Kostka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-24, 20:45   #1
Ona1001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Świebodzin
Wiadomości: 4
Post

Kostka


Z 3 lata temu skręciłam kostke u prawej nogi.Przez pewien czas nie moglam chodzić.Jednak później wsyztsko było ok nie licząc tego , że raz na jakiś czas jak np. dużo chodziłam czy biegałam to mnie lekko pobolewała.Ostatnio zaczęłam ćwiczyć na skakance po 450 skoków dziennie i kostka zaczęla mnie częściej i mocniej pobolewać.Czy to ma coś wspólnego z jej skręceniem pare lat temu ? Czy powinnam iść do lekarza ?
Ona1001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-24, 21:37   #2
anniaa
 
Avatar anniaa
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 13 672
Dot.: Kostka

najlepiej udać się do lekarza
__________________

Nigdy nie zmienisz swojego życia dopóki nie zmienisz czegoś, co codziennie robisz..

anniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 12:15   #3
devilry
Raczkowanie
 
Avatar devilry
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: drugie pudełko w ciapki od lewej.
Wiadomości: 293
Dot.: Kostka

Cytat:
Napisane przez anniaa Pokaż wiadomość
najlepiej udać się do lekarza
koniecznie!
__________________
and those who were seen dancing
were thought to be insane
by those who could not hear
THE MUSIC <3

devilry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 20:20   #4
wola12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 15
Dot.: Kostka

Ja moją kostkę skręciłam 3 razy, uprawiam sport i sytuacja wyglądała następująco. Za każdym razem, gdy po wyleczeniu jej wchodziłam w trening przeżywałam koszmary. Ból czasem był naprawde mocny, ale byłam pod opieką lekarza,więc bez strachu. Po jakimś czasie wszystko wracało do normy i kostka była jak nowa. Natomiast ,gdy zachorowałam i znów przestałam trenować, po powrocie do sportu było dokładnie tak samo jak poprzednio. Wszystko zatem zależy od aktywności fizycznej, wiadoma sprawa, kostka też potrzebuje przygotowań, daj jej troche czasu, pobiegaj, wzmacniaj więzadła,a gwarantuje,że po jakimś czasie będzie OK! Tylko nie zaniedbuj jej na nowo Powikłania po skręceniu będą nam towarzyszyć do końca życia, od nas zależy w jakim stopniu. Nic tylko trenować,trenować i jeszcze raz trenować kostkę oczywiście
wola12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 23:05   #5
aam
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Wiadomości: 1 370
Dot.: Kostka

Z tego co wiem, skakanie na skakance jest sporym obciążeniem dla stawów (dlatego nie powinno się np. skakać dłużej niż 30min jeśli robisz to regularnie). Nie wiem niestety na ile to może zagrażać twojej kostce, dlatego uważam, że powinnaś jak najszybciej skonsultować to z lekarzem
aam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-31, 19:31   #6
Rzabba
Rzabbocop
 
Avatar Rzabba
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Guernsey
Wiadomości: 18 528
GG do Rzabba
Dot.: Kostka

Cytat:
Napisane przez Ona1001 Pokaż wiadomość
Z 3 lata temu skręciłam kostke u prawej nogi.Przez pewien czas nie moglam chodzić.Jednak później wsyztsko było ok nie licząc tego , że raz na jakiś czas jak np. dużo chodziłam czy biegałam to mnie lekko pobolewała.Ostatnio zaczęłam ćwiczyć na skakance po 450 skoków dziennie i kostka zaczęla mnie częściej i mocniej pobolewać.Czy to ma coś wspólnego z jej skręceniem pare lat temu ? Czy powinnam iść do lekarza ?
Jeżeli leczenie nie było przeprowadzone prawidłowo to jak najbardziej moze być to echo urazu sprzed 3 lat
Najlepiej jakbyś znalazła jakiegoś lekarza sportowego.
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.
10 PŻ
Rzabba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-24, 13:26   #7
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Kostka

Żeby nie zakładać nowego tematu, odświeżam ten.

Mam problemy z kostką, otóż skręciłam ją już 3 razy
1. mając 16/17 lat, potknęłam się, skręciłam kostkę w fatalnym stylu, pęknięta torebka stawowa, naciągnięte więzadła, skręcony, naderwany staw skokowy, krwiak i inne cuda. Ortopeda: gips na prawie 2 m-ce, potem zakaz zbytniego ruchu, skutkiem czego przytyłam 20kg
Zero rehabilitacji.

