wybór kierunku studiów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-25, 13:21   #1
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Smile

wybór kierunku studiów


Witam,
Mam straszny mętlik w głowie kompletnie nie wiem gdzie wybrać na studia. Nie chce chyba brać tzw. Gap year. Byłam w biol-chemie jednak zdawalam rozsz.mtme i gegre i polaka. Wybieram się na UG lub Pg. i mam pare opcji w głowie kompletnie roznych:
-gospodarka przestrzenna pg lub ug studiuje ktoś ? Orientujecie się jakie sa po tym perspektywy. Na pg ponoc narzekają na ug zresztą tez
-ekonomia bądź rachunkowość na ug myślicie ze praca będzie, może ktoś pracuje po tym kierunku zastanawim się czy nie jest to nudna praca, a jakby to które wybierac rach. czy ekon?
-może towaroznastwo na ug co myślicie?
- i mysle o zarzadzaniu ale specjalność marketing lub na dziennikarstwie jest reklama i media jak myślicie które lepsze czy warto jest isc w tym kierunku, może ktoś studiowala jak z praca?
Myślam o pracy w biurze grupowej projekty kampani reklamowych coś w tym stylu?
może połaczyc będzie bezpiecznie finanse z ta reklama? daloby rade?
a może psyhologia lub socjologia po ty mpodobno tez można w marketingu pracować.
a jak to jest jak pójde np. na pg zrobie inz. to mogę iśc na mgr na ug?
Sorki za tyle pytań ale pytam kogo mogę, bo nie wiem i to nie jest tak, że teraz o tym myśle bo zastanawiam się już od bardzo dawna.
ps. trudna jest matma na ug na ekonomii bądź rachunkowości?
był ktoś na ochronie środowiska na ug lub pg warto? slyszlam ze na ug super ale co po studiach?

Edytowane przez moniss12
Czas edycji: 2014-06-25 o 13:30
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 13:34   #2
201604301932
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 145
Dot.: wybór kierunku studiów

Hmmm... mam znajomą po ochronie środowiska na PG i z pracą po tym kierunku jest ponoć bardzo trudno. Znajoma żałuje, że nie poszła na inne studia, pomimo iż sama tematyka ją bardzo ciekawiła - narzekała też na swój wydział, ponoć niezbyt przyjemny.
201604301932 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 14:47   #3
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

a ma pytanie a to było technologie ochrony środowiska, czy ochrona środowisku po angielsku bodajże bo na to to nie che isc:0
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 15:04   #4
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: wybór kierunku studiów

A co Ty chcesz robić?
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 15:29   #5
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: wybór kierunku studiów

Dam Ci radę odpuść sobie ekonomię i fir, bo widać że nie pociąga cię to, a wiedz mi że z takim nastawieniem nie masz szans na cokolwiek dobrego.

Zastanów się co chcesz robić, bo póki co to wiesz że idziesz na studia, wolnego nie chcesz robić bo nie więc kierunki dla samego studiowania.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 16:35   #6
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

Może doprecyzuje:
zastanowwiam się nad gospodarka przestrzenna, ale odradzają mi pg na ug tez nie jest lepiej, ale ciekawiej podobno. Zastanawiam się jakie sa perspektywy pracyi czy warto isc.
oraz nad ekonomia lub finansamii rachunkowościa na ug oraz marketingem i reklama to na ug jest specjalność na kierunku zarzadzanie oraz dziennikarstwo ikomunikacja spol.mysle czy wogole nie polaczyc studiow 1 stopnia 2 stopnia podyplomowe nie wiem bo finanse wydaja się mało ciekawe ale po marketingu to tez chyba slabe szanse może to polaczyc? tez mam pytanie do studentow jak z matematyka czy jest jej dużo i czy jest trudna na tych kierunkach? a może ktoś poleca jakiś kierunek choć już zastanowiłam się nad wszystkimi kierunkami

