuli z pewnością wyrośnie zdrowy, piękny kwiat. Nie sadźmy więc okazów z nalotami pleśni, pomarszczoną, suchą skórką, przebarwieniami. Odrzućmy te już kiełkujące, o zbutwiałym zapachu lub uszkodzone. Szkoda naszej pracy. Przeglądajmy regularnie przechowywane cebule. Zawsze eliminujmy te wykazujące objawy chorób. Okrągłe, żółtobrązowe plamy pod łuską okrywającą mogą być oznaką szarej pleśni. Małe z kolei, jasnobrązowe punkty zlewające się stopniowo w większe plamy i towarzyszący im często gumowaty wyciek mogą okazać się objawem suchej zgnilizny. Pozbądźmy się więc źródeł choroby, a przed sadzeniem zaprawmy cebule środkiem grzybobójczym.

Planując większą rabatkę, posadźmy hiacynty w grupach jednorodnych pod względem ich wielkości. Równocześnie kwitnące kwiaty tej samej wysokości utworzą z pewnością przepiękną kępę. Kolory i kształty kwiatostanów wszystkich odmian hiacyntów są wyjątkowe.

Sadzenie rozpocznijmy jesienią. Na przełomie września i października, cebulkę umieśćmy w glebie na głębokości 15-20 centymetrów. Głębokość sadzenia cebul zależeć będzie głównie od ich wielkości. Duże cebule hiacyntów sadźmy na głębokości 15 centymetrów, mniejsze już na 10. Hiacynty o średnicy cebul powyżej 14 centymetrów sadźmy w odstępach 18-20 centymetrów. Mniejsze, odpowiednio: te o średnicy 12-14 centymetrów w odstępach 15 centymetrów, te o średnicy 10-12 centymetrów w odstępach 8 centymetrów, z kolei te o średnicy 6-10 centymetrów w odległości 4. Na zimę pamiętajmy o przykryciu miejsca sadzenia ściółką z liści. Posadzony jesienią hiacynt powinien rozkwitnąć w kwietniu lub maju następnego roku obsypując grono nawet 70 pięknymi drobnymi kwiatami.

Wśród metod hodowli hiacyntów wyróżnić możemy dwie: uprawę bez wyjmowania cebul i z wyjmowaniem cebul.

Dzięki pozostawionym w ziemi, po przekwitnięciu cebulom nasze rośliny rozkwitną w kolejnym roku. Rozkwitać będą także w kolejnych latach, niemniej jednak ich kwiaty będą coraz mniejsze, by w końcu zupełnie przestać się ukazywać. Chcąc utrzymać dorodne kwiaty zmuszeni będziemy zapewnić im wysoki poziom nawożenia. Dzięki temu pozwolimy cebulom uzupełnić tracone systematycznie składniki pokarmowe. Cebule hiacyntów w jednym i tym samym miejscu pozostawać mogą przez kilka lat. Z uwagi jednak na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych, znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się coroczne ich wykopywanie. Właśnie dzięki drugiemu ze sposobów, wyjmowane, oczyszczane, przechowywane i sadzone jesienią tego samego roku, cebulki hiacyntów będą miały możliwość trafić w kolejne żyzne miejsce. Obfitość kwiatów, intensywność barw i czas trwania kwitnienia wciąż jednak zależeć będzie od nawożenia.

Pielęgnacja

Na zimę należy koniecznie je przykryć korą, grubą warstwą suchych liści lub jedliną. Wczesną wiosną zasilamy je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, a w czasie suszy regularnie lecz niezbyt obficie podlewamy.

Zastosowanie

Hiacynty dobrze wyglądają w obszernych, masywnych donicach oraz w dużych grupach na trawnikach.
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-07, 17:07   #3
ELA 51
Rozeznanie
 
