Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-30, 00:02   #1
NatalQsss
Raczkowanie
 
Avatar NatalQsss
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 81

Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...


Witam,
wiem, że nie jest to miejsce na takie sprawy ale już sama nie wiem co mam robić. Otóż moja sprawa wygląda tak:

Dostałam umowę o pracę dnia 2.07.2012r. Pracodawca zapytał, czy bd miała coś przeciwko, jeśli w umowie wpisze mi 1/3 wynagrodzenia a resztę mi będzie dawać do reki - bo będzie mi płacił mniejsze składki i ja dostanę więcej do ręki. To moja pierwsza taka praca i nie wiedziałam, że tak nie można(wiem teraz to śmiesznie brzmi). Przez całe 2 miesiące dostawałam wypłaty (obie) po czasie tzn miałam dostawać do 30 dnia każdego miesiąca ale umówiliśmy się, że będę dostawać do 10(tak jak wszędzie jest) zgodziłam się. Ale już w drugim miesiącu pracodawca wypłacił mi pieniądze PO terminie tzn ok 26 (za poprzedni miesiąc). Po czym trzeciego miesiąca zaczął mi znowu zalegać z wypłatą którą dostałam nie 10 a 14 ale drugiej części (niestety tej nieoficjalnej) nie dostałam do dzisiaj. Mam nagrane kilka rozmów, w których wspominamy te kwoty... Teraz nie odbiera ode mnie telefonów ani nie odpisuje. Czy mogę coś z tym zrobić, skoro mam dowody na to, że mi "wisi" pieniądze? Czy mogę to gdzieś zgłosić? Ah, no i świadectwo pracy też powinnam dostać po 14 dniach po skończeniu pracy a dostałam po 22. dniach. Umowa o pracę na okres próbny 3 mies. Obiecywał mi przedłużenie umowy itp. Po 3 miesiącach zapytałam co z umową to odpowiedział, że już mi nie przedłuży, bo zamyka biznes z powodu długów. Co ja mam teraz zrobić? Bardzo was proszę pomóżcie mi, doradźcie...
__________________
Natalka zapuszcza paznokcie...:ro lleyes:,
dba o wlosy...
o to co je...
o swoja skore...
i wnetrze...

POMOCY ^^
NatalQsss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-30, 08:47   #2
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

Nic.
Niestety masz nauczkę na przyszłość. Umowną pensje ci zapłacił i nic więcej nie możesz zrobić.
Podjęłaś ryzyko no i niestety ma prawo nie płacić ci już tej kwoty. W papierach wygląda to wszystko w porządku. Na następny raz nie zgadzaj się na takie rzeczy. Robi to więcej szkody niż pożytku.

Edytowane przez Ilena
Czas edycji: 2012-10-30 o 08:49
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-30, 21:17   #3
samiramis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 413
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

jeśli masz dowody na to że pracowałaś dłuzej niz 1/3 etatu to mozesz isc do sądu pracy. wtedy to szef będzie musiał udowodnić, że pracowałaś tylko na 1/3 i ani godziny więcej. poszukaj świadków którzy moga potwierdzić ile faktycznie czasu tam pracowałaś. idz do prawnika po poradę
samiramis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-30, 21:59   #4
NatalQsss
Raczkowanie
 
Avatar NatalQsss
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 81
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

Dziękuję za odpowiedź. Pracowałam po 3-5h dziennie od poniedziałku do piątku, bez czwartków i weekendów. Zdarzyło się, że miałam sobotę ekstra godziny ale nie płatne jakoś inaczej... pewnie wgl nie płatne. Mam jedną kopertę z napisaną kwotą i moim imieniem, która wskazuje na to, że dostawałam coś ekstra bez umowy. Świadków kilku by się znalazło - a choćby osoby, które do mnie na zajęcia przychodziły pytanie co mi grozi za to, że się na to zgodziłam?