Edytowane przez moniss12
Czas edycji: 2014-06-25 o 16:39
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 17:27   #7
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
Może doprecyzuje:
zastanowwiam się nad gospodarka przestrzenna, ale odradzają mi pg na ug tez nie jest lepiej, ale ciekawiej podobno. Zastanawiam się jakie sa perspektywy pracyi czy warto isc.
powiedzmy, że żyjemy w pięknym kraju, w którym na każdego czeka praca w zawodzie. co byś chciała robić po skończonej GP?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-06-25, 17:47   #8
Certua
Raczkowanie
 
Avatar Certua
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 48
Dot.: wybór kierunku studiów

Jak lubisz biol - chem to idź na medycyny lub farmacje - po tym będziesz miała robote
__________________
W człowieku najbardziej zdumiewające jest to, że w ogóle jest
Certua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 19:12   #9
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

nie dlatego tez na maturze nie zdawalam chemii a matma i gegre rozsz.
zapraszam do dyskusji szcegolnie studentow i absolwentow pg

---------- Dopisano o 20:12 ---------- Poprzedni post napisano o 20:10 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
powiedzmy, że żyjemy w pięknym kraju, w którym na każdego czeka praca w zawodzie. co byś chciała robić po skończonej GP?
w gdansku to nowe kierunki na ug i pg ale ma być praca w bourach projektowych mysle ze to ciekawe zajecie, zastanawiam się może ktoś studiowal niekoniecznie w gdansku co myślicie?
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 19:25   #10
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
w gdansku to nowe kierunki na ug i pg ale ma być praca w bourach projektowych mysle ze to ciekawe zajecie, zastanawiam się może ktoś studiowal niekoniecznie w gdansku co myślicie?
i co być w tych biurach robiła? jakiś przykład
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 20:12   #11
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
i co być w tych biurach robiła? jakiś przykład
Viva91 dobrze prawi!

Moniss12, nie wiesz nawet, jaką pracę możesz dostać po GP i na czym ona polega... czyli kierunek wybrany na chybił trafił bez zastanowienia, równie uzasadnionym wyborem w Twoim wypadku byłaby więc np. pierdołologia - bo przecież to tak fajnie brzmi i taki ciekawy opis ma na stronie uniwerku
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-06-25, 20:17   #12
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Viva91 dobrze prawi!

Moniss12, nie wiesz nawet, jaką pracę możesz dostać po GP i na czym ona polega... czyli kierunek wybrany na chybił trafił bez zastanowienia, równie uzasadnionym wyborem w Twoim wypadku byłaby więc np. pierdołologia - bo przecież to tak fajnie brzmi i taki ciekawy opis ma na stronie uniwerku
Chciałam poczekać na odpowiedź autorki z wystawianiem takiej opinii, wtedy samo dociera do ludzi, że wybierają kierunek nie do końca cokolwiek o nim wiedząc
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 20:27   #13
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Chciałam poczekać na odpowiedź autorki z wystawianiem takiej opinii, wtedy samo dociera do ludzi, że wybierają kierunek nie do końca cokolwiek o nim wiedząc
I ja Cię doskonale rozumiem, ale już raz zapytałaś i dostałaś wymijającą odpowiedź, więc sprawa jest dla mnie dość oczywista - klasyczny przypadek wybierania studiów pod zdawane matury a nie pod jakiekolwiek cokolwiek lepsze kryteria.
"Zdałam A, B i C, mogę więc iść na kierunek X, Y i Z, który najlepszy?".
"X jest za☠☠☠isty, idź na X, będziesz milionerem i do razu po studiach praca!"
"Nie, idź na Y, na X przewalone studia a mój znajomy wcale po nich pracy nie dostał, poza tym trendy się zmieniają!" itp. ...

Przewalone takie dyskusje.
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 21:48   #14
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

chciałam iśc na gosp. ponieważ wydawał mi się to najciekawszy kierunek. Obecnie usłyszałam wiele negatywnych opinii.
Jest to dość nowy kierunek nie ma absolwentów w Gdańsku, ale przygotowuje do pracy w biurze projektowym, zagospodarowania przestrzeni, konsultacje planow zagospodarowania, pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych, praca w firmach deweloperskich. Nie wiem jak już to czy Lepieszy jest ten kierunek na pg czy ug.
Teraz jednak coraz bardziej interesują mnie kierunki związane z marketingem, rachunkowoscia ekonomia i nie wiem co wybrać gdzie pojsc które wydzialy sa lepsz ekon czy rach. marketing na dziennikarstwie czy zarzadzaniu. pozatym zastanawiam się ile jest matematyki na tych kierunkach i czy jest trudna czy jest dużo przedmiotow bardziej humanistycznych, ponieważ mnie interesują.