Avatar ELA 51
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 679
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Moje hiacynty...
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 2.jpg (71,5 KB, 365 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 4.jpg (59,3 KB, 230 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg hiacynty 1.jpg (55,3 KB, 474 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg hiacynty.jpg (82,8 KB, 308 załadowań)
__________________
zapraszam- moje prace
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=239809
ELA 51 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-18, 23:37   #4
kiwuszka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam
Mam wielki problem i nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać,a mianowicie...pierwszy raz spróbowałam swoich sił co do sadzenia kwiatów więc proszę o zrozumienie
W sierpniu dostałam cebulkę Hiacynta razem ze specjalnym wazonem i postanowiłam ją wsadzić do wody, ale zaczynało już coś śmierdzieć więc stwierdziłam że może ją "uratuję" i przesadziłam do doniczki i przykryłam specjalnym kapturkiem...i tak mi stało cały czas i niestety zapominałam podlewać i dosyć długo stała w wysuszonej ziemi najpierw przy oknie gdzie dosyć zmarzła a potem przestawiłam na meble
Myślałam że już dawno jest po cebulce, ale dzisiaj się patrze a ona już ma korzenie i już się "nosek" pokazał
Ale problem jest teraz w tym co dalej?
Czytałam na internecie, ale wszędzie co innego pisze, i nie ma nic napisane co zrobić gdy ta cebulka już jest tak "zamęczona"
Nie wiem czy dalej mam ją trzymać pod przykryciem?Kiedy ściągnąć kapturek?Jak podlewać?
Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź
kiwuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-21, 07:44   #5
ELA 51
Rozeznanie
 
Avatar ELA 51
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 679
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Na pewno mu nic nie jest- nie jest zamęczony... Hiacynt może wzejść i bez ziemi i wody na początku- podjada z cebuli, gdzie nagromadzony ma pokarm... Postaw w chłodniejszym miejscu, podlewaj trochę- by już nie podjadał cebulki i czekaj jak wyjdzie z ziemi. Mogą być tylko listki- ale gdyby szedł pąk / zobaczysz, bo pak jest grubszy/- to go zakryj kapturkiem/ potrzebny do wybarwienia kwiatu i by się nie wyciągnął za bardzo do światła... Ja nakrywałam rolkami papieru toaletowego.. Po kwitnieniu wytnij tylko pęd kwiatowy a cebulka z listkami chociaz juz nieatrakcyjna niech nadal rośnie.
__________________
zapraszam- moje prace
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=239809
ELA 51 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-30, 10:04   #6
Aivilo
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 1 998
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam, znów poruszę temat hiacynta. Pierwszy raz w życiu dostałam go wczoraj, w małej, plastikowej doniczce, prosto ze sklepu, w doniczce jest niewielka ilość ziemi i wieeeelka cebulka. Hiacynt jest już dość dobrze rozwinięty, sa liście, i pałąk chyba, z takimi małymi pączuszkami, jeszcze zielonymi, ale już delikatnie zaczynają fioletowieć.

Jak ja mam go pielęgnować? Przesadzać do czegoś większego? Chciałabym, żeby zakwitł, był piękny, a potem żeby był z niego użytek w kolejnych latach (z tym, że nie mam ogrodu, chciałabym pielęgnować go w domu).

Jestem absolutnie niedoświadczona, jeśli chodzi o jakiekolwiek rośliny, ale ten malutki kwiatek mnie urzekł, chciałabym porządnie się nim zająć. Zwłaszcza, że to prezent. Z góry przepraszam za niejasności w opisie, nie znam się na tym
__________________
Koniec mówienia "postaram się","spróbuję", "zobaczę". Od dzisiaj coś ZROBIĘ!

Będę Żoną!
http://www.suwaczek.pl/cache/092fbdd439.png
No dobra,wciąz palę, ale dużo mniej.
http://www.suwaczek.pl/cache/df81f45d30.png
Aivilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-30, 11:51   #7
asiatz
Raczkowanie
 
Avatar asiatz
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 63
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Mam dokładnie ten sam problem . Z tym ,że moje kwiaty już przekwitły i są teraz jakby uschnięte. Co mam z nimi zrobić? i najważniejsze pytanie: jak obciąć (przy cebuli, wyżej?)
asiatz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-01-31, 10:03   #8
JoannM
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 324
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

jesli kupiony niedawno to nie trzeba przesadzac
a po przekwitnieciu obciac jak najnizej te lodyge
tu jest sporo informacji http://www.muratordom.pl/ogrod-i-oto...6472_19973.htm
__________________

Razem z Gabrysią

JoannM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-09, 19:19   #9
sprężynka
Przyczajenie
 
Avatar sprężynka
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 7
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam wszystkie Panie

a ja mam pytanie troszkę inne - mam 2 hiacynty, które powoli zaczynają kwitnąć - czy można to kwitnienie opóźnić? Na razie kwiaty są w piwnicy i myślałam, że brak światła troszkę je zatrzyma, ale widzę, że łodyżki tuż przy cebulce pożółkły, więc może ta piwnica im nie służy i powinnam je wypuścić na światło dzienne? Będę wdzięczna za Wasze rady...