A no i warto dodać, że mam fajne nagranie na telefonie, w którym pytam się o wypłatę oficjalną i nieoficjalną - gdzie głośno wypowiadam kwoty. Czy z tym coś mogę zadziałać?
__________________
Natalka zapuszcza paznokcie...:ro lleyes:,
dba o wlosy...
o to co je...
o swoja skore...
i wnetrze...

POMOCY ^^

Edytowane przez NatalQsss
Czas edycji: 2012-10-30 o 22:10
NatalQsss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-01, 09:01   #5
NatalQsss
Raczkowanie
 
Avatar NatalQsss
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 81
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

No właśnie wiem ale 2000zł to raczej każdy by wolał odzyskać, prawda? Na serio nic nie mogę zrobić?
__________________
Natalka zapuszcza paznokcie...:ro lleyes:,
dba o wlosy...
o to co je...
o swoja skore...
i wnetrze...

POMOCY ^^
NatalQsss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-01, 10:45   #6
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

Zadzwoń lub przejdź się do najbliższej inspekcji pracy, powinnaś uzyskać fachową poradę.
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-01, 11:17   #7
pepsikolakokakola
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 986
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

lepiej siedz cicho, bo zarowno ty jak i twoj pracodawca postapiliscie niezgodnie z prawem.
pracodawca - bo wyplacal ci pod stolem, unikajac w ten sposob placenia wyzszych skladek
ty - bo zgodzilas sie przyjmowac pieniadze "pod stolem" od ktorych nie odprowadzasz skladek,podatkow...
masz po prostu nauczke, ze zgadzajac sie na takie warunki ponosisz ryzyko.
pepsikolakokakola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-01, 20:27   #8
samiramis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 413
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

to nie pracownik odprowadza składki tylko pracodawca płaci za pracownika, pracownikowi sa potrącane z wynagrodzenia.
Powinnas iśc do inspekcji pracy, znam przypadek gdzie dziewczyna była w podobnej sytuacji i poszła do sądu i wygrała. pomimo, że nie miała umowy o pracę. poza tym pracodawca jak sąd mu nakaże będzie musiał wypłacic ci odsetki i kary do zusu wraz z odsetkami.
samiramis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-01, 21:13   #9
pepsikolakokakola
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 986
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

i co ma powiedziec w pip-e :niedostalam pieniedzy, ktore szef mi obiecal dawac pod stolem?

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dost...i-2663067.html

---------- Dopisano o 22:13 ---------- Poprzedni post napisano o 22:11 ----------

Cytat:
Napisane przez samiramis Pokaż wiadomość
to nie pracownik odprowadza składki tylko pracodawca płaci za pracownika, pracownikowi sa potrącane z wynagrodzenia.
ale pracownik sklada np. roczne zeznanie pit, w ktorym nie ujmuje pensji "pod stolem"
pepsikolakokakola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 05:26   #10
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

Do urzędu skarbowego jeszcze może odprowadzić zaliczkę na podatek, rok się nie zakończył, a jeśli by się zakończył to korekta + odsetki + czynny żal.
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 16:17   #11
NatalQsss
Raczkowanie
 
Avatar NatalQsss
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 81
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

Dzięki za odpowiedź. Czyli w sumie muszę zadzwonić do PIP-u lub lepiej się tam przejść. No cóż, napiszę wam co mi się udało załatwić. Póki co, szefowe śmieją mi się w twarz a ja nawet nic zrobić nie mogę.
__________________
Natalka zapuszcza paznokcie...:ro lleyes:,
dba o wlosy...
o to co je...
o swoja skore...
i wnetrze...

POMOCY ^^
NatalQsss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-08-07, 17:57   #12
DionizekRabel
Raczkowanie
 
Avatar DionizekRabel
 
Zarejestrowany: 2015-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 229
Dot.: Pracodawca mnie oszukał, nie wiem co robić...

a może sprawa sądowa??
DionizekRabel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-08-07 18:57:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:52.