ps. nie jestem cakiem niezdecydowana jak to przedstawiliście, wiem mniej więcej czego chce, a czego nie i które kierunki ewentualnie mnie interesują
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 22:03   #15
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Te informacje o GP wiesz ze strony uczelni, tak?
Nie musisz wypisywać możliwych miejsc pracy, chciałam, abyś napisała co TY CHCIAŁABYŚ ROBIĆ po GP, bo chyba nie wszystko co jest możliwe?

Wiesz co to jest plan zagospodarowania przestrzennego?

I dlaczego się zastanawiasz, jakie przedmioty są na wybranych przez Ciebie kierunkach, zamiast wejść na strony uczelni i przejrzeć plany studiów z wyszczególnieniem przedmiotów i ich opisów?

---------- Dopisano o 23:03 ---------- Poprzedni post napisano o 22:51 ----------

To, że nie wiesz czy wybrać PG czy UG (w przypadku gospodarki przestrzennej) to też świadczy o Twoim niedoinformowaniu. Jest zasadnicza różnica między tym kierunkiem na tych dwóch uczelniach.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2014-06-25 o 21:53
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 22:10   #16
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

sorki, chciałam po prostu opinie studentów lub absolwentów o tym nie piszą dobrze wiem jakie są tam przedmioty. I czym różni się pg od ug na co jest większy nacisk. a miejsca pracy po gp to na ich stronach to wszystko pięknie szukałam na innych forach ipytalam ludzi, ale tyle mi powiedzieli co wykładowcy im mowia, bo oni tez dopiero studia zaczynają.
zaparaszam do dyskusji jeżeli ktoś chce się podzelić opinia na temat kierukow wyżej wymienionych
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 22:15   #17
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
sorki, chciałam po prostu opinie studentów lub absolwentów o tym nie piszą dobrze wiem jakie są tam przedmioty. I czym różni się pg od ug na co jest większy nacisk. a miejsca pracy po gp to na ich stronach to wszystko pięknie szukałam na innych forach ipytalam ludzi, ale tyle mi powiedzieli co wykładowcy im mowia, bo oni tez dopiero studia zaczynają.
zaparaszam do dyskusji jeżeli ktoś chce się podzelić opinia na temat kierukow wyżej wymienionych
studiuję GP, dlatego tak Cię wypytuję

a skoro wiesz, jakie są przedmioty, to czemu pytasz o matematykę i przedmioty humanistyczne? moja rada odnośnie przejrzenia planów studiów dotyczyła wszystkich branych pod uwagę przez Ciebie kierunków, nie tylko GP.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 22:22   #18
P0m
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 679
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Viva91 dobrze prawi!

Moniss12, nie wiesz nawet, jaką pracę możesz dostać po GP i na czym ona polega... czyli kierunek wybrany na chybił trafił bez zastanowienia, równie uzasadnionym wyborem w Twoim wypadku byłaby więc np. pierdołologia - bo przecież to tak fajnie brzmi i taki ciekawy opis ma na stronie uniwerku
Nie każdy ma od dzieciaka w głowie kim chce być i co z tego, że pójdzie na studia które fajnie brzmią jeśli się w trakcie nimi zafascynuje, albo po prostu będzie dobry w tym co robi. Co później będzie pracodawcę obchodziło czemu on dane studia wybrał?
Nie ma co generalizować.
P0m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 22:42   #19
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez P0m Pokaż wiadomość
Nie każdy ma od dzieciaka w głowie kim chce być i co z tego, że pójdzie na studia które fajnie brzmią jeśli się w trakcie nimi zafascynuje, albo po prostu będzie dobry w tym co robi. Co później będzie pracodawcę obchodziło czemu on dane studia wybrał?
Nie ma co generalizować.
Wybór studiów, na zasadzie fajnie brzmiącej nazwy jest w 99% przypadków zły. Ten 1 % to fart. Abstrahuję od autorki wątku, która powiedzmy, że nazwą się nie kieruje.

