Dieta, a niepełnosprawność ruchowa. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-29, 16:00   #1
Rudaczek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 3

Dieta, a niepełnosprawność ruchowa.


Jestem osobą poruszajacą się na wózku inwalidzkim, w związku z czym mam bardzo ograniczony ruch. W tym roku skończę 23 lata, mam 150cm wzrostu i ważę 49kg.
Zastanawia mnie ile w mojej sytuacji dziennie powinnam spożywać kalorii ? Zalezy mi na utrzymaniu wagi, ewentualnie na zrzuceniu 3, 4 kilogramów.

Pierwszy posiłek jem o godzinie 07 :30 - w tygodniu są to dwie kromki z chleba orkiszowego/żytnio - razowego/słonecznikowego z szynką z indyka i pomidorem.(weekend - owsianka - 3 stołowe łyzki płatków owsianych z pól szklanki mleka 0,5% + jabłko).

Drugie śniadanie jem o koło godziny 10 : 15 - kromka z chleba orkiszowego/żytnio - razowego/słonecznikowego z szynką z indyka( w piątek zamiast szynki jest rybka) + jabłko.(weekend - dwie kromki, ewentualnie dwa jajka na miekko, jajecznica/omlet smazone na teflonowej patelni bez tłuszczu z sałatką np z pomidora i czerwonej papryki + zioła).

Obiad o godzinie 14 : 00 - zazwyczaj drób, ryba bez panierki z warzywami(duszone na wodzie, bądż surowe - bez dodatków), czasami chuda wołowina, od czasu do czasu makaron pełnoziarnisty z warzywami + drób, ew z owocami, nalesniki tkzw suche, pierogi(7), kopytka, knedle (4 - 5) - bez dodatków, bardzo rzadko bigos, strogonow bez pieczywa i ziemniaków, sznycle z mielonej piersi kurczaka, rosól z drobiu, pomidorowa z makaronem, żur bez ziemniaków, gulasz (samo mięsko), krokiety/racuchy smazone na niewielkiej ilości oliwy.
Wszystko zostaje starannie odsączone na papierowych ręcznikach.

Kolacja - i tu jest problem zazwyczaj jest to jakiś jogurt/owoc.

Mile widziane przykładowe jadłospisy + ich kaloryczność itepe.

Z tego, co się orientuję to na I śniadanie najlepsza jest owsianka, niestety w tygodniu nie mam czasu jej zrobić (praca).

Nie wiem czy mimo braku ruchu nie jem przypadkiem za malo:/...
Rudaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-29, 18:21   #2
iza_wiosenna
Zakorzenienie
 
Avatar iza_wiosenna
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 11 917
GG do iza_wiosenna
Dot.: Dieta, a niepełnosprawność ruchowa.

Cytat:
Napisane przez Rudaczek Pokaż wiadomość
Jestem osobą poruszajacą się na wózku inwalidzkim, w związku z czym mam bardzo ograniczony ruch. W tym roku skończę 23 lata, mam 150cm wzrostu i ważę 49kg.
Zastanawia mnie ile w mojej sytuacji dziennie powinnam spożywać kalorii ? Zalezy mi na utrzymaniu wagi, ewentualnie na zrzuceniu 3, 4 kilogramów.

Pierwszy posiłek jem o godzinie 07 :30 - w tygodniu są to dwie kromki z chleba orkiszowego/żytnio - razowego/słonecznikowego z szynką z indyka i pomidorem.(weekend - owsianka - 3 stołowe łyzki płatków owsianych z pól szklanki mleka 0,5% + jabłko). szczerze mówiąc wydaje mi się, że jest to zbyt małe śniadanie. Piszesz, że nie masz zbyt wiele ruchu, ale przecież nie tylko ruszając się spalasz kalorie. Dorzuć może jakiś owoc (banana) czy może jogurt?

Drugie śniadanie jem o koło godziny 10 : 15 - kromka z chleba orkiszowego/żytnio - razowego/słonecznikowego z szynką z indyka( w piątek zamiast szynki jest rybka) + jabłko.(weekend - dwie kromki, ewentualnie dwa jajka na miekko, jajecznica/omlet smazone na teflonowej patelni bez tłuszczu z sałatką np z pomidora i czerwonej papryki + zioła). ładnie

Obiad o godzinie 14 : 00 - zazwyczaj drób, ryba bez panierki z warzywami(duszone na wodzie, bądż surowe - bez dodatków), czasami chuda wołowina, od czasu do czasu makaron pełnoziarnisty z warzywami + drób, ew z owocami, nalesniki tkzw suche, pierogi(7), kopytka, knedle (4 - 5) - bez dodatków, bardzo rzadko bigos, strogonow bez pieczywa i ziemniaków, sznycle z mielonej piersi kurczaka, rosól z drobiu, pomidorowa z makaronem, żur bez ziemniaków, gulasz (samo mięsko), krokiety/racuchy smazone na niewielkiej ilości oliwy.
Wszystko zostaje starannie odsączone na papierowych ręcznikach. czemu węglowodany jesz sporadycznie? chcesz utrzymać wagę, a więc możesz jeść wszystko, ale z umiarem ;>


Kolacja - i tu jest problem zazwyczaj jest to jakiś jogurt/owoc. a gdzie podwieczorek? na kolację staraj się zjeść białko + ewentualnie węglowodany

Mile widziane przykładowe jadłospisy + ich kaloryczność itepe.

