Pytanie o chrzestnych - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-21, 12:29   #1
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303

Pytanie o chrzestnych


Dziewczyny, nie orientujecie sie czy osoba żyjąca w tzw. związku niesakramentalnym (czyli bez slubu kościelnego) może zostać chrzestnym dziecka? Bardzo bym chciała zeby chrzestnym mojej dzidzi byl mój brat, a on ma tylko ślub cywilny, ale jest wierzący i praktykujący. Czy Koscioł może robic jakies przeszkody?
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:36   #2
madulka
Zadomowienie
 
Avatar madulka
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 1 312
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Z tego co wiem, to aby byc chrzestnym nalezy udac sie do parafii po zaswiadczenie, ze do danej parafii sie nalezy, ze przyjelo sie sakrament chrztu, komunii i bierzmwania. Poza tym trzeba isc do spowiedzi i wziac podpis ksiedza, ze sie u spowiedzi bylo. Wiec mysle, ze jak twoj brat dostanie rozgrzeszenie, to nie powinno byc problemu
madulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:43   #3
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Pytanie o chrzestnych

No tak, ale moj brat rozgrzeszenia nie dostanie, bo przez sam fakt ze żyje bez slubu koscielnego nie może chodzic do spowiedzi ani przyjmowac komunii . Dodatkowy problem ze mieszka na stałe za granicą i skąd ja wytrzasne te wszystkie zaświadczenia, buuu
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:45   #4
juswydrz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 92
Unhappy Dot.: Pytanie o chrzestnych

Witam,
To zależy od księdza z twojej parafii. Ja miałam straszny problem z moją siostrą. Ona mieszka u naszych rodziców, a moi rodzice, z różnych powodów, nie przyjmują w domu księdza z kolędą. Nie chciał jej dopuścić. Sposobami ale się udało.
ALe wiem, że to jest straszny problem.
Powodzenia
Justyna
juswydrz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:45   #5
madulka
Zadomowienie
 
Avatar madulka
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 1 312
Dot.: Pytanie o chrzestnych

No to nie ma szans raczej.
madulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:47   #6
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: Pytanie o chrzestnych

U mnie w parafi ksiądz nie żądał rzadnego zaświadczenia o tym czy chrześni są praktykujący i czy byli bierzmowani, natomiast oznajmił nam, że to obowiązek rodziców wybrać takich chrzesnych, którzy są praktykującymi katolikami, byli bierzmowani, chodzą do kościła, a jeśli żyją w związku, to powien być to związek sakramentalny.
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:48   #7
madulka
Zadomowienie
 
Avatar madulka
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 1 312
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez Nadin
U mnie w parafi ksiądz nie żądał rzadnego zaświadczenia o tym czy chrześni są praktykujący i czy byli bierzmowani, natomiast oznajmił nam, że to obowiązek rodziców wybrać takich chrzesnych, którzy są praktykującymi katolikami, byli bierzmowani, chodzą do kościła, a jeśli żyją w związku, to powien być to związek sakramentalny.

No nieeee... A mi kazali wszystkie swistki przedstawic
madulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-10-21, 12:51   #8
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Pytanie o chrzestnych

qrcze szkoda.... ale bede próbowac, brat by bardzo chciał byc chrzestnym, ja tez, tym bardziej ze innych kandydatów nie mam . Z drugiej strony brat byl świadkiem na moim slubie, bez żadnych problemów, razem z siostrą mojego męża która nawet nie jest ochrzczona wiec może sie nie będą aż tak czepiac

Juswydrz, my z mezem tez kolędy nie przyjmujemy, to moze nam tez bedą robic problemy z ochrzczeniem dziecka?
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:01   #9
justynka2o
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 349
Dot.: Pytanie o chrzestnych

to zalezy od ksiedza i parafi ja zostałam chrzestna po raz 2 wystarczyło przyniesc zaswiadczenie i kartke ze spowiedzi moja siostra jest rozwódka i wyszła po raz drugi za maz w parafi do której nalezy ksiadz nie chciał ochrzcic dziecka własnie z tego powodu dlatego chrzest odbył sie u braci franciszkanów i oni zadnego problemu nie robili mysle ze niepowinno byc problemów w twoim przypadku w koncu twój brat nie jest rozwodnikiem tylko ma slub cywilny
justynka2o jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:07   #10
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez madulka
Z tego co wiem, to aby byc chrzestnym nalezy udac sie do parafii po zaswiadczenie, ze do danej parafii sie nalezy, ze przyjelo sie sakrament chrztu, komunii i bierzmwania. Poza tym trzeba isc do spowiedzi i wziac podpis ksiedza, ze sie u spowiedzi bylo. Wiec mysle, ze jak twoj brat dostanie rozgrzeszenie, to nie powinno byc problemu

wszystko zależy od księdza,


ja sama nie byłam nawet u spowiedzi [moje znaiedbanie] a jedyne co miałam przedstawić to zaświadczenie o bierzmowaniu i uczestniczyć w jakimś przygotowaniu dla rodziców i chrzestnych,a trwało gora 1,5 godziny i było jednorazowe, chyba tydzień przed chrztem
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:12   #11
Nicość
Raczkowanie
 