Z góry dziękuję i pozdrawiam...
sprężynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-11, 09:57   #10
Paulinka675
Zakorzenienie
 
Avatar Paulinka675
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: XXX
Wiadomości: 4 248
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

kupiłam hiacynty w markecie i mają jakies rzadkie kwiaty :/

wiecie może po jakim czasie przekwitają??
__________________
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."

2014 3
Anne Rice - Pandora

włosomaniaczka 11.2009

nic mnie bardziej nie drażni jak brak składów w KWC oraz na blogach kosmetycznych
Paulinka675 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-30, 12:37   #11
Lagunaaa
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Tam gdzie diabeł mówi dobranoc ];->
Wiadomości: 2 419
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Mam pytanko: mój hiacynt przekwitł, liście zaczynają żółknąć, a kwiat opada. Nie wiem czy mam obciąć tylko kwiat czy też liście??
__________________
53,5 kg (8.09.10) 51,0 kg(2.11.10)......50,0 kg

..
Podejdź jeśli chcesz,
pokochaj jeśli potrafisz...
Lagunaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-30, 15:21   #12
Ivy123
Zadomowienie
 
Avatar Ivy123
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 452
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Liście jak całkiem zżółkną.
Ivy123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-30, 15:34   #13
Lagunaaa
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Tam gdzie diabeł mówi dobranoc ];->
Wiadomości: 2 419
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Cytat:
Napisane przez Ivy123 Pokaż wiadomość
Liście jak całkiem zżółkną.
a ten "badyl" z kwiatem ma zostać??
__________________
53,5 kg (8.09.10) 51,0 kg(2.11.10)......50,0 kg

..
Podejdź jeśli chcesz,
pokochaj jeśli potrafisz...
Lagunaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-01, 17:39   #14
Ivy123
Zadomowienie
 
Avatar Ivy123
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 452
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Jak zwiędnie to też wyciąć oczywiście, później cebulę do ogrodka wysadz.
Ivy123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-16, 21:00   #15
edytaolb
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: N.S.
Wiadomości: 172
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam,
a czy samą, już obciętą cebulkę można do lodówki na sam dół włożyc (bo tam nie jest tak bardzo zimno)??
I czy musi być ona w wodzie??
edytaolb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 20:39   #16
jamaica988
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 28
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam. Kupilam cebulki hiacyntów i chciałabym je zasadzic. Slyszałam ze zamiast do ziemi można wsadzić je do hydrożelu. czy ktos stosował taką metodę. przezroczysty wazon, kolorowy hydrozel i hiacynt. czy moga byc kulki hydrozelowe czy tylko ta galaretka?

Edytowane przez jamaica988
Czas edycji: 2010-09-06 o 20:48
jamaica988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-29, 19:38   #17
nocandy
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 229
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Kupiłam dzisiaj w Lidlu hiacynty (w takich malutkich różowych doniczkach).

Jestem kompletnym antytalentem jeśli chodzi o rośliniki...

Poradźcie mi jak i kiedy je podlewać???
Czy 2 razy w tygodniu im wystarczy?

Czy mam je przesadzić do większych doniczek?
Czy to im nie zaszkodzi jeśli już mają pąki?

Dziękuję za każdą odpowiedź
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg IMAG0026.jpg (39,5 KB, 187 załadowań)
__________________
"Egoista - ten, który więcej dba o siebie niż o mnie."
— Julian Tuwim


Edytowane przez nocandy
Czas edycji: 2011-01-29 o 19:42
nocandy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 10:26   #18
anyolek
Zadomowienie
 
Avatar anyolek
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: z domu i pracy ;)
Wiadomości: 1 461
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Cytat:
Napisane przez nocandy Pokaż wiadomość
Poradźcie mi jak i kiedy je podlewać???
Czy 2 razy w tygodniu im wystarczy?
Ja swoje hiacynty kupilam jakies 2 tygodnie temu. Na opakowaniu bylo napisane, ze nalezy je podlewac tylko wtedy, kiedy ziemia jest juz prawie sucha. Jak do tej pory podlewalam je 2 razy w tygodniu i rosna ladnie.