Z tego, co się orientuję to na I śniadanie najlepsza jest owsianka, niestety w tygodniu nie mam czasu jej zrobić (praca).

Nie wiem czy mimo braku ruchu nie jem przypadkiem za malo:/...
jesz poza tym, dostarczasz swojemu organizmowi zbyt mało tłuszczów i ogólnie zbyt mało kalorii. powinnaś obliczyć Swoje zapotrzebowanie energetyczne i ustalić maksymalną dawkę kalorii, przy której nie tyjesz. ewentualnie, jeśli chcesz schudnąć, od tej maksymalnej liczby odejmij ok 200kcal i czekaj na efekty poza tym, pozwalaj sobie na przyjemności, również te jedzeniowe a co do ruchu... może pomyśl o basenie? na pewno są jakieś grupy, dostosowane do osób niepełnosprawnych

powodzenia
__________________
uśmiech pięknie zagrany.



sometimes i feel like screaming
iza_wiosenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-30, 14:17   #3
Rudaczek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 3
Dot.: Dieta, a niepełnosprawność ruchowa.

Cytat:
Napisane przez iza_wiosenna Pokaż wiadomość
jesz poza tym, dostarczasz swojemu organizmowi zbyt mało tłuszczów i ogólnie zbyt mało kalorii. powinnaś obliczyć Swoje zapotrzebowanie energetyczne i ustalić maksymalną dawkę kalorii, przy której nie tyjesz. ewentualnie, jeśli chcesz schudnąć, od tej maksymalnej liczby odejmij ok 200kcal i czekaj na efekty poza tym, pozwalaj sobie na przyjemności, również te jedzeniowe a co do ruchu... może pomyśl o basenie? na pewno są jakieś grupy, dostosowane do osób niepełnosprawnych

powodzenia
Bardzo dziekuję za odpowiedż.

Co do całkowitego zapotrzebowania energetycznego to je wyliczałam na róznych stronkach i wynik wachał się między 1500kcal, a 1800kcal(tysiąc osiemset to strasznie dużo). W takim razie gdybym chciała zeszczupleć powiedzmy do 45 - 47 kilo to w końcu ile powinnam spozywać kalorii? Szczerze to myślałam, by wrazie czego wybrać te najmniejszą wartość, odjąc od niej 200kcal, które mi zasegurowałaś i wyszłoby 1300. Czy to w porządku?

Pierwsze śniadanie - dobrze, ale jaki jogurt, owocowy może być czy lepiej naturalny? Jesli owoc to może pomarańcza? Może mogłabym też dorzucić jeszcze jedną kromeczkę? Tak na przemian, żeby nie jeść ciągle tego samego . Czy mogę zamiast szynki jeść czasami twarożek chudy?

Drugie śniadanie - cieszę się, że chociaż ten posiłek dobrze skomponowałam.

Obiad - w takim razie częściej mogę jeść potrawy mączne i nie mieć wyrzutów sumienia? Czy może nadal je ograniczać jesli chcę troszkę zeszczupleć?

Podwieczorek - tylko, co i o której godzinie?

Kolacja - białko i węglowodany czyli np? Od razu piszę, że serek wiejski odpada, jest niesmaczny .Chodzę spać koło 22 : 30, 23 : 00.

Zastanawia mnie też jak powinnam rozplanować kalorie, ile na śniadanie, na drugie itepe.?
Co miałaś na mysli pisząć "przyjemności jedzeniowe"?
Wiem, że to strasznie duzo pytań, ale nie wiedziałam do kogo się zwrócić.
Nie chcę sobie zrobić krzywdy, a z drugiej strony panicznie boję się przytyć :/

Chciałam chodzić na basen, ale poinformowano mnie, iż nie ma ani trenera do osób niepełnosprawnych, ani żadnych zajęć, w których mogłabym brać udział.
Stwierdzono również, że ratownik nie może zajmować się jedynie mną, gdyż ma do "ochrony" inne osoby.

Z góry dziekuję za odpowiedż na moje wyczerpujące pytania i za pomoc
Rudaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:07.