Avatar Nicość
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 340
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez kasiulka
Dziewczyny, nie orientujecie sie czy osoba żyjąca w tzw. związku niesakramentalnym (czyli bez slubu kościelnego) może zostać chrzestnym dziecka? Bardzo bym chciała zeby chrzestnym mojej dzidzi byl mój brat, a on ma tylko ślub cywilny, ale jest wierzący i praktykujący. Czy Koscioł może robic jakies przeszkody?
Skoro Twoj brat zyje bez slubu z kobieta,to nie jest ani wierzący,ani praktykujacy w swietle wiary katolickiej, to tak gwoli ścislości i dbalości o terminologięJesli przy spowiedzi przyrzeknie,ze od tej pory decyduje sie na zycie bez grzechu w tzw. bialym zwiazku(bez aktow seksualnych) wtedy ksiadz powinien mu dac rozgrzeszenie i sprawa zalatwiona.
Nicość jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-21, 13:14   #12
Calypso*
Raczkowanie
 
Avatar Calypso*
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 219
GG do Calypso*
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Hej
u mnie w rodzinie była podobna sytuacja, ksiądz odmówił dopuszczenia do zaszczytu bycia chrzestnym osobę żyjąca w związku niesakramentalnym, podobnie jak Twoj brat - dziewczyna miała tylko ślub cywilny ... Taka osoba podobno nie może zostać chrzestnym/ chrzestną, może natomiast zostać świadkiem chrztu... wszystko wygląda jak przy tradycyjnym chrzcie, tyle tylko, że z punktu widzenia kościoła taka osoba nie jest chrzestnym a świadkiem...więc jak widać istnieje sposób obejścia tego zakazu. Czy to dobry pomysł czy nie..to już inna kwestia ale najważniejsze, że jest wyjście z sytuacji
Calypso* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:17   #13
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez kasiulka
No tak, ale moj brat rozgrzeszenia nie dostanie, bo przez sam fakt ze żyje bez slubu koscielnego nie może chodzic do spowiedzi ani przyjmowac komunii . Dodatkowy problem ze mieszka na stałe za granicą i skąd ja wytrzasne te wszystkie zaświadczenia, buuu
chodzic do spowiedzi na pewno każdy moze tylko rozgrzeszenia moze nie dostac ( bo bedzie zył dalej bez ślubu kościelnego wiec nie "naprawi" swojego grzechu (wedle myslenia kościoła)
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:22   #14
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez madulka
No nieeee... A mi kazali wszystkie swistki przedstawic
Co parafia to inny obyczaj
Ja bym próbowała przecież brat to najbilższa osoba
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:27   #15
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez Nicość
Skoro Twoj brat zyje bez slubu z kobieta,to nie jest ani wierzący,ani praktykujacy w swietle wiary katolickiej, to tak gwoli ścislości i dbalości o terminologięJesli przy spowiedzi przyrzeknie,ze od tej pory decyduje sie na zycie bez grzechu w tzw. bialym zwiazku(bez aktow seksualnych) wtedy ksiadz powinien mu dac rozgrzeszenie i sprawa zalatwiona.

Chyba nie do konca tak. Przeciez przez fakt ze nie wziął ślubu koscielnego (nie mógl bo ożenił sie z rozwódką a nie przez własne widzimisie ) nie przestał ani wierzyc w Boga ani chodzic do koscioła. Wiec jest wierzący i praktykuje co tydzien biorąc udzial we mszy sw. a to ze nie moze przyjmowac komunii jest dla niego wystarczająco bolesne, wierz mi... Białe małżentwo, hmm, moze za 30 lat,jak bedzie juz niezdolny - sama nie wyobrazam sobie funkcjonowania takiego związku w praktyce.