2. Rok później znów skręcona kostka, tym razem lekko, nawet szyny nie miałam, ot bandaż na 7 dni, zakaz chodzenia, potem chodzić normalnie. Brak rehabilitacji.

3. i teraz skręciłam znowu, po prostu źle stanęłam i staw nie wytrzymał. Skręcony + naderwany staw skokowy. Szyna na 10 dni. Lekarz na SORze mi tłumaczył, że skoro nie miałam wcześniej rehabilitacji, to nic dziwnego. Że staw skokowy mały (stopa r. 36), a ja w miarę wysoka (170cm) i staw nie wytrzymuje. Plus teraz nadwaga, którą zbijam, ale wcześniej skręcając wazyłam mniej i to też nie pomogło.

Idę teraz w środę do lekarza, mam nadzieję że mi ściągnie tę szynę. Mam nadzieję, że jakieś skierowanie na rehabilitację mi da + poczytałam o ćwiczeniach w necie, jak wzmacniać staw skokowy.

Przed skręceniem chodziłam 3 x w tyg. na siłownię i 2x w tyg. na squasha. Na siłowni ćwiczyłam siłowo + cardio, ostatnio zaczęłam znów tez biegać (biegałam w 2014 na wiosnę i w lecie) - marszobiegi.

No i teraz sobie dumam - kiedy wrócić do ćwiczeń? Na siłownię mam plan iśc od poniedziałku 3.02 ale rozgrzewkę robiłam zawsze na orbitreku - myślicie, że mogę dalej? Czy to za bardzo mi obciąży kostkę? Potem siłowe i potem robiłam bieżnię, ale zamienię np. na rowerek.

Na squasha nie wiem kiedy wrócę, bo tu już gorzej trochę

Echhh, już mnie skręca od siedzenia w domu i taaaak mi brakuje ćwiczeń, że szok.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-24, 13:56   #8
VI4
Zakorzenienie
 
Avatar VI4
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 11 167
GG do VI4
Dot.: Kostka

Cytat:
Napisane przez Rzabba Pokaż wiadomość
Jeżeli leczenie nie było przeprowadzone prawidłowo to jak najbardziej moze być to echo urazu sprzed 3 lat
Najlepiej jakbyś znalazła jakiegoś lekarza sportowego.
bywa, że i przy prawidłowym leczeniu pewne rzeczy się odzywają - mam za sobą kilka urazów, jeśli nie przestrzegam pewnych zasad, chore stawy dają o sobie znać. Z tym że ja jestem szczególnym przypadkiem, bo mam ogólnie nadruchliwe stawy, i to mnie predysponuje do kontuzji:/

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Żeby nie zakładać nowego tematu, odświeżam ten.

Mam problemy z kostką, otóż skręciłam ją już 3 razy
1. mając 16/17 lat, potknęłam się, skręciłam kostkę w fatalnym stylu, pęknięta torebka stawowa, naciągnięte więzadła, skręcony, naderwany staw skokowy, krwiak i inne cuda. Ortopeda: gips na prawie 2 m-ce, potem zakaz zbytniego ruchu, skutkiem czego przytyłam 20kg
Zero rehabilitacji.

2. Rok później znów skręcona kostka, tym razem lekko, nawet szyny nie miałam, ot bandaż na 7 dni, zakaz chodzenia, potem chodzić normalnie. Brak rehabilitacji.

3. i teraz skręciłam znowu, po prostu źle stanęłam i staw nie wytrzymał. Skręcony + naderwany staw skokowy. Szyna na 10 dni. Lekarz na SORze mi tłumaczył, że skoro nie miałam wcześniej rehabilitacji, to nic dziwnego. Że staw skokowy mały (stopa r. 36), a ja w miarę wysoka (170cm) i staw nie wytrzymuje. Plus teraz nadwaga, którą zbijam, ale wcześniej skręcając wazyłam mniej i to też nie pomogło.

Idę teraz w środę do lekarza, mam nadzieję że mi ściągnie tę szynę. Mam nadzieję, że jakieś skierowanie na rehabilitację mi da + poczytałam o ćwiczeniach w necie, jak wzmacniać staw skokowy.

Przed skręceniem chodziłam 3 x w tyg. na siłownię i 2x w tyg. na squasha. Na siłowni ćwiczyłam siłowo + cardio, ostatnio zaczęłam znów tez biegać (biegałam w 2014 na wiosnę i w lecie) - marszobiegi.

