Raclette - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-14, 12:50   #1
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955

Raclette


Czesc wizazanki!
Ostatnio kupiłam raclette: Tefal RE 1700 Cristal 8, grill z patelenkami do sera.
W niedziele wypróbowałam go po raz pierwszy i muszę przyznać ze jest to super sprawa . Przygotowuje się składniki a potem każdy robi do jedzenia co chce.
Mam tylko mały problem. Przygotowałam kurczaka i krewetki w marynatach i piekłam je na grillu. Po pewnym czasie zauważyłam ze na grillu utworzyła się warstwa jakby sadzy, którą łatwo zmyć, ale pamiętam, ze u znajomych takiego problemu nie było. I tu się nasuwa pytanie, czy przed położeniem mięsa na grilla powinnam je opłukać z marynaty i osuszyć? Czy to może wina grilla? Może mam jakiś trefny?
Poza tym chciałabym was zapytać co grillujecie? Pewnie teraz będę go często używać aż się znudzi i bardzo przydały by mi się jakieś wasze pomysły. Ja również mogę podzielić się moimi...
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 14:45   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Raclette

ja myslalam, z to urzadzenie to tylko do sera jest, ktory zreszta tez sie nazywa raclette ... czemu dajesz tam cos innego?
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 16:22   #3
Ketamina
Wtajemniczenie
 
Avatar Ketamina
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 2 731
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
ja myslalam, z to urzadzenie to tylko do sera jest, ktory zreszta tez sie nazywa raclette ... czemu dajesz tam cos innego?
Wpisz sobie nazwę w google, to nie jest tylko urządzenie do sera - na górze masz powierzchnię do grillowania, a pod spodem możesz położyć patelenki z serem np.

Co do osadu - po grillowaniu też zostaje z tego coś wytopi/soków i z przypraw.. chyba,że masz na myśli coś innego?

Jeśli chodzi o przeznaczenie - ja go używam głównie do piersi z kurczaka, robiłam też kiedyś rybę
Ketamina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 17:01   #4
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
ja myslalam, z to urzadzenie to tylko do sera jest, ktory zreszta tez sie nazywa raclette ... czemu dajesz tam cos innego?
załączyłam ci zdjęcie jak to wygląda

a to z wiki:
Raclette można nazwać:
Rodzaj produkowanego w Szwajcarii sera,
Sposób przyrządzenia sera wraz z innymi składnikami,
Urządzenie elektryczne do przyrządzania raclette, zwykle połączone z domowym grillem
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg tefal-re-1700-cristal-8-grill-raclette-1050-w.jpg (19,9 KB, 17 załadowań)
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 17:09   #5
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Ketamina Pokaż wiadomość
Wpisz sobie nazwę w google, to nie jest tylko urządzenie do sera - na górze masz powierzchnię do grillowania, a pod spodem możesz położyć patelenki z serem np.

Co do osadu - po grillowaniu też zostaje z tego coś wytopi/soków i z przypraw.. chyba,że masz na myśli coś innego?

Jeśli chodzi o przeznaczenie - ja go używam głównie do piersi z kurczaka, robiłam też kiedyś rybę
Tak, miałam na myśli ten osad. Na patelni jak się smaży też się coś takiego tworzy, więc nie ma co cudów oczekiwać.
Też grillowałam wczoraj piersi z kurczaka, wyszły naprawdę smaczne.
Napiszę przepis na marynatę (znaleziony w necie, może ktoś skorzysta):
5 łyżek oliwy z oliwek,
3 łyżki octu (ja miałam jabłkowy),
3 łyżki soku z cytryny,
2 łyżki musztardy,
3 łyżeczki miodu,
3 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę,
1,5 łyżeczki soli
marynowałam 3 h w lodówce

Do krewetek użyłam następującej marynaty (od innej wizażanki):
świeżo wyciśnięty sok z 1,5 cytryny,
2 łyżki oliwy z oliwek,
pół cebulki posiekanej w kostkę,
sól, pieprz, bazylia, oregano,
marynowane 2h, wyszły średnie, może wina krewetek a nie marynaty