Mam za to inny problem- w jednej, dosc sporej doniczce przy zakupie byly posadzone 3 cebulki. Dwa pedy (? tak sie je nazywa? chodzi mi o liscie) rosna dosyc rowno, ale trzeci sie odchylila mocno w jedna strone. Myslalam, ze moze bede przekrecac doniczke, bo moze byc to spowodowane chyleniem sie w kierunku swiatla, ale nie pomoglo. Co mam zrobic aby zaczal rosnac jak pozostale dwa? Z gory dziekuje za odpowiedz!
__________________
28/02/2015
Ola

Edytowane przez anyolek
Czas edycji: 2011-02-06 o 10:27
anyolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-10, 09:39   #19
zizianka
Przyczajenie
 
Avatar zizianka
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 11
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

tez kupilam w Lidlu, dokladnie te same - rozowe, urosly pieeeekne kwiaty! i wspaniale pachna! teraz szukam sposobu, jak je utrzymac przy zyciu
__________________
Simplicity is my Weapon of Choice
zizianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-03, 07:42   #20
Paubulska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 1
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam mam problem... W zaszlym roku kupilam sobie hiacynta byl w malej doniczce jak to w sklepie. Przeczytalam gdzies ze powinno sie podlewac go az liscie do konca uschna. Tak wlasnie robilam ale mi nie uschly... cala zime byly zielone w tym roku przybylo tych lisci i doniczka jest za mala chcialabym przesadzic go ale nie wiem czy teraz moge... Prosze o odpowiedz...
Paubulska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-06, 13:04   #21
Robaczywka
Rozeznanie
 
Avatar Robaczywka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Wicie rozumicie
Wiadomości: 559
GG do Robaczywka
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Ja też kupiłam moje hiacynty w Lidlu, 5 sztuk Wszystkie w ten sam dzień przesadziłam do większej doniczki, nalałam na podstawkę sporo wody, po godzinie podstawka już była sucha Od tamtej pory mam przez cały czas wodę na podstawce, gdy "upiją", to dolewam. Stoją sobie na parapecie okiennym (okna wychodzą na wschód) i wszystkie puściły mi już kwiatki
Robaczywka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-15, 20:44   #22
Paranormalnaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

jestem wściekła, własnie ułamał mi się mój piękny hiacynt, już ślicznie rozkwitnął.. ogólnie jakiś taki wątły i giętki był.. co mam teraz zrobic z pozostalymi listkami? mam je odłamac czy czekac az uschna..? bo chyba juz sie go nie da odratowac..
Paranormalnaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-19, 08:38   #23
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Cytat:
Napisane przez ELA 51 Pokaż wiadomość
Moje hiacynty...
Jakie cudne

---------- Dopisano o 08:38 ---------- Poprzedni post napisano o 08:24 ----------

Dziewczyny, mam takie pytanie: chcę kupić na dniach jakieś róże, forsycję i może inne krzewy i kwiaty. Teraz jest jeszcze zimno, więc nie da rady ich wysadzić do ogrodu.

Czy można przetrzymać je w oryginalnym opakowaniu, dopóki się ociepli? Chodzi o te worki, w których są wystawione do sprzedaży.

A czy można na ' obecną pogodę' ( chłodno, śnieg z deszczem) posadzić cyprysa (ok. 1 m ) ? Też chcę dokupić, ale nie chcę, żeby wszystko mi przymarzło itd.