No i teraz sobie dumam - kiedy wrócić do ćwiczeń? Na siłownię mam plan iśc od poniedziałku 3.02 ale rozgrzewkę robiłam zawsze na orbitreku - myślicie, że mogę dalej? Czy to za bardzo mi obciąży kostkę? Potem siłowe i potem robiłam bieżnię, ale zamienię np. na rowerek.

Na squasha nie wiem kiedy wrócę, bo tu już gorzej trochę

Echhh, już mnie skręca od siedzenia w domu i taaaak mi brakuje ćwiczeń, że szok.
masz taką historię choroby, że nie zaczynałam nic obciążającego kostkę bez konsultacji dobrego fizjoterapeuty. Czyli - żadne fitnessy, bieganie, nawet z orbitrekiem bym uważała - ale jest sporo ćwiczeń nie angażujących stawu skokowego, które można robić; poza tym basen - świetnie wpływa na zbicie wagi, a nie obciąży kostki.

Z ćwiczeniami z netu też bym uważała - wykonywane nieprawidłowo bardziej zaszkodzą niż pomogą, a nie jesteś po "zwykłej" kontuzji.

Mogę podać namiar do bardzo dobrego fizjoterapeuty z Katowic (nie mam z tego żadnych profitów, żeby nie było).
VI4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-24, 14:14   #9
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Kostka

Niestety do Kato daleko
Idę w środę do ortopedy na NFZ, ale szukam już kogos prywatnie, żeby się jakoś z tego wygrzebać, bo ileż można z jedną kostką się dochodzić.

Basen wiadomo, super sprawa, ale nie wiem, czy będzie mi sie chciało chodzić 3 czy 5x w tygodniu na basen (że tak powiem, te zajęcia okołobasenowe, zajmują dużo czasu, tj suszenie wlosów etc, a mam długie - i mnie to zniechęca. Na siłownię idę, ćwiczę godzinę, wracam do domu, biore prysznic i z głowy.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-24, 14:39   #10
VI4
Zakorzenienie
 
Avatar VI4
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 11 167
GG do VI4
Dot.: Kostka

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Niestety do Kato daleko
Idę w środę do ortopedy na NFZ, ale szukam już kogos prywatnie, żeby się jakoś z tego wygrzebać, bo ileż można z jedną kostką się dochodzić.

Basen wiadomo, super sprawa, ale nie wiem, czy będzie mi sie chciało chodzić 3 czy 5x w tygodniu na basen (że tak powiem, te zajęcia okołobasenowe, zajmują dużo czasu, tj suszenie wlosów etc, a mam długie - i mnie to zniechęca. Na siłownię idę, ćwiczę godzinę, wracam do domu, biore prysznic i z głowy.
Po moim doświadczeniach - chcesz uprawiać sport, ortopeda na nfz to strata czasu (chyba, że dobrze trafisz, ale ja mając dużo znajomych związanych ze sportem nie słyszałam o takim). Poszukaj lepiej fizjoterapeuty - lekarz ortopeda rzadko zna się na rehabilitacji (innej niż jakieś zabiegi typu krioterapia etc). I warto poszukać fizjoterapeuty, który ma dobre opinie - moja koleżanka przez źle prowadzoną rehabilitację nabawiła się potężnej kontuzji, od ponad roku nie może normalnie funkcjonować.

Co do siłowni - ja bym będąc w Twojej sytuacji dmuchała na zimne, czyli siłownia jak najbardziej - ale wyłączyć absolutnie wszystko co może kostkę obciążać. Ew - próbować bardzo ostrożnie, typu - marsz na bieżni 10 minut i potem obserwacja, czy nie zaszkodziło. Przysiady - tylko na suwnicy, bo tam można tak ustawić stopy żeby niemal nie zginać kostki.

Przy czym - to nie są rady fachowca, ale osoby, która kilka stawów miała uszkodzonych. To Twoja trzecia kontuzja tego samego stawu - lepiej opóźnić powrót do ćwiczeń niż go abarot uszkodzić czy przeciążyć.
VI4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-24, 15:52   #11
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Kostka

Nie, nie, do tego ortopedy na NFZ idę tylko dlatego, że to 10ty dzień po założeniu szyny i idę tylko po info - zdjąć, czy nie (choć mam ochotę zdjąć nawet już ).
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-24 16:52:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:26.