Problem z piernikiem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-10-06, 18:25   #1
KlaudiaZS
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2

Problem z piernikiem


Witam. Moja ciocia robi świetnego piernika, kiedyś pokusiłam się i wzięłam od niej przepis. Ciasto robilam już pare razy i za każdym razem piernik nie wyrósł, mimo, że robiłam zgodnie z przepisem :/.
Niżej wstawiam przepis, może ktoś dostrzeże jakiś błąd, bo ja już nie wiem co jest nie tak.
Składniki:
-2 szklanki kefiru
-60dag mąki
-4 jajka
-3 szklanki cukru
-4 łyżki kakao
-3 łyżeczki sody oczyszczonej
-1 słoik powideł śliwkowych
-1,5 kostki margaryny
-0,5 litra mleka
-4 łyżki kaszy manny
sposób przyrządzenia :
0,5 margaryny rozpuścić i ostudzoną wlać do miski, dodać mąkę, jajka, 2 szklanki cukru, kefir, kakao i sodę. Zmiksować, wylać na blachę i piec o. 60 min w temp 180 stopni.
Utrzeć kostke margaryny z szklanką cukru. Z mleka i kaszy manny ugotować grysik. Ostudzić i po łyżce dokładać do margaryny i cukru.
KlaudiaZS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-06, 20:24   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Problem z piernikiem

Przepis dla mnie jest nie jasny, co to znaczy:
1,5 kostki margaryna? ile konkretnie?
kefir ile to? szklanka ma 200 lub 250 ml
powidła ile sloik? 0,5 kg czy 250 g?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-06, 21:31   #3
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Problem z piernikiem

przeciez to w ogole nie jest piernik, zero przypraw korzennych czy miodu. Przypuszczam ze sody oczyszczonej jest za malo i dlatego nie wyrasta. zwroc tez uwage by skladniki mialy temp pokojowa

Znalazlam - jedna lyzeczka sody na 150g maki, wiec powinny byc 4 plaskie w przepisie albo 3 kopiaste.

Poza tym. Co robimy z tym grysikiem na mleku i kiedy dajesz powidla? Kroisz w poprzek juz upieczone ciasto i przekladasz tym dzemem?

Edytowane przez Rena
Czas edycji: 2013-10-06 o 21:44
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-06, 21:51   #4
kcal
Raczkowanie
 
Avatar kcal
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 159
Dot.: Problem z piernikiem

Ja z takich składników piekę... murzynka. A piernik zarabiam tak na miesiąc przed pieczeniem. No i tak jak Rena napisała - brak przypraw korzennych dyskwalifikuje ciasto jako piernik.

Czy przypadkiem soda nie przereagowuje z kwaśnym kefirem i cały dwutlenek węgla nie ulatnia się jeszcze przed pieczeniem?
__________________
http://bombakaloryczna.pl/
kcal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-07, 10:02   #5
KlaudiaZS
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2
Dot.: Problem z piernikiem

Taki przepis dostałam, mojej cioci zawsze wychodzi idealny, mimo, że robi z tego przepisu...

---------- Dopisano o 11:02 ---------- Poprzedni post napisano o 11:01 ----------

Po upieczeniu należy przekroić piernik poziomo na pół i przełożyć powidłami a nastepnie grysikiem, ale niestety mój "piernik" nie rośnie nawet 2 cm więc nie ma co przekrajać .
KlaudiaZS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-08, 11:16   #6
Zanthia
Zadomowienie
 
Avatar Zanthia
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1 164
Dot.: Problem z piernikiem

Może zmiksuj na puchatą masę wszystkie mokre składniki, a dopiero potem dosypuj stopniowo mieszankę mączno-sodowo-kakaowo-piernikową [zgadzam się z dziewczynami, ze bez przyprawy do piernika, to piernik nie będzie ;p ] i dalej miksuj. Jak wszystko będzie idealnie gładkie wylej na blachę i powinno by git.
Zanthia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-08, 12:45   #7
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Problem z piernikiem

Moim zdaniem powinnas dodac do tego od 1/2 szklanki do 1 szklanki miodu, i 1 lyzke przyprawy do piernika (zeby to byl piernik), 2 lyzki rumu , oraz oprocz 1 czubata lyzeczke sody i jedna czubata lyzeczke proszku do pieczenia.

Ja bym piernik zrobila tak
3 szklanki maki
1/2 szklanki miodu
1 plaska lyzka przyprawy do piernika, we Francji zastepuje ja przyprawa 4 epices plus dodatkowo dodaje szczypte imbiru i szczypte kardamonu
1 czubata lyzeczka sody
1 czubata lyzeczka proszku do pieczenia
1/2 kostki masla
1/2 szklanki kwasnej smietany
1/2 szklanki powidel sliwkowych, lub innej konfitury
2 jajka
1/2 szklanki cukru
2 lyzki kakao
2 lyzki rumu

Roztopic maslo. Zmiksowac najpierw wszystkie mokre skladniki, nastepnie dodac do tego suche skladniki i wszystko zmiksowac na gladka mase. Wlac do formy i piec w 180 stopniach do tzw. suchego patyczka. Ewentualnie mozna jeszcze dodac do ciasta drobno siekane orzechy wloskie i (lub) kandyzowana skorke pomaranczowa), a wierzch ciasta po upieczeniu polac polewa czekoladowa lub lukrem.

Lukier do piernika: 1/2 szklanki cukru pudru, 2 lyzki mleka, ewentualnie kilka kropel aromatu smietnkowego. Wszystkie skladniki ze soba wymieszac, polac jeszcze cieple ciasto.

Polewa czekoladowa: 1 czekolada mleczna, 2-3 lyzki mleka, 2 lyzki masla, 1 lyzka cukru. Czeklade polamc wszysko rozpuscic w rondlu na jednolita mase. Polac przestygnieta polewa ciasto.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-10-08 o 14:12
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-10-13, 19:30   #8
Lirriel
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Zabierzów
Wiadomości: 1 751
Dot.: Problem z piernikiem

Może umów się z Ciocią na wspólne pieczenie i podpatrz co robi... Ale ja bym na pewno dodała przynajmniej łyżeczkę proszku do pieczenia oprócz sody.
Lirriel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:21.