A jak grillujesz rybę, to przyprawiasz ją najpierw, marynujesz? Czy świeżą grillujesz a potem tylko posypujesz solą i pieprzem albo może i nie?
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 17:52   #6
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Ketamina Pokaż wiadomość
Wpisz sobie nazwę w google, to nie jest tylko urządzenie do sera - na górze masz powierzchnię do grillowania, a pod spodem możesz położyć patelenki z serem np.
ja znam to urzadzenie, nie potrzebuje linkow do encyklopedii.
Do grillowania to ja bym grill kupila po prostu.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-14, 18:50   #7
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
ja znam to urzadzenie, nie potrzebuje linkow do encyklopedii.
Do grillowania to ja bym grill kupila po prostu.
To właśnie jest grill, powierzchnia jest kryta więc możesz grillować nawet małe rzeczy. Cały urok w tym, gdy robisz imprezę, nie musisz cudować z daniami, tylko przygotowujesz składniki i każdy komponuje sobie własne danie, je to na co ma ochotę,

Dzisiaj wypróbowałam kiełbaskę ale mi nie podeszła, chyba była zbyt tłusta. Kupiłam tłuściejszą specjalnie do grillowania. Poza tym boczek jest pycha. Przepyszne są ananasy upieczone na blaszce, do tego kurczak i polane serem
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-11-15, 13:55   #8
Ketamina
Wtajemniczenie
 
Avatar Ketamina
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 2 731
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez amelial Pokaż wiadomość

A jak grillujesz rybę, to przyprawiasz ją najpierw, marynujesz? Czy świeżą grillujesz a potem tylko posypujesz solą i pieprzem albo może i nie?
Dzięki za przepisy
Przyprawiałam rybę po prostu wcześniej, m.in. pieprzem cytrynowym i grillowałam

Cytat:
Napisane przez amelial Pokaż wiadomość

Dzisiaj wypróbowałam kiełbaskę ale mi nie podeszła, chyba była zbyt tłusta. Kupiłam tłuściejszą specjalnie do grillowania. Poza tym boczek jest pycha. Przepyszne są ananasy upieczone na blaszce, do tego kurczak i polane serem
A właśnie - robiłam kiedyś tak kurczaka na tym urządzonku Najpierw osobno zgrillowałam kawałki, a potem na każdy z nich ananas i serek
Ketamina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-15, 22:00   #9
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Ketamina Pokaż wiadomość
Dzięki za przepisy
Przyprawiałam rybę po prostu wcześniej, m.in. pieprzem cytrynowym i grillowałam
Następnym razem wypróbuję rybę. Jeszcze nie wiem jakie najlepiej się nadają do tego typu grillowania. Możesz coś zaproponować? Ogólnie nie jestem zwolenniczką ryb, chociaż wiem, że są zdrowe. Może po prostu nie umiem ich dobrze przyrządzić.
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 08:03   #10
aska80
Raczkowanie
 
Avatar aska80
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 134
Dot.: Raclette

Ja również od niedawna jestem właścicielką tego typu urządzenia dokładnie grilla elektrycznego z pokrywką.
Jestem bardzo zadowolona i choć minęły 2 miesiące to apetyt na tego typu dania wcale nie zmalał a wręcz przeciwnie.

Robiłam już praktycznie wszystko począwszy od karkówki po rybę, indyka, pierś kurczaka i polędwicę wołową .. i kaszankę.
Jeśli chodzi o rybę to na próbę wybrałam płat łososia ( z biedronki), oprószyłam solą i pieprzem cytrynowym, wyszedł bajecznie - bardzo delikatne i niezmiernie soczyste mięso (to najlepsza zaleta grilla - wszystko jest niezmiernie soczyste).

Marynata u mnie również potrafi uczynić czarną skorupę ale nie zmywam jej (szkoda smaku), trudno, wolą łopatką drewnianą co jakiś czas zdjąc to świństwo, zwłaszcza, że schodzi bez problemu.
__________________
aska80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 08:26   #11
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez aska80 Pokaż wiadomość
Ja również od niedawna jestem właścicielką tego typu urządzenia dokładnie grilla elektrycznego z pokrywką.
Jestem bardzo zadowolona i choć minęły 2 miesiące to apetyt na tego typu dania wcale nie zmalał a wręcz przeciwnie.