Nie trzeba od dzieciaka wiedzieć, kim się chce być w przyszłości. Ale warto po maturze to wiedzieć, mieć kilka wariantów jeśli nie jeden, a nie iść na studia: "a, może mi się spodoba, zobaczę". Znów abstrahuję od autorki, ona w porównaniu do wielu innych maturzystów tu zaglądających ma dość skonkretyzowane plany, próbuję jednak się dowiedzieć, czy świadome.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-06-25, 22:48   #20
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Dot.: wybór kierunku studiów

dzięki, ja jestem do końca zdecydowana, zawsze wiedziałam gdzie nie pojde a gdzie tak to już nie bylam pewna. a ty jak zadowolona z gosp. jesteś?
Po prostu chciałam wiedzieć co myśla studenci o danych kierunkach jak pisałam najbardziej chodzi mi o ekonomie finanse i rach. ug oraz dziennikarstwo ikom. spol spec. marketing i zarzadz. marketing ug i zarzadz. na pg po prostu jak wybiera się studia to myśli się co się podoba patrzy się na przedmioty perspektywy pracy irowoju i pyta się studentow i absolwentow najlepiej dowiadywać się u zrodla
także piszcie
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 23:05   #21
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
ps. nie jestem cakiem niezdecydowana jak to przedstawiliście, wiem mniej więcej czego chce, a czego nie i które kierunki ewentualnie mnie interesują
Wybacz, ale niezdecydowanie aż bije z tego postu
Inna sprawa że spoko - w Twoim wieku to wręcz "normalka" być niezdecydowanym, masa osób tak ma jak Ty... tylko to nie jest dobra taktyka.
Uzależniasz swoją chęć pójścia na studia takie a nie inne w zależności od tego, co Ci jakieś obce babsztyle napiszą w Internecie, a to jest niestety podejście z strony, bo Ci tu każdy będzie pisał gruszki na wierzbie, w większości będą się wypowiadały osoby, które:
a) nigdy nie studiowały danego kierunku
b) nie ukończyły danego kierunku
c) nie pracują w zawodzie.

Jak osoba, która nie szukała jeszcze po ukończeniu studiów np. GP pracy w zawodzie albo nawet ich nie rozpoczęła może Ci cokolwiek wiarygodnego na temat perspektyw zawodowych powiedzieć?
Większość osób będzie powtarzała tylko opinie znajomych znajomych znajomych....

Dlatego napisałam, że przewalone są takie dyskusje, bo z góry skazane na porażkę. Nic Ci nie dadzą takie porady po prostu, a finał będzie taki, że zaczniesz studia z entuzjazmem a po krótkim czasie będziesz płakać i wyrzucać sobie, że ujowo studia wybrałaś
Cytat:
Napisane przez P0m Pokaż wiadomość
Nie każdy ma od dzieciaka w głowie kim chce być i co z tego, że pójdzie na studia które fajnie brzmią jeśli się w trakcie nimi zafascynuje, albo po prostu będzie dobry w tym co robi. Co później będzie pracodawcę obchodziło czemu on dane studia wybrał?
Nie ma co generalizować.
Nie krytykuję autorki, uczulam. To wg mnie duża różnica. Moja szczera uwaga może jej pomóc, cukrowanie, że to świetnie jest wybierać kierunek względem tego, co się na maturze zdało - nie
Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
dzięki, ja jestem do końca zdecydowana, zawsze wiedziałam gdzie nie pojde a gdzie tak to już nie bylam pewna. a ty jak zadowolona z gosp. jesteś?
Po prostu chciałam wiedzieć co myśla studenci o danych kierunkach jak pisałam najbardziej chodzi mi o ekonomie finanse i rach. ug oraz dziennikarstwo ikom. spol spec. marketing i zarzadz. marketing ug i zarzadz. na pg po prostu jak wybiera się studia to myśli się co się podoba patrzy się na przedmioty perspektywy pracy irowoju i pyta się studentow i absolwentow najlepiej dowiadywać się u zrodla
także piszcie
Cóż, osobiście uważam że aktualni studenci danego kierunku nie mają żadnych podstaw, czy wiedzieć czy zapewnia on pracę, czy jest przydatny itd., więc ich opinie summa summarum są mało wartościowe. Jedyne, co warto się dowiedzieć od studentów, to to, czy studia są wymagające intelektualnie/czasowo, czy można połączyć je z pracą etc., ale perspektyw na rynku pracy nikt Ci nie przewidzi dokładnie za te 5 lat, kiedy to TY będziesz dany kierunek kończyła. Jedynie obserwując aktualne trendy można domniemywać, że np. geodezja nie jest zbyt opłacalnym kierunkiem, z tego względu, że na chwilę obecną konkurencja jest już duża, a same studia bardzo wymagające, trudne i nudne (jak i praca po ukończeniu studiów również dla wielu zwyczajnie nudna może być).