Moj brat jest dla mnie najlepszym kandydatem na chrzestnego nie tylko dla tego ze to najbliższa rodzina - jest po prostu wspaniałym człowiekiem, wychowuje nie tylko własne dzieci, ale i dzieciaki żony z pierwszego małżenstwa, nawet je adpotował i jest dla nich milion razy lepszym ojcem niz ten biologiczny (który nawet sie nimi nie interesuje, ma je po prostu w d.. ), jezeli zostaniemy potraktowani odmownie to chyba zwątpie...
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:29   #16
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez takasobieania
chodzic do spowiedzi na pewno każdy moze tylko rozgrzeszenia moze nie dostac ( bo bedzie zył dalej bez ślubu kościelnego wiec nie "naprawi" swojego grzechu (wedle myslenia kościoła)
No tak Aniu ale przeciez do spowiedzi idzie się po to by uzyskac rozgrzeszenie a nie pogadac z księdzem, a takowego w swietle prawa kanonicznego na pewno nie dostanie.
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:53   #17
irene29
Raczkowanie
 
Avatar irene29
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 149
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez justynka2o
to zalezy od ksiedza i parafi ja zostałam chrzestna po raz 2 wystarczyło przyniesc zaswiadczenie i kartke ze spowiedzi moja siostra jest rozwódka i wyszła po raz drugi za maz w parafi do której nalezy ksiadz nie chciał ochrzcic dziecka własnie z tego powodu dlatego chrzest odbył sie u braci franciszkanów i oni zadnego problemu nie robili mysle ze niepowinno byc problemów w twoim przypadku w koncu twój brat nie jest rozwodnikiem tylko ma slub cywilny
moja siostra żyje w związku nieformalnym (bez żadnego ślubu) i oczywiście miala problemy z chrztem bobasa!!!! próbowała nawet u franciszkanów (myśleliśmy że będzie bez problemów) a jednak się nie dało...żądali zaświadczenia o zgodzie na chrzest z parafii,do której należą!!!!więc próbowali ,aż w końcu ksiądz łaskawie się zgodził,zaznaczając odrazu że drugiego dziecka NAPEWNO nie ochrzci!!!
a co do chrzestnych to wiem (z własnych doświadczeń ,że nie mogą być -przynajmniej u nas) osoby ,które nie mają ślubu kościelnego ,czyli żyją w grzechu
a swoją drogą wkurza mnie to ,że księża sami sobie ustalają reguły !!!powinno być wszystko ściśle określone a nie zależeć od nastrojów i kaprysów poszczególnych księży
irene29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 14:23   #18
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Pytanie o chrzestnych

wiecie co, u nas w parafii ksiądz oczywiście nei pochwala tego, że rodzice "bez ślubu" chcą ochrzcić dziecko, ale przecież nei jest dziecka "winą" że rodzice zdecydowali się na taki związek i nei sprawia żadnych kłopotów z chrztem.. oczywiście jest rozmowa na temat ślubu itd, ale każde dziecko ma prawo być ochrzczone ... nie rozumiem księży, którzy to prawo odbierają dziecku
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 16:41   #19
czarownicagosia
Zakorzenienie
 
Avatar czarownicagosia
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: brooklyn,ny
Wiadomości: 7 760
GG do czarownicagosia
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez KasiaKatarzynka
wiecie co, u nas w parafii ksiądz oczywiście nei pochwala tego, że rodzice "bez ślubu" chcą ochrzcić dziecko, ale przecież nei jest dziecka "winą" że rodzice zdecydowali się na taki związek i nei sprawia żadnych kłopotów z chrztem.. oczywiście jest rozmowa na temat ślubu itd, ale każde dziecko ma prawo być ochrzczone ... nie rozumiem księży, którzy to prawo odbierają dziecku
U mnie w parafii jest podobnie
__________________
moje zdjecia

czarownicagosia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-22, 09:11   #20
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Pytanie o chrzestnych

Cytat:
Napisane przez irene29
moja siostra żyje w związku nieformalnym (bez żadnego ślubu) i oczywiście miala problemy z chrztem bobasa!!!! próbowała nawet u franciszkanów (myśleliśmy że będzie bez problemów) a jednak się nie dało...żądali zaświadczenia o zgodzie na chrzest z parafii,do której należą!!!!więc próbowali ,aż w końcu ksiądz łaskawie się zgodził,zaznaczając odrazu że drugiego dziecka NAPEWNO nie ochrzci!!!
a co do chrzestnych to wiem (z własnych doświadczeń ,że nie mogą być -przynajmniej u nas) osoby ,które nie mają ślubu kościelnego ,czyli żyją w grzechu
a swoją drogą wkurza mnie to ,że księża sami sobie ustalają reguły !!!powinno być wszystko ściśle określone a nie zależeć od nastrojów i kaprysów poszczególnych księży
Mó kuzyn tez zyje w takim zwiąku a o dziwo nie miał zadnego problemu. Ksiądz ochrzcił dziecko bo robi to dla dobra dziecka a nie dla rodziców.
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:27.