"One" - spektakl Teatru Komedia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-26, 23:14   #1
sabi
Zadomowienie
 
Avatar sabi
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 1 399
GG do sabi

"One" - spektakl Teatru Komedia


Byłam dzisiaj na sztuce "One" autorstwa Pam Gems (tytuł oryginalny "Dusa, Fish, Stas, Vi") w reż. K. Zalewskiego. Sztuka jest od początku br. grana w warszawskim Teatrze Komedia, ja widziałam gościnne występy na deskach gdyńskiego Teatru Muzycznego. W rolach głównych: M. Kożuchowska, B. Ścibak, D. Landowska i E. Olszówka.
Przyznaję, że ciekawa byłam scenicznego występu znanych mi z ekranu telewizyjnego popularnych aktorek (nie tylko serialowych przecież ). Celowo nie przeczytałam przed obejrzeniem sztuki żadnej recenzji spektaklu, chociaż zwykle to robię. Chciałam nie nastawiać się w żaden sposób, nie szukać ukrytego dna (odkrytego przez recenzenta ), etc.
I co?
I zawiodłam się
Zderzenie czterech różnych kobiet z czterech różnych światów, które z różnych względów mieszkają razem. Każda z kobiet prezentuje z lekka "zwichrowaną" osobowość:
- Ryba (Kożuchowska) - perfekcyjna pracocholiczka - prawniczka, obsesyjnie zakochana w mężczyźnie który ją porzucił, oszukująca samą siebie,
- Ana (Ścibak) - realistka (czy może raczej cyniczka?), pielęgniarka za dnia a prostytutka w nocy, zarabiająca na studia zagranicą; moim zdaniem najciekawsza postać, jako jedyna wygłasza zdania z którymi się identyfikuję (naprawdę nie wiem czy powinnam się do tego przyznać ),
- Dusia (Landowska) - porzucona przez męża, który porwał ich dzieci, naiwna, łatwowierna, najbardziej irytująca,
- Viola (Olszówka) - z lekka nawiedzona, na skraju anoreksji, biseksualna buntowniczka, początkowo odrażająca, później coraz sympatyczniejsza (cóż mogą zdziałać psychotropy ).

Popularne aktorki, ciekawa scenografia, kostiumy, a właściwie ubrania autorstwa znanego polskiego projektanta, lekko feministyczne zadęcie, intrygująca muzyka puszczana w przerywnikach-zaciemniaczach - to są zadatki na rewelacyjną sztukę...

A jednak czegoś zabrakło.

Intrygi? Może jestem przyzwyczajona do spektakli, w których jednak akcja odgrywa kluczową rolę...?
Dialogów? O, tego z pewnością! Nie w sensie ilości - bohaterki mówią niemalże bez przerwy - ale w sensie błyskotliwości, zdań, które zapadają w pamięć. Dobrze zapamiętałam jedynie tyradę Any o "tych lepszych", którzy wierzą w coś (cokolwiek) i znamienne Violi: "wszystko jest jakieś popieprzone".
Humoru? Jak wyżej. Gdyby nie Viola, zabrakłoby go zupełnie.

Doceniam grę, przede wszystkim B. Ścibak i M. Kożuchowskiej (co ciekawe, nigdy za nimi nie przepadałam), ale podsumowując - jestem zawiedziona.

I ciekawa Waszych opinii
__________________
Hold me now
I'm six feet from the edge and I'm thinking
That maybe six feet
Ain't so far down
sabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-24, 21:55   #2
starsza pani
Zadomowienie
 
Avatar starsza pani
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: "One" - spektakl Teatru Komedia

Dziękuję za uwagi ze spektaklu.Chciałam sie wybrać na tą sztukę zachęcona nazwiskami aktorek.Natknęłam się jednak, przypadkowo przeglądając tlen o2.pl
na fragmenty sztuki.I ju z wiedzialam-szkoda czasu;przegadane,brak spójności wyglądało mi to na 4 monodramy.Twoja recenzja potwierdzila moje przypuszczenia ,poszukam czegoś innego.
starsza pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-24, 22:01   #3
starsza pani
Zadomowienie
 
Avatar starsza pani
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: "One" - spektakl Teatru Komedia

Sabi,gdybyś mogła natomiast iść na spektakl "Klan wdów"grany na scenie teatru Prezentacje w Warszwie to gorąco polecam.
starsza pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-25, 00:32   #4
sabi
Zadomowienie
 
Avatar sabi
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 1 399
GG do sabi
Dot.: "One" - spektakl Teatru Komedia

Cieszę się, że moje uwagi nt spektaklu okazały się dla Ciebie przydatne . Szkoda, że moje odczucia są negatywne, a recenzja była zniechęcająca - jednak prawdziwa. Strasznie się zawiodłam na tej sztuce, przekonując przy okazji, że nazwiska z pierwszych stron gazet nie gwarantują wysokiego poziomu gry. Nie mówiąc o fabule; Twoje "szkoda czasu - przegadane" to idealne podsumowanie.

O "Klanie wdów" poczytam, dziękuję za zwrócenie uwagi na ten spektakl. Może mi się uda zjawić w Warszawie podczas majowego weekendu.

Pozdrawiam .
__________________
Hold me now
I'm six feet from the edge and I'm thinking
That maybe six feet
Ain't so far down
sabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:05.