To czego brakuje maturzystom to IMO zwykłe ogarnięcie tego, jak wygląda praca - po prostu. Mi pierwsze prace dały ogromnie dużo właśnie pod kątem tego, co chcę robić - ale nie konkretnie czy być budowniczym czy sryczym, tylko w ustaleniu, że np. chcę mieć elastyczny grafik pracy, własną działkę do opracowania wymagającą ode mnie inicjatywy, odpowiedzialności i logicznego myślenia, ale jednocześnie chcę mieć w pracy kontakt z ludźmi, bo lubię i umiem gadać z klientami.
I to tego typu cechy powinnaś rozważyć kontra wybierany przez Ciebie zawód. Wbrew pozorom to, czy czeka Cię praca w biurze, czy może mobilna w rozjazdach będzie dla Ciebie w przyszłości dużo bardziej istotne niż stricte branża, bo to właśnie takie pierdółki decydują o tym, czy czerpiemy z naszej pracy satysfakcję, czy się w niej męczymy.

Reasumując: olej opinie obcych osób z Internetów i kieruj się własnym rozumem.
1. Wypisz na kartce swoje mocne i słabe strony.
2. Pomyśl, jaki tryb pracy Ci odpowiada, co będzie dla Ciebie ważne, czy motywuje Cię kij, czy marchewka i czy stresująca i odpowiedzialna praca to coś dla Ciebie a może wręcz przeciwnie.
3. Wypisz sobie listę kierunków na które możesz kandydować.
4. Przeanalizuj jakie uprawnienia dają, czy faktycznie są potrzebne do wykonywania zawodu, jaki teoretycznie dają, czy może wcale nie i lepiej kurs zrobić (lub pracować w zawodzie a studiować zaocznie, dodatkowo).
5. Przeanalizuj, jakich cech charakteru i zdolności intelektualnych studia wymagają, a jakie cechy kształcą. Czy Twój temperament pozwoli np. nad ślęczenie nad tabelkami cyferek czy liczb, czy może jednak potrzebujesz studiów wymagających więcej kreatywności? Uwzględnij też, że studia mogą się drastycznie różnic od pracy wykonywanej po nich.
6. Wypisz listę zawodów, w wykonywaniu których pomogłyby Ci te konkretne studia.
7. Analizuj potencjalne zawody pod kątem specyfiki pracy, tego co napisałam w akapicie wyżej. Czy faktycznie taka praca będzie satysfakcjonująca, czy może jednak czegoś innego szukasz?

Dodatkowo jako punkt 8 możesz skonfrontować swój punkt widzenia z Internetem, aby np. ustalić, czy wg Internautów na rynku jest duża konkurencja w danym zawodzie albo jaka orientacyjnie jest średnia płaca, albo jak de facto wygląda wykonywanie danego zawodu (bo tego akurat na pewno nie dowiesz się ze strony uczelni).

Edytowane przez Pantegram
Czas edycji: 2014-06-25 o 23:26
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 23:07   #22
moniss12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 21
Wink Dot.: wybór kierunku studiów

swoje zdanie przyjaciol pytałam, rodziny, ale co szkodzi zapytać innych o opinie, chyba nie wszyscy będą kłamać, a od tego też nie uzależniam decyzji nie raz osoby napiszą coś szczerze.
moniss12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-26, 00:15   #23
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
swoje zdanie przyjaciol pytałam, rodziny, ale co szkodzi zapytać innych o opinie, chyba nie wszyscy będą kłamać, a od tego też nie uzależniam decyzji nie raz osoby napiszą coś szczerze.
Ale to nie chodzi o kłamanie! Wybacz...