Później będzie jeszcze można kupić w/w rośliny, ale z doświadczenia wiem, że będą już tak przebrane...
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-12, 11:55   #24
asiek0
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 1
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Witam!
Mam problem z hiacyntem. A dokładniej, kupiłam go w kwiaciarni w zeszłym tygodniu. Miał już rozwinięty piękny biały kwiat. Teraz przekwitł więc go obcięłam (łodyżkę z pozostałościami po kwiatuszkach). Jednak ze środka puszcza kolejny kwiat. Jest malutki i jeszcze nie rozwinięty (zielony). Problem w tym że końce liści zaczynają żółknąć Nie wiem co mam w związku z tym zrobić. Podlewałam i nic. Możliwe że ma za ciepło w pokoju?
asiek0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-25, 16:48   #25
capo36
Przyczajenie
 
Avatar capo36
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13
GG do capo36
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

heh ja szczerze przyznam ze mam dwa hiacynty, które hodowałem w dzbanku, niestety cebulki zaczęły gnić, pleśń robiła się od spodu i kolejnym problemem był gnijący pęd, oczywiście cebulki odratowałem obrałem je i wysuszyłem teraz uprawiam je w ziemi (oczywiście cebulka jest nad ziemia) i praktycznie nie ma żadnego problemu z uprawa gdy przekwitnie, wysadzam, kładę w zimniejsze miejsce i po pewnym czasie cebulki puszczają na nowo Chciałbym jednak zapytać o uprawę w hydrożelu. Chodzi mi o hydrożel w postaci kuleczek. Czy taka uprawa jest efektywna w przypadku hiacyntów i innych kwiatów? Jak wygląda sprawa korzeni, czyli czy przy jest możliwość przelania? Czy taki hydrożel w czasie uprawy wydziela jakiś zapach?

Edytowane przez capo36
Czas edycji: 2012-02-25 o 16:53
capo36 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-17, 14:22   #26
Sviloprejka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: pomiędzy Śląskiem a Małopolską
Wiadomości: 133
GG do Sviloprejka
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Cebulki hiacyntów i tulipanów wysadziłam jesienią do długich drewnianych donic, wstawiłam do garażu u miały tam zimować a wiosną zostać przestawione do ogrodu. Niestety tydzień temu zauważyłam, że hiacynty wypuszczają liście a jeden ma już zalążek kwiatów. SKoro już wypuściły się tak szybko zdecydowałam, że te duże przesadzę do doniczek i wniosę do domu, niech kwitną. W którymś poście powyżej jest mowa o jakichś kapturkach, żeby się kwiaty wybarwiły, o co chodzi, czy to niezbędne?
__________________

"Szczęście to uczucie głębokiego zadowolenia, jakie czerpiemy z aktu tworzenia ...".
----[N. Alderman: "Nieposłuszeństwo"]----
Sviloprejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-25, 08:52   #27
sasqnia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 169
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Uwielbiam hiacynty - są prześliczne
Ogólnie to polecam przeczytać krótki artykuł, które zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak hodować i pielęgnować hiacynty
sasqnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-11, 11:44   #28
ewa_karo
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

mam pytanie kupiłam hiacynta w doniczce takiej małej plastikowej. Cebula jest tylko kawałek w ziemi, co się wydaje ok, ale niepokoją mnie białe korzonki, które są ponad glebą. Może przesadzić hiacynta do większej doniczki, która zakryje wszystkie korzonki? Jak myślicie?
ewa_karo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 09:40   #29
koseek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 9
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Myślę że możesz przesadzić , warto jeszcze zapytać gdzieś może na jakimś forum typowo ogrodniczym , tam na pewno więcej powiedzą albo szukać bo ja ostatnio znalazłem ciekawy blog: http://www.twojekwiaty.pl/blog/hiacy...i-pielegnowac/ o tej tematyce.Dużo się dowiedziałem o pielęgnacji kwiatów

Edytowane przez koseek
Czas edycji: 2014-03-20 o 11:18
koseek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-17, 10:24   #30
mona0015
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 97
Dot.: Hiacynt - jak go pielęgnować ?

Dzień dobry
Mam pytanko a propo przesadzeniu hiacynta.
Dostałam ostatnio hiacynta w prezencie - 3 cebulki w 1 doniczce, już się rozwija. Czy mogę go teraz przesadzić czy muszę czekać do jesieni? W doniczce te cebulki są za płytko włożone i niestety za blisko siebie i jeden kwiatek że tak powiem mocno mi się przechyla i musiałam go związać.
mona0015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-03-14 18:12:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:28.