Robiłam już praktycznie wszystko począwszy od karkówki po rybę, indyka, pierś kurczaka i polędwicę wołową .. i kaszankę.
Jeśli chodzi o rybę to na próbę wybrałam płat łososia ( z biedronki), oprószyłam solą i pieprzem cytrynowym, wyszedł bajecznie - bardzo delikatne i niezmiernie soczyste mięso (to najlepsza zaleta grilla - wszystko jest niezmiernie soczyste).

Marynata u mnie również potrafi uczynić czarną skorupę ale nie zmywam jej (szkoda smaku), trudno, wolą łopatką drewnianą co jakiś czas zdjąc to świństwo, zwłaszcza, że schodzi bez problemu.
Super, że masz z pokrywką. Ja nie pomyślałam, żeby poszukać modelu z pokrywką. Pierwszy raz jak robiłam, postawiłam raclette za blisko ściany i była zachlapana
Poszukam jakiegoś łosiosia na weekend. Miałaś cienkie plastry czy grubsze kawałki ? Czy to bez znaczenia? Nie wiem czy jak będą grubsze, czy się dobrze w środku ugrillują. Z czym to podajesz? Ja narazie robiłam tylko chleb czosnkowy, ale słyszałam, że z ziemniakami też można. Gotuje się z łupinkach, potem kroi w plastry i plastry grilluje. Próbowałaś tak kiedyś? I jak masz jakieś przepisy na marynaty, które ci smakowały podziel się nimi
I jeszcze ostatnie pytanie, jak przygotowałaś karkówkę? Rozbiłaś ją jak kotlety schabowe czy zostawiłaś grubsze, powiedzmy że 1,5 cm płaty? Czym przyprawiłaś? Jak długo się grillowało ?
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-11-16, 12:30   #12
aska80
Raczkowanie
 
Avatar aska80
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 134
Dot.: Raclette

Przykrywka dobra sprawa jeszcze z jednego względu - ciepło tak nie ucieka i szybciej potrawy dochodzą do siebie

Odpowiadam na pytania

Karkówkę jak kto lubi - mój TŻ lubi grube kawałki około właśnie 1,0-1,5 cm więc jemu robię takie (troszkę długo dochodzą) jednak chyba najlepiej ukroić troszkę grubsze i delikatnie je rozbić tłuczkiem (przy okazji naruszając strukturę mięsa a więc szybciej te kawałki będą dobre).
Jeśli chodzi o marynatę do karkówki to mi smakuje najbardziej taka : do szklanki wkładam kilka łyżek keczupu, kilka łyżek musztardy, przyprawy np. grill klasyczny lub jakies zioła dodatkowo, wszystko mieszam i pokrywam nią plastry karkówki, przykryć i do lodówki - najlepiej na cała dobę. Jak pisałam troszkę ta marynata się przypala ale co przewracam to troszkę zbieram łopatką.

Jeśli chodzi o pierś kurczaka to marynatę sporządzam : 8 łyżek sosu sojowego jasnego, tyle samo oliwy (można ciut mniej), 4 ząbki czosnku, 2 łyżeczki miodu, odrobina mielonego imbiru (jest to pomysł zaczerpnięty z programu Ewa gotuje ). Mi ta marynata bardzo smakuje. Choć robiłam też ze standardową przyprawą do kurczaka i też smaczniusie.

Do wołowiny robiłam bardzo podobną marynatę tylko z sosem sojowym ciemnym i bez imbiru (bardzo mi smakowała była taka delikatnie surowa no ale to trzeba takie coś lubić ).
Płat od ryby nie musi być bardzo cienki, ryba ma delikatne mięsko więc na pewno i w środku się upiecze. Jak jest gotowa to wręcz sama dzieli się/rozpada na płaty mięsa.
Myślę, że każda ryba będzie dobra (a zwłaszcza filet), zamierzam niebawem powalczyć z dorszem atlantyckim.