Każdy na forum odpowie Ci wg swojej najlepszej wiedzy... ale, no właśnie. Ten stan wiedzy może pozostawiać wiele do życzenia. Od analizowania rynku pracy są analitycy, przeciętny Kowalski po prostu nie ma pojęcia o pewnych procesach, które warto uwzględnić przy prognozowaniu trendów i mimo dobrych chęci nie będzie w stanie dobrze Ci podpowiedzieć!

Jak będę chciała się dowiedzieć, jak zrobić dobre pierogi, spytam się o to mojej mamy, która robi je świetne, a jak będę miała okazję, to najlepiej mojej babci, która robi je epickie, a nie mojej siostry, która w kuchni przyrządza sobie tylko tosty i pierogów w życiu nie robiła... to chyba logiczne, prawda?

A Ty chcesz się podejmować ważne życiowe decyzje na podstawie opinii ludzi, którzy nie mają bladego pojęcia na temat tego, jakie masz predyspozycje i jaka w związku z tym praca będzie dla Ciebie najlepsza... naprawdę nadal nie rozumiesz, do czego piję?

Dobra, wydrukuję:

WERYFIKOWANIE AUTORYTETÓW
o to mi chodzi.
http://alexba.eu/2009-11-10/rozwoj-kariera-praca/autorytety-podejscie/
http://alexba.eu/2009-11-20/rozwoj-kariera-praca/autorytety-podejscie2/

Edytowane przez Pantegram
Czas edycji: 2014-06-26 o 00:25
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-26, 11:52   #24
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: wybór kierunku studiów

Cytat:
Napisane przez moniss12 Pokaż wiadomość
dzięki, ja jestem do końca zdecydowana, zawsze wiedziałam gdzie nie pojde a gdzie tak to już nie bylam pewna. a ty jak zadowolona z gosp. jesteś?
Po prostu chciałam wiedzieć co myśla studenci o danych kierunkach jak pisałam najbardziej chodzi mi o ekonomie finanse i rach. ug oraz dziennikarstwo ikom. spol spec. marketing i zarzadz. marketing ug i zarzadz. na pg po prostu jak wybiera się studia to myśli się co się podoba patrzy się na przedmioty perspektywy pracy irowoju i pyta się studentow i absolwentow najlepiej dowiadywać się u zrodla
także piszcie
ekonomia i FiR dla mnie bardzo ok, szczególnie jeśli masz zamiar zostać w dużym mieście. w mniejszym z ekonomią może być trudniej, ale to już od Ciebie zależy.
zarządzanie sobie odpuść, absolwentów tego "jak mrówków"

a dziennikarstwo z obojętnie jaką specjalnością będę odradzać zawsze.
może znajdę wątek, w którym wypowiadali się studenci i absolwenci dziennikarstwa, którzy sami stwierdzili, że dziennikarstwo fajnie się studiuje ale jako drugi kierunek, w połączeniu z innym, który daje wiedzę.
dziennikarstwo uczy JAK pisać, ale nie masz wiedzy o DZIEDZINIE, o której przyjdzie Ci pisać, np. jak rzucą Cię do działu dziennikarstwa finansowego to co tam będziesz tworzyć, jak pojęcia o finansach nie masz?
specjalizacja z marketingu tego Ci nie da, zresztą nie ma co iść na przereklamowany już marketing.
w rzeczywistości najwięcej dziennikarzy jest po politologiach, ekonomiach, nawet po archeologiach - bo tacy znają się na jakiejś dziedzinie, a umiejętność lekkiego pisania mieli we krwi albo wyćwiczyli wcześniej.

proszę, znalazłam opinie o dziennikarstwie: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=759242

o GP pisałam wiele razy, poczytaj tutaj:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=762605 (szczególnie post nr 20)
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2014-06-26 o 12:00
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-26 12:52:08


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:44.