---------- Dopisano o 13:30 ---------- Poprzedni post napisano o 13:28 ----------

Ach, z czym podaję, powiem szczerze, że jak postawię furę mięsa na stół to nie mamy ochotę ani na ziemniaki ani na chleb, jedynie co to sałatka grecka pasuje mi wyśmienicie (jak zawsze i do wszystkiego).
Tak więc z dodatkami jeszcze nie eksperymentowałam choć Twoje ziemniaczki mogą być naprawdę smaczne!
__________________
aska80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-18, 17:04   #13
Ketamina
Wtajemniczenie
 
Avatar Ketamina
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 2 731
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez amelial Pokaż wiadomość
Następnym razem wypróbuję rybę. Jeszcze nie wiem jakie najlepiej się nadają do tego typu grillowania. Możesz coś zaproponować? Ogólnie nie jestem zwolenniczką ryb, chociaż wiem, że są zdrowe. Może po prostu nie umiem ich dobrze przyrządzić.
Robiłam pangę i łososia i chyba kiedyś pstrąga

Pamiętaj - ryba wpływa na wszystko
Ketamina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 18:38   #14
amelial
Rozeznanie
 
Avatar amelial
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 955
Dot.: Raclette

Chciałam wypróbować ryby na raclette i zrobiłam łososia. Najpierw 3 godz w marynacie (podobna do tej, którą używam do kurczaka, ale nie dawałam musztardy i dałam pieprz cytrynowy i odrobinę przyprawy do ryb zamiast soli). Wyszedł rewelacyjny!! Mięso było bardzo soczyste i miękkie. Wypróbowałam też sery pleśniowe do ryby, ale jakoś chyba wolę zwykłe. Najlepsza (jak dotąd) dla mnie w smaku jest mozarella.
Następnym razem spróbuje grillować wołowinę, poszukam jakiegoś świeżego steka i zobaczymy co z tego będzie.
Jak macie jeszcze jakieś pomysły albo znacie przepis na smaczną marynatę, podzielcie się!
__________________
Zapraszam na mojego bloga kulinarnego:

http://przepisnaszczescie.eu/

Edytowane przez amelial
Czas edycji: 2012-05-17 o 22:15
amelial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 19:25   #15
BajaderkowaBaba
Zakorzenienie
 
Avatar BajaderkowaBaba
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: z łodzi na samo dno
Wiadomości: 4 888
GG do BajaderkowaBaba
Dot.: Raclette

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
ja myslalam, z to urzadzenie to tylko do sera jest, ktory zreszta tez sie nazywa raclette ... czemu dajesz tam cos innego?
Cytat:
Napisane przez amelial Pokaż wiadomość
Czesc wizazanki!
Ostatnio kupiłam raclette: Tefal RE 1700 Cristal 8, grill z patelenkami do sera.
W niedziele wypróbowałam go po raz pierwszy i muszę przyznać ze jest to super sprawa . Przygotowuje się składniki a potem każdy robi do jedzenia co chce.
Mam tylko mały problem. Przygotowałam kurczaka i krewetki w marynatach i piekłam je na grillu. Po pewnym czasie zauważyłam ze na grillu utworzyła się warstwa jakby sadzy, którą łatwo zmyć, ale pamiętam, ze u znajomych takiego problemu nie było. I tu się nasuwa pytanie, czy przed położeniem mięsa na grilla powinnam je opłukać z marynaty i osuszyć? Czy to może wina grilla? Może mam jakiś trefny?
Poza tym chciałabym was zapytać co grillujecie? Pewnie teraz będę go często używać aż się znudzi i bardzo przydały by mi się jakieś wasze pomysły. Ja również mogę podzielić się moimi...
Holendrzy poczęstowali mnie takim jedzonkiem i wśród naleśników, które robili na tych małych patelenkach jedliśmy malutkie hamburgery, malutkie kiełbaski, pieczarki oraz paprykę grillowaną. Żeby było ciekawiej im wszystko przygotował na pięknej tacy rzeźnik.
BajaderkowaBaba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-25, 21:40   #16
201610310857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 15 803
Dot.: Raclette

ja na grilla rzucam zawsze boczek w plasterkach, pieczarki, krewetki.

ale jutro będę mieć ucztę, bo właśnie kupiliśmy z TŻ nowy grill

---------- Dopisano o 22:38 ---------- Poprzedni post napisano o 22:37 ----------

ps. ja robie z ziemniakami, potem tym serem to polewam, mmm.
zaluje, że to "danie" poznałam dopiero jak zamieszkałam w szwajcarii.
moje ulubione, bije na głowe nawet fondue

---------- Dopisano o 22:40 ---------- Poprzedni post napisano o 22:38 ----------

ps. jakiego sera używacie w Polsce do Raclette? bo chciałam mamie kupić, ale w PL nie widziałam nigdy sera do tego przeznaczonego/
201610